Ուսանողական վարկեր. որքանո՞վ է պետության դերը սոցիալապես արդար
Հայաստանի կառավարությունը բարձրագույն կրթության ֆինանսավորման մասով թիրախավորել է ուսման վարկերի տոկոսադրույքների իջեցումը։ Կառավարության  2019թ. մարտին ընդունած որոշման համաձայն՝ ուսանողներին տրամադրվող վարկի տարեկան  դրույքաչափը դարձավ 9% նախկին 12%-ի փոխարեն:
Պետությունը կսուբսիդավորի վարկի 2%-ը, իսկ առավել բարձր առաջադիմությամբ ուսանողների դեպքում՝ 3%-ը։ Մեկ ուսանողի հաշվով վարկի առավելագույն գումարը սահմանված է 2.8 մլն դրամ, իսկ առավելագույն չորս անընդմեջ մասնաբաժինը՝  700 հազար դրամ:
Զուգահեռ այս փոփոխություններին, ԱԺ-ում մշակվում է աշխատող ուսանողների ուսման վարձը եկամտային հարկով փոխհատուցելու մասին օրենքի նախագիծը: Նախագծի հեղինակներ, «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորներ Լիլիթ Մակունցն ու Սիսակ Գաբրիելյանն իրենց համատեղ ասուլիսի ժամանակ նշել էին, որ առաջնային փուլում ծրագիրը կվերաբերվի մագիստրատուրայում սովորող ուսանողներին:
Հիմնավորումն այն է, որ բակալավրում սովորող 90 000 ուսանողից ընդամենը մեկ կամ երկու տոկոսն է աշխատում: Չկա վիճակագրություն, թե քանիսն են գրանցված, և որքան աշխատավարձ են ստանում: Ծրագիրը մագիստրատուրայում փորձարկելով՝ պատգամավորները նախնական հաշվարկներ կներկայացնեն կառավարությանը՝ ծրագրի արդյունավետության մասին: Մոտավոր պատկեր կստեղծվի նաև ծրագրի շնորհիվ ապահովվող հարկային մուտքերի և ստվերի կրճատման մասով:
Նախագծի շուրջ բավականին քննարկումներ են ծավալվում: Վարկավորման վերաբերյալ բացասական մեկնաբանությունները հիմնականում շեշտադրում են այն իրողությունը, որ վարկավորման փոփոխություններն ըստ էության չեն լուծում կրթության որակական խնդիրները:
Ուսանողական վարկի առկայությունը, անկախ առաջադիմությունից, հիմք չի հանդիսանում ավարտելուց հետո ավելի հեշտ աշխատանք գտնելու համար: Իսկ նորավարտ երիտասարդները բավականին բարդ են դիրքավորվում աշխատաշուկայում, մինչդեռ վարկի հիմնական գումարի մարումը սկսում է ավարտական տարուց:
Հաշվենք միասին
Ուսանողական վարկերի համակարգը պետության կողմից ներդրվել է 2013թ.` թեթևացնելու վճարովի համակարգում սովորող ուսանողների ուսման վարձի բեռը: Միևնույն ժամանակ, պետության համապատասխան փաստաթղթում նշվում է, որ նպատակ ունի բարձրագույն կրթական համակարգն ավելի գրավիչ դարձնել երիտասարդների համար, ինչպես նաև յուրովի նպաստել ուսանողների շահամիտմանը:
Փորձենք թվային-հաշվարկային տարբերակով  անդրադառնալ վարկավորված ուսանողի վճարման պարտավորություններին: Որպես օրինակ դիտարկենք X համալսարանի ուսանողին, որի ուսումնական տարեկան վարձը կազմում է 600 հազար դրամ: Ուսանողը տվյալ կիսամյակում օգտվել է 300 հազար դրամ ուսման վարկից՝ տարեկան 12.69 (նոր տարբերակով` 9.4) փաստացի տոկոսադրույքով, 4,5 տարի մարման ժամկետով:
Ուսումնառության 4 տարիների ընթացքում ուսանողը մարում է միայն տոկոսագումարը, որը կազմում է 3000 (նոր տարբերակով` 2200) դրամ: Ամսական կտրվածքով պետության սուբսիդավորման չափը կազմում է 400-500 (նոր` 450-550) դրամ: Ավարտելուց հետո ուսանողի ամսական մարումները ներառում են մայր գումար՝ 11000-14000-ի չափով և տոկոսագումար՝ 2000 (նոր` 1500) դրամ, որից միայն 200-300 դրամն է սուբսիդավորվում պետության կողմից: Ստացվում է, որ 4.5 տարիների կտրվածքով ուսանողը վճարում է իր 300 000 դրամ մայր գումարը և 136 000 տոկոսագումար (նոր` 67000), որից պետությունն իր վրա է վերցնում միայն 22000 դրամը (նոր` 15000):
Օրինակն ընդամենը մեկ կիսամյակի համար անհրաժեշտ 300 հազար դրամի մասին էր: Հատկապես բարդ է այն ուսանողների համար, որոնք ավարտական կուրսում են դիմում վարկավորման ծրագրին, քանի որ հունիսին (հաշվի է առնվում, որ ուսանողն արդեն ավարտել է պաշտպանությունը) ուսանողի մարումները ներառում են և՛ մայր գումարը, և՛ տոկոսագումարը: Օրինակ՝ եթե ուսանողը վարկային միջոցներից օգտվել է 900.000 դրամի չափով, որից 300.000-ը տրամադրվել է վերջին կիսամյակում, ապա ավարտելուց հետո ամսական պարտավորությունները կազմում են 25.000-30.000 դրամ:
Ե՛վ պատկերից, և՛ հաշվարկներից երևում է, որ պետությունը սուբսիդավորում է տոկոսագումարները, սակայն չնչին չափաբաժնով: Ստացվում է, որ պետության ֆինանսական բեռը մեծ չէ, մինչդեռ ծրագրով ապահովվում է բուհերի ֆինանսավորումը, բանկերի և այլ ֆինանսական կառույցների վարկային ծրագրերի ակտիվացումը:
Եթե համեմատական անցկացնենք պետության կողմից մեկ այլ ֆինանսավորման գործիքի՝ անվճար ուսման ֆինանսավորման հետ, ապա ակնհայտ է, որ անվճար համակարգում սովորող ուսանողը ոչ մի պարտավորություն չի ունենում պետության առջև` ո՛չ ուսման ընթացքում, ո՛չ ավարտելուց հետո: Ավելին, պետությունը որպես խրախուսանք անվճար սովորող ուսանողներին տրամադրում է ամսական 5000 դրամ թոշակ: Գերազանցությունը պահպանած ուսանողների կրթաթոշակն ավելանում է 1000 դրամով:
Սոցիալապես անապահով ընտանիքների ուսանողները պետությունից ստանում են ուսման վարձի 50-100 տոկոսի չափով փոխհատուցում՝ կախված ընտանիքի անապահովության աստիճանից, որը սահմանվում է կառավարության որոշմամբ: Այս դեպքում, յուրաքանչյուր տարի, Կրթության և գիտության նախարարությունը սահմանում է մասնագիտական որակավորման գնահատականի շեմ, որի դեպքում ուսանողը կարող է օգտվել նպաստի կամ կրթաթոշակի ծրագրից: Ֆինանսավորման հետևյալ տարբերակը ևս ուսանողի համար ոչ մի հետագա պարտավորություն չի առաջացնում:
Դրամաշնորհ տրամադրող հիմնադրամներն ու անհատները ևս միավորահեն են և ստվերում են մնում ոչ այդքան բարձր առաջադիմություն ունեցողները, որոնք ևս ունեն կրթություն ստանալու իրավունք:
Հետևաբար հարց է առաջանում. արդյոք ներդրումը, որը կատարվում է ուսանողի կողմից ուսանողական վարկի տեսքով, տալի՞ս են այնպիսի գիտելիքներ, որոնք համապատասխանում են գործատուի և/կամ աշխատաշուկայի պահանջներին: Այս դեպքում է հնարավոր աշխատել մասնագիտությամբ՝ աճող և մոտիվացնող վարձատրությամբ, հետևաբար՝ նաև վարկային պարտավորությունները կատարելով:
Կրթության փորձագետ Սարգիս Ասատրյանցի կարծիքով՝ Հայաստանում կան լավ բուհեր, որտեղ, ուսանողը, եթե ճիշտ  մասնագիտություն ընտրի և ուսանողական վարկ վերցնի, ապա արդարացված կլինի այդ քայլը: Սակայն ընդհանուր կրթական համակարգում փորձագետն արդարացված չի համարում ուսանողական վարկը:
«Ընդհանուր պատկերը գնահատելով, կարծում եմ՝ արդարացված չի այն համատեքստում, որ ուսանողները ավարտելուց հետո  չեն կարողանալու աշխատանք գտնել, քանի որ բուհերի տված գիտելիքները տեսական են և ուսանողները պետք է հավելյալ գումար ծախսեն պրակտիկ գիտելիքներ ստանալու համար, հետևաբար վարկ մարելն իրենց համար բավականին ծանր է լինելու»,- ասում է Ասատրյանցը:
Աշխատող ուսանողների եկամտային հարկի վերաբերյալ նախագիծն Ասատրյանցը դրական է գնահատում, սակայն վերապահումով, որ այս դեպքում ուսանողները աշխատանքի պատճառով կտրվում են կրթական կարևոր գործընթացից: Սակայն Ասատրյանցը նշում է, որ աշխատանքը լիովին արդարացված կլինի, եթե դա լինի ուսանողի մասնագիտական զարգացմանն ուղղված աշխատանք:
Քննարկում․ ուսանողական վարկավորման հնարավորություններն ու ռիսկերը
Ուսանողական վարկավորման հնարավորությունների ու ռիսկերի, այս հարցում պետության սոցիալական դերի մասին «Ամփոփ Մեդիան» կազմակերպեց նաև քննարկում կրթության փորձագետների, բուհերի ներկայացուցիչների, ուսանողների և կրթական հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ։
Քննարկման մասնակից, կրթության փորձագետ Հարություն Ազգալդյանը նշում է, որ ի տարբերությունը աշխարհում ընդունված պրակտիկայի՝ Հայաստանում ուսանողին ուսանողական վարկ են տալիս՝ հաշվի առնելով ոչ միայն նրա ուսանող լինելը, այլև նրա ընտանիքի եկամուտները։ Երկրորդ խնդիրը տոկոսադրույքներն ու մարման ժամկետներն են, իսկ երրորդը՝ այն, որ պետությունը քիչ ազդեցություն ունի վարկավորման գործընթացի վրա, ավելին՝ պետության սուբսիդավորումը չի նվազեցնում տոկոսադրույքն այնքան, որ հարմար լինի ուսանողին։
Քննարկման մյուս բանախոսների տեսակետները, խնդրի վերաբերյալ դիտարկումները և առաջարկությունները կարդացեք հղումով՝ bit.ly/366XPSg:
Ամփոփեց Արփի Ավետիսյանը (Արփին ուսանողական վարկավորման ծրագրի վարկառու է 2016թ.-ից: Նյութում բերված օրինակի հաշվարկը կատարվել է Արփիի վարկավորման պայմանագրում նշված բանաձևի համաձայն)

Student Loans in Armenia. Socially fairness of State’s Role
RA Government pays great attention to funding of higher education targeted at lowering interest rates of student loans. According to the Government decision on March, 2019, the annual rate of student loans  was decreased to 9% instead of previous 12%.
The state will subsidize 2% of the loan, and 3% for more advanced students. The maximum loan amount per student is 2.8 mln AMD, and the maximum four-time share makes 700.000 AMD.
In accordance with those amendments, the NA is developing a draft law by which the tuition fee may be compensated by Income tax. The bill was initiated by “My step” faction MPs Lilit Makunts and Sisak Gabrielyan. At the joint press conference they noted that at the initial stage the program will refer to Master’s Degree students.
The grounding is that only 1% or 2% of 90.000 Bachelor students work. There is no statistics on how many of them are registered and what their salary makes. By testing it in the Master’s Degree, the MPs will present preliminary calculations to the Government on the effectiveness of the program. An approximate scale may come out on tax revenues and shadow reductions provided by the program.
The bill is in the center of serious debates. Negative comments on the loans mainly put stress to the reality that amendments to the loans do not solve the qualitative issues of education, basically.
The availability of student loans, regardless of students’ progress, does not serve as a basis for finding job more easily.  And newly graduates adapt with labor market with difficulty, whereas the principal repayment of the loan starts from the graduation year.
Let’s Count Together
The student loan system was introduced by the state in 2013 to alleviate the burden of tuition fees for students enrolled in a paid system. At the same time, the relevant document states that it aims at making higher education system more attractive for the youth and contributing students’ self-interest in their own way.
Let’s try to have a look at the students’ paying obligations with digital-counting version. Student of “X” University with 600.000 AMD annual tuition fee may serve as an example. During the given semester, the student made use of 300.000 AMD turition fee with 12.69 annual interest rate (9.4 with new version) with 4.5 year maturity.
During the 4 years of study, the student repays only the interest rates making 3000 AMD (2200 AMD with new version). The state subsidy per month makes 400-500 AMD (new` 450-550 AMD). After graduation the student’s monthly repayment includes the principal amount of 11.000-14.000 AMD and an interest rate of 2000 AMD (new 1500 AMD), out of which only 200-300 AMD is subsidized by the state. So, during 4.5 years of study, the student repays the principal amount of 300.000 AMD and the interest rate of 136.000 AMD (new 67.000 AMD), out of which the state takes only 22.000 AMD (new 15.000 AMD).
This was just an example for 300.000 AMD required for one semester. It is especially difficult for those students who apply for a credit program during their graduate course, as repayments include both the principal amount and the interest rate in June (taking into account the fact that the student has finished the thesis defense). E.g, if the student has made use of 900.000 AMD of credit funds,out of which 300.000 AMD is in the last semester, then after graduation his monthly commintments make 25.000- 30.000 AMD.
Both the inforgraphic and the calculations make it vivid that the state subsidizes interests, but with a small fraction. It turns out that financial burden of the state is not great, whereas the program provides funding for universities, activation of credit programs of banks and other financial institutions.
When comparing it with another financial tool of the Government, which is free tuition financing, it becomes obvious that either during study or after graduation, the student has no commitments before the state. What is more, the state allocates 5000 AMD scholarship to students studying for free as  stimulation. The scholarships for those with excellent study increase by 1000 AMD.
Students of socially vulnerable families receive 50-100% compensation from the state depending on the degree of vulnerability of the family, which is defined by the Government decision. In this case, the Ministry of Education and Science sets the threshold of average qualitative assessment, in case of which students may make use of this benefit or scholarship program. The following version of the funding does not make any further commitments for the student, either.
Grant providing funds and individuals also lean on points, and students with average progress stay in shadow, while they also have the right to education.
So, a question arises: whether the investment made by the student in the form of a student loan provides the knowledge which meets the requirements of the employer and / or the labor market? Only in this case it is possible for the students to work with their profession having increasing and motivating salary and therefore fulfilling credit commitments.
According to Sargis Asatryants, education expert, there are good universities in Armenia, where the student may choose the right profession and take a student loan, and that step will be justified. However, the expert does not consider the student loan as justified in the general education system.
“Taking into account the overall picture, in my opinion student loans are not justified in the context that after graduation students will not be able to find jobs. Universities provide theoretical knowledge and to get some practical knowledge, students should spend extra money, hence, loan repayment will be hard for them,”says Asatryants.
The bill on the Income tax of working students is positively assessed by Asatryants, but with reservations: students stay apart from the essential educational process because of their jobs. However, Asatryants notes that working will be fully justified if it is addressed to the student’s professional development.
Article by Arpi Avetsiyan (Arpi is a borrower of student loan program since 2016). Calculations of the example noted in the article are made according to the formula mentioned in Arpi’s loan agreement.