Երկրակեր երկնաքեր Երևան․ մաս 2
Ըստ ճարտարապետ Ալբերտ Զուրաբյանի՝ Երևանն ունի գլխավոր հատակագիծ, որն անընդհատ փոփոխվում է՝ պայմանավորված ժամանակի առաջ բերած նոր պահանջներով, սակայն արդյունավետ կառավարման և վերահսկողության բացակայությունը թույլ է տվել շինարարությանը դառնալ դրամական շահերով սնվող լոկոմոտիվ՝ ստվերելով քաղաքաշինության սկզբունքներն ու ամբողջականությունը:
«Շինարարությունը շոգեքարշի նման է՝ բյուջեն լցնում է փողով, այդ իսկ պատճառով սկզբունքայնությունն ու կամքը տեղի են տալիս փողի գայթակղությանը», – ասում է ճարտարապետ Զուրաբյանը, «Զաարտ» ճարտարապետական արվեստանոցի հիմնադիրը։
Երկրակեր երկնաքեր Երևանի 1-ին մասը կարդացեք այստեղ։
Ըստ փորձառու ճարտարապետի, գոյություն ունի «գոտիավորում» հասկացություն, իսկ դա նշանակում է, որ յուրաքանչյուր հողակտոր ունի իր նշանակությունը և բաժանված է գոտիների՝ արտադրական, բնակելի կամ կանաչ, և դրանց կարգավիճակ փոխելը շատ բարդ, ժամանակատար ու խրթին գործընթաց պետք է լինի, մինչդեռ Հայաստանում մեկ-երկու օրում հողի կարգավիճակ է փոխվում։
«Հասկանո՞ւմ եք, խախտումն իշխանությունից, ղեկավարությունից է սկսվում։ Եթե նրանք թույլ չտան, եթե պարտադրանքով հարցեր չլուծեն, ամեն ինչ այլ կերպ կլինի։ Երևանն անհրաժեշտ է բեռնաթափել․ ևս 2-3 հարյուր հազարով եթե ավելանա մայրաքաղաքի բնակչությունը, «վարագույրը կփակվի»», – իր մտահոգությունն է հայտնում ճարտարապետը։
Ճարտարապետի խոսքերի վառ օրինակ է Երևանի Դալմայի այգիների տարածքում բնակելի շենքերի ու զվարճանքի մեծ կենտրոնի կառուցումը։ Դրա ընթացքին կարող եք հետևել տեղադրված Գուգլ քարտեզի ժամանակագրական տեսանյութով։ Ակնհայտ երևում է, թե ինչպես է տվյալ հատվածում կառուցապատման աշխատանքների պատճառով կտրուկ նվազում կանաչ տարածքը։
Այն, որ խախտումներ կան, փաստում է նաև Ռուբեն Խոջայանը՝ Քաղաքապետարանի քաղաքաշինության և հողի վերահսկողության վարչության պետը՝ անդրադառնալով կանաչապատման և կառուցապատման հարաբերակցությանը․
«Օրենքով բոլոր բազմաբնակարան շենքերն իրավունք ունեն կառուցապատելու իրենց պատկանող տարածքի ընդհանուր մակերեսի միայն 40%-ը, իսկ 60%-ը պետք է ծառայի կանաչապատման ու սպասարկման գոտիների համար, այդուհանդերձ, երբեմն շեղումներ լինում են», – ասում է Խոջայանը։
Ըստ նրա՝ քիչ չեն նաև Երևանի բնակիչներից նորմերի խախտմամբ շինարարության վերաբերյալ ստացվող դիմումները։ Խոջայանը նշում է, որ ստացվող բողոքների գերակշիռ մասը վերաբերում է օրինական շինարարություններին։
«Խնդիրն, ուղղակի, այն է, որ երևանցիները չեն սիրում, երբ իրենց շենքի դիմաց մեկ այլ շենք է կառուցվում՝ փակելով տեսադաշտը, արևի լույսը և այլն», – ասում է Խոջայանը։
Ճարտարապետ Զուրաբյանը լիովին հիմնավոր է համարում երևանցիների դժգոհությունը, ասելով, որ մայրքաղաքում ամբողջությամբ խախտվել են ճարտարապետաշինարարական կարմիր գծերը, – «Խախտված է շենքերի խտությունը, հարկայնությունը, որոնք անվտանգային լուրջ խնդիրներ են հարուցում։
