Առողջություն Իրավունք
Երբ պացիենտի բժշկական հետազոտության կամ բժշկի աշխատասենյակում նրա գանգատները ներկայացնելիս, ինչպես նաև նույն պացիենտի ախտորոշման մասին բժշկական անձնակազմի քննարկմանը ներկա են լինում այլ անձինք (օրինակ՝ այլ պացիենտներ), խախտվում է պացիենտի տվյալների գաղտնիության իրավունքը:
Առողջապահական ոլորտի փորձագետներն արձանագրում են՝ հայաստանյան բժշկական պրակտիկայում առողջական վիճակի մասին տվյալներին վերաբերում են անփութորեն․ պացիենտի տվյալների գաղտնիության իրավունքի հիմնահարցերը շարունակում են մնալ խիստ արդիական:
Անձի առողջական վիճակի վերաբերյալ տվյալների խախտումները մի քանի շերտերում կարելի է դիտարկել:
Գաղտնիության իրավունքի խախտում. բժշկական էթիկա
Պացիենտի առողջական վիճակին վերաբերող տվյալների գաղտնիության հարցերը կարգավորված են համաշխարհային իրավական պրակտիկայում: Մինչդեռ Հայաստանում առողջությանը վերաբերող տվյալների պահպանումը, ըստ «Իրական աշխարհ, իրական մարդիկ» ՀԿ ղեկավար Ժենյա Մայիլյանի, հայաստանյան մշակույթում չկա։
«Վերջերս բժիշկների վերապատրաստման նպատակով մարզային այցի էինք. բժիշկներից մեկը դուրս եկավ հիվանդասենյակից ու փոքր համայնքի 20 բժիշկների ներկայությամբ հայտարարեց՝ Գոհարի հարսի մոտ հիվանդությունը հաստատվեց»,- «Ամփոփ Մեդիայի» հետ զրույցում ասում է Մայիլյանը և հետևություն անում․ «Չեմ կարծում, թե դա միտումնավոր արվեց. մեր մշակույթի մի մասն է ամեն ինչ իրար պատմելը»։
Ըստ Մայիլյանի՝ խնդիրը համընդհանուր է և բնորոշ է ոչ միայն մարզերին:
ՄԻԱՎ-ով ապրող մարդկանց խնամքի և աջակցության տրամադրմամբ զբաղվող հասարակական կազմակերպության ղեկավարի խոսքով՝ պացիենտի տվյալների գաղտնիության իրավունքի խախտման դեպքերն առավել հաճախ հանդիպում են բնակչության խոցելի խմբերում։ Այդպիսիք են, օրինակ, ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ով ապրող մարդիկ, թմրամիջոց օգտագործողները, հոգեկան առողջության խնդիրներ ունեցող անձինք և այլն։
«Եթե մարդը գրիպ է ու դրա մասին իմանում են այլ անձինք, նրան դրա համար չեն խտրականացնում: Բայց, երբ խոցելի խմբերի դեպքում է առողջական տվյալը հասանելի դառնում, դրանից հետո կտրուկ փոխվում է հասարակության վերաբերմունքը նրա նկատմամբ», – նշում է Մայիլյանը:
Իրավապաշտպանն ասում է, որ խոցելի խմբերի դեպքում առողջական տվյալի գաղտնիության չպահպանումը վնասում է տվյալ անձին:
«Մեր պրակտիկայում եղել է դեպք, երբ կնոջ առողջական վիճակի վերաբերյալ տեղեկությունն անզգուշորեն տարածվել է համայնքում, դրանից հետո նա չէր կարողանում ոչ աշխատանք գտնել, ոչ երեխային մանկապարտեզ տանել։ Արդյունքում՝ ստիպված էր փոխել բնակության վայրը»:
Մայիլյանը պատմում է, որ եղել են դեպքեր, երբ անձի բժշկական կամ ամբուլատոր քարտի վրա մեծ կարմիր տառերով գրված է եղել «ՄԻԱՎ»: «Երբ հարցնում էինք՝ ինչո՞ւ եք այդպես գրել, ասում էին՝ «դե որ այդ անձի հետ աշխատող բժիշկը զգույշ լինի»: Մինչդեռ հիվանդությունները կոդավորում ունեն, կարող է կոդավորումով գրել, մասնագետն էլ իմանա՝ որևէ խնդիր չի առաջանա»:
Ժենյա Մայիլյանի խոսքով՝ կազմակերպությունը պատրաստում է զեկույցներ, որտեղ արձանագրում են խոցելի խմբերի առողջական տվյալների գաղտնիության խախտումները: Ըստ այդմ՝ ձևավորվելու է աշխատանքային խումբ, որն զբաղվելու է այդ հարցով:
Պացիենտի տվյալների գաղտնիության իրավունքը պաշտպանված է օրենքով
2020 թվականին ընդունվել և ուժի մեջ է մտել ««Բնակչության բժշկական օգնության և սպասարկման մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» ՀՀ օրենքը, որով, ի թիվս այլնի, տրվել է «բժշկական գաղտնիք» հասկացության սահմանումը, ինչպես նաև օրենսդրորեն ամրագրվել են բժշկական գաղտնիքը և դրա մշակմանը ներկայացվող պահանջները:
Ըստ փոփոխության՝ ընդհուպ մինչև բժշկական հաստատություն դիմելու փաստը համարվում է բժշկական գաղտնիք:
«Իրավունքի զարգացման կենտրոն» ՀԿ ծրագրի տնօրեն Վիոլետա Զոփունյանը դրական է գնահատում օրենքի փոփոխությունը, բայց ուշադրություն է հրավիրում կիրառության վրա:
«Շատ լավ է, որ երկու տարի առաջ սահմանվեց բժշկական գաղտնիք եզրույթը, բայց գործնականում կիրառության մեջ բազմաթիվ խնդիրներ են առաջանում: Օրինակ՝ հղիների հաշվառման գործընթացը. այնպես է շրջանառվում այդ փաստաթուղթը բժշկական հաստատությունում, օրինակ՝ սեղանին դրված է ու այլ անձն ակամայից կարող է կարդալ մեկ ուրիշի առողջական վիճակի մասին տեղեկությունը, իսկ հղիների հաշվառման առաջին էջում գրված է մարդու ՄԻԱՎ-ի ստատուսը»:
Ըստ փորձագետի՝ բուժհաստատության աշխատակցի աշխատանքային պայմանագրում պետք է նշված լինի բժշկական գաղտնիքը պահպանելու պարտավորությունը:
Առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմնից «Ամփոփ Մեդիային» տեղեկացնում է, որ բժշկական օգնություն և սպասարկում իրականացնող աշխատակիցների հետ կնքվող աշխատանքային պայմանագրում բժշկական գաղտնիք համարվող տվյալներին տիրապետող անձի պարտականությունները նշելը պարտադիր չէ։
Տեսչական մարմինը նաև նշում է, որ չունի տեղեկատվություն՝ արդյոք Հայաստանում բժշկական գաղտնիք խախտող որևէ աշխատակցի աշխատանքային պայմանագիր լուծարվել է։
Օրենքը երաշխիք չէ. մշակույթն է պետք փոխել
«Անգամ կատարյալ օրենքների առկայությունը չի կարող երաշխիք լինել ցանկալի արդյունքի հասնելու համար», – վստահեցնում է հանրային առողջության մասնագետ Դավիթ Մելիք-Նուբարյանը:
«Ընտանիքներով են գալիս բժշկի, բժիշկները ընտանիքների հետ են խոսում. Մշակութային հարց է, ոչ թե կանոնակարգերի բացակայության: Երկու կողմն էլ՝ թե՛ բժիշկը, թե՛ պացիենտը նորմալ են այդ ամենին վերաբերում։ Հարկավոր է հասարակական իրավագիտակցություն ձևավորել»,- ասում է Մելիք-Նուբարյանը:
Մասնագետը նշում է հետևյալ իրավիճակները․ պոլիկլինիկայում նույն սենյակում բժիշկը պացիենտին բուժօգնություն, խորհրդատվություն է տրամադրում մեկ այլ բժշկի ներկայությամբ․ հաճախ պայմաններ չկան, որ բժիշկն առանձին խորհրդատվություն տա, բժշկի սեղանին դրված են անալիզի պատասխաններ կամ թղթերը սեղաններին ցաքուցրիվ են, կարող է բուժքույրը կամ որևէ երրորդ անձ կարդալ:
«Հիվանդության պատմությունների հասանելիությունը բարձր է կողմնակի անձանց համար: Բժիշկն աշխատում է, պացիենտի պատմագիրը դրված է սեղանին, շտապ կանչ եղավ, գնաց այլ պացիենտի մոտ», – ասում է Մելիք-Նուբարյանը:
Մելիք-Նուբարյանի կարծիքով՝ որքան էլ օրենք փոխվի, արդյունավետություն չի լինի, պետք է գաղտնիության պահպանման պահանջի մշակույթ ձևավորել:
«Մարդիկ պետք է իմանան, որ իրենց առողջությանը վերաբերող հարցերը շատ նուրբ հարցեր են: Շատ կարևոր է, որ օրենքներից բացի մշակութային դաշտում փոփոխություն լինի, կարևոր է դրա մասին խոսելը: Մարդիկ պետք է գիտակցեն, որ նորմալ չէ ո՛չ առողջության տվյալի մասին ասելը, ո՛չ թույլ տալը, որ ասեն: Երբեք չեմ լսել, որ բժշկական գաղտնիքի հրապարակման համար պատասխանատվության ենթարկված լինեն»:
Բժշկական գաղտնիքը հանրայնացնելը՝ քրեորեն հետապնդելի արարք
Բժշկական գաղտնիք պարունակող տվյալները օրենքով նախատեսված անձնական տվյալներ մշակողի կողմից, առանց անձի կամ նրա օրինական ներկայացուցչի գրավոր համաձայնության, օրենքով չնախատեսված դեպքերում փոխանցելու, զանգվածային լրատվության միջոցներով հրապարակելու կամ տեղեկատվական հաղորդակցման ցանցերում տեղադրելու համար նախատեսվում է պատիժ։
Քրեական օրենսգրքի 145-րդ հոդվածի առաջին մասով նախատեսված գործողությունները, որոնք անզգուշությամբ առաջացրել են ծանր հետևանքներ, պատժվում են ազատազրկմամբ՝ առավելագույնը 4 տարի ժամկետով:
«Տարիներ առաջ, երբ մարզում տղան պետք է ամուսնանար, ծնողները գնում էին պոլիկլինիկա ու աղջկա հիվանդության պատմությանն էին ծանոթանում, որպեսզի պարզեին՝ ում են հարս տանում: Բժիշկն էլ պատմում էր, իսկ մարդիկ դրան ուշադրություն չէին դարձնում»,- «Ամփոփ Մեդիայի» հետ զրույցում նշեց ՀՀ արդարադատության նախարարության Անձնական տվյալների պաշտպանության գործակալութան պետ Գևորգ Հայրապետյանը:
Ըստ նրա՝ տարիներ առաջ խնդիրը համակարգային էր: Շատ քչերը գիտեին անձնական տվյալների գաղտնիությունը պահելու կարևորության մասին:
«Նախկինում նաև խնդրի մասին չէին խոսում, չէին բարձրաձայնում, հիմա նման խնդիր չկա», – վստահեցնում է Գևորգ Հայրապետյանը:
Նրա խոսքով՝ Քովիդի պայմաններում, երբ մի քանի դեպքում տեղի ունեցավ բժշկական տվյալների արտահոսք, գործակալությունը առիթ ունեցավ կազմակերպել մի քանի հարյուր բուժաշխատողների ուսուցում անձնական տվյալների պաշտպանության ոլորտում:
«Ի տարբերություն ամենօրյա աշխատանքի՝ Քովիդի ժամանակ շատ տարբեր դերակատարներ կային, բոլորի հետ դասախոսություն կազմակերպեցինք, թե ինչպես է պետք վարվել անձնական տվյալների հետ»:
Ինչ վերաբերում է առողջապահության ոլորտի մասնագետների բարձրաձայնած խնդիրներին, Գևորգ Հայրապետյանը նշում է՝ գործակալությունը բողոքներ չի ստացել: «Մեզ չեն բողոքել, խորհրդատվության համար էլ չեն դիմել: Եթե մեկն էլ ասի, գոնե վիճակագրություն կձևավորվի, որ նման խնդիր կա»:
Թիվ 13 պոլիկլինիկայի տնօրեն Ռուզաննա Դուրգարյանն ասում է, որ ամենատարածված դեպքերից է, երբ հղի հարսի ամբուլատոր քարտից քաղվածք վերցնելու համար գալիս է նրա սկեսուրը։
«Տվյալ անձին մենք չենք ճանաչում, քանի որ սովորաբար այլ բուժհիմնարկում են հաշվառված: Ցանկացած պարագայում տեղամասային թերապևտը նախ հեռախոսով ճշտում է՝ արդյոք համաձայն է տվյալ փաստաթուղթը տրամադրենք ներկայացած անձին, նոր միայն տրամադրում է: Թեպետ զգուշացնում ենք, որ հաջորդ անգամ այլևս որևէ փաստաթուղթ չենք տրամադրելու», – «Ամփոփ Մեդիայի» հետ զրույցում նշում է Դուրգարյանը։
Բժշկական գաղտնիքի վերաբերյալ կարգավորումներ
Սոցիալական իրավունքի փորձագետ Տաթև Թոխյանի կարծիքով՝ թեև Առողջապահության նախարարությունը վստահեցնում է, թե հաղորդումներ են պատրաստվում իրազեկման առումով, բայց բուժաշխատողների շրջանում բժշկական գաղտնիքի պահպանումը շարունակում է խնդրահարույց մնալ:
Ըստ նրա՝ հարկավոր է համապատասխան որակավորման դասընթացների միջոցով իրազեկումն իրականացնել: «Շատ դեպքերում բուժաշխատողները չեն գիտակցում, որ մարդու առողջական գաղտնիքը տարածում են երրորդ անձանց շրջանում: Պացիենտներին ևս պետք է իրազեկել՝ ինչ է բժշկական գաղտնիքը»:
Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը (ՀՔԱՎ) բժշկական գաղտնիք համարվող տվյալների փոխանցման վերաբերյալ հարցումներ է ստացել քաղաքացիներից ու կազմակերպություններից: Մասնավորապես, հարցադրումը եղել է հետևյալը՝ ինչ կարգով և որ մարմիններին կարող է փոխանցվել բժշակական գաղտնիք համարվող տվյալը: ՀՔԱՎ-ը նշվածի կապակցությամբ ուսումնասիրություն է իրականացրել ու պարզել՝ բժշկական գաղտնիք համարվող տվյալների փոխանցման կարգ, այն դեպքերում, երբ պացիենտի համաձայնությունը առկա չէ, գոյություն չունի:
Բնակչության օգնության և սպասարկման մասին օրենքի 11-րդ հոդվածը նախատեսում է այն դեպքերը և այն մարմիններին, երբ առանց պացիենտի համաձայնության բժշկական գաղտնիք համարվող տվյալը կարող է փոխանցվել:
«Բայց քանի դեռ այդ կարգը գոյություն չունի, ստացվում է, որ այդ մարմինները, բժշկական գաղտնիքին տիրապետող անձինք առանց իրավական հիմքի են փոխանցում տվյալները», – «Ամփոփ Մեդիայի» հետ զրույցում նշեց ՀՔԱՎ ներկայացուցիչ Անահիտ Ղազարյանը:
Հանրային քննարկման էր դրվել բժշկական գաղտնիք համարվող տվյալները առանց պացիենտի կամ նրա օրինական ներկայացուցչի համաձայնության փոխանցելու կարգը սահմանելու նախագիծը: Սակայն, ըստ Ղազարյանի, նախագիծը չի նախատեսում մերժման հիմքեր:
Բնակչության օգնության և սպասարկան մասին օրենքը սահմանում է այն սուբյեկտները, որոնք իրավասություն ունեն առանց պացիենտի համաձայնության դիմելու և ստանալու տվյալը։ Այս պարագայում պատճառաբանված որոշում պետք է ներկայացվի, նշում է Ղազարյանը: «Մինչդեռ «Հոգեբուժական օգնության և սպասարկման մասին» օրենքը, որը ևս սահմանում է բժշկական գաղտնիք հասկացությունը, պատճառաբանված որոշման պահանջ չի պարունակում, ինչը խնդրահարույց է»,- պարզաբանում է նա:
Ըստ Ղազարյանի՝ հնարավոր է՝ շաբլոնային ձևակերպումներով, առանց պատճառաբանության, առանց անհրաժեշտության ներկայացվեն դիմումներ, որոնք կապ չունենան վարույթային գործողության հետ, և բուժհաստատություններից ստանան բժշկական տվյալներ, որոնք օգտագործվեն այլ նպատակներով:
Այդ պատճառով պետք է կարգը լինի և հստակ երաշխիքներ նախատեսված լինեն, ինչպես նաև պատճառաբանված որոշման պահանջ լինի:
Ոստիկանությունը, հետաքննության մարմինները, բժշկասոցիալական փորձաքննություն իրականցնող մարմինները ամենօրյա ռեժիմով դիմում են բուժհաստատություններ բժշկական տվյալներ ստանալու համար: Եթե այդ կարգը դեռ հաստատված չէ, պացիենտները համաձայնություն չեն տալիս․ ստացվում է՝ առանց ընթացակարգի այդ տվյալները տրամադրվում են:
Էլեկտրոնային առողջապահության համակարգի դերը
Հայաստանում էլեկտրոնային առողջապահության համակարգի ներդրման նպատակներից է նաև պացիենտների տվյալների պահպանման պատշաճ կազմակերպումը: Առողջապահության ոլորտի փորձագետների գնահատմամբ՝ այս համակարգը կարող է օգնել առողջական տվյալների գաղտնիության որակապես ավելի բարձր պահպանման:
Սեղաններին դրված թղթային պատմագրերից ու մատյաններից անցում կատարելով էլետրոնային Արմեդ համակարգի՝ անձի առողջական տվյալները հասանելի կդառնան միայն մուտքի հնարավորւթյուն ունենալու դեպքում: Այդուհանդերձ, ըստ փորձագետների, ցանկացած համակարգ, որքան էլ կատարյալ լինի, պարունակում է վտանգներ, որոնք հարկավոր է կանխատեսել և կանխարգելել նախքան հանրության լայն շրջանում կիրառելը։

A patient’s personal data confidentiality rights get violated every time other people (other patients for that matter) are present at a screening a patient is undergoing or other patients are there at the doctor’s, while the patient shares about his or her complaints.
Healthcare experts say information related to patients’ health condition is treated with much neglect in Armenia’s medical practice; the core issues pertaining to the confidentiality of patient information remain unsolved.
Violations of patient rights pertaining to confidentiality of personal information can be observed on more than one level.
Violating confidentiality rights: medical ethics
The issues related to the confidentiality of health condition of patients are regulated by international law. Zhenya Mayilyan, head of the Real World, Real People NGO, says in Armenia, though, the protection of information related to patients’ health condition is not there as a social demand.
“We were on a regional visit recently for a training intended for doctors. At some point one of the participating doctors left the room and said out loudly in front of some 20 doctors of a small community: ‘The diagnosis has been confirmed with Gohar’s daughter-in-law’,” says Mayilyan in a conversation with Ampop Media, adding: “I don’t think the person meant anything evil: we just have that culture-specific tendency of sharing everything with everyone.”
Mayilyan believes the problem is observable anywhere across the country, not just the regions.
The head of the non-governmental organization that is providing services of medical care and support to people with HIV, says the cases of violations of personal information rights are more frequent among the socially vulnerable groups of the society. Those are people with HIV/AIDS, drug-addicted people, people with mental problems, and so on.
“A person is not stigmatized for having pneumonia. But when health information about people from socially vulnerable groups becomes available for public, others’ attitudes to those people change dramatically,” Mayilyan says.
Rights advocate says breaking the confidentiality of health related information about people from vulnerable groups simply harms those people.
“We have had a case of a woman, whose health-related information became a word of mouth in her community, and shut the doors of employment for her and for kindergarten for her kid , forcing her to change her place of residence.”
Mayilyan says the organization also had cases, when the patient’s medical chart had HIV written in huge red letters. The answer that would follow an inquest into the reason of such stigmatization would be – to warn the doctors working with the patient to take precautions. Yet, diseases are given special coding, which helps specialists learn of them to avoid problems.
Zhenya Mayilyan says her organization prepares reports covering the cases of violations of patients’ health-related information confidentiality rights in vulnerable groups. The reports are anticipated to be followed by a task force to address the issue.
Confidentiality of patient information is protected by law
RA Law on Amendments in the Law on Medical Aid and Services to Population entered into effect in 2020. It defines, among other things, the idea of the confidentiality of patient information, stipulating the requirements to it in a legislative act.
According to the passed amendments into the law, even a visit to a medical institution is viewed as a confidential information.
Violetta Zopunyan of the Center for the Rights Protection NGO views the amendment as a positive move, but points to the issues of its application in practice.
“That the idea of patient confidentiality concept was defined two years ago was a positive move; yet, we face lots of issues in practice. Let’s take the pregnancy registration process: the document is circulated in a given medical institution in a way as to have every chance to be read by anyone, being left on top of a doctor’s desk and making the health information on it totally visible to others; the first page on pregnancy registration chart includes information on a woman’s HIV status.”
The expert says the obligation to guarantee patient confidentiality has to be made part of employment contract for anyone being accepted into a medical institution.
The Healthcare and Employment Inspectorate responded to Ampop Media inquest informing that it does not consider including protection of patient information into employment contract of people rendering medical aid and services a mandatory measure.
The inspectorate says it obtains no information on whether any employee of a medical institution has ever lost a job due to the failure to provide protection of patient confidentiality.
Laws are not a guarantee; it’s the culture that needs to be changed
“Even the most perfect legislation is unable to guarantee an anticipated result,” Davit Melik-Nubaryan, an expert in public health matters, says.
“People come see a doctor accompanied by family members, doctors talk to family members. It’s a matter of culture, not just regulations. This is viewed as something quite normal on both sides. We need to shape public awareness on these issues,” Melik-Nubaryan says.
The expert recalls a number of situations frequently observed at policlinics: doctors consult or provide medical help to patients in rooms along with other doctors, because oftentimes the clinics lack proper conditions to ensure privacy, or make sure documents do not pile up on doctor’s desk not to be exposed to nurses or third parties.
“A patient’s medical history is quite accessible to others. A doctor works, while a patient history is on the desk, and will be left there in case the doctor gets an emergency call,” Melik-Nubaryan says.
Melik-Nubaryan believes amendments in law will not bring the sought for results unless a culture of confidentiality is formed.
“People have to know that their health issues are very sensitive matters. It is highly important to make sure changes are there on cultural level, besides the legislation. So, it is fundamental to speak about those things. People have to understand that is not normal to share about health issues, nor letting anyone do so. I have never heard of a case of standing responsible for making patient information public.”
Going public with patient information shall invoke criminal responsibility
The law envisions punishment for the transfer or publication of health-related personal information by an individual or an organization entitled to process such information as prescribed by law through publishing it in mass media outlets or by sharing in channels of communication without the written consent of the person or the person’s legal representative.
The actions described in part 1 Article 145 of the Criminal Code, which have resulted in harsh consequences through negligence may lead to up to 4 years in jail.
“Years ago, parents in settlements would inquire a patient history of the bride-to-be for their son at policlinics to make sure they knew the woman who was going to become part of their family. Doctors would share about it, but people would prefer to ignore that,” Gevorg Hayrapetyan, the head of the agency for the protection of personal information of the Ministry of Justice of Armenia, said to Ampop Media.
Hayrapetyan says years ago it used to be a matter a system. Only few were aware of the importance of confidentiality of personal data.
“People used to silence the problem, but the situation is different these days,” Hayrapetyan assures.
He says following a number of leakage cases in the COVID-19 days, the agency he heads, got a chance to organize a training on the protection of personal information for several hundred medical workers.
“Unlike the regular routine, in the period of pandemics, the number of players increased, and so we organized lectures for everyone on how to deal with personal data,” Hayrapetyan recalls.
As to problems voiced by healthcare professionals, Gevorg Hayrapetyan assures the agency has not received any complaints so far. “We haven’t heard any grievances on that and no one has so far come to get some advice. We will at least have some statistics, if anyone raises an issue.”
Ruzanna Durgaryan, the director of policlinics N13, says one of the most frequent cases of such breach is when a mother-in-law visits the medical center to get an excerpt from the medical chart of a pregnant woman.
“We don’t know in person, since most often than not the person is registered at some other medical institution. Whatever the case, the district physician first checks whether a person is ok if the document is handed over to the person who visits the clinic, and only then do we hand it over to the requestor,” Durgaryan says in response to an inquiry by Ampop Media.
Regulations pertaining to confidentiality of patient information
Tatev Tokhyan, an expert in social rights, thinks despite the assurances of the Ministry of Health that a series of TV programs are underway to increase public awareness of the issue, the confidentiality remains a problem among medical workers.
Tokhyan says well-designed qualification trainings are required to ensure proper awareness. “Way too often medical workers do not really realize they are making third party health information public. Patients shall be equally informed about the essence of patient information confidentiality.” The Vanadzor chapter of the Helsinki Citizens’ Assembly has received inquiries from citizens and organizations into the possibility of having health-related confidential information. The inquiries particularly referred to the order by which a health-related confidential information may be made available, as well as the bodies, which may get access to such information. The investigation undertaken by the assembly has shown that there is no such order by which any information related to the health of a patient may be made available to third parties unless such consent has been given by the patient.
Article 11 of the law on help and services rendered to population envisions cases and bodies that are entitled to disclose the health related personal information classified as confidential to third parties.
“However, unless the procedure is defined, it seems those bodies and individuals, possessing personal information, disclose the confidential information without a legal ground”, Anahit Ghazaryan, a representative of the Helsinki Citizens’ Assembly-Vanadzor, told Ampop Media.
The draft regulation on setting the procedures of disclosing the confidential health related personal information without the patient’s or his legal representative’s consent was put to a public debate. Ghazaryan adds, the draft act does not define the grounds on which the provision of such information may be rejected.
The law on help and services rendered to population defines the agencies, which are entitled to inquest and get the respective information without patient’s consent. In such case, a justification shall be submitted, Ghazaryan says. “The Law on Psychological help and services, which has the definition of confidential information pertaining to patient’s health, does not stipulate requirement for a justified decision [to inquire respective information], which raises further concerns,” Ghazaryan explains.
Ghazaryan predicts situations, when applications are submitted on standardized forms, without any substantial justification and reason, which will not have anything to do with any investigative activity, and information gets leaked from medical institution for purposes other than that. That is why, Ghazaryan says, procedures and clear guarantees, as well as justified decision requirements, are much needed.
Police, investigative bodies, bodies authorized to hold medical and social examinations request medical information on daily basis. Since the procedures are not set up yet and so patients do not give a consent for sharing their personal information, it looks like the confidential information is shared without a definite procedure.
The role that electronic healthcare system may play
One of the objectives of introducing electronic system of healthcare is the organization of proper storage of patient information. Healthcare experts say the system may help in increasing the safety of personal information.
The move from paperback patient histories and registry books to the system Armed will ensure the confidential personal information gets available only to those with appropriate access. Yet, the experts say, any system, ideal as it may be, bears risks, which have to be foreseen and precautioned before the roll out for public use.