Առողջ սնունդ՝ արդյունավետ կրթություն
Հայաստանի 974 հանրակրթական հաստատությունների տարրական դասարանների շուրջ 100 000 աշակերտ ուսումնական օրերին օգտվում է մեկանգամյա անվճար սննդից: Եթե այդ դպրոցներում գործում են նախակրթարաններ, ապա նույն սնունդը մատուցվում է նաև վերջիններիս սաներին։
Անվճար սննդի տրամադրումն իրականացվում է «Կայուն դպրոցական սնունդ» ծրագրի շրջանակներում, և, վերը նշված տվյալները հաշվի առնելով, կարելի է փաստել, որ հանրապետությունում առկա 1374 պետական դպրոցների 70%-ն արդեն ընդգրկված է այս ծրագրում: Համաձայն ԿԳ նախարար Արայիկ Հարությունյանի՝ ծրագիրը ընդլայնվելու և շարունակական բնույթ է կրելու, քանի որ մասնագիտական գնահատականները փաստում են, որ այն նպաստում է երեխաների կրթության արդյունավետության բարձրացմանը։
«Կայուն դպրոցական սնունդ» ծրագրի մեկնարկը տրվել է 9 տարի առաջ` ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի (ՊՀԾ) շրջանակներում: Մեկնարկային փուլում ծրագրում ներգրավված էին հանրապետության 147 դպրոցներ: Ներկայումս ՄԱԿ-ի ՊՀԾ-ի միջոցով ապահովվում է 5 մարզի` Արագածոտնի, Գեղարքունիքի, Լոռու, Արմավիրի, Կոտայքի 490 դպրոցի շուրջ 60,000 աշակերտի անվճար սնունդը: Ծրագրի շահառու հանդիսացող 484 դպրոցների անվճար սնունդը տրամադրվում է ՀՀ կառավարության Ազգային ծրագրով։ 2019թ. պետբյուջեից այս նպատակով հատկացվել է 902 մլն դրամից ավել գումար։
Այն դպրոցները, որտեղ ծրագիրն իրականացվում է ՄԱԿ-ի ՊՀԾ-ի կողմից, ֆինանսավորում է Ռուսաստանի Դաշնությունը, սակայն նախատեսվում է մինչև 2023թ. ծրագրի կառավարումն աստիճանաբար փոխանցել ՀՀ կառավարությանը։
Ըստ ծրագրի պատասխանատուների՝ շահառու բոլոր դպրոցները մարզերում են, սակայն հաջորդ փուլով ծրագրի մաս կկազմեն նաև մայրաքաղաքի դպրոցները։
Սննդակարգը
Թե ինչ ճաշացուցակ կունենան աշակերտները՝ թողնված է դպրոցի տնօրինությանն ու խոհարարների հայեցողությանը, սակայն սահմանված է վերահսկողություն։ Մեկ երեխայի օրական սննդաբաժնի կալորիականությունը պետք է կազմի 650-700 կիլոկալորիա, ինչն օրական պահանջի մոտ 40%-ն է կազմում։ Մեկ աշակերտի ուսումնական օրվա սննդի արժեքը (բազային ֆինանսավորումը) հաշվարկված է 120-140 դրամ։
Դպրոցներին բաժանված բաղադրատոմսերի գրքից, որտեղ ընդգրկված է շուրջ հարյուր բաղադրատոմս, յուրաքանչյուր դպրոց իր նախընտրությամբ է սահմանում, թե որ օրն ինչ կերակրատեսակներ պետք է մատուցվեն։ Ամեն հաջորդ օրվա ճաշացանկը նախորդ օրն արդեն հաստատված է լինում տնօրենի կողմից։
Ազգային ծրագրում ներառված դպրոցներում սննդամթերքի ձեռքբերման իրավունքը ևս դպրոցի տնօրինությանն է վերապահված՝ «Գնումների մասին» օրենքին համապատասխան։ Այն դպրոցներում, որտեղ ծրագիրը ՊՀԾ-ն է իրականացնում, գնումների մի մասը ծրագրի հայաստանյան գրասենյակն է կազմակերպում, մյուս մասը՝ դպրոցները։
Այդուհանդերձ, ճաշացուցակը կազմելիս թե´ Ազգային ծրագրում, թե´ ՊՀԾ-ում ներառված դպրոցները պարտադիր պետք է հիմք ընդունեն Առողջապահության նախարարի հրամանը: Դրանով սահմանվում են աշակերտների սննդի կազմակերպմանը ներկայացվող պահանջները, ինչպես նաև դպրոցականների համար արգելված սննդամթերքների ցանկը։
Վերահսկողություն է սահմանված նաև սննդի օրաբաժնի, էներգետիկ արժեքի, ձեռքբերվող սննդամթերքի որակի նկատմամբ, որի իրականացման պատասխանատուն տվյալ հաստատության բուժաշխատողն է։
Սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայությունը պատասխանատու է հետևել այս գործընթացին, որպեսզի սնունդը պատրաստվի և պահպանվի անվտանգության կանոնների պահպանմամբ։ Ահա թե ինչու ծրագրի շահառու դառնալու համար դպրոցը, նախ և առաջ, պետք է ունենա տեղում սննդի կազմակերպման համար անհրաժեշտ պայմաններ։
Մի դպրոցի օրինակով
Ծրագրում ընդգրկված Գյումրու թիվ 7 դպրոցում խոհանոցային պայմաններն ու տեխնիկական հագեցվածությունը բավարարում են դպրոցի 1-4-րդ դասարանների՝ 587 աշակերտների ու նախակրթարանի՝ 74 սաների տաք սննդի ապահովման համար։
«Երեխաների ճնշող մեծամասնությունը հաճույքով է ուտում և դա բնական է, քանի որ բարձր կալորիականությամբ սնունդ է տրվում»,-«Ամփոփ մեդիայի» հետ զրույցում ասում է Գյումրու թիվ 7 դպրոցի տնօրեն Գագիկ Կարապետյանը:
Կարապետյանը նշում է նաև, որ բացի սոցիալական խնդիր լուծելուց, այս ծրագիրը հստակ ժամի սնվելու մշակույթ է ձևավորում։
Որպեսզի և´ դասապրոցեսը չխախտվի, և´ ծրագրի շահառու բոլոր երեխաները հասցնեն օգտվել դպրոցում տրվող սննդից, Գյումրու թիվ 7 դպրոցում առաջնորդվում են նախապես կազմված գրաֆիկով։
Ի դեպ, 2018թ. հոկտեմբերից Շիրակի մարզի բոլոր 147 դպրոցներում «Կայուն դպրոցական սնունդ» ծրագրի կառավարումն անցել է ՀՀ կառավարությանը։ Դրանց ճնշող մասը՝ 133 դպրոցներ, ունեն վերանորոգված խոհանոց և ապահովված են անհրաժեշտ տեխնիկայով՝ սառնարան, գազօջախ և այլն։
Դպրոցական սննդի ծրագիրը հնարավորինս արդյունավետ կազմակերպելու նպատակով ստեղծվել է նաև «Կայուն դպրոցական սնունդ» հիմնադրամը, որը 2017 թվականից վերապատրաստում է ծրագրում ընդգրկված դպրոցների տնօրեններին ու խոհարարներին։ Սյունիքի, Վայոց ձորի, Արարատի, Տավուշի,  Շիրակի և Արագածոտնի շուրջ 500 դպրոցների 1011 տնօրեն ու խոհարար արդեն իսկ վերապատրաստվել է։
«Կայուն դպրոցական սնունդ» հիմնադրամի տնօրեն Բագրատ Եսայանը տնօրենների վերապատրաստումը ևս կարևորում է, քանի որ պետբյուջեից տրամադրվող գումարների արդյունավետ բաշխումն ու ծախսումը նրանցից է կախված։
«Վերապատրաստումների ընթացքում տնօրեններն իրազեկվում են, թե ինչպես պետք է կազմակերպվի գնումների գործընթացը, ապահովվի սննդի անվտանգությունը»,-ասում է Բագրատ Եսայանը։
Ծրագրի շրջանակում աշակերտներին տաք սննդով ապահովելը հիմնադրամի տնօրենը համարում է իրենց հիմնական նպատակներից մեկը։ Ազգային ծրագրում ընդգրկված 484 դպրոցներից տաք սնունդ տրվում է առայժմ 370-ում։ «Փորձելու ենք հնարավորինս շուտ տաք սննդով ապահովելու համար պայմաններ ստեղծել մյուս 114 դպրոցներում ևս, քանի որ դրա արդյունավետությունն ավելի բարձր է»,- ասում է Եսայանը։
Ծրագրի հաջողված լինելը կրթության փորձագետ Սերոբ Խաչատրյանը կասկածի տակ չի դնում. «Շատ լավ ծրագիր է ու կարևոր Հայաստանի համար, քանի որ այլ ճաշարաններում տրվող սնունդը ոչ միայն որակապես վատն է, այլև՝ շատերի համար անհասանելի։ Իսկ ահա «Կայուն դպրոցական սնունդը» հնարավորություն է տալիս ստանալ և´ առողջ, և´ անվճար սնունդ», – ասում է նա։
Դրական կողմերի հետ մեկտեղ՝ փորձագետը նաև ծրագրի թերացումներն է մատնանշում. «Կան դպրոցներ, որոնց ճաշարանները փոքր են, աշակերտները՝ շատ, ու հարց է առաջանում, թե 5-10 րոպեանոց դասամիջոցում ինչպես պետք է հասցնեն բավարարել բոլորին։ Դեպքեր գիտեմ, որ ստիպված դա անում են դասի հաշվին»։
Խաչատրյանը կարծում է, որ ծրագիրը լիարժեք կաշխատի, եթե լինի կես ժամանոց մեկ դասամիջոց ուսումնական օրվա ընթացքում: «Բայց դա էլ այլ խնդիրներ առաջ կբերի, օրինակ՝ ձմռանը կավելանա ջեռուցման ծախսը», – ասում է նա։
Ծրագիրն ավելի արդյունավետ կդառնա ճաշարանի աշխատողների նորմալ վարձատրության դեպքում։ Սերոբ Խաչատրյանը համոզված է՝ բավարար չափով վարձատրվելու դեպքում խոհարարն ավելի համով կպատրաստի։

Free School Feeding Program has Successfully Grown in Armenia
About 100,000 primary pupils (pupils of 1-4th grades) of 974 general education institutions in Armenia get free food once a school day. And if there are preschools in those institutions, their pupils also make use of the same food.
Free food is provided within the framework of “Sustainable school food” program. Taking into account the above mentioned data, it leads to the conclusion that that 70% of 1374 state schools is already involved in the program. According to the Minister of Education and Science Arayik Harutyunyan the program will expand and be continuous as professional assessments state that it contributes to raising the efficiency of pupils’ education.
“Sustainable school food” program launched still 9 years ago within the framework of the UN World Food Programme (WFP). At the initiative stage, 147 schools of Armenia were involved in the program. At current the UN WFP provides free feeding of about 60,000 schoolchildren of 490 schools from 5 regions (Aragatsotn, Gegharkunik, Lori, Armavir, and Kotayk). Free food of 484 beneficiary schools is provided by the National Program of the Government of the Republic of Armenia. From the 2019 state budget more than 902 mln AMD was allocated on this purpose.
Schools where the program is carried out by the UN WFP, the Russian Federation finances it. However, it is envisaged to pass the program management gradually to the Government of the Republic of Armenia till 2023.
According to the program coordinators, all the beneficiary schools are located in regions, but at the next stage schools of the capital will take part in the program, too.
Meal Plan
The meal schedule of pupils is at the disposal of school administration and cooks, but there is a control over it. The school day food of each pupil should include  650-700 kilocalories, which make 40% of the daily intake. The food cost (basic funding) of each pupil’s school day is 120-140 AMD.
Schools are provided with recipe books which include hundreds of recipes. So each school prefers which dishes should be served. Menu of the next day is already approved by the director the previous day.
In the schools of National program the right to acquire food belongs to the school administration in accordance with the RA law “On Procurement.” In the schools where the program is carried out by WFP, one part of the procurement is organized by the Armenian office of the program, and the other part – by schools.
Nevertheless, when making menu, both schools of WFP and National program should base on the Health Minister’s order. This way both requirements of pupils’ feeding organization and the list of forbidden food are set.
There is also control over food proportion per day, energy value and quality of gained food. The health care provider of the facility is responsible for the above mentioned.
The State Service for Food Safety is responsible for this process so that the food is prepared and all safety rules are maintained. That’s why first of all schools should be provided with all the necessary conditions of catering service to become a beneficiary school.
An Example of one School
Kitchen working conditions and technical equipment of Gyumri school №7, which is included in the program, meet the needs of 587 primary pupils and 74 pupils of pre-school for hot meals.
“The greatest majority of schoolchildren eat with pleasure and that’s natural, as the food is of high calorie,”says director of Gyumri school №7 Gagik Karapetyan in the interview with “Ampop Media.”
Karapetyan also mentions that besides solving a social problem, it also creates a culture of having a meal at an exact time.
In order not to interrupt the lesson and all the beneficiary pupils manage to get the school food, in Gyumri school №7 they are guided by a pre-compiled schedule.
By the way, since October, 2018 management of “Sustainable school food” program in all 147 schools of Shirak region passed to the Government of RA. The vast majority of them – 133 schools, have a repaired kitchen and the necessary equipment – refrigerator, gas cooker and so on.
To make school feeding program as effective as possible, “Sustainable school food” foundation was also set up, which has been training school directors and cooks since 2017. 1011 directors and cooks of about 500 schools in Syunik, Vayots Dzor, Ararat, Tavush, Shirak and Aragatsotn have already been trained.
Head of “Sustainable school food” foundation Bagrat Yesayan highlights the training of school directors, too, as effective allocation and outgo of the state budget depends on them.
“During the trainings, directors are informed how to organize the procurement process and provide food security,”says Bagrat Yesayan.
According to the foundation director, providing pupils with hot meals within the framework of the program is one of their main aims. Only 370 schools out of 484 of the National Program are currently provided with hot meals. “We should try to create conditions for hot food in the rest – 114 schools as soon as possible, as its efficiency is higher,” says Yesayan.
Education expert Serob Khachatryan does not put under suspicion success of the program. “It is a very good and important program for Armenia as the provided food in other canteens has not only poor quality, but also is unavailable for many pupils. But “Sustainable school food” program gives an opportunity to get both healthy and free food,”he says.
Alongside with positive points, the expert also mentions drawbacks of the program: “In some schools canteens are small but pupils more, and a question arises how to provide everyone with food within a 5-10 minute break. I know in some cases it is done at the expense of lesson.”
Khachatryan thinks that the program will work fully if there is a half-hour break during the school day. “But in its turn it will cause other problems, e.g. heating cost will increase in winter,”he says.
The program will be more effective if canteen employees get normal salary. Serob Khachatryan assures that if the cook gets enough money, he will make a tastier food.