Հայաստանում նոր ատոմակայան կառուցելու վերաբերյալ քննարկումները շարունակվում են ինչպես պաշտոնական, այնպես էլ մասնագիտական մակարդակներում։ Այն, որ առանց ատոմակայանի հնարավոր չի լինելու անգամ ներքին պահանջարկը բավարարել, մասնագիտական շրջանակում բոլորն են վստահ։ Այդ համոզմունքը ոլորտի ավելի քան երկու տասնյակ ներկայացուցիչներ վերահաստատել են օգոստոսի սկզբին կայացած «Նոր ատոմային բլոկը ՀՀ էներգետիկ և ազգային անվտանգության համատեքստում» քննարկման ժամանակ։
Մեծամորի ատոմակայանին տրված լիցենզիայի գործունեության ժամկետը կավարտվի 2026 թվականին, բայց հնարավորություն կա այն երկարաձգել ևս 10 տարով՝ մինչև 2036 թվականը։ Այդ մասին ԱԺ-ում բյուջետային քննարկման ժամանակ հիշեցրել էր ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը։
Հիմնական հարցերը, որոնք դեռ քննարկման փուլում են, երկուսն են՝
- ի՞նչ հզորությամբ և
- ի՞նչ տիպի ատոմակայան է պետք կառուցել Հայաստանում։
Ընտրության մեծ հնարավորություն առանձնապես չկա․ պետք է կողմնորոշվել, թե առաջարկված երկու տարբերակներից որն է նախընտրելի Հայաստանի համար՝ ամերիկյանը, թե ռուսականը։ Ռուսական տարբերակը ենթադրում է Մեծամորի ատոմակայանի տիպի, բայց մոտ 2,5 անգամ ավելի հզոր ռեակտոր, իսկ ամերիկյանը՝ մոդուլային։
«Ամփոփ Մեդիան» նախորդ հրապարակումներից մեկում անդրադարձել է, թե ինչ է իրենից ներկայացնում փոքր ատոմային միջուկային ռեակտորներով հավաքված կայանը։
«Հայատոմ» ընկերության տնօրեն Վահրամ Պետրոսյանը, ով ևս ներկա էր այդ քննարկմանը, շեշտեց, որ ամերիկյան տարբերակը՝ այսինքն մոդուլայինը, կարող է ունենալ առավելագույնը գործող ատոմակայանի հզորության չափ հզորություն։ Մեկ մոդուլի հզորությունը 77 մգՎտ է, իսկ համակարգը բաղկացած կարող է լինել առավելագույնը 6 մոդուլից։ Ըստ նրա ունեցած տեղեկության, մոդուլայինը դեռևս որևէ երկիր ցամաքում չի փորձարկել, իսկ քանի դեռ դա չի արվել, մեկ այլ երկրում՝ այս դեպքում Հայաստանում, նման տիպի ատոմակայան կառուցվել չի կարող, քանի որ մենք փորձաշրջանի ժամանակ չունենք։
«Առաջին մոդուլային ռեակտորը ցամաքում կարող է փորձարկվել, լավագույն դեպքում, 2029-2030թթ․, իսկ մենք այդքան ժամանակ չունենք։ Նոր ատոմակայանի կառուցման որոշումը պետք է կայացվի մեկ տարվա ընթացքում։ Եթե ժամանակին ու ճիշտ որոշում չկայացվեց, կզրկվենք ատոմակայանից»,- ասում է էներգետիկայի հարցերով փորձագետ Արթուր Ավետիսյանը։
Կարևորագույն պայմանը, որ գրեթե միաձայն առաջ են քաշում մասնագետները, այն է, որ նոր ատոմակայանը հզորությամբ պետք է գերազանցի գործող՝ Մեծամորի ատոմակայանին։
Ընդգծելով ատոմակայանի միջոցով տարածաշրջանում գործոն դառնալու Հայաստանի եզակի հնարավորությունը՝ Ավետիսյանը նկատում է՝ այն մեր երկրի համար ոչ միայն էներգետիկ, այլև ազգային անվտանգության հարց է լուծում։
«Ներկա դրությամբ առնվազն երկու մեծ էներգանախագիծ կա, որոնց Հայաստանը միացած է դե յուրե․ մեկը Հյուսիս-հարավ էներգետիկ միջանցքն է, մյուսը Global Gateway ծրագրի մաս կազմող` Սև ծովի հատակով էլեկտրական մալուխի անցկացման ծրագիրը: Եթե տարածաշրջանում մեր ունեցած դիրքը, էներգետիկ բալանսը կարողանանք օգտագործել, ապա կարևոր դեր կկատարենք Հնդկաստան, ՌԴ, Եվրոպա էներգետիկ ծրագրի մեջ»,- համոզմունք է հայտնում փորձագետը։
Հյուսիս-Հարավ էլեկտրաէներգետիկ միջանցքի ձևավորման վերաբերյալ միջպետական պայմանագիր Իրանը, Ռուսաստանն ու Հայաստանը կնքել էին դեռևս 2016 թվականին։ Միջանցքի ձևավորման ճանապարհային քարտեզը հաստատվել է Երևանում։ Համաձայն փաստաթղթի՝ Հայաստանի, Ռուսաստանի, Վրաստանի ու Իրանի էլեկտրահաղորդման գծերը պետք է սինխրոնիզացվեն։
Global Gateway-ն էլ գործարկվել է 2021թ․ դեկտեմբերին Եվրոպական հանձնաժողովի կողմից՝ որպես թվային տեխնոլոգիաների, էներգետիկայի և տրանսպորտի ոլորտում միջազգային կապերի հաստատման ռազմավարություն։ Ծրագրի ներդրումային արժեքը 2021-2027թթ․ ընթացքում նախատեսվում է հասցնել մինչև 300 մլրդ եվրոյի։
Էներգետիկ դիվանագիտությունը՝ նաև քաղաքական խաղաթուղթ
Տնտեսականից զատ, էներգետիկ այս նախագծերը նաև քաղաքական լուրջ բաղադրիչ են պարունակում։ Ավետիսյանը նկատում է՝ Թուրքիան ու Ադրբեջանն ամեն ինչ անում են, որ Հայաստանը դուրս մնա վերոնշյալ խոշոր ծրագրերից։ Նաև այդ հանգամանքն է, որ ստիպում է ճիշտ հաշվարկել հնարավոր ռիսկերն ու կայուն հզորությունը չփոխարինել անկայունով։
«Հիմա բոլորը գնում են դեպի կայուն հզորություններ։ Եթե ուզում ենք ճեղքել տնտեսական շրջափակումը և գնալ ինովացիոն զարգացման ճանապարհով և միայն ինքնաբավության խնդիրը չլուծենք, մեզ հզորություններ են պետք, իսկ եթե ուզում ենք նորից վերադառնալ ցուրտ ու մութ տարիներին, ուրեմն եղած հզորության չափով ԱԷԿ-ն էլ է բավարար»,- նկատում է փորձագետը։
Մյուս կարևոր հանգամանքը, որն իր հերթին լուրջ խթան կարող է հանդիսանալ առհասարակ ատոմակայանների գործունեության հարցում, 2022թ․ փետրվարի 9-ին Եվրահանձնաժողովի կողմից ընդունված «Կանաչ տնտեսության կառուցման ծրագիրն» է, որում արձանագրվել է, որ ատոմային էներգետիկան չի հակադրվում ծրագրին։
Այդ հանգամանքը, ըստ փորձագետի, պետք է դրվի մեր էներգետիկ դիվանագիտության առանցքում։
Նոր՝ ավելի հզոր ատոմակայան ունենալու՝ քննարկմանը ներկա մասնագետների հնչեցրած հիմնավորումների հետ էներգետիկ փորձագետ Էդվարդ Արզումանյանն այնքան էլ համաձայն չէ։
Ըստ նրա՝ նախ՝ նոր ատոմակայան կառուցելու հարցում պետք չի շտապել, և երկրորդ՝ 1000-1200 ՄՎտ-ը մեր երկրի համար և՛ շատ մեծ հզորություն է, և՛ վտանգավոր։
«2021թ․ նոյեմբերին Միջուկային անվտանգության կարգավորման կոմիտեն նոր լիցենզիա է տվել ԱԷԿ-ին, որը կգործի մինչև 2031 թվականը՝ այն պայմանով, որ 2026-ին ստուգվի ռեակտորի կորպուսի վիճակը, այսինքն՝ վերջինիս անվտանգությունը։ Եթե ամեն ինչ նորմալ լինի, իսկ ես համոզված եմ, որ խնդիր չի լինելու, մինչև 2031 թվականն աշխատելու է ԱԷԿ-ը։ Դրանից հետո նորից կստուգվի անվտանգության աստիճանը ու նոր լիցենզիա կտրվի՝ մինչև 2041թ․։»,- ասում է Արզումանյանը։
Վստահությունը, որ 2031թ․ ռեակտորի վիճակը լինելու է բավարար՝ ԱԷԿ-ի գործունեությունը շարունակելու համար, փորձագետն ունի ՌԴ-ում գործող համանման էներգաբլոկների օրինակով։ Արզումանյանի համոզմամբ՝ 2031 թվականին, կախված ՀՀ բնակչության սպառման ծավալներից, էներգիայի արտահանման հնարավորություններից, ինչպես նաև արևային կայանների աճի ծավալներից՝ կհասկացվի, թե ինչ հզորությամբ ԱԷԿ է պետք կառուցել։
«Մինչև 2031 թվականը հինգ արևային կայան է նախատեսվում կառուցել՝ յուրաքանչյուրը 200 ՄՎտ հզորությամբ։ Այսինքն գումարային եթե վերցնենք, ապա գործող ԱԷԿ-ի հզորության կրկնակի չափն է կազմում։ Այդ կայանները 20-30 տարի կաշխատեն։ Ըստ այդմ՝ 2031-ին կարելի է մտածել նոր ատոմակայանի մասին՝ հաշվի առնելով սպառման ծավալները»,- ասում է փորձագետը։
Նոր ատոմակայանի կառուցումը, ըստ մասնագետների հաշվարկների, կտևի 8-10 տարի։
Արևային կայաններին կից էլեկտրաէներգիայի կուտակիչների տեղադրումն Արզումանյանն անհրաժեշտություն է համարում, քանի որ, ինչպես հայտնի է, 24-ժամյա ռեժիմով այդ կայանները չեն կարող էլեկտրաէներգիա արտադրել։
Արևային կայաններն ԱԷԿ-ի հետ նույն հարթության վրա դնելու մոտեցումն Ավետիսյանը չի ընդունում և իր այդ տեսակետը հիմնավորում է նրանով, որ արևայիններն էլեկտրաէներգիայի անկայուն ու ոչ միշտ կանխատեսելի աղբյուր են, մինչդեռ ամբողջ աշխարհը գնում է կանխատեսելի, կայուն հզորություններ ունենալու ճանապարհով։
Տեխնիկական գիտությունների դոցենտ Արամ Գևորգյանը, չհակառակվելով հնչեցված հիմնական՝ նոր, ավելի հզոր ատոմակայան ունենալու մտքին, կարևորում է պոտենցիալ արտաքին շահառուների հետ հիմիկվանից պայմանագրեր կնքելը։ Դա, նրա համոզմամբ, և՛ կհստակեցնի, թե ինչ հզորությամբ ատոմակայան է մեզ պետք լինելու, և՛ կերաշխավորի, որ արտադրվելիք էներգիան սպառվելու է և խնդիր չենք ունենալու։
Բացի փաստաթղթային բացերից, անելիքներ կան նաև ենթակառուցվածքների հետ կապված։ Այդ առումով՝ առաջնահերթություն է Իրան-Հայաստան էլեկտրահաղորդման 3-րդ գծի կառուցումը, որն անընդհատ ձգձգվում է, ինչպես նաև դեպի Վրաստան էլեկտրահաղորդման նոր գիծ պետք է կառուցվի։
Հայաստան-Իրան 400 կՎտ լարմամբ 3-րդ էլեկտրագծի շինարարությունը մեկնարկել է տարիներ առաջ։ Այն նախատեսվում էր ավարտին հասցնել 2020 թվականին, բայց պարբերաբար ձգձգվում էր․ վերջին տվյալներով՝ գծի կառուցումն ավարտին կհասնի 2025 թվականին։
Քանի որ դեպի Վրաստան 220 կՎ լարմամբ էլեկտրագիծը բավարար չէ տարծաշրջանային նախագծին մասնակցելու համար, նույն հզորությամբ մեկ գիծ էլ նախատեսվում է կառուցել այդ ուղղությամբ։

The debates over the perspective to build a new nuclear plant in Armenia are underway on both official and experts’ levels. Specialists seem to be unanimous in that a nuclear power plant is very much sought-for source of electricity to cover at least the domestic demand. This shared position was reconfirmed during the discussion “The New Nuclear Bloc in the Context of Armenia’s Energy and National Security”.
An overview of the situation
The license issued for the Metsamor NPP is due to expire in 2026; however, there is an opportunity to extend it for another 10 years, Gnel Sanosyan, Armenia’s Minister of Territorial Administration and Infrastructures, reminded at the budget discussion in the National Assembly.
The capacity of the power plant, as well as its type, are still to be decided on.
There is no much alternative, though, and, so, the choice is between the American and the Russian models.
The Russian model is similar to the one currently operating in Metsamor, however, with a reactor capacity exceeding the current NPP’s for 2.5 times; the American model runs on a modular reactor.
Ampop Media has already told on small modular reactor nuclear power plants in one of its earlier publications.
Vahram Petrosyan, the head of the “ArmAtom” and one of the participants of the discussions, underlines that the maximum capacity of the American modular power plant may at best be equal to that of the currently operated NPP in Metsamor. The capacity of a module is 77 mW, and the number of modules allowed in a single system shall not exceed 6. Petrosyan says, according to the information at hand, the modular power plants have not so far been tested on ground anywhere, which may require some time, whereas Armenia cannot wait for the tests to complete, because it is short of time left till end of the license for the Metsamor plant.
“The first modular reactor may be tested on ground in 2029-2030 at the earliest, and we don’t have the time [to wait for the results]. The decision on the new power plant has to be made within a year. If we miss the time and don’t make the right decision, we will remain without a power plant,” Artur Avetisyan, expert on energy issues, says.
The one fundamental condition the experts have a shared position about is that the new nuclear power plant shall have higher capacity that the one operated in Metsamor.
Avetisyan stresses the unique opportunity that the new nuclear power plant may bring to Armenia in becoming a regional player, pointing that the plant could help the country solve both energy supplies and national security-related issues.
“At present, there are least two major energy projects Armenia has joined: the first one is the North-South energy corridor, and the second one is the project on building electric power line running through the seabed of the Black Sea, as part of the Global Gateway program. If we take the advantage of our geographic location and prove able to play the energy balance in our favor, we will have a crucial role in the energy project implemented by India, Russia, and Europe,” the expert believes.
The multilateral agreement between Iran, Russia, Georgia, and Armenia on building the North-South energy corridor was signed in 2016. The roadmap of the corridor was approved at a session in Yerevan. According to the agreement, the signatory parties are expected to synchronize the electric power lines.
The Global Gateway project was launched by the European Commission in December 2021 as a part of the strategy to establish international ties in the sphere of digital technologies, energy, and transportation. The investments in the program in 2021-2027 are expected to reach 300 billion euros.
Energy diplomacy: a political playing card
Aside from the economic benefits, these projects contain serious political components. Avetisyan observes, Turkey and Azerbaijan spare no effort to make sure Armenia is left out of these major initiatives. That adds to the need to consider the risks and stand back from trading sustainable capacity for instability.
“There is an observable trend of opting for stability. If we are to break the economic blockade and take the path of innovation and development rather than provide purely for the domestic demand, we need larger capacities; of course, if we need to get back to the situation of the cold and dark years, then the existing NPP is more than enough,” the expert says.
Another major factor that may become a serious push in terms of nuclear power plant operations, is the Green Economy Building Program, adopted by the European Commission on 9 February 2022, which reiterates that the nuclear energy sector does not oppose the program.
The expert says this consideration shall be at the core of negotiations around energy projects.
Expert on energy issues Edward Arzumanyan argues the stand on a new nuclear power plant much supported by those, who attended the discussions.
He says there shall be no place for hastiness when it comes to the construction of a new nuclear power plant; besides, Arzumanyan believes, 1000 to 1200 MW capacity is both an excess and a threat for a country like ours.
“The Nuclear Safety Regulation Committee renewed the license for the NPP in 2021, which will stay in effect until 2031 on a condition the body of the reactor gets inspected for safety considerations in 2026. If everything goes as expected, and I am sure there won’t be any problem, the NPP will operate until 2031. Then the level of safety will be checked again and a new license will be given until 2041,” Arzumanyan says.
The expert’s confidence that the technical condition of the reactor in 2031 will be sufficient to continue the operation of the power plant is based on the information about the technical condition of similar energy blocs operated in Russia. Arzumanyan believes, in 2031 the capacities of the prospective NPP will need to be calculated based on the expected volumes of consumption, the opportunities to export electric power, as well as the scale of the reliance om solar energy.
“There are plans to install five solar energy stations by 2031 with a 200 MW capacity each. Their cumulative capacity will the double of the capacity of the existing nuclear power plant. Those stations have 20-30 years life expectancy. And so, the consumption volumes shall be taken into consideration when planning a new power plant in 2031,” the expert underlines.
The estimated time required for the construction of a new nuclear power plant is 8 to 10 years.
Arzumanyan believes installation of electric power accumulators by the solar stations is needed, because the stations do not produce electric power round-the-clock.
Avetisyan disagrees with the attempts to put solar stations and the NPP on equal level, since, he believes, the solar power stations are an unstable and oftentimes unpredictable source of energy, whereas sources with predictable and stable capacities are increasingly sought for, globally.
Aram Gevorgyan, PhD in Technical Sciences, does not object to the idea of having a new and more powerful NPP, underlining at the same time the importance of starting the signing contracts with external beneficiaries right away. That, he believes, will help add clarity in the capacities of the prospective NPP, and will guarantee consumption of the produced electric power.
Aside from documents that will require further development, there are things to be done to ensure the vital infrastructures, including the priority construction of the 3rd electric transmission line between Iran and Armenia, postponed several times in a row, as well as the construction of a new line to Georgia, are in place.
The construction of the 3rd 400 kW electric transmission line between Iran and Armenia has started years ago and was expected to be completed in 2020. Currently the completion is anticipated in 2025.
The capacity of the existing 220 kW electric power transmission line to Georgia will not suffice for the participation in the regional project, and, so, a second line of the same capacity is planned.