Նոր ատոմակայան, բարդ ընտրություն․ էֆեկտիվությո՞ւն, թե՞ էներգետիկ անկախություն
Խմբագրի կողմից․ Ի՞նչ տիպի ատոմակայան է հարկավոր Հայաստանին։ Այն, որ Հայաստանին անհրաժեշտ է կառուցել նոր ատոմակայան, կարծես որոշում կայացնողներից ոչ ոք կասկածի տակ չի դնում, քանի որ նոր ատոմակայանի կառուցումը հիմնավորվում է Հայաստանում էներգետիկ անկախության պահանջով։ Գործող ատոմակայանը Հայաստանում էլեկտրաէներգիայի ստացման գործում առանցքային դեր ունի։ Սակայն այն, կարելի է ասել, սպառել է իրեն դեռևս 2016 թ-ին, բայց շահագործվում է ի հաշիվ մի շարք տեխնիկական արդիականացումների։ Հավանաբար առաջիկա տարիներին ևս կշարունակի շահագործվել՝ կրկին մի շարք անվտանգային միջոցառումներ իրականացնելուց հետո։ Այնպես չէ, որ նորի կառուցման մասին քննարկումները սկսվել են այս կառավարության օրոք։ Դա եղել է նաև նախորդ՝ գրեթե բոլոր կառավարությունների քննարկման առարկաներից մեկը։ «Ամփոփ Մեդիայի» թղթակից Գարիկ Հարությունյանը փորձել է պարզել, թե ինչու այս հարցը քննարկման փուլից գործնական փուլ այդպես էլ չի հասնում։
Կառավարությունը գործընկերների հետ բանակցում է Հայաստանում նոր ատոմակայան կառուցելու հարցը։ Այդ գործընկերներից են մի կողմից՝ ԱՄՆ-ն, մյուս կողմից՝ Ռուսաստանը։ Այս մասին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը խոսեց Ազգային ժողովում՝ պատասխանելով պատգամավորներից մեկի հարցին։
Ըստ էության, վարչապետի հնչեցրած տեղեկությունն արձագանք էր ամերիկյան կողմի այն հայտարարությանը, որ դիտարկում են Հայաստանում մոդուլային ատոմակայան կառուցել՝ ձգտելով ամրապնդել երկրի էներգետիկ անկախությունը։
«Մի շարք երկրներում, այդ թվում՝ Հայաստանում, մենք ամերիկյան տեխնոլոգիայով կառուցվող փոքր մոդուլային միջուկային ռեակտորների իրագործելիության գնահատում ենք անում, ինչը կարող է նպաստել ինչպես Ռուսաստանից, այնպես էլ Չինաստանից էներգետիկ անկախությանը», – մայիսի վերջին ԱՄՆ Կոնգրեսում հայտարարել էր պետդեպարտամենտի ներկայացուցիչ Մարիա Լոնգին։
Սակայն նրա խոսքերին անդրադառնալիս՝ Փաշինյանը որոշ պարզաբանումներ էր արել՝ նշելով, որ դիտարկում են մի քանի տարբերակներ, այդ թվում նաև ռուսական [խմբ․ Ռուսաստանի գործընկերների մասնակցությամբ], և ըստ վարչապետի, բոլոր գործընկերները տեղյակ են ընթացող բանակցությունների մասին։
Ինչ է փոքր մոդուլային միջուկային ռեակտորը
Մի կողմ դնելով այս հարցում առկա քաղաքական ենթատեքստերը, «Ամփոփ Մեդիան» փորձեց պարզել, թե ինչ է իրենից ներկայացնում փոքր մոդուլային միջուկային ռեակտորը, ինչի մասին հիշատակել էր ամերիկացի պաշտոնյան։ Մեր կարծիքով, Յութուբում ամենալավ բացատրական տեսանյութը այս թեմայով պատրաստել է Մեթ Ֆերելը, ով երկար ժամանակ ուսումնասիրում է, թե ինչպես են խելացի և կայուն տեխնոլոգիաններն ազդում մարդու կյանքի վրա: Ստորև տեղադրված տեսանյութում նա համեմատականներ է տանում մեզ հայտնի ատոմակայանի մոդելի և փոքր մոդուլային ատոմակայանների միջև, խոսում դրանց անվտանգային, էկոլոգիական, ֆինանսական արդյունավետության միջև առկա տարբերությունների ու մի շարք այլ կարևոր հարցերի շուրջ։ Տարբերությունն ակնհայտ է բոլոր առումներով (առաջիկայում ևս մեկ նյութով կանդրադառնանք)։
Ամեն դեպքում, հայկական կողմը դեռևս որոշում չունի, սակայն վարչապետի խոսքից կարելի է հասկանալ, որ ամերիկյան գործընկերների առաջարկը ևս արժանի է դիտարկման։ Ըստ Փաշինյանի՝ ներկայումս քննարկվում են ներդրումների չափն ու տեխնիկական, այդ թվում՝ հզորությանն առնչվող հարցեր։ Այս քննարկումների համատեքստում Հայաստանից պատվիրակություն է մեկնելու ԱՄՆ՝ տեղում առաջարկներին ծանոթանալու համար։
Նոր ատոմակայանը, ըստ Փաշինյանի, պետք է փոխարինի Մեծամորի գործող կայանին, որը, ինչպես իր խոսքում նշեց նաև վարչապետը, ունի վերջնաժամկետ, որից հետո այն այլևս հնարավոր չի լինի շահագործել։
Ո՞րն է վերջնաժամկետը․ իրավիճակ
Մեծամորի ատոմակայանի կառուցումը սկսվել է 1969 թվականին։ Հաշվի է առնվել, որ այն կառուցվում է սեյսմիկ գոտում, և շինարարությունն իրականացվել է այնպես, որ ատոմակայանը դիմանա մինչև 9 բալ ուժգնությամբ երկրաշարժերի (Մեծամորի հատվածում երկրաշարժերի առավելագույն հզորությունը հաշվարկվել է 8 բալ)։
1976 թվականի վերջին շահագործման հանձնվեց առաջին էներգաբլոկը, 1980-ի կեսերին՝ երկրորդը։ Դրանք երկուսն էլ ունեին հավասար հզորություններ։ 1989թ․-ին ատոմակայանի երկու էներգաբլոկները փակվեցին։ Նման որոշում կայացվեց 1988թ. ավերիչ երկրաշարժից անմիջապես հետո՝ Հայաստանին նոր աղետից ապահովագրելու նպատակով։ Հետագայում առաջին էներգաբլոկն այդպես էլ չվերաբացվեց։ Այն, որպես «դոնոր», ծառայեց երկրորդ էներգաբլոկի համար՝ վերջինիս նորոգումների ընթացքում  առաջինի համակարգերից և սարքավորումներից օգտագործելու նպատակով։
Հայաստանում էներգետիկ ճգնաժամի և Ադրբեջանի ու Թուրքիայի կողմից շրջափակման պայմաններում Մեծամորի ատոմակայանի աշխատանքը վերսկսելու որոշումը Հայաստանի կառավարությունն ընդունեց 1993 թվականին։ Գործող երկրորդ էներգաբլոկի շահագործումը նախատեսված էր 30 տարի ժամկետով, ինչն էլ լրանում էր 2016թ․-ին։ Սակայն  արդիականացման որոշ գործողություններից հետո, կառավարությունը որոշում կայացրեց թույլատրել էներգաբլոկի շահագործումը ևս տասը տարով՝ մինչև 2026 թվականը։
Արդիականացման համար ընդհանուր առմամբ ծախսվել է 189 մլն դոլար, որը տրամադրել է Ռուսաստանը՝ 170 մլն-ը վարկի տեսքով, 19 մլն-ը՝ դրամաշնորհի։ Կառավարությունն իր հերթին բյուջեից հատկացրել է 63.2 մլրդ դրամ։
Այս տարի՝ 2023 թվականին, Հայաստանի կառավարությունը պաշտոնապես սկսում է Մեծամորի ատոմակայանի աշխատանքը ևս 10 տարով՝ մինչև 2036 թվականը երկարացնելու գործընթացը։ Եվ դա այսօր էլ հիմնավորվում է էներգետիկ անկախության պահանջով։ Դրա համար առաջիկա երեք տարում կրկին պետք է իրականացվեն կայանի հուսալիությանն ու անվտանգությանը նպաստող միջոցառումներ։
ՀՀ էներգետիկայի բնագավառի զարգացման ռազմավարական ծրագրի (մինչև 2040 թվականը) ժամանակացույցում նշվում է, որ այդ նպատակով այս անգամ կհատկացվի «150 մլն դոլար՝ օրենքով չարգելված միջոցներ»։
Նախորդ արդիականացման ծախսերը, սակայն, կրկնակի գերազանցում են նշված թիվը, ինչը տարակուսանքի տեղիք է տալիս։ Ապրիլին կառավարության ընդունած որոշման մեջ այդ թիվն արդեն բացակայում է։ Նշված է, որ պետք է մշակվի արդիականացման ծրագիր, որը պետք է պարունակի հետևյալ տեղեկությունները․
1.  կայանի N 2 էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարացման համար անհրաժեշտ աշխատանքների և ֆինանսական միջոցների ծավալը,
2.  ֆինանսավորման աղբյուրների և մեխանիզմների վերաբերյալ տեղեկատվությունը,
3.  նախատեսվող ներդրումների ազդեցության գնահատականը ատոմակայանի և վերջնական սպառողների սակագների վրա։
Ցանկացած դեպքում, այս կայանը նախատեսված է փակել 2036 թվականին, և Հայաստանն արդեն ունի նաև փաստաթղթավորված պարտավորություններ սրա վերաբերյալ։
«․․․ Համագործակցությունը, ի թիվս այլոց, ներառում է նաև ․․․ Մեծամորի ատոմակայանի փակումը և շահագործումից անվտանգ դուրսբերումը և այդ նպատակով ճանապարհային քարտեզի կամ գործողությունների ծրագրի վաղաժամ ընդունումը՝ հաշվի առնելով փակվող ատոմակայանը նոր հզորությամբ փոխարինելու անհրաժեշտությունը՝ ՀՀ էներգետիկ անվտանգությունը և կայուն զարգացման պայմաններն ապահովելու համար», – նշվում է Հայաստան-Եվրամիություն համաձայնագրում (CEPA):
էներգետիկայի հարցերով փորձագետ Արա Մարջանյանը նշում է, որ այս ձևակերպումը կարող է տարբեր մեկնաբանությունների առիթ տալ, և այնտեղ պետք է նշվեր, որ ատոմակայանը կարող է փոխարինվել համարժեք հզորությամբ։
«Այստեղ պետք է հասկանալ, որ ատոմակայանը հենց այնպես հզորություն չէ։ Ատոմակայանը երաշխավորված հզորություն է։ Եթե շահագործումից հանում եք երաշխավորված հզորություն, ապա տեղը պետք է դնեք երաշխավորված հզորություն։ Ցավոք սրտի, ո՛չ հողմակայանները, ո՛չ արևային կայանները, ո՛չ փոքր ՀԷԿ-երը երաշխավորված հզորութուն չեն։ Քանի արև կա կամ, ձյունը հալեց, ջուր կա՝ կաշխատենք, մնացած դեպքերում երաշխիք չկա», – տարբերությունը բացատրում է Մարջանյանը։
Համեստ կամ համարձակ
Հիմա օրակարգային հարց է նորի կառուցումը, քանի որ դա տևելու է տարիներ։ Եթե գործող կայանի փակումից առաջ նորը չկառուցվի, Հայաստանի էներգետիկ հզորությունները մի կերպ են դիմանալու հիմնասյուներից մեկի բացակայությանը, ինչպես դա լինում է, երբ կայանը կանգնում է նորոգման։ Ավելին, դրա կանգառի ժամանակ էլեկտրաէներգիայի միջին գինը Հայաստանում զգալի բարձրանում է, քանի որ ատոմակայանն ունի երկու կարևոր առավելություն՝ կայունություն և արտադրված էլեկտրաէներգիայի էժան ինքնարժեք։
Առանցքային հարցը, սակայն, նոր ատոմակայանի հզորությունն է։ Մի կողմից՝ ինչքան հզոր, այնքան լավ։ Մյուս կողմից՝ ինչքան հզոր, այնքան կառուցումը թանկ։ Իսկ մինչ այս առկա հրապարակումները խոսում են այն մասին, որ կառավարության ներսում սրա վերաբերյալ միասնական մոտեցում դեռ չկա։
«1200 մեգավատտանոց բլոկը Հայաստանի այս իրավիճակում, այս տնտեսության պայմաններում շատ է։ Բայց ես հույս ունեմ, որ առաջիկայում մեր տնտեսությունն առաջընթաց կապրի։ Ինչո՞ւ ենք 5 կամ 10 տարով մտածում», – «Ամփոփ Մեդիային» ասել է Հայկական Ատոմային էլեկտրակայանի (ՀԱԷԿ) տնօրեն Մովսես Վարդանյանը:
Այս համատեքստում պետք է հաշվի առնել, որ 2016 թվականին Հայաստանի, Վրաստանի, Ռուսաստանի և Իրանի միջև հենց Երևանում ստորագրվել է էներգետիկ փոխհոսքերի ծավալը մեծացնելու հուշագիր։ Եթե այն իրագործվեր, հնարավոր կլիներ Հայաստանից էլեկտրաէներգիան հասցնել ավելի մեծ շուկաներ, ինչպես օրինակ՝ Վրաստանի տարածքով Ռուսաստան։
Հուշագրով նախատեսվում էր այդ ամենը նախապատրաստել մինչև 2018 թվականը և կապվում էր նաև Հայաստան-Իրան և Հայաստան-Վրաստան էլեկտրահաղորդման բարձրավոլտ գծերի կառուցման հետ։ Երկու գծերի շինարարությունն էլ, սակայն, մինչև օրս ավարտված չէ։ Իսկ տեխնիկական խնդիրներին հիմա ավելացել են նաև այլ խնդիրներ և՛ Վրաստան-Ռուսաստան քաղաքական հարաբերությունների համատեքստում, և՛ այն համատեքստում, որ Ադրբեջանը հիմա կարող է թիրախավորել (և արդեն մեկ անգամ թիրախավորել է) Հայաստան-Իրան հաղորդման եղած գիծը։
Չնայած դրան՝ Հայաստանի իշխանությունները վստահեցնում են, որ էլեկտրաէներգիայի տարածաշրջանային առևտուրը հնարավոր է։
«Նոր ատոմակայանի կառուցման համար մի քանի միլիարդ դոլար կպահանջվի։ Սակայն այս թվից պետք չէ շատ վախենալ` պետք է հաշվի առնել, որ 10 տարում է այն կառուցվելու», – կրկնում էր Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը։
Իսկ Փաշինյանի պնդումները միանշանակ չեն։ Ասում է՝ դեռ քննարկելու հարցեր կան, քանի որ պետք է հասկանալ՝ որ հզորությունն է ավելի շահավետ Հայաստանի տնտեսության համար։
Այս համատեքստում փորձագետ Արա Մարջանյանը նշում է, որ թե՛ ռուսական, թե՛ ամերիկյան տարբերակն ընտրելու հարցում քաղաքականացման միտում կա, ինչը շատ վատ է, քանի որ հարցը պետք է դուրս չգար ինժեներական հարթությունից։
«Հարցը ինժեներական է և շատ պարզ․ այսօրվա դրությամբ մոդուլային ոչ մի ռեակտոր չի գտնվում արդյունաբերական շահագործման մեջ։ Կան պիլոտային նախագծեր։ Շատ հետաքրքիր նախագծեր կան Ռուսաստանում, Չինաստանում։ Եվ միայն այդքանը։ Չեմ կարծում, որ Հայաստանն իր ատոմային էներգետիկ բլոկը պետք է կառուցի պիլոտային կամ նախագծային հիմքի վրա», – նշում է նա։
Փորձագետը բացատրում է, որ ինժեներական տեսանկյունից շատ ավելի ճիշտ է օգտվել հուսալի տեխնոլոգիաներից և մտածել ապագա տնտեսական զարգացման մասին։ Թեև նշում է, որ մոդուլայիններն իրոք հետաքրքիր մշակումներ են, բայց նախընտրում է, որ Հայաստանն օգտվի հենց փորձված տարբերակներից։
«Եվ կարծում եմ՝ 1000-1200 մեգավատտանոց նոր ատոմային բլոկը Հայաստանին ուղղակի անհրաժեշտ է», – նշում է նա։
Մարջանյանը նաև պատասխանում է ընդդիմախոսներին, որոնք պնդում են, որ մեծ հզորություն ունեցող ռեակտորը թանկ է և ծածկելու է Հայաստանի գրեթե ողջ սպառումը՝ վնասելով շուկայում առկա մյուս էլեկտրաէներգիա արտադրողներին։ Ըստ փորձագետի, նոր ատոմակայանի կառուցումը կարող է 10 տարի տևել, որի ընթացքում պետք է խթանել տնտեսության զարգացմանը և հոսանքի սպառման պահանջարկի աճին։
«Ինչ վերաբերում է թանկությանը կամ էժանությանը, ապա ներողություն, դա էկվիլիբրիստիկա է, հայերեն կամ թուրքերեն ասած՝ քյանդրբազություն։ Ինչպես կուզենաս, այնպես էլ արժեքը կգնահատես», – եզրափակում է մասնագետը։

Which of the models? A challenging choice between efficiency and the country’s energy independence
Editor’s note: What model of nuclear power plant is best for Armenia? It seems none of the decision-makers questions the urge for Armenia to build a new NPP, for it is justified by the urge to ensure Armenia’s energy independence. The operating NPP is fundamental in providing Armenia with electric power. Yet, the plant’s exploitation resource has expired back in 2016, although it continues to operate owing to a number of technical revamps. It will probably continue operation in the years to come once again following a number of safety measure are taken. The considerations of the perspective for the construction of a new power plant have started long before the incumbent government was formed; it’s been a matter of discussions in the incumbency of all the preceding governments. Ampop Media’s Garik Harutyunyan tried to understand why this question has persistently remained a matter of discussions, yet has never been implemented so far.
The government of Armenia is negotiating with its partners on the matter of constructing a new nuclear power plant in Armenia. The counterparts are the United States, on the one hand, and Russia, on the other hand. This is what the Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan told at the National Assembly answering a question from one of the MPs.
In fact, the information publicized by the Prime Minister came as a response to a statement by the American partners, who announced considering the perspectives of building a modular NPP in Armenia in an attempt to support the country’s energy independence.
“In a number of countries, including Armenia, we are assessing the feasibility of small modular nuclear reactors built with US technology that could facilitate greater energy independence from both Russia and the PRC [China],” Maria Longi, a State Department official coordinating U.S. aid to the former Soviet Union, stated at a hearing held at the Congress end of May.
However, reflecting on the statement by Longi, Pashinyan clarified mentioning that the Armenian side is currently considering more than one option, including a Russian [participation of the Russian partners], and that all partners are informed about the ongoing negotiations.
The Armenian side has no decision for now, although PM’s statement may drive to a conclusion that the offer made by the American partners is well worth consideration, too. According to Pashinyan, the volume of the investments, as well as the technical parameters, including the capacity-related issues are currently discussed. As part of discussions, a delegation from Armenia is expected to visit the US to get familiarized with the suggested options on spot.
Pashinyan said, the new power plant will come to replace the currently functioning station in Metsamor, which, the PM pointed, has expiry period of exploitation and will be inoperable following the dates.
The deadlines: an overview of the situation
The construction of the Metsamor NPP began in 1969. With the seismicity of the region in mind, the Metsamor NPP has been built to stand earthquakes up to 9-point magnitude on Richter scale (the highest estimated point of earthquake intensity in the Metsamor area is 8).
The first energy unit of the plant started functioning in 1976; the second unit was operated in the mid-1980s, with equal production capacity. Both units of the NPP were stopped in 1989. The decision followed the devastating earthquake in 1988 with an intention to secure Armenia against another potential disaster. The first unit has never been re-launched in later period. It continued to operate only as a donor of systems and equipment for the second, when the latter was under repair.
The government of Armenia decided to re-operate the Metsamor NPP in 1993 as the country was facing an energy crisis and an economic blockade by Turkey and Azerbaijan. The estimated lifespan of the second energy unit was 30 years, which would expire in 2016. However, following a number of modernization measures, the government endorsed extending the exploitation of the second energy unit until 2026.
A total of 189 million USD has been spent on modernization; 170 million USD have come as a credit from Russia, another 19 million USD have been allotted as a grant. The government has invested 63.2 billion AMD.
In 2023, has Armenia’s government officially started a process to extend the exploitation period of the Metsamor nuclear station for another 10 years. For that, safety measures are planned for the next 3 years to ensure the reliability of the plant for the extension period.
The roadmap of the Strategic Program for the Development of Energy Sector of the Republic of Armenia (encompassing period until 2040) envisions “150 million USD for the purpose, to be allotted from the means not prohibited by law”.
The amount used for the previous modernization, however, has twice the size of the currently envisioned amount. The decision by government passed in April though lacks the number. Instead it says a modernization program needs to be developed, which shall incorporate information on the following:
1. The volume of the works and financial means required for the extension of exploitation period for the energy unit N 2,
2. Information on the sources and mechanisms of financing;
3. Evaluation of anticipated investments impact on the power station and the end-user.
Whatever the case, the closure of the station is planned for the year 2036, and Armenia already has documented obligation on that.
The partnership also includes… the closure and safe decommissioning of the Metsamor NPP and the early adoption of a road map or action plan to that effect, taking into consideration the need for its replacement with new capacity to ensure the energy security of the Republic of Armenia and conditions for sustainable development, among others, the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement between the European Union and Armenia (CEPA) says.
Ara Marjanyan, an expert in energy issues, points that the wording of the agreement may be interpreted in more than one way, and had to envision replacement with an equal capacity.
“We should clearly understand that the capacity of a nuclear station matters a lot. It is a guaranteed capacity. When you decommission a guaranteed capacity, you need to replace it with an equal one. Unfortunately, neither wind stations, nor solar station, nor the small hydroelectric stations are guaranteed capacities. As long as the weather is sunny, or the snow melts, and there is water, those stations will work; otherwise there are no guarantees,” Marjanyan explains.
Humbleness and audacity
The construction of a new power plant is on the agenda and it will take years before the construction is finished. In case the new one is not built before the closure of the old power station, Armenia will face the problem of ensuring required capacities, as it does when the NPP undergoes maintenance works. Furthermore, the average tariff for electric power grows tangibly during the maintenance works; in fact, there are two major advantages that the NPP offers – stability and lower cost of the produced electric power.
The top issue is, however, the capacity of the new NPP. Apparently, the more the capacity, the better, on one hand. Yet, on the other hand, the higher the capacity, the costlier the construction. Publications on the issue show that there is no common viewpoint on the question inside the government.
“1200-megawatt capacity in the current situation in Armenia and its economy is too much. But I hope that our economy will grow in the near future, so, why are we thinking only 5 or 10 years ahead?!” Movses Vardanyan, the head of the Armenian Nuclear Power Plant, points in a conversation with Ampop Media.
It has to be taken into consideration that the implementation of the 2016 memorandum on increasing the volumes of energy supplies between Armenia, Georgia, Russia and Iran signed in Yerevan would make it possible to export electric power to international markets, including Russia, through the territory of Georgia.
The memorandum envisioned preparations to be completed by 2018, with a perspective of constructing high voltage lines between Armenia and Iran, as well Armenia and Georgia. The construction of neither of the lines is completed yet. The political situation between Georgia and Russia, as well as the possibility of targeted attacks on the line by Azerbaijan (which has already been the case) have added to the already existing technical issues.
Despite this, Armenian government says regional trade in electric power is feasible.
“The construction of the new NPP will need billions of dollars. Of, course we should not be deterred by the figures, we need to take into account that the construction will take 10 years,” Gnel Sanosyan, the Minister of Regional Development and Infrastructures reiterates.
However, PM Pashinyan’s statements are not as unequivocal. Pashinyan says there are still issues to be discussed and we still need to understand what is the best capacity of the plant for Armenia.
Marjanyan underlines opting for any of the offers, be that the Russian or the American, will have political underpinning, whereas the issue had to be kept within the scope of technical considerations.
“The question is technical and very clear, indeed; currently, no modular reactor is exploited on industrial level. There are pilot projects. There are very interesting projects in Russia and China. And that’s all. I don’t think Armenia needs building its energy unit based on pilot or project level initiatives,” he says.
The expert says reliable technologies are best from an engineer’s perspective and that there is need to think about economic development. He also says the modular plants are interesting, but he would opt for those that have already proven their reliability.
“I think Armenia does need a new 1000 to 1200-megawatt energy unity,” he says.
Marjanyan also replies to the opponents, who insist building a high capacity reactor is costly and will fully satisfy Armenia’s demand for electric power to the damage of other power manufacturers in the country. The expert says construction of a power plant may take some 10 years, so, the time shall be used to boost the economy to ensure more demand for electric power.
“As to the costliness or the affordability, I would rather say there is much of a wordplay here. Calculations may vary,” the expert concludes.