Երկրակեր երկնաքեր Երևան․ մաս 1-ին
Խմբագրի կողմից․ Երևանի գրեթե բոլոր համայնքներում ընթացող ակտիվ բնակարանաշինությունը բազմաթիվ անհարմարություններ է պատճառում քաղաքի բնակիչներին։ Շինարարական փոշին երևանցիների առօրյայի անբաժանելի մասն է դարձել` անցնելով թույլատրելի սահմանները։ Շինարարությանը զուգահեռ՝ մայթերով և փողոցներով անց են կացվում հավելյալ ենթակառուցվածքներ՝ գազի, ջրի, կոյուղու խողովակներ, հոսանքի մալուխներ, իսկ ավարտից հետո բավարար որակով չեն վերականգնվում։ Սրա պատճառով քաղաքի բազմաթիվ փողոցներում ավելանում են կարկատանները, որոնք կարճ ժամանակ անց վերածվում են փոսերի՝ վթարային իրավիճակներ ստեղծելով վարորդների համար։
Սակայն սրանք ամենափոքր և, գուցե, ժամանակավոր խնդիրներն են, որ առաջացնում է Երևանի լայնամասշտաբ բնակարաշինությունը։ Շատ ավելի մտահոգիչ են երևանակենտրոն շինարարության անվտանգային հետևանքները հանրապետության համար։
«Ամփոփ Մեդիան» հրապարակում է Կարինե Դարբինյանի երեք մասից բաղկացած «Երկրակեր երկնաքեր Երևան» լրագրողական նախագիծը Երևանի բնակարանաշինության և դրա հետևանքով հասունացող ու մարդու անվտանգությանը սպառնացող վտանգների մասին՝ ժողովրդագրական, սեյսմիկ, պարենային, բնապահպանական և այլն։ Առաջին մասը նվիրվում է վերջին տարիներին բնակելի անշարժ գույքի շուկայում տեղ գտած փոփոխություններին և դրանց ազդեցությանը ժողովրդագրական ցուցանիշների վրա։
2015թ-ից գործող «Եկամտահարկի հետվերադարձի օրենքը» կարճ ժամանակում իր ազդեցությունն ունեցավ Երևանում բնակարանաշինության ակտիվացման վրա։ Ըստ այս օրենքի՝ նորակառույց շենքում հենց կառուցապատողից բնակարան գնելու դեպքում հնարավոր է հիփոթեքի տոկոսները վճարել աշխատավարձից պահվող եկամտահարկի հաշվին։
Օրենսդրական այս նախաձեռնության մեկնարկը տրվել է դեռևս 2010թ-ի կեսերին՝ տնտեսությունը շինարարության միջոցով աշխուժացնելու նպատակով։ Թեև օրենքը գործում էր հանրապետության ողջ տարածքում, գործնականում այն մեծ կիրառում գտավ հիմնականում Երևանում, քանի որ բնակելի շենքերի կառուցապատումը կենտրոնացել էր հենց մայրաքաղաքում։
Առաջարկը կար, մայրաքաղաքում եկամտահարկի հաշվին տուն ունենալու պահանջարկն էլ շատ արագ ձևավորվեց, իսկ բնակարանների գները կայուն աճում էին՝ մինչև 2020թ-ի երկու ճգնաժամերը։ COVID-19-ի և Արցախյան 2-րդ պատերազմի հետևանքով անշարժ գույքի շուկայում սկսեց գների նվազում նկատվել, ինչը սակայն երկար չտևեց։
Արցախյան 2-րդ պատերազմի, այնուհետև 2021 և 2022 թթ․-ի տարբեր ժամանակահատվածներում Հայաստանի սահմանին Ադրբեջանի կողմից տեղի ունեցած ռազմական ներխուժումների հետևանքով Արցախից, Սյունիքից, Գեղարքունիքից և Վայոց Ձորից զգալի միգրացիոն հոսքեր սկսեցին դեպի Երևան և հարակից մարզեր։ Ներքին հոսքերին ավելացավ նաև ՌԴ քաղաքացիների հոսքը՝ 2022թ-ի փետրվարին Ռուսաստանի կողմից Ուկրաինա ներխուժման, իսկ սեպտեմբերին՝ մասնակի մոբիլիզացիայի հետևանքով։
Հազարավոր ՌԴ քաղաքացիներ, դեմ լինելով Կրեմլի գործողություններին և չցանկանալով մաս կազմել երկրում հայտարարված մոբիլիզացիային, արագ որոշման արդյունքում անորոշ ժամանակով հայտնվեցին Հայաստանում։ Արդյունքում, ՀՀ սահմանը հատած ՌԴ քաղաքացիների թիվը մինչքովիդային 2019-ի համեմատ աճեց 32%-ով, իսկ դրական սալդոն՝ ավելի քան 5 անգամ։
2022թ․-ին Հայաստան ժամանած 1 մլն 130 հազար ՌԴ քաղաքացիներից ավելի քան 65 հազարը մնացին Հայաստանում։ Համեմատության համար նշենք, որ Սյունիքի մարզի Կապան և Գորիս քաղաքները միասին 61 հազար բնակիչ ունեն։
Այս ֆոնին բնակարանների վարձավճարներն ու գները բազմապատկվեցին՝ մասնավորապես Երևանում։ Եթե 2019-2021 թթ-ին դրանք աճում կամ նվազում էին համաչափ, ապա 2022-ի մարտ ամսից վարձով բնակարանների պահանջարկն այնքան մեծացավ, որ պահանջարկի և առաջարկի միջև խզում առաջացավ, և յուրաքանչյուր ամիս վարձերը սկսեցին աճել թռիչքաձև։
Սակայն ընթացիկ տարվա փետրվարից արդեն՝ դրանք նվազում են։ Այս տարվա մայիսի ցուցանիշը, օրինակ, ավելի ցածր է քան 2022-ի հունիսինը (տե՛ս ստորև՝ գծապատկերը)։ Նվազման պատճառը հավանաբար ՌԴ քաղաքացիների ներհոսքի նվազումն է։
Ինչ վերաբերում է բնակարանների վաճառքին, ապա ՌԴ քաղաքացիների հոսքերը նաև խթան հանդիսացան, որ անշարժ գույքի շուկայում կրկին ակտիվանան բնակարանների առքուվաճառքի գործարքները։ Այս ակտիվացումը նոր թափ հաղորդեց բնակարանաշինությանը Երևանում։ Եվ եթե վարձավճարները նվազել են, ապա վաճառքի գները, հակառակը, 2021-ի հունվարի համեմատ ընթացիկ տարվա նույն ամսվա դրությամբ միջինում աճել են ավելի քան 20%-ով։
Երևանակենտրոն բնակարանաշինությունը փորձելով տեղափոխել մարզեր՝ 2021թ-ի նոյեմբերին Ազգային ժողովը փոփոխություն կատարեց նշված օրենքում՝ համաձայն որի մինչև 2025թ․ հունվարի 1-ը եկամտահարկի հետվերադարձի համակարգը պետք է աստիճանաբար դուրս բերվի Երևանից, որից հետո այն այլևս չի գործի մայրաքաղաքի ոչ մի տարածքում։
Այսպիսի որոշման արտացոլանքն ակնհայտ է վերջին հինգ տարիներին Երևանում և մարզերում գործարկված նորակառույց բնակելի շենքերի ընդհանուր մակերեսը պատկերող գրաֆիկներում։ Եթե 2018թ-ին երկրում իրականացվող ընդհանուր բնակարանաշինության 77%-ն էր կենտրոնացած Երևանում, ապա օրենքի փոփոխությունից հետո դրա մի զգալի հատված տեղափոխվեց Երևանի հարևան մարզեր՝ Արարատ և հատկապես Կոտայք։
Այլ կերպ ասած՝ անշարժ գույքի շուկան այստեղ ևս լուծում գտավ՝ Երևանից դուրս, բայց Երևանի մուտքին։
Հաշվի առնելով Երևանի համար եկամտահարկի հետվերադարձի օրենքի վերջնաժամկետները՝ կառուցապատողները, ի թիվս մի շարք չափորոշիչների՝ շենքերի սեյսմակայունություն, ջերմամեկուսիչ համակարգեր և այլն, շտապում են գնորդներին հրապուրել նաև եկամտահարկի հետվերադարձի հնարավորությամբ (կառուցապատողների հայտարարությունները՝ պատկերներում
Ժողովրդագրության խախտված համակարգը
Հայաստանում տարաբնակեցման համակարգը լրջորեն խախտված է։ Մայրաքաղաք Երևանն ու հարակից բնակավայրերը բավականին խիտ են բնակեցված, իսկ գյուղական բնակավայրերը դատարկվում են։
Ժողովրդագիր Արտակ Մարկոսյանն այն համոզմունքին է, որ մարդկանց իրենց բնակավայրերում՝ մասնավորապես սահմանամերձ գյուղերում պահելու համար պետությունը, նախ և առաջ, ահռելի աշխատանք պետք է անի անվտանգային միջավայրը բարելավելու համար։ Դրանից հետո արդեն անհրաժեշտ կլինի սոցիալական լուրջ երաշխիքների ստեղծմամբ զբաղվել։
2022-ի տվյալներով՝ Հայաստանի Հանրապետությունում բնակչության մեկ երրորդից ավելին՝ շուրջ 37%-ը, գրանցված է մայրաքաղաքում։ Նախորդ տասը տարիների ընթացքում Երևանի բնակչության թիվը ավելացել է 3%-ով կամ շուրջ 32000 բնակչով։ Զուգահեռաբար բոլոր մարզերում անխտիր՝ բնակչության թիվը կրճատվել է, միջինում՝ 5%-ով։ Ամենաշատ նվազումը գրանցվել է Լոռու, Վայոց Ձորի և Շիրակի մարզերում։
«Արտագաղթը նոր երևույթ չէ․ այն սկսվել է 1970-ականներից և առ այսօր շարունակվում է։ Ուղղակի, եթե նախկինում հիմնական պատճառը սոցիալ-տնտեսականն էր, հիմա անվտանգայինն էլ է ավելացել։ Մարդկանց ներկա դրությամբ ամենաշատն անվտանգային միջավայրի վատթարացումն է անհանգստացնում»,- նկատում է ժողովրդագիրը։
2021թ․ իրականացված հետազոտությունը փաստում է, որ 2020թ․ պատերազմից հետո Սյունիքում և Տավուշում բնակիչներին անհանգստացնող հիմնական խնդիրը խաթարված անվտանգային միջավայրն է։ Դա ուղղակիորեն առաջացրել է նաև սոցիալական լուրջ խնդիրներ։
Նվազում է մարզերի ոչ միայն գյուղական, այլ նաև քաղաքային բնակավայրերի բնակչության թիվը։ Այս մասին էլ վկայում են ՀՀ ազգային վիճակագրական կոմիտեի տվյալները։ Տեսանելի բացառություն է միայն Աբովյան քաղաքը, որի բնակչությունն աճել է։ Կան նաև փոքր քաղաքներ, որոնց բնակչությունը համարյա չի փոխվել։
Միայն մայրաքաղաքում բնակարանաշինության կենտրոնացումը խորացնում է երկրի մյուս բնակավայրերի համեմատ արդեն իսկ առկա անհամաչափ զարգացումը։
Սրա պատճառով մարզերը, հատկապես Ադրբեջանին սահմանակից, կարող են աստիճանաբար դատարկվել, մինչդեռ մայրաքաղաքը կդառնա ավելի անհարմար և խիտ բնակեցված՝ հանգեցնելով երկրի համար մարդու անվտանգությանը սպառնացող լրջագույն խնդիրների՝ սեյսմիկ անվտանգությունից մինչև տնտեսական, բնապահպանական, ժողովրդագրական և սահմանային։
«Ագրեսիվ ձևով բարձրահարկ շենքերը մխրճվում են միմյանց մեջ՝ քաոսային իրավիճակ ստեղծելով, ու պատկան մարմինները չեն կարողանում վերահսկել պրոցեսը։ Շինարարությունը շոգեքարշի նման է՝ բյուջեն լցնում է փողով, այդ իսկ պատճառով սկզբունքայնությունն ու կամքը տեղի են տալիս փողի գայթակղությանը», – ասում է ճարտարապետ Ալբերտ Զուրաբյանը, «Զաարտ» ճարտարապետական արվեստանոցի հիմնադիրը։
Շարունակությունը հետևյալ հղումներով
Նախագծի և նյութի հեղինակ՝ Կարինե Դարբինյան
Ստեղծագործական թիմի անդամներ՝
Դիզայնը՝ Անուշ Բաղդասարյանի
Տվյալների մշակումն ու գրաֆիկները՝ Կարինե Դարբինյանի և Գարիկ Հարությունյանի
Հարցազրուցները Լիլիթ Պողոսյանի
Սույն հոդվածը պատրաստվել է «Երևանում բնակարանաշինության կապը ուկրաինական և արցախյան պատերազմների հետևանքով առաջացած միգրացիոն հոսքերի հետ» ծրագրի շրջանակներում, որին աջակցում է Forset Data Communication Fellowship ծրագիրը։

National security concerns due to skyscrapers towering in Yerevan. Part 1
Editor’s note: The numerous construction sites throughout Yerevan are causing inconveniences for its residents. Excessive construction dust has become a daily part of life in the city, exceeding allowable levels. As construction progresses, it involves the installation of infrastructure such as gas lines, sewage systems, and electrical power lines. Unfortunately, these often disrupt streets and sidewalks, which are frequently left unrepaired once the infrastructure is in place. Sometimes, these makeshift repairs result in potholes that contribute to frequent road accidents in the city.
However, these are relatively minor and hopefully temporary issues caused by the extensive construction in Yerevan. Concerns related to the ongoing construction in Yerevan become more significant when it comes to matters of safety.
Ampop Media features a three-part story by Karine Darbinyan entitled “National security concerns due to skyscrapers towering in Yerevan”. The story will explore the construction of housing blocks and its potential consequences on people’s safety, including demographics, seismic activity, food, and environmental safety, among other aspects. The first story delves into recent shifts in the real estate market and their impact on the demographics.
The Income Tax Refund Law that has been in effect starting 2015 has had a major role in boosting the construction of residential buildings across Yerevan. The law allowed for paying off mortgage using the sum of the income tax retained from a person’s salary in the case the latter purchases an apartment directly from a construction company.
The legislative initiative was set on the agenda back in mid-2010 with the purpose to revitalize the economy of the country by means of boosting the construction sector. Though the law covers the whole territory of the country, in practice it proved to be more applicable in Yerevan, since majority of residential construction activities happened to be predominantly in the capital.
The supply was there, and so, it took short to shape the demand for an apartment in the capital, with the prices for apartments keeping growing before the two crises struck the country in 2020. The COVID-19 pandemic and the Second Artsakh War that followed hit the real estate market having a restraining effect on the prices. Yet, this did not last long.
As the Second Artsakh War unfolded, as well as the regular insurgencies of the Azerbaijani army into the territory of Armenia in 2021 and 2022, caused people from Artsakh, Syunik, Gegharkunik, and Vayots Dzor move in the direction of the capital and the adjacent regions. Migration became even more intense with the arrival of Russian nationals following their country’s intrusion into Ukraine in the February of 2022, and the mobilization announced in Russia in September of the same year.
Thousands of Russians opposing the Kremlin policies and unwilling to be conscribed to the country’s army were fast in deciding to opt for Armenia for an uncertain period. The number of Russians entering the country starting 2022 has grown by 32% against the number in the pre-pandemic 2019, with the positive migration balance growing fivefold.
Of the 1 130 000 Russian nationals who arrived in Armenia in 2022, 65 000 appear to have settled in the country. For comparison, the total population in the towns of Kapan and Goris in Syunik regions is 61 000.
Heated up by the demographic trends, the rental and purchase prices for apartments in Yerevan started to grow. The data for the years 2019 through 2021 showed comparable ups and downs in the real estate prices; starting March 2022 though the number of apartment seekers increased to the extent that it caused a gap between the supply and the demand on the market, and the prices for rental kept growing exponentially over months.
Starting February of this year, though, the prices seem to tend for decrease. The prices in May 2023, for instance, have been lower as compared to those in June 2022 (see the image below).
As to the apartments listed for sale, the influx of Russians, invigorated the market affecting the number of closed deals. The market also triggered construction in Yerevan. And while the prices for rental show tendency to decline, the prices on apartments are growing; in average, the increase in prices for apartments has exceeded 20% in January of the current year, as compared to the same month in 2022.
In an attempt to trigger construction of apartment blocks beyond the confines of Yerevan, in November 2021 the National Assembly of Armenia approved amendment to law, according to which the income tax refund option is expected to become unavailable in the capital by 1 January 2025.
The impact of the decision is visualized in the graphs showing the total areas of newly built residential blocks in Yerevan and the regions for the last five years. In 2018, about 77% of the construction of residential blocks was concentrated in Yerevan; following the amendment of the law, a significant part of it has moved to the neighboring regions of Ararat and Kotayq.
In other words, the solution was to go beyond the capital, while staying close to it.
With the set dates for changes in the availability of the refund option coming close, the construction companies use it as an argument (others include seismic safety measures, applied insulation systems, etc.) to attract buyers (the images of commercials and advertisement by contractor companies are shown below).
The shifts in demographics
The dispersion of population in Armenia has changed to a major degree. Yerevan, the capital of the country, as well as the nearby regions, are densely populated, whereas the rural settlements get depopulated.
Demographer Artak Markosyan believes, to keep people in their native settlements, particularly, the borderland communities, the state needs to first and foremost make a huge effort to improve the situation with the security. As a next step, the expert points to the creation of substantial social guarantees for people.
As of 2022, more than a third of Armenia’s population (about 37%) is registered in the capital. The population of Yerevan has grown by 3% (that makes 32 000 people) in the span of 10 years. As opposed to Yerevan, the number of people in the regions has been declining by 5% in average. The highest rates of decline in population have been registered in Lori, Vayots Dzor, and Shirak regions.
“There is nothing new about migration; it can be traced back to the 1970s. However, it must be said, in those times the reason behind it was social-economic, but today the matters of safety have added up to it a lot. People are mostly concerned with the deteriorated situation with the security,” the expert says.
A survey in 2021 showed the main concern of the populations in Syunik and Tavush is the shattered security following the war in 2020, which has a direct and a major impact on the social situation.
The decline in the population in the regions is typical to both rural and urban communities, according to the data of the Statistical Committee of Armenia. The only exception is the town of Abovyan, which has shown growth in population. There are also small towns where the population has remained unchanged.
The concentration of residential buildings in Yerevan alone deepens the development gap already existent between the capital and the regions.
This may end up in a situation, when the regions, particularly those neighboring Azerbaijan, get depopulated, whereas the capital gets even more densely populated and uncomfortable for life, which in its turn may bring about a number of life-threatening issues ranging all the way from seismic safety, to environmental, demographic, as well as border problems.
“High-rise buildings stand extremely close to each other, creating a sort of a chaos, and the state bodies seem to be unable to control the situation. Construction resembles a steam engine; it provides cash to the budget, and so principles and willpower get neglected,” architect Albert Zurabyan, the founder of the “Zaart” architectural studio, says.
Read Part II. National security concerns due to skyscrapers towering in Yerevan
Data analysis and charts by Karine Darbinyan and Garik Harutyunyan
Interviews by Lilit Poghosyan
This multimedia project has been created as part of the project titled “The Link Between Housing Construction in Yerevan and Forced Migration Caused by the NK and Ukrainian Wars” which is supported by the ForSet Data Communication Fellowship Program.