Փախուստ հանուն փրկության․ Արցախի բնակչության տարհանումը մեկ ընտանիքի օրինակով
Երևանում վարձակալած անմխիթար մի տանն է ապրում Արցախից բռնի տեղահանված տիկին Զամիրան՝ ամուսնու, կրտսեր որդու ու մոր հետ։ Սեպտեմբերի 19-ից մինչև 28-ն ապրածի մասին մեկը մյուսին լրացնելով են պատմում։ Տիկին Զամիրայի ձայնից ու հայացքից հնարավոր է մոտավոր պատկերացում կազմել այդ օրերին նրանց զգացածի ու ապրածի մասին։
44-օրյա պատերազմում նա ավագ որդուն է կորցրել՝ Թաթուլին։ Մոտ մեկ տարի փնտրելուց հետո է գտել մարմինն ու հողին հանձնել։ Այս՝ սեպտեմբերի 19-ի պատերազմում գլխներով անցածի մասին պատմելու ընթացքում անընդհատ կրկնում էր․ «ասել եմ մենակ թե էս մեկիս՝ փոքրիս, փրկեմ, կարողանամ ողջ-առողջ հանել։ Աչքիս ոչ մի այլ բան չի երևում, հիմա էլ փառք եմ տալիս Տիրոջը, որ փրկվել է»։
Զամիրան որդու՝ Ֆելիքսի հետ
Ձեռքի փոքրիկ պայուսակի մեջ բռնի տեղահանված կինն ընդամենը փաստաթղթերն է վերցրել, էն էլ՝ ոչ բոլոր։ Կիչանի Նոր Կիլիկիա թաղամասի ողջ բնակչությունը՝ շուրջ 30 ընտանիք, սեպտեմբերի 19-ի կեսօրին՝ ադրբեջանական հարձակումից րոպեներ անց տարհանվել են։ Թաղամասն ադրբեջանական ստորաբաժանումների թիրախում էր։ Նրանց դուրս գալուց անմիջապես հետո թշնամին ռմբակոծել է գյուղը։
«Եթե շատ արագ դուրս չգայինք տներից, կկոտորվեինք։ Հարևանիս ու մեր տան մեջտեղում է ընկել արկը։ Հենց սկսեցին ռմբակոծել, ռմբակոծելը որն է՝ կարկուտ էին թափում, բոլորս դեպի գյուղի ներքևում գտնվող կամուրջը գնացինք՝ մտածելով, որ համեմատաբար ապահով տեղն այդտեղ է։ Ահավոր ցեխաջուր էր հոսում կամրջի տակով։ Էդ ցեխաջրի մեջ ավելի քան 4 ժամ մնացել ենք։ Հետո գյուղապետը եկել է, թե՝ ձեզ «Կամազ»-ով ուզում ենք տեղափոխել Առաջաձոր։ Շատերս հրաժարվեցինք մեքենա նստել, քանի որ վախենում էինք, որ հիմա էլ դրա վրա են կրակ բացելու։ Մեր գյուղի համարյա ամբողջ բնակչությունը դեպի Առաջաձոր շարժվեց ոտքով։ Մի ամբողջ օր անտառներով, սարերով, քոլերով քայլեցինք։ Մեզ հետ էլ հղի կին կար, երկու ամսական նորածին․․․»,- պատմում է տիկին Զամիրան։
Կողքից որդին՝ 15-ամյա Ֆելիքսը, լրացնում է․
Երեք անգամ շփոթվել ենք, ժայռերը մագլցելով բարձրացել ենք, նորից իջել՝ մինչև հասել ենք Առաջաձորի գլուխը։
Սեպտեմբերի 19-ի գիշերը Նոր Կիլիկիայի ավելի քան 100 բնակիչ՝ այդ թվում Տաթևը, որ հղի էր և հարևանի հարսը՝ նորածնի հետ, անցկացրել են անտառում։ Խոսում էին շշուկով, վախենում անգամ կրակայրիչ վառել։ Մտավախությունը, որ անօդաչու թռչող սարքի թիրախում կհայտնվեն, թույլ չէր տալիս, որ ճանապարհը լուսավորելու համար գոնե մի փոքր լապտեր վառեն։ Ամսի 20-ի առավոտյան թաղամասի բնակիչները հասնում են Առաջաձոր։ Այստեղ հասցնում են կանգ առնել ու մի փոքր շունչ քաշել ընդամենը 1-2 ժամ։
«Եկան, թե Առաջաձորն էլ է տարհանվում, այդտեղ էլ է արդեն վտանգավոր։ Մի մասն «Ուրալ»-ով, մյուսը՝ մեր հարևանի «Սպրինտեր»-ով, դուրս եկանք։ Որ հասանք Ստեփանակերտ, տարան ինչ-որ դպրոց։ Էդտեղ էլ մինչև օրվա վերջ մնացինք՝ առանց ջրի, հացի․․․ Լրիվ դատարկ, գրեթե բոբիկ էինք դուրս եկել գյուղից, ու այդքան ժամանակ սոված ու ծարավ ճամփեքին ենք եղել։ Խումբ-խումբ գնացինք բարեկամի, ծանոթի տներ, մինչև կհասկանայիք, թե ինչ ենք անում»։
Երկու օր անց Ստեփանակերտը ևս տարհանելու մասին լուրն, ուղղակի, շանթահարեց ժողովրդին։ Ստեփանակերտի անկումը նշանակում էր Արցախի անկում։ Գտնվելով հոգեպես կոտրված, ֆիզիկապես՝ հյուծված վիճակում, մարդիկ չգիտեին՝ ինչ անել։
Ստեփանակերտի անկումը նշանակում էր Արցախի անկում․․․
«Ոչ վառելիք կար, ոչ գիտեինք՝ ուր գնալ։ Միայն ուզում էինք երեխեքին փրկել։ Բոլորիս ուզածը դա էր։ Խնամուս ծանոթներից մեկն «ՈւԱԶ» ուներ, ասաց՝ եթե կուզեք, կարող եք մեզ հետ դուրս գալ, բայց դե բաց մեքենա է։ Քանի որ այլ տարբերակ չկար, նստեցինք էդ մեքենան։ Երկու օր ճանապարհ ենք եկել։ Մի ամբողջ գիշեր անձրևի տակ էինք, մինչև ոսկորները թրջվել էինք, հետն էլ՝ առանց հացի, առանց ջրի․․․Աղջիկս էլ էր մեզ հետ՝ երկու փոքր երեխայի հետ։ Ամուսինս ճարահատյալ դուրս եկավ մեքենայից, գնաց մեկից հաց խնդրեց, բերեց տվեց երեխեքին»։
Մի ամբողջ գիշեր անձրևի տակ էինք, մինչև ոսկորները թրջվել էինք, հետն էլ՝ առանց հացի, առանց ջրի․․․
Այդ օրերին անցած դժոխային ճանապարհը ծանր հետևանքներ է ունեցել տիկին Զամիրայի առողջության վրա։ 2020թ․-ից հետո ունեցած ապրումներն ու կրած զրկանքները շատ էին խեղճացրել նրան, հիմա էլ այս պատերազմն ու հայրենազրկումն է գումարվել։ Ասում է՝ տունս մինչև հիմքն է քանդվել, ոտքի կանգնել ոչ մի կերպ չի ստացվում։
Որդու՝ Թաթուլ Այվազյանի մարմինը գտնելու համար մեկ տարի անդադար փնտրել է հնարավոր բոլոր վայրերում։ Միայն չորս անգամ ԴՆԹ է հանձնել․ համընկումներ են եղել այլ մասունքների հետ․ միայն ամուսնու ԴՆԹ-ի արդյուքները պարզելուց հետո են նույնականացրել իրենց որդուն։ 2021թ․ սեպտեմբերի 4-ին ինքը՝ մայրն է ճանաչում Թաթուլին․ գրեթե անճանաչելի էր, եղունգներից է ճանաչում․․․
Թաթուլը Թալիշի դիրքերում էր, երբ 2020թ․ սեպտեմբերի 27-ի վաղ առավոտյան Ադրբեջանն Արցախի հետ շփման գծի ողջ երկայնքով հարձակում սկսեց։ Թաթուլին վերջին անգամ տիկին Զամիրան սեպտեմբերի 25-ին էր տեսել։ Հետո, երբ պատերազմը երկարում էր, որդուց օրեր շարունակ էլ լուր չի լինում, խնդրում է, որ ամուսինը, ով արդեն թոշակառու սպա էր, գտնել ու փրկել որդուն՝ մսաղաց դարձած առաջնագծից, իսկ նա կտրականապես հրաժարվում է՝ ասելով․ «Ոչ խիղճս, ոչ էլ սպայի աստիճանս թույլ չի տա ինձ երբևէ որդուս իջեցնել դիրքերից․ ինքը ոչ ոքից առավել չէ․․․»։
Այդպես էլ Թաթուլից որևէ լուր չունենալով, միայն մեկ տարի անց ԴՆԹ-ով է հաջողվում նույնականացնել ու հողին հանձնել մասունքները։ 44-օրյայում նահատակված Թաթուլը հանգչում է Եռաբլուրում, իսկ տիկին Զամիրայի եղբայրը՝ Մասիսը, ով նույնպես զոհվել է 44-օրյայում՝ Մատաղիսում, Կիչանի գերեզմանատանն է հուղարկավորված։ Նրա մայրը՝ տիկին Վալյան, հեկեկալով շշնջում է․ «Տղայիս շիրիմին այցելել է՛լ չեմ կարողանում․ նկարը տանում, դնում եմ թոռանս քարի մոտ՝ Եռաբլուրում ու երկուսի համար լացում»։
Վալյան
Մասիսը 39 տարեկան էր, որ նահատակվեց, Թաթուլը՝ 19․․․ Արցախը, հայրենի տունը կորցնելուց հետո մնացած միակ հարազատ անկյունը տիկին Զամիրայենց համար այս երկու նահատակների անկյունն է՝ օտար ու սառը պատերի ներքո հավաքված։
Արցախի սրբազան հողի համար հարազատներ կորցրած այս ընտանիքը հիմա մի այնպիսի անմխիթար տանն է ապրում, որտեղ անգամ ջուր չկա։ Ճաշ եփելու, աման լվանալու, լվացք անելու համար տիկին Զամիրան դիմացի ցայտաղբյուրից է ջուր բերում։ Դռնից ներս մտնելով՝ հոգնատանջ հայացքն ամեն անգամ որդու ու եղբոր նկարներին է հառում, լացում, ապրածը վերապրում, արցունքերը սրբում ու շարունակում պայքարել՝ արդեն հանուն Ֆելիքսի։
Լուսանկարները՝ Էլեն Միքայելյանի
Այս նյութը պատրաստվել է Ֆրիդրիխ Էբերտ Հիմնադրամի (ՖԷՀ) հետ համագործակցությամբ։ Սույն հրապարակման մեջ արտահայտած մտքերի համար պատասխանատվությունը կրում են հեղինակները։ Արտահայտած կարծիքները կարող են չհամընկնել Ֆրիդրիխ Էբերտ Հիմնադրամի կարծիքի հետ։

Zamira, a forcibly displaced woman from Nagorno-Karabakh (Artsakh), lives with her husband, their youngest son, and her mother in a rented rundown house in Yerevan. The family shares the events that unfolded between 19 and 28 of September in turn. Zamira’s voice and eyes reveal the reality of the ordeal the family has gone through.
The family lost their elder son, Tatul, during the 44-day war. His body was found and buried only after about a year of searches. Zamira keeps repeating: “I would only thing about saving my younger son, I had to save him by all means,” as she tells her story of the events of the September war. “Nothing else mattered; and I praise Lord I have saved this one.”
The forcibly displaced woman managed to take just the part of family documents that fit into her purse. The population of Kichan’s Nor Kilikia district, about 30 households, were evacuated minutes after the Azerbaijani units launched the assault against Artsakh in the midday of 19 September, as the district appeared to be under direct fire from Azerbaijan. The village went under shelling soon after the population left the settlement.
“They would massacre us, if we did not flee the village as soon as we could. The shell was dropped right between our neighbor’s and our houses. As soon as the shelling began, and that was rather a shower shelling, people hurried to the bridge down the village, thinking it might be the safest place, despite the mudflow. Then the head of our village administration said, they were planning to transport people to Arajadzor on a Kamaz truck. Many of us refused to get into the truck assuming it might go under shelling, too. Most of the population preferred to go to Arajadzor by foot. It took us a day and a night through woods, mountains, and bushes. There was a pregnant woman with us, and a two-month old infant…,” Zamira recalls.
Her son, Felix, 15, adds:
We were thrice lost on the road, climbed up mountains, and got down, before we reached Arajadzor.
“Then, we were told Arajadzor had to be evacuated, too, because it was getting dangerous there, as well. Part of us left in a Ural, others took the Sprinter belonging to one of our neighbors. Once we reached Stepanakert, we were taken to a building of a school there. We stayed there by end of the day with neither food, nor water… We had left our village empty-handed, literally barefoot, and had stayed without food or water on the road. Gradually, we moved to the homes of relatives and acquaintances to take some time to figure out what to do.”
The news on the evacuation of Stepanakert that broke only two days following the evacuation, was a total shock. The fall of Stepanakert meant the fall of Artsakh. Broken psychologically and exhausted physically, people there hardly knew what to do.
The fall of Stepanakert meant the fall of Artsakh…
“There was neither fuel, nor we knew where to go. There was only one thing on our minds: to save the children. It was what all of us wanted; one of my in-laws’ acquaintances had an UAZ, and offered us to leave the town with them, warning that the vehicle had an open back. And since we had no choice, we got into the truck. The road took two days. We spent a night in the rain, under the open sky, with neither food nor water… My daughter with her two little children was with us. My husband was forced to ask for some bread for the kids.”
We spent a night in the rain, under the open sky, with neither food nor water…
We spent a night in the rain, soaked through to the bones, with neither food nor water around…
The hell of those September days left serious mark on Zamira’s health. The sufferings that the year 2020 brought to her had broken her, followed by the losses and the war that broke in September. Her home has been ruined to the ground: the woman says she still can’t get back on her feet.
The body of her son, Tatul, was found a year after the searches began. Four DNA samples were collected from the family; there were some coincidences, but Tatul’s body was identified only after his father’s samples were collected. Zamira had recognized her son back in 2021 from his nails…
Tatul was in Talish in the early morning of 27 September 2020, when Azerbaijan launched a large-scale assault along the whole contact line with Artsakh. Mrs. Zamira had last seen Tatul on 25 September. Later, as the war continued, and the family had lost contact with their son, Zamira asked her husband, a retired officer himself, to find and to save their son from the carnage of the frontline, but what she heard in response was: “I have no heart for that; and then, I am an officer, and I won’t ask my son leave the positions. He is no better than others…”
Their son’s remains were identified and buried after a year, following DNA tests. The fallen soldier was laid to rest in Yerablur; Mrs. Zamira’s brother, who died during the 44-day war in Mataghis, is buried in the Kichan cemetery. Zamira’s mother, Valya, whispers through tears: “I can’t even go to my son’s grave, I take his photo to my grandson’s grave in Yerablur, and mourn them both.”
Zamira’s brother, Masis, was 39, and her son Tatul was 19, when they died… The only dear thing for Zamira’s family, after losing Artsakh and their dear home, is the memorial corner, made up within the cold walls of their rented house.
The family that has lost dear ones for the sacred land of Artsakh lives in an unwelcoming house, where there is no water piping. To get water for cooking and laundry, Mrs. Zamira relies on the drinking fountain nearby. Every time she enters the house, she casts a glance on the pictures of her son and her brother, with wet eyes, reliving the recent events in her mind, then wiping her tears, committed to continue her struggle, this time for Felix.