2018թ. ապրիլի 9-ին Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում տեղի ունեցած Ազգային Ժողովի հատուկ նիստի ընթացքում ՀՀ 4-րդ նախագահ Արմեն Սարգսյանի երդմնակալությամբ ուժի մեջ մտան նրա լիազորությունները հետագա 7 տարիների համար:
Մինչ այդ Ազգային ժողովն ընդունեց մի շարք օրենքներ, որոնցով փոփոխություններ կատարվեցին երկրի կառավարության, վարչապետի և նախագահի լիազորություններում` ուժեղացնելով վարչապետի ինստիտուտը, իսկ որոշ վերլուծաբանների կարծիքով` նաեւ մեկուսացնելով ապագա վարչապետի գործունեությունը հանրության տեսադաշտից:
Շրջանցելով այս հարցի շուրջ հասարակական-քաղաքական շրջանակներում առկա մտահոգությունը` ԱԺ ամենաշատ մանդատ ունեցող «Հանրապետական կուսակցություն» խմբակցությունը դրական քվեարկեց նախագծերի օգտին, այսպիսով կանաչ ճանապարհ ապահովելով երկրի հաջորդ վարչապետի համար:
Այս դեպքում ի՞նչ լիազորություններ կունենա նախագահը խորհրդարանական կառավարման համակարգում:
թարմացվել է 2018թ. ապրիլի 9-ին
Ազգային Ժողովը կառավարության ներկայացրած օրինագծերի հիման վրա ընդունեց մի քանի օրենքներ, որոնք փաստացի նվազեցնում են Հանրապետության հաջորդ նախագահի լիազորությունները մի շարք կարեւոր հարցերում: Դրանցից է «Անվտանգության խորհրդի կազմավորման և գործունեության մասին» օրենքը, համաձայն որի անվտանգության խորհրդի անդամները կլինեն վարչապետը, առաջին փոխվարչապետը, փոխվարչապետները, անվտանգության խորհրդի քարտուղարը, պաշտպանության նախարարը, արտաքին գործերի նախարարը, ազգային անվտանգության ծառայության տնօրենը, ոստիկանության պետը, զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետը:
Համաձայն «Պետական կառավարման համակարգի մարմինների մասին» օրենքի՝ առաջարկվում է, որ Ազգային անվտանգության, Պետական պահպանության, Պետական վերահսկողական ծառայությունները եւ Ոստիկանությունը անցնեն վարչապետի ենթակայության տակ: Մյուս՝ «Կառավարության կառուցվածքի եւ գործունեության մասին» օրենքով՝ ՀՀ կառավարության նիստերը կանցկացվեն դռնփակ, իսկ նիստերի վերաբերյալ կառավարության անդամները տեղեկատվություն կհրապարակեն միմիայն վարչապետի թույլտվությամբ:
Առաջարկվող փոփոխությունները հեղինակների կողմից բացատրվում են նրանով, որ անհրաժեշտ է օրենքները համապատասխանեցնել 2015թ-ի դեկտեմբերին ընդունված Սահմանադրությանը, որով Հայաստանը կիսանախագահական կառավարման համակարգից անցում կատարեց խորհրդարանականի: Վերջինիս դեպքում գործադիր իշխանությունը կենտրոնացված է ոչ թե նախագահի, այլ վարչապետի ձեռքում:
Ըստ քաղաքագիտության տեսության՝ խորհրդարանական հանրապետություններում նախագահին ընտրում է խորհրդարանը, իսկ կառավարությունը գլխավորում է խորհրդարանում մեծամասնություն ստացած կուսակցության ղեկավարը: Կառավարությունը պատասխանատվություն է կրում խորհրդարանի առջև:
ՀՀ Սահմանադրությամբ ևս ամրագրվում են այս ընթացակարգերը, իսկ «Ազգային ժողովը վերահսկողություն է իրականացնում գործադիր իշխանության նկատմամբ»:
2018թ. մարտի 2-ին ՀՀ Ազգային ժողովի կողմից ընտրված ՀՀ 4-րդ նախագահ Արմեն Սարգսյանը կպաշտոնավարի գործող նախագահ Սերժ Սարգսյանի պաշտոնավարման ժամկետի ավարտից՝ 2018թ-ի ապրիլի 9-ից հետո: Նոր նախագահը կգործի առաջիկա 7 տարիներին՝ մինչև 2025թ-ը:
Արմեն Սարգսյանի թեկնածությանը կողմ է քվեարկել 90, դեմ՝ 10 պատգամավոր: Քվեատուփում առկա 101 քվեաթերթիկներից մեկը անվավեր է համարվել:
Նախագահի լիազորություններն ամփոփվում են Սահմանադրության 5-րդ գլխում: Դրանք հիմնականում ներկայացուցչական են:
Մասնավորապես, ըստ Սահմանադրության 129-րդ հոդվածի, նախագահը ստորագրում և հրապարակում է Ազգային ժողովի ընդունած օրենքը 21-օրյա ժամկետում, սակայն եթե նախագահը չի կատարում իր այս պարտավորությունը, ապա ԱԺ-ի նախագահն ինքն է ստորագրում և հրապարակում օրենքը:
Գործադիր իշխանության բարձրագույն մարմինն այսուհետ Կառավարությունն է: Այն իրականացնում է պետության ներքին ու արտաքին, տնտեսական և ֆինանսական քաղաքականությունը, նրա ենթակայության տակ են զինված ուժերը, իսկ Անվտանգության խորհուրդը գլխավորում է վարչապետը: Այսպիսով, վարչապետի լիազորություններն ընդլայնվում են: Եթե նախկինում վարչապետը պատասխանատու էր ներքին քաղաքականության համար, ապա այժմ՝ թե՛ ներքին, թե՛ արտաքին քաղաքականության համար: Որպես վարչապետ ընտրվում է խորհրդարանական մեծամասնության թեկնածուն, ով անհապաղ հաստատվում է նախագահի կողմից որպես ՀՀ վարչապետ:
Ինչպե՞ս դառնալ Հայաստանի նախագահ
Նախ պետք է ապրել եւ նվիրված աշխատել Միացյալ Թագավորությունում, որպես ՀՀ դեսպան: Համենայնդեպս նախագահի միակ թեկնածուն այդպես էլ անում էր վերջին 5-15 տարիներին: Նա Միացյալ Թագավորությունում ՀՀ դեսպանն էր, ում թեկնածությունը նախագահի պաշտոնում առաջարկվեց գործող նախագահ Սերժ Սարգսյանի կողմից:
Նախագահի այլ թեկնածու այդպես էլ չեղավ: Նախագահի թեկնածու առաջադրելու համար անհրաժեշտ է պատգամավորների ձայների առնվազն 25%-ի առկայություն: Ազգային ժողովի «Ելք» խմբակցությունը, որը մտադիր էր առաջադրել իր նախագահի թեկնածուին, անհրաժեշտ 27 պատգամավորի ստորագրություններից կարողացավ ապահովել միայն իր խմբակցության 9 պատգամավորներինը:
Միակ թեկնածուին նախագահ դառնալու համար անհրաժեշտ էր ստանալ ԱԺ 105 պատգամավորից առնվազն 79-ի ձայնը: Կոալիցիոն գործընկերներ «Հանրապետական» և «Հայ Հեղափոխական Դաշնակցություն» խմբակցությունների և «Ծառուկյան» խմբակցության ձայները միասին կազմում են 96, ինչը բավարար էր նախագահի ընտրվելու համար: «Ելք» խմբակցությունը հայտարարել էր, որ դեմ է քվեարկելու: Եթե «Ծառուկյան» խմբակցությունը ևս դեմ քվեարկեր և Արմեն Սարգսյանը չընտրվեր առաջին փուլով, ապա երկրորդ փուլում «Հանրապետական»-ների և «Դաշնակցության» ձայները միասին (65 ձայն) բավական կլիներ, քանի որ երկրորդ փուլում անհրաժեշտ էր ոչ թե 79, այլ արդեն 63 ձայն:
Ո՞վ է Արմեն Սարգսյանը
65-ամյա Արմեն Սարգսյանը Միացյալ Թագավորությունում ՀՀ դեսպան է եղել 1991-95, 1998-99, 2013-2018 թվականներին: 1996-97թթ. զբաղեցրել է նաեւ ՀՀ վարչապետի պաշտոնը: Մամուլում նշվում է, որ հրաժարական է տվել առողջական խնդիրների պատճառով: Արմեն Սարգսյանը հայտնի է նաև որպես բիզնեսմեն՝ լայն բիզնես կապերով: Նրա անունը կապվում է նաև «Lydian International Limited» բրիտանական ընկերության հետ, որի դուստր ընկերությունը՝ «Լիդիան Արմենիան» (Lydian Armenia) իրականացնում է բնապահպանական ռիսկերով աչքի ընկնող Ամուլսարի ոսկու հանքի շահագործման ծրագիրը: Սակայն «Շանթ» հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում Արմեն Սարգսյանը նշել է, որ երբեք չի եղել այդ ընկերության բաժնետեր, այլ միայն խորհրդատվական ծառայություններ է մատուցել այդ ընկերությանը 5 տարի առաջ՝ լինելով տնօրենների խորհրդատվական խորհրդի անդամ:
Հիշեցնենք, որ նոր նախագահն ընրտվելու է 7 տարի պաշտոնավարման իրավունքով: 2025թ. Արմեն Սարգսյանը կդառնա 72 տարեկան:
Մշտապես բնակության հարցը
ՀՀ Սահմանադրության համաձայն, նախագահի թեկնածուն պետք է վերջին 6 տարիներին եղած լինի միայն ՀՀ քաղաքացի և Հայաստանում մշտապես բնակվող: Քանի որ Արմեն Սարգսյանը երկար տարիներ չի ապրել Հայաստանում, օրակարգում դրվեց նաև նրա առաջադրման օրինականության հարցը:
ՀՀ ԱԺ կանոնակարգի համաձայն, «նախագահի թեկնածուն վերջին 6 տարում ՀՀ-ում մշտապես բնակվող չի համարվում, այն դեպքում, եթե մշտապես բնակվելու մասին տեղեկանքի դիմում տալու օրվան նախորդող 2190 օրերի ընթացքում ՀՀ-ից բացակայել է առնվազն 1095 օր»: Սակայն բացառություն են այն դեպքերը, երբ բացակայությունը պայմանավորված է եղել ՀՀ հանրային ծառայության մեջ գտնվող անձի՝ ծառայողական նպատակներով գործուղվելու կամ արտերկրում բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում ուսումնառության հանգամանքներով:
Արմեն Սարգսյանը Մեծ Բրիտանիայում ՀՀ դեսպան նշանակվել է 2013թ-ի սեպտեմբերի 27-ից եւ ստացվում է բացակայությունն էլ պայմանավորված է եղել ծառայողական նպատակներով գործուղվելու հանգամանքներով: Sut.am կայքը, սակայն նշում է, որ առավել վիճելի է վերջին 6 տարիներին Ա.Սարգսյանի ՀՀ քաղաքացի լինելու փաստը:
Բա վարչապե՞տը
Ապագա վարչապետի թեկնածուի անուն պաշտոնապես որեւէ մեկը չի հայտարարել: Նույնիսկ Սերժ Սարգսյանը: Այնուամենայնիվ, ոչ պաշտոնական զրույցներում հիմնականում շրջանառվում է հենց իր` Սերժ Սարգսյանի անունը, չնայած նրան, որ վերջինս դեռևս 2014թ-ին խոստացավ ղեկավար պաշտոն չզբաղեցնել և մինչ այժմ վարչապետի պաշտոնին հավակնելու մասին պաշտոնապես չի հայտարարել:
Մինչդեռ 2015թ.՝ նոր Սահմանադրության ընդունման ժամանակ, քաղաքական–հասարակական շրջանակները մեղադրում էին Ս.Սարգսյանին խոստումը չպահելու և սահմանադրության փոփոխություններն իր իշխանության վերարտադրման նպատակին ծառայեցնելու համար: Այսօր եւս մամուլում շատ են ենթադրությունները, որ Սերժ Սարգսյանը կդառնա ՀՀ նոր վարչապետ:
Նստավայրը
Նախագահի և վարչապետի լիազորություններից զատ փոխվել են նաև նրանց նստավայրերը: Բաղրամյան 26-ը ապրիլ ամսից կհանդիսանա ՀՀ վարչապետի նստավայրը: Իսկ նոր նախագահի նստավայրը կլինի Մաշտոց 47 հասցեում գտնվող Կառավարության ընդունելությունների տունը:

Following Armenia’s Velvet Revolution of May 2018, the President of Armenia finds himself as Head of State in a country where the political forces that secured his election no longer prevail. Armen Sarkissian became President thanks to the constitutional maneuvers of outgoing President Serzh Sargsyan (no relation). Serzh Sargsyan, a member of the Republican Party of Armenia (RPA) had planned to become Prime Minister of the Republic, and had engineered a change in the constitution to give executive power to the position of Prime Minister–a role he sought for himself as a way of getting round the Presidential two-term limit. Public protests forced Serzh to resign the role of PM after just a few days in spring 2018. The new interim Prime Minister is revolutionary leader Nikol Pashinyan. For now, Sarkissian remains President and the constitutional changes implemented by Serzh and Republican Party still stand. This article examines the new role of President, the election of Sarkissian and outlines his political background. No-one knows what will happen next.
On April 9, 2018 during a special session of the National Assembly held in Yerevan, Armen Sarkissian made his inauguration speech as President of the Republic of Armenia. The National Assembly had voted 90 to 10 to elect Armen Sarkissian as the President of Armenia. One of the 101 ballots in the ballot box was considered invalid. 4 members out of 105 in the National Assembly did not participate in voting.
Sarkissian is the 4th President and has a seven-year term lasting until 2025. A lot has changed in Armenia since April 9. We provide insight into the circumstances that made Sarkissian President, and his current Constitutional role.
In December 2015, Armenia’s National Assembly adopted bills submitted by the (then) majority Republican Party of Armenia (RPA) Government which changed the Republic’s Constitution. Power was shifted from the role of President, to the role of Prime Minister. Under the current constitution of Armenia, the President’s role is now largely ceremonial.
Public unhappiness with the politics behind this constitutional change eventually led to the Velvet Revolution of spring 2018 (you can read about those events here) and a completely new Prime Minister for Armenia—Nikol Pashinyan. But President Sarkissian (who is no relation to the former President Serzh Sargsyan) is still President and, at least for now, the constitution adopted in December 2015 still stands.
What is the current role of the President?
Armenia now has a parliamentary system of government, with most of the previous powers of the President now accorded to the Prime Minister.
For example, following the Constitutional change, the President of Armenia is no longer involved in the formation and activities of the Security Council, which runs the Republic’s national defense. Also, according to the law “On the State Government Bodies”, the National Security, State Protection and State Supervision Services and Police are now directly subordinated to the Prime Minister.
The Prime Minister, not the President has executive power and runs the government which is held accountable by the National Assembly. Under Article 129 of the Constitution, the President shall sign and promulgate a government law adopted by the National Assembly within a 21-day period but if the President fails to fulfill this obligation, the Chairperson of the National Assembly will sign and promulgate the law.
At the time of the constitutional change, addresses also changed. The former office of Armenia’s President at Baghramyan 26 became the office intended for the Prime Minister. Thus President Sarkissian now runs his office at Government Reception House at 47 Mashtots Avenue.
How did Armen Sarkissian become President?
Twenty-five percent of members of the National Assembly must support a Presidential candidate in order for that person to secure the nomination.
Armen Sarkissian, formerly Armenia’s ambassador to the United Kingdom, was nominated by then-incumbent President Serzh Sargsyan for the role of President. He was the only nominee.
The Yelk faction (with 9 members at that time), the party of the now Prime Minister Nikol Pashinyan, the architect of the Velvet Revolution, had hoped to nominate a candidate, but could only muster 9 votes of the required 27.
Under the RA Constitution, only people having held exclusive citizenship of the Republic of Armenia for the preceding six years, or having lived permanently in the Republic of Armenia for the preceding six years, could be elected as President of the Republic. Since Armen Sarkissian had not lived in Armenia for many years, the legitimacy of his nomination was put on the agenda. In the end though his work as Ambassador was considered a business reason for being out of the country, and the objection to his nomination was dismissed.
Тo become President of Armenia, Sarkissian had to receive at least 79 votes from 105. The votes of the coalition partners of Republican Party and Armenian Revolutionary Federation factions and the Tsarukyan faction total 96, which was enough to elect Sarkissian. “Yelk” faction voted against his candidacy.
On April 21, 2018, within three weeks of Sarkissian’s appointment, when the revolutionary movement demanding the resignation of the newly elected Prime Minister Serzh Sargsyan was in full swing, the President initiated a meeting between himself and the leader of the revolutionary movement Nikol Pashinyan aimed to arrange a meeting between Serzh Sargsyan and Nikol Pashinyan. The meeting between Serzh and Nikol though happened the next morning, April 22 but was overthrown. On April 23 Serzh Sargsyan had resigned. He had been Prime Minister for only 6 days. In the following days, President Armen Sarkissian launched a series of meetings with representatives of the parliamentary and extra-parliamentary forces, urging the situation to be resolved through constitutional and peaceful means.
Despite the fact that Armen Sarkissian was nominated as presidential candidate by Serzh Sargsyan’s and by the (then) ruling Republican Party, Nikol Pashinyan and his team did not demand the president’s resignation once Pashinyan became Prime Minister on May 9, 2018. This despite the fact that Nikol Pashinyan’s faction voted against Armen Sarkissian’s presidency, saying that he was elected in violation of the Constitution.
The President appointed Nikol Pashinyan as Prime Minister following the National Assembly’s vote to elect him.
President Sarkissian is now head of state working with a Prime Minister who only months ago opposed his election to the Presidency.
Who is Armen Sarkissian?
65-year-old Armen Sarkissian was Armenian ambassador to the United Kingdom in 1991-95, 1998-99 and 2013-2018. In 1996-97 he was also the Prime Minister of Armenia. At that time, the press reported he resigned because of health issues. Armen Sarkissian is also known as a businessman with extensive business contacts. His name is also linked to the British company Lydian International Limited, whose daughter company Lydian Armenia is implementing the Amulsar gold mine project in Vayots Dzor which has proved very controversial because of public concerns about environmental damage. However, in an interview with “Shant” TV company on January 30, 2018 Armen Sarkissian stated that he has never been a shareholder of this company, but has provided consulting services to this company 5 years ago, being a member of the Advisory Board of Directors.