Երկու լույս կորցրած մոր պատմություն․ Արցախից բռնագաղթած Ալլան միայն որդիների դիակներն է բերել
Եղբայրներ Սամվել և Արսեն Ստեփանյանները զոհվել են մի քանի ժամվա տարբերությամբ՝ սեպտեմբերի 19-ի Արցախի վրա ադրբեջանական հարձակման օրը՝ Սամվելը «Եղնիկներ» կոչվող զորամասում, Արսենը՝ Մարտակերտի շրջանի Ճանկաթաղ գյուղի մատույցներում։
19-ամյա Արսենն ու 21-ամյա Սամվելը պայմանագրային զինծառայողներ էին, երկուսն էլ՝ գնդացրորդ (ПК)։ Սեպտեմբերի 14-ին Սամվելը դիրքերից պետք է իջներ, բայց հերթափոխ չի արվել․ Արսենն էլ մեկ շաբաթ շուտ համար 1-ով էր բարձրացել դիրք, բայց ոչ թե մինչ այդ իր պահած դիրքը, այլ՝ Ճանկաթաղում։ Մոր համար առայսօր հանելուկ է, թե ինչու և ինչպես է կրտսեր որդին տեղափոխվել Ճանկաթաղ։
Արսենը՝ դիրքերում
«Սեպտեմբերի 17-ին եմ իմացել, որ Արսենս Ճանկաթաղում է։ Սառը ջուր էր ուզում պարբերաբար․ երկու օրը մեկ սառեցնում էի, հորս հետ ուղարկում դիրքեր։ Մի քանի օր չէր ուզել, զանգեցի, ասացի՝ ցավդ տանեմ, էլ ջուր չես ուզում, հո բան չի՞ եղել, ասաց՝ չէ, մամ, ուղղակի էստեղ չես կարող ուղարկել։ Պարզվեց՝ Ճանկաթաղում է»,- պատմում է մայրը։
Տղաների մայրը՝ Ալլա Աբրահամյանը, նույնպես զինծառայող էր՝ կապավոր։ Որ պատերազմն սկսվեց, պանրի հերթում էր, գնացել էր, որ գոնե մի կտոր պանիր առնի, որպեսզի որդիները դիրքերից իջնեն, տանն ուտելու բան լինի․
«Խանութից վազեցի եղբորս ու քրոջս երեխեքի հետևից ու անըդհատ զանգում էի Արսենին, չէր պատասխանում․․․ Սամվելին զանգ չէր գնում․ գիտեի, որ իր տեղն անհասանելի է։ Զանգեցի ծանոթներիցս մեկին, ասացի՝ Արսենից նորություն չունեմ, նա չգիտեր, որ Արսենը Ճանկաթաղի դիրքերում է։ Ասաց՝ իրա համար մի անհանգստացիր, հիմա Ճանկաթաղի ուղղությամբ է թեժ, գյուղն արդեն վերցրել են։ Ասացի՝ բա Արսենս էնտեղ ա, թե՝ ո՞նց, ու անջատեց․․․ Համազգեստս հագա ու վազեցի զորամաս, վերջին հույսս ներքին կապն էր»,- պատմում է տիկին Ալլան։
Ավագ որդու ձայնը ներքին կապով մորը հաջողվում է լսել։ Իսկ Արսենից նորություն չկար։ Եղբոր՝ մի քանի ժամ շարունակ կապի դուրս չգալու հանգամանքը շատ էր անհանսգտացնում նաև Սամվելին, բայց աշխատում էր մոր հետ զրույցում ցույց չտալ։
«Սամվելը շատ զուսպ ու խիստ մարդ էր, երբեք ոչ խոսում էր ծառայությունից, ոչ թույլ էր տալիս մի բան հարցնես էդ թեմայով։ Իրենց զորամաս զանգել ու իրենից հարցնելու մասին էլ չեմ ասում․ դա երբեք չէի համարձակվի անել։ Անգամ չգիտեի, թե ով է իր հրամանատարը, պատահաբար եմ իմացել։ Այդ օրը, սակայն, երեխես ոչ մի անգամ չասաց՝ մամ, ինչո՞ւ ես զանգում, հանգիստ խոսում էր, ասում էր՝ իմ տեղը լավ ա, մամ, մի անհանգստացիր, Արսենին փորձիր գտնել։ Ու որ սկսեցի լացել, ասաց՝ մամ, մի լացիր, մի տեղից դուրս կգա Արսենը, ինքը կորչող չի։ Ես էլ մտածում էի՝ եթե չի զանգում, ուրեմն տեղը շատ նեղ է կամ էլ թուրքերի ձեռքն է ընկել։ Էդ մտքից սարսափում էի»։
Արսենի բնավորությունը եղբորինից շատ տարբեր էր․ Սամվելը որքան գաղտնապահ ու լուրջ էր, Արսենը նույնքան ասող-խոսող ու կենսուրախ մարդ էր։ Տիկին Ալլան ևս ներքին համոզմունք ուներ, որ նա մի տեղից դուրս է գալու։
Սամվելը՝ դիրքերում
Երեկոյան 20։10-ին կապ են տվել, որ Սամվելենց զորամասի վրա թշնամու ինքնաթիռներն են գրոհում։ Ավագ որդուն մոր վերջին զանգը եղել է այդ ժամանակ՝ խնդրել է ուշադիր լինել․․․ Դրանից հետո Սամվելն էլ էր անհասանելի։
Տիկին Ալլայի զինակիցները նրան փորձում էին հանգստացնել՝ ասելով, թե կապի հանգույցն է վնասվել ռմբակոծությունից, տղաները, իբր, լավ են, բայց մայրը վատ կանխազգացում ուներ։
Սեպտեմբերի 19-ի գիշերը տիկին Ալլան լուսացրել է դրսում՝ Սամվելից զանգի սպասումով։ Ընկերների հորդորներին՝ իջնել զորամասի ապաստարան, տեղի չի տվել։ Առավոտյան, երբ ադրբեջանցիները ռմբակոծել են նաև իրենց զորամասը՝ քարացած նստած էր նույն տեղում՝ ձեռքը հեռախոսին․․․
«Լուսացավ, բայց երեխեքիցս ոչ մի լուր չունեի։ Դող էր մտել մեջս, ոտքերս չէի զգում, չէի կարողանում շարժվել տեղիցս, ոնց որ երկու պատերազմ տեսած չլինեի, սիրտս վատ բան էր կանխազգում: Ժամը 13-ին, որ դադար տվեցին, բոլորը գնացին, զորամասում մնացի ես ու նորակոչիկները»,- հիշում է նա։
Վատ կանխազգացումն ու սպանող անորոշությունը ցրել էր պետք․ վերջին հույսը կապի շտաբի պետն էր։ Սամվելից մի լուր իմանալու ակնկալիքով տիկին Ալլան զանգում է նրան։ Պատասխան զանգ նրանից այդպես էլ չի ստանում։
Երեկոյան իր հրամանատարի մոտ է մտնում՝ խնդրանքով թույլ տալ Սամվելին իջնել դիրքից, որ փնտրեն Արսենին։ Հրամանատարի՝ «լավ, գնա տուն, վաղը կբերենք» պատասխանն ու շտաբի պետի՝ այդպես էլ հետ չզանգելու պատճառը հետո է հասկանում տիկին Ալլան։
Սեպտեմբերի 21-ի առավոտյան Ալլան մորից՝ տիկին Ալվինայից իմանում է, որ Սամվելենց զորամասից վիրավորներ են իջեցրել։ Իրականում դիակներ էին, մայրը չէր ուզում միանգամից ասել աղջկան։
Մարտակերտի դիահերձարան բերված դիակների երրորդ ցուցակում գտնում են Սամվելի անունը․ որդուն ճանաչում է անձամբ։
«Սպասում էի, որ Սամվելս կիջնի, կգնանք Արսենիս փնտրելու, Էլ չգիտեի, որ Սամվելիս Արսենիցս շուտ են բերելու»։
Մարտակերտի դիահերձարանը չէր աշխատում հոսանքի բացակայության պատճառով, Ստեփանակերտ տանող ճանապարհն ադրբեջանցիները փակել էին արդեն, դագաղները վերջացել էին․ մարմինները հնարավոր չէր պահել, հուղարկավորում էին՝ որտեղ ու ինչպես ստացվում էր։ Սամվելին նույնպես որոշել էին առանց դագաղի հողին հանձնել։
«Որ իմացա էդ մասին, ասացի՝ ոնց ուզում եք, երեխայիս հասցրեք Եռաբլուր։ Ասացին՝ դագաղ չկա, ասացի՝ դա ինձ չի հուզում, որտեղից ուզում եք՝ փայտ գտեք, դագաղ սարքեք, երեխաս Եռաբլուրում պիտի հուղարկավորվի»։
Համոզվելով, որ Սամվելի մարմինը տեղափոխվում է Հայաստան, տիկին Ալլան շարունակում է փնտրել Արսենին՝ արդեն Ստեփանակերտում։ Պաշտպանության նախարարությունից մինչև ԱԻՆ, այնտեղից՝ ՄԻՊ թե քանի դուռ է թակել, որ որդուց լուր իմանա, ինքն էլ է հաշիվը կորցրել։
Ամսի 25-ի առավոտյան՝ ժամը 6։30 անծանոթ համարից ստացած զանգը սպանում է կրտսեր որդուն ողջ գտնելու վերջին հույսը։ Ամսի 27-ին Արտակարգ իրավիճակների նախարարության աշխատակիցները գտնում են Արսենի մարմինը։
Հաջորդ օրն առավոտյան Արսենի դիակը տեղափոխվում է Հայաստան։
«Էդ օրը մենք էլ ենք դուրս գալիս Ստեփանակերտից։ Հասնում ենք Գորիս, մտնում դիահերձարան, թե՝ նման անուն-ազգանունով դիակ չկա մեր մոտ։ Ասում են՝ շատ էին, տեղ չկար էստեղ, երրորդ մեքենան ուղարկել ենք Երևան՝ Հերացի։ Այստեղ ևս չենք գտնում որդուս»։
Մեծ դժվարությամբ, մի քանի օր անց Արսենի դիակը գտնվում է։
Մարմինն արդեն անճանաչելի էր․ քեռին է ճանաչում՝ հագուստից, բայց մոր թախանձանքներին՝ մի վերջին անգամ տեսնել որդուն՝ թեկուզ այդ վիճակում, տեղի են տալիս։
Հոկտեմբերի 9-ին երկու եղբայրներին՝ Սամվելին ու Արսենին հուղարկավորում են Եռաբլուրում։
Հայրենի Արցախի համար հերոսական կռիվ տված տղաներից ոչ մեկի հրամանատարը հուղարկավորությանը ներկա չի եղել։ Զինվորականներ եղել են, բայց տղաների, տիկին Ալլայի, եղբոր ու քրոջ զինակից ընկերներն էին։
«Քանի՜ զոհի հետ եմ մեռել-հետ եկել, քանի-քանի վիրավոր հանել, որ հիվանդանոց հասցնենք, ապրեն․․․ Բոլորի ցավով ապրել եմ, իսկ իմ երկու երեխեքին ոչ մեկն օգնության չհասավ, մենակ էին թողել։ Որ Սամվելիս հրամանատարին զանգեցի, ասացի՝ ո՞ւր է որդիս, ասաց՝ ցավակցում եմ, դու զինվորական ես, չգիտե՞ս պատերազմն ինչ բան է, 9 հոգանոց դիրքի վրա 200 թուրք է եկել, ասացի՝ իսկ ինչո՞ւ էին 9 հոգով, ու՞ր էիք դուք՝ հրամանատարներդ, ինչո՞ւ իրենց հետ կանգնած չէիք այնտեղ․․․»։
Արցախը երբեք չլքելու խոստում էր տվել տիկին Ալլան։ Միշտ ասում էր՝ եթե մի մարդ մնա Արցախում, էդ ես եմ լինելու։ Նրա հնչեցրած մեկ այլ միտք՝ «Հայրենիքի համար արժե զոհվել․․․» կողքից նրա մայրը՝ տիկին Ալվինան է հիշեցնում։
Հարվածը չափազանց ծանր էր․ մեկ օրում նա կորցրեց թե՛ Արցախը, թե՛ երկու որդիներին՝ կարոտ մնալով «մամա» բառին ու առանց պաշտելի Արցախի․․․
Օտար տան մի անկյունում հիմա որդիների լուսանկարներն են ու մի քանի անձնական իրեր։ Սամվելից մնացած իրերն են, որ մարտական ընկերներն են հանել, իսկ Արսենից ոչինչ չունի։ Տնից նույնպես ոչ մի իր, անգամ փաստաթղթերը չի վերցրել։ Հարցին՝ ի՞նչ ես բերել հետդ Արցախից, պատասխանում է՝ երկու դիակ։
Տղաների արխիվային լուսանկարները տրամադրել է նրանց մայրը՝ Ալլա Աբրահամյանը
Այս նյութը պատրաստվել է Ֆրիդրիխ Էբերտ Հիմնադրամի (ՖԷՀ) հետ համագործակցությամբ։ Սույն հրապարակման մեջ արտահայտած մտքերի համար պատասխանատվությունը կրում են հեղինակները։ Արտահայտած կարծիքները կարող են չհամընկնել Ֆրիդրիխ էբերտ հիմնադրամի կարծիքի հետ։

A story of a mother: Mrs. Alla fled Artsakh with only the bodies of her sons
Brothers Samvel and Arsen Stepanyans died within a few hours’ span on 19 September, the day Azerbaijan launched an assault against Artsakh; Samvel was killed in the Yeghnikner military base, Arsen died near the village of Tchankatagh in the neighborhood of Stepanakert.
Arsen, 19, and Samvel, 21, both machine gunners, were contract military servicemen in the defense army of Artsakh. Samvel was supposed to leave his post on 14 September, but was told to remain there until further order; Arsen was called on duty the week before by an emergency order, though to Tchankatagh, which was not his regular place of service. Their mother, Alla, still has unanswered questions about the reasons and the circumstances in which her younger son was sent to Tchankatagh.
Arsen at his military post
“I have learned my Arsen was in Tchankatagh on 17 September. He would regularly ask to send me cold drinking water. I would freeze water every other day and would send it to the military post with my father. He hadn’t asked for water for a few days in a row, so, I made a phone call to check on him; he said, no, mum, you can’t send it to where I am. That’s how I learned he was in Tchankatagh,” the mother recalls.
Alla Abrahamyan is a military communication agent. When the war broke, she was standing in a line for cheese, to get just a piece, to have something for her sons, when they are released home:
“I ran to my sister’s and my brother’s kids straightaway, while keeping dialing Arsen; he wouldn’t answer my calls… And I was unable to reach Samvel; I knew his place was out of radio coverage. I called one of my acquaintances and told him I had not heard from Arsen for a while; he did not know Arsen was in Tchankatagh, and tried to encourage me saying I shouldn’t worry about him; but the Tchankatagh direction was under shelling and the village was already taken. I said Arsen was there, my acquaintance was shocked and hang up the phone on me… I put on my uniform and ran to the unit, the inner communication was my last hope,” Alla recalls.
Alla managed to talk to her elder son. Yet, there were no news from Arsen. The loss of contact with Arsen for several hours in a row worried Samvel, too, but he would try to not show own feelings when talking to Alla.
“Samvel was very reserved and serious, and would never share about matters related to his service, neither would he let anyone ask him about it. Let alone calling to the unit he served in or asking about him: I wouldn’t dare to. I did not even know the name of his commander, I heard it by chance. But that day he did not ask me why had I called him, rather he would speak to me softly, assuring his was ok and saying I did not need to worry about him, and should rather try to find Arsen. And then, as the tears burst out of my eyes, he said, don’t worry, mum, Arsen will come out of somewhere soon, he is not someone to be lost. I had the feeling he had either appeared in a tough situation, or had been captured by Turks. And I dreaded this thought.”
Arsen was very different from his brother, Samvel. Arsen was outgoing and cheerful in as much as Samvel was reserved and serious. And Alla had an inner feeling Arsen would soon show.
Samvel in a military post
It was the evening of the same day, around 8:10 pm, information came about the air attack on the military unit where Samvel was serving. Alla had the last call with her elder son pleading him to take care of oneself… The contact with Samvel was lost soon after.
Alla’s military friends would try to calm her down saying there might had been damage to communication line, and her sons were most probably fine; but the mother’s heart wouldn’t lie to her.
Alla set up through the night of 19 September waiting for a call from Samvel. Despite her colleagues’ calls to hide in the shelter of her military unit, she stayed up there. In the morning, the Azerbaijani shells had already reached their unit, too, but she would sit motionless, with her hand on the receiver of the phone…
“In the early hours of the day I still had no news from my boys. I was shivering, I couldn’t feel my feet, couldn’t move, as if I hadn’t gone through two wars, and I had that deadly feeling in my heart. It was about 1pm, when a ceasefire was announced, everyone left; I stayed there with the young conscripts,” Alla recalls.
Something had to be done to get rid of the bad feeling and the murderous uncertainty. The head of the communication unit was Alla’s last hope. Anticipating to hear something about Samvel, Alla called him. Yet, her call remained unanswered.
In the evening, she went to the commander to ask his permission to let Samvel leave the post to help her search Arsen. Alla understood the true meaning of the commander’s words: “Ok, go home, we will bring you back tomorrow”, and why exactly the call back from the head of the communication unit that was never made.
In the morning of 21 September Alla’s mother Alvina told her injured soldiers from Samvel’s unit were brought down the posts. In fact, those were bodies of killed soldiers, but Alvina had decided she would not break the news to Alla right away.
Samvel’s name was there, in the third list of those, whose bodies were brought to the Martakert morgue. Alla was the one to identify his body.
“I was waiting for him to go together to look for Arsen. Who knew I would find him first.”
The morgue in Martakert was non-operating due to electric power outage; the road to Stepanakert was already blocked by Azerbaijanis, and there was shortage of coffins. There was no opportunity to keep further the bodies, and so bodies were buried whenever and whichever way it proved possible. It was decided to burry Samvel’s body without coffin, too.
“I told them: I don’t care how you do it, but you have to have my boy transported to Yerablur. They would say there were no coffins, and I said, I didn’t care, I said they should find wood logs somehow, make a coffin, because my son was going to be buried in Yerablur.”
Making sure Samvel’s body was being transported to Armenia, Alla continued her search for Arsen, in Stepanakert, all the way from the Ministry of Defense, to the Ministry of Extreme Situations, and, the Ombudsperson, to get any information about her son.
At about 6:30 am of 25 September Alla got a call from an unknown phone number, which killed the last hope to find her younger son alive. On 27 September the rescue teams of the Ministry of Extreme Situations found Arsen’s body.
The body was transported to Armenia the next morning.
“That was the day we left Stepanakert, too. We reached Goris and went to the local morgue only to hear there were no bodies identified under the names we mentioned. Part of the bodies was sent further in a third vehicle to Yerevan, to the morgue on Heratsi Street, because of the overload. But we would not find my son’s body there either.”
Arsen’s body was found days later.
The body had already changed to the extent of unrecognizability. It was Arsen’s uncle, who first identified him; and yet, yielding to the mother’s pleas to see him for one last time, despite the condition, Alla, too, took part in the identification.
The two brothers, Samvel and Arsen, were buried on 9 October, in Yerablur.
None of the commanders of soldiers who fell like heroes fiercely defending native Artsakh attended the funerals. There were military people, who came, but those were the boys’, Mrs. Alla’s, her brother’s and her sister’s combat friends.
“I have died and resurrected so many times, as I helped the injured, rushing them to hospital, to help them live… I sympathized with each and every one, and yet my two boys were left all alone. When I called Samvel’s commander, he extended his condolences, saying: you are a servicewoman, you know what war is, there were just 9 people in the post when 200 Turks attacked it. Why would there be just 9 of them, where were they, the commanders, why weren’t they standing by the side of the soldiers?!”
Alla had once sworn to never leave Artsakh. She would repeat she would stay there even if just one person remained there. Alvina, Alla’s mother, reminds another thought of hers: “Homeland is the one thing worth dying for”.
But the blow was too hard: the loss of Artsakh, and the dear home, and her two sons, leaving the woman longing for someone to call her a Mother …
Photos of Alla’s sons and only few of Samvel’s personal belongings decorating one of the corners of a rented house, are all that is now left of their life. Those personal belongings were brought by Samvel’s combat friends, with nothing left from Arsen. Alla did not take anything from their home, not even documents. When asked about what she brought with her from Artsakh, she responds: two bodies.