Բնակելի շենքերը չունեն բակեր, ավտոկայանատեղի, խանութները՝ ազատ տարածք։ Փողոցները վերածվել են ավտոկայանատեղերի, որոնք ավելի են սրում առանց այն էլ գերբեռնված երթևեկությունը»։
Եվ այս գործընթացը նոր թափ է առնում․․․
Միայն 2022 թ-ին Հայաստանում շինարարության և շինմոնտաժային աշխատանքներն ընթացիկ գներով կազմել են ավելի քան մեկ տրիլիոն դրամ, որից 29%-ը կամ շուրջ 300 մլրդ դրամը ծախսվել է Երևանի միայն բնակելի շենքերի շինաշխատանքներն իրականացնելու համար։
Համաձայն վիճակագրական տվյալների, բնակարանաշինությունն ինչպես մարզերում, այնպես էլ մայրաքաղաքում ավելի քան 90%-ով իրականացվում է բնակչության և կազմակերպությունների միջոցների հաշվին։ Պետական բյուջեից ներդրումները Երևանի դեպքում գրեթե զրոյական են, մարզերի դեպքում` տարեցտարի նվազել են՝ 2018թ-ի տասը տոկոսից 2022-ին իջնելով 2.7%-ի։
Նույնն է իրավիճակը նաև մարդասիրական օգնությունների միջոցների պարագայում, Երևանում` գրեթե զրոյական, մարզերում՝ հինգ տարվա կտրվածքով (2018-2022թթ․) միջինում շուրջ 2%։ Իսկ համայնքների միջոցներից իրականացված բնակարանաշինական աշխատանքները միջինում կազմել են 2.5%:
Ըստ ՀՀ քաղաքաշինության շինարարական նորմերի՝
Բնակավայրերի նախագծման ժամանակ անհրաժեշտ է նախատեսել տրանսպորտի և ճանապարհափողոցային ցանցի միասնական փոխկապակցված համակարգ, որը կապահովի բնակավայրի գործառական գոտիների, մերձակայքում գտնվող օբյեկտների, տարաբնակեցման համակարգի այլ բնակավայրերի, արտաքին տրանսպորտի օբյեկտների, ինչպես նաև ավտոմոբիլային ճանապարհների հետ հարմար, արագ և անվտանգ կապ:
«Ենթակառուցվածքների մասին չեմ խոսում․ աննկարագրելի տեմպերով կառուցվում են բնակելի շենքեր, բայց դրանց կողքին չկան դպրոցներ, մանկապարտեզներ, թատրոններ․․․ Բացի այդ, նորակառույց շենքերի մի մասը գազաֆիկացման, ջրի հասանելիության խնդիրներ ունեն», – շարունակում է թվարկել ճարտարապետը։
Գազի ամենամեծ սպառողը բնակչությունն է, և 2018 թվականին բնակչության սպառումը կտրուկ աճել է։ Գազի սպառման հարցում ցնցումային վարքագիծ կա նաև էներգետիկայում, որովհետև որոշ դեպքերում ատոմակայանին փոխարինել են ՋԵԿ-երը, որոնք գազով են աշխատում։
Ճարտարապետը նշում է, որ մոտեցումն սկսել է փոխվել 1950-ականներից, երբ մի կողմից՝ կուսակցական բնակարանաշինարական ծրագրերը, մյուս կողմից՝ արևմտյան քաղաքակրթության հետզհետե աճող ազդեցությունը, սկսեցին խախտել քաղաքաշինության թամանյանական սկզբունքները։ Ի վերջո, քանակը հաղթեց գաղափարին, ու սկսեցին ծնվել շենքեր՝ քաոսի վերածելով քաղաքաշինությունը։
Թամանյանական հատակագծում առանցքային տեղ են ունեցել ընդարձակ բակերը՝ որոնք, ինչպես ճարտարապետն է նկարագրում՝ փաթաթված էին 4-5 հարկանի շենքերով։
«Բակը կապված էր շենքի հետ․ տատիկը պատշգամբից հետևում էր, թե ինչպես է բակում խաղում թոռը։ Այդ հատակագծի մեջ ամեն ինչ համահունչ էր թե՛ քաղաքաշինական, թե՛ ճարտարապետական առումով»։
Մինչդեռ այսօր, աստիճանաբար նվազում են 4-5 հարկանի շենքերը։ Դրանց փոխարինում են վեց, ութ, ինը հարկանիները և ավելի բարձրերը։
2022-ի տարեսկզբի դրությամբ՝ Երևանի 4982 բնակելի շենքերից 2130-ը կամ ընդհանուրի 43%-ը ինը հարկանի և ավելի բարձր շենքերն են, 267-ը՝ վեցից ութ հարկանիները։
Փաստացի, հինգ տարվա կտրվածքով՝ Երևանում 1-5-հարկանի շենքերի թիվը պակասել է 52-ով, մինչդեռ 6-8-հարկանինները և ավելի բարձրերն ավելացել են 145-ով: Արդյունքում, նշված ժամանակահատվածում ավելացել են նաև բնակարանները՝ 3728-ով։
Նոր բնակարանների կառուցման ընթացքը դիտելիս պարզ է դառնում, որ 2017 թվականից սկսած՝ Հայաստանում նոր բնակարանների թվի աճը գլխավորապես կապված է մայրաքաղաքում բնակարանների կառուցման հետ։
Նույն ժամանակահատվածում՝ Երևանի բազմաբնակարան շենքերում ընդհանուր առմամբ հաշվառվել է 238 680 բնակարան՝ 16,1 մլն քառ․ մետր մակերեսով։ Սա հանրապետությունում առկա բնակարանների 56%-ն է։
Որպես լուծում՝ ճարտարապետ Զուրաբյանը ազգային ռազմավարության ստեղծման անհրաժեշտությունն է նշում։
«Առաջին հերթին ազգային ռազմավարություն է պետք, որով անշեղորեն կզարգանա երկիրը՝ անկախ նրանից, թե ով կլինի իշխանության գլուխ։ Մինչև չիմանանք, թե որ քաղաքում կամ գյուղում ինչ է կառուցվելու, չենք կարողանալու բեռնաթափել Երևանն ու համաչափ զարգացնել երկիրը»,- ասում է ճարտարապետը։
Ճարտարապետ Ալբերտ Զուրաբյանի հետ ամբողջական հարցազրույցը հասանելի է նաև աուդիոտարբերակով։
Նա առաջարկում է բեռնաթափել Երևանը՝ մյուս քաղաքներն ու գյուղերը զարգացնելով․ ստեղծել աշխատավայրեր, գայթակղիչ պայմաններ՝ Երևանից դուրս և առաջին հերթին՝ սահմանամերձ բնակավայրերում ապրելու, աշխատելու համար։ Ճարտարապետը վստահ է, որ Երևանը բեռնաթափելու համար պետք է, որ Գյումրին, Վանաձորը և մյուս համեմատաբար խոշոր քաղաքներն ունենան գլխավոր հատակագծեր։
«Այսինքն՝ պետք է մեծ ծրագրից անցնել փոքրերին և ոչ թե հակառակը․ տնտեսական զարգացման ընդհանուր ծրագրից է բխելու, թե ինչպես է հնարավոր դուրս գալ «մեկ պետություն՝ մեկ քաղաք» վիճակից ու երկիրը տանել համաչափ զարգացման ճանապարհով», – եզրափակում է ճարտարապետը։
Մինչդեռ հանրապետությունում Երևանն առայժմ մրցակից չունի տնտեսության առնվազն չորս ճյուղերում՝ ծառայությունների (87%), մանրածախ առևտրի (70%), շինարարության (43%) և անգամ արդյունաբերության մեջ։
ՀՀ արդյունաբերության ընդհանուր ծավալի 34%-ը կենտրոնացած է մայրաքաղաքում, 22%-ը՝ հարակից մարզերում՝ Կոտայքում և Արարատում։ Եվս 22%-ը՝ Սյունիքում՝ հանքարդյունաբերության հաշվին։ Սակայն մյուս յոթ մարզերում այս ոլորտի տեսակարար կշիռը միջինում 3% է կազմում։
Մինչդեռ նշված ոլորտները վճռորոշ դեր են խաղում տնտեսության աճը խթանելու և զբաղվածության հնարավորություններ ստեղծելու առումով: Ահա, անվտանգությունից բացի, մարզային բնակչության դեպի Երևան ներհոսքի ևս մեկ պատճառ։
Ճարտարապետի խոսքով՝ խախտվում են նաև արդյունաբերական կետերի հետ կապված նորմերը․ դրանք պետք է շրