Մայիսի 9-ին Երևանի Աջափնյակ վարչական շրջանի բազմաբնակարան շենքերից մեկի վերելակի վթարը կրկին պատճառ դարձավ՝ հանրության շրջանում բարձրաձայնելու մայրաքաղաքի քայքայված վերելակային տնտեսության մասին: Այս անգամ վերելակի չորս թոկերից մեկը պոկվել էր, ինչի պատճառով էլ վերելակը սովորականից ավելի արագ էր իջել առաջին հարկ: Բարեբախտաբար տուժածներ չկան, բայց խոսքը ֆիզիկապես տուժածների մասին է: Թե ինչ հոգեբանական հարված են ստացել այն չորս քաղաքացիները, որոնք վերելակում էին խափանման պահին, միայն իրենք գիտեն:
Մայրաքաղաքի բնակիչների բարձրացրած դժգոհությունների հիման վրա, Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը շտապեց տեղեկացնել քաղաքի բնակիչներին, որ իր պաշտոնավարման առաջին իսկ օրվանից խնդիրն ուշադրության կենտրոնում է, և որ մշակվում է ծրագիր՝ վերելակներն ամբողջությամբ փոխարինելու ուղղությամբ, բայց նաև առանձնահատուկ նշեց. «Այս հարցում նաև մեզ հետ պետք է լինեն բնակիչները»:
«Ամփոփ Մեդիան» վերջին ամիսներին ուսումնասիրում էր Հայաստանի վերելակային տնտեսությունը` պարզելու` հնարավո՞ր է արդյոք և ի՞նչ ժամանակահատվածում՝ համայնքային ներկա հատկացումներով կամ բնակիչների մասնակցությամբ հին վերելակները փոխարինել նորերով: Վերջին դեպքը զուգադիպեց այս ուսումնասիրության ավարտի հետ:
Երևանի Շերամի փողոցի բազմաբնակարան շենքերից մեկի բնակիչ 24-ամյա Հասմիկն ասում է, որ իրենց մուտքի վերելակը հաճախ է խափանվում։ Թեև մասնագետների այցից հետո վերելակը սկսում է աշխատել, սակայն դա տևում է մինչև մեկ ժամ:
Հասմիկն ասում է, որ շենքի բնակիչները քաղաքապետարան բողոքներ չեն ներկայացնում, քանի որ վթարից հետո սովորաբար մասնագետները կարգավորում են։ «Ճիշտ է` վտանգավոր հետևանքներ չեն եղել, բայց եղել են դեպքեր, որ անջատումից մարդիկ են մնացել մեջը, այնքան ժամանակ, մինչև որ դուրս կբերեն իրենց»:
Խափանումներով աշխատող վերելակը 9 հարկանի շենքի բնակիչներին և նրանց տուն այցելողներին ծառայում է մոտ 40 տարի` շենքը շահագործման հանձնելու պահից: Խափանման դեպքում այն դժվարություններ է առաջացնում առաջին հերթին բարձր հարկերում բնակվող տարեցների և հաշմանդամություն ունեցող անձանց և նորածին երեխա ունեցողների համար։
Երևանի բազմաբնակարան շենքերում հաճախ կարելի է հանդիպել խափանվող կամ ընդհանրապես չգործարկվող վերելակների` հատկապես այն շենքերում, որոնք Խորհրդային ժամանակներից ժառանգած բնակարային ֆոնդի մաս են կազմում:
Վերելակների շահագործման ժամկետը 25 տարի է: Իսկ Հայաստանի, այդ թվում` մայրաքաղաքի բազմաբնակարան շենքերում վերելակների 96%-ն արդեն անցել է տարիքային այդ շեմը, իսկ որոշները նույնիսկ 50 տարվա վաղեմություն ունեն։
Այնուամենայնիվ, ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարության (ԱԻՆ)՝ վերելակների փորձաքննության բաժնի պետ Լուսինե Հովհաննիսյանն «Ամփոփ Մեդիային» ասում է, որ վերելակների գործարկման օրացույցային տարիները բավարար չեն դրանք փոխելու որոշում կայացնելու համար։
Հովհաննիսյանը հիմնավորում է իր խոսքերը նրանով, որ տարիների ընթացքում վերելակները վերանորոգվում են, փոխվում են անվտանգության հանգույցները, ինչն էլ «երկարացնում է» վերելակների կյանքը։
«Բայց, համաձայն եմ, որ վերելակների մաշվածությունն այսօր ակնառու է, ժամանակն է` հաշվի առնելով դրանց տեղադրման տարեթվերը և փորձաքննության արդյունքները, աշխատանքներ տարվեն վերելակները փոխելու ուղղությամբ»։
Հայաստանի վերելակների անսարքության, վթարների ու խափանումների պատճառով տուժած քաղաքացիների թիվը, ըստ ԱԻՆ-ի, 2012-2017թթ. ընթացքում հասնում է 9-ի` 4 զոհ և 5 մարմնական վնասվածք: 2018թ. ընթացքում շահագործվող վերելակներում տեղի է ունեցել 2 դժբախտ դեպք, երկուսն էլ` մահվան ելքով:
Ու թեև 2013-2016թթ. ընթացքում Հայաստան է ներմուծվել թվով 521 վերելակ, դրանցից ոչ մեկը չի օգտագործվել հին վերելակներն արդիականացնելու նպատակով: Ներմուծված վերելակներից տեղադրվել են շուրջ 270-ը, այն էլ՝ միայն նորակառույց շենքերում:
Վերելակների վերահսկման մեխանիզմը
Ըստ օրենքի` վերելակները փորձաքննության պետք է ենթարկվեն ամեն տարի։ Բացասական եզրակացության դեպքում ԱԻՆ-ից տեղեկանք է ուղարկվում համատիրություն։
Լուսինե Հովհաննիսյանը նշում է, որ ԱԻՆ Տեխնիկական անվտանգության փորձաքննության բաժնի գործառույթներն ավարտվում են փորձաքննությունն իրականացնելով: Վերահսկողություն իրականացնել պարտավոր են համատիրությունները։
«Երբ վերելակին տրվում է փորձաքննական բացասական եզրակացություն, մենք օրինակը տրամադրում ենք լիազոր մարմնին՝ նախարարությանը, որի ստորաբաժանումը նախարարի դիմումի հիման վրա կարգադրագիր է ուղարկում համատիրություն»։
Բացասական եզրակացություն ստացած վերելակը չպետք է շահագործվի մինչև չվերանորոգվի կամ նոր վերելակ չտեղադրվի։ Համատիրությունը պարտավոր է դադարեցնել բացասական եզրակացություն ստացած վերելակների աշխատանքը։ Սակայն միշտ չէ, որ այս պարտավորությունն իրականացվում է։
Կարգադրի չկատարման դեպքում «Տեխնիկական անվտանգության ապահովման պետական կարգավորման մասին» ՀՀ օրենքով նախատեսվում է տուգանք։ Սակայն վերահսկողության համակարգերն այնքան էլ լավ չեն գործում։ Մյուս կողմից, օրինակ՝ բարձրահարկ՝ 13 և ավելի հարկ ունեցող շենքերի վերելակների աշխատանքը դադարեցնելուն կարող են դեմ լինել նաև բնակիչները։
Ի դեպ, օրենքը պատասխանատվություն է սահմանում նաև արտադրական վտանգավոր օբյեկտների ռեեստրում վերելակները չգրանցելու և տեխնիկական անվտանգության տարեկան փորձաքննություն չիրականացնելու համար, սակայն պետական հսկողության մեխանիզմները այստեղ էլ են թերանում:
Համաձայն ԱԻՆ-ի «Տեխնիկական անվտանգության ազգային կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի տվյալների՝ Հայաստանում գործող վերելակների ավելի քան 25%-ը փորձաքննության չի ենթարկվում: Օրինակ՝ 2018թ. Երևանում գրանցված 5645 վերելակներից փորձաքննություն անցել է 4087-ը։
![](https://ampop.am/wp-content/uploads/2019/05/lift1.jpg)
Բազմաբնակարան շենքերի կառավարման մարմինները, սակայն, պնդում են, որ չեն կարողանում վճարել տեխնիկական անվտանգության տարեկան փորձաքննության վճարները:
Իսկ թե որ վերելակներն են փորձաքննության ենթարկվում և որոնք` ոչ, դժվար է կռահել, քանի որ վերելակներում փորձաքննության վերաբերյալ եզրակացություններ առկա չեն, որպեսզի բնակիչներն էլ օգտվելիս առավել իրազեկ և ապահով լինեն:
Մեկ այլ խնդիր է պիտանի համարվող վերելակների վերանորոգումը, քանի որ վերջիններս տեխնիկական այնպիսի մասերի պակաս ունեն, որոնք այլևս չկան արտադրությունում:
Փաստացի
Երևանի քաղաքապետարանը 2019թ. բյուջեով վերելակների հիմնանորոգման համար նախատեսել է 31 մլն դրամ՝ 2017 և 2018թթ-ին նույն նպատակով հատկացված 104 և 109 մլն դրամի փոխարեն։
Գումարի նվազումը քաղաքապետարանը հիմնավորում է նրանով, որ նախատեսում է վերելակների հիմնանորոգման փոխարեն նախաձեռնել հին վերելակների փոխարինման ծրագիր, համաձայն որի՝ քաղաքում հին վերելակներ չպետք է մնան։ Ծրագիրը պետք է իրականացվի մունիցիպալ պարտատոմսերի թողարկմամբ, այսինքն՝ քաղաքապետարանը պարտատոմսեր կթողարկի և կտեղաբաշխի պարտատոմսերի շուկայում, որոնցից հավաքագրված միջոցները կուղղվեն վերելակների ձեռքբերման ու փոխարինման աշխատանքներին։
Սրա վերաբերյալ մայիսի 10-ին լրագրողների հետ ունեցած ճեպազրույցի ժամանակ, Մարությանը ասել էր հետևյալը.
«Ծրագիրը երբ պատրաստ կլինի, մենք այն կներկայացնենք կառավարությանը, որովհետև քաղաքային իշխանությունները միայնակ ի զորու չեն այս հարցը լուծել, սա տասնյակ միլիոնավոր դոլարներին համարժեք ներդրում է պահանջում: Քանի որ վերելակները պատկանում են բնակիչներին, մեր հարցն է՝ մենք փոխարինենք վերելակը, և բնակիչները տարիների ընթացքում այդ տարիների գումարը վճարեն, քանի որ այդ վերելակն իրենցն է լինելու»,- հայտնեց քաղաքապետը:
Հայաստանի մարզերում վերելակների անվտանգ գործարկումն ավելի բարդ է, քան Երևանում։ Մարզերի վերելակները ևս տարեկան փորձաքննություն պետք է անցնեն, սակայն այստեղ փորձաքննության չենթարկվող վերելակների թիվն ավելի մեծ է։ Վերահսկողության մեխանիզմները ևս այստեղ առավել թույլ են։
Լուսինե Հովհաննիսյանը նշում է, որ մարզերում առկա են հիմնականում նույն խնդիրները, ինչ մայրաքաղաքում. «Միակ տարբերությունն այն է, որ Երևանում վերելակներն ավելի շատ են»,- նշում է Հովհաննիսյանը։

On May 9, the elevator accident in one of the multi-apartment buildings in Ajapnyak administrative district of Yerevan served a reason for the public to highlight the decayed elevator economy of the capital. This time, one of the four elevator cables cut because of which the elevator ran to the first floor faster than usually. Furtunately there are no physically injured people, but what kind of pschycological impact the four people in the elevator got at the moment of the failure is known only to them.
On the basis of the residents’ complaints, Yerevan Mayor Hayk Marutyan hurried to inform the citizens, that from the first days of his tenure the issue is in the center of attention, and a project is being developed to replace all the old elevators. He also underlined, “Residents should also support us in this regard.”
Ampop Media has been carrying out a study on the elevator economy of Armenia over the last months to find out whether it is possible to substitute the old elevators with new ones with the community current allocations or citizens’ participation. And if yes, in which period of time? The latest accident coincided with our study.
24 year old Hasmik, resident of one of the multi-apartment buildings of Yerevan Sheram street, says that the elevator often breaks. Hasmik says the residents do not make any complaints to the Municipality as specialists usually fix the broken part. “Though no dangerous consequences occurred, the residents had to wait in the elevator after the break until they will be brought out.”
The elevator has been serving the residents of 9-floor building and their visitors for 40 years since it has been put into operation. In case of failure, it creates difficulties for elderly people living on high floors and people with disabilities and those having newborns.
It is possible to come across breaking or not working elevators in the multi-apartment buildings of Yerevan, especially in those buildings which are part of the housing fund inherited from the Soviet Union.
Elevator expiration date is 25 years. In multi-apartment buildings of Armenia, especially in Yerevan, 96% of elevators passed the age limit. Some of them have been working even for 50 years.
Nevertheless, Lusine Hovhannisyan, Head of the Elevator Expertise Division of the Ministry of Emergency Situations (MES) of the Republic of Armenia, in the interview with Ampop Media says that “calendar years” of elevators are not sufficient for making a decision to change them.
Hovhannisyan grounds her words by the fact that over years elevators have been repaired, safety loops have been changed, which “prolong” their life.
“But I quite agree that depreciation of elevators is evident, it’s time to start changing the elevators taking into account their installation data and expertise results.”
According to MES, the number of citizens affected by malfunctions, accidents and failures of elevators in Armenia during the period of 2012-2017 makes 9 – out of 4 victims and 5 injured. In 2018, 2 accidents occurred, both with death.
And though in 2013-2016, 521 new elevators were imported to Armenia, none of them was used for repairing old elevators. Only 270 out of the imported elevators were used, and only in new buildings.
Elevator Supervision Mechanism
According to the law, elevators should expertise each year. In case of negative conclusion, MES sends a referendum letter to the condominium.
Lusine Hovhannisyan states that functions of expertise department of technical security end with expertise making. Condominiums have to implement supervision.
“When an elevator is given a negative conclusion, we give the sample to the authorized body – the Ministry, whose department sends an order letter to the condominium.”
The elevator with a negative conclusion must not be used until being repaired or replaced by a new one. Condominium must stop operation of elevators with negative conclusion. Anyhow, it is not always that this obligation is implemented.
In case of not obeying the law, the RA Law “On State Regulation of Technical Safety Provision” imposes a penalty. But supervision systems do not work properly. On the other hand, residents of buildings with 13 and more floors may be against ceasing of elevator usage.
By the way, the law also imposes liability for not registering elevators in the registry of industrial dangerous facilities and not carrying out annual technical examination, but the state supervision mechanisms fail here as well.
According to the data of MES “National Center of Technical Security” SNCO, more than 25% of the elevators of RA are not being expertised. E.g. only 4087 elevators out of 5645 registered ones in Yerevan were expertised in 2018.
Multi-apartment buildings management bodies, however, claim that they can’t pay the annual technical expertise fees.
And which elevators are expertised and which ones not, is difficult to guess as there are no expertise conclusions in elevators for the residents to be aware and safe.
Another problem is connected with the so called “usable” elevators, as they lack the kind of spare parts which are not produced for long.
De Facto
Yerevan Municipality is going to allocate 31 mln AMD from the city budget of 2019, while in 2017 and 2018, 104 mln and 109 mln AMD was allocated for the same purpose.
The reduction of the money is grounded by the fact that Yerevan Municipality envisages to carry out a project which will replace old elevators with new ones, so there will be no old elevators in the city. The project will be implemented with the issuance of municipal bonds, i.e. the Municipality will issue and put bonds in the bond market. So, the gained sum will be directed to purchase and replacement of elevators.
During the briefing with journalists, Marutyan said the following:
“When the project is ready, we will represent it to the Government, as the city authorities are not able to solve the issue alone, it requires investment of tens of millions of dollars. As elevators belong to the residents, our task is to replace the elevators and get the spent money back from the residents, as the elevators will be theirs,”informed the Mayor.
Secure operation of elevators in the regions of Armenia is more difficult than in Yerevan. Elevators of the regions should be annually expertised as well, but the number of not expertised elevators is higher here. Supervision mechanisms are weaker, too.
Lusine Hovhannisyan states that there are basically the same problems in the regions as in the capital: “the only difference is that there are more elevators in Yerevan,” says Hovhannisyan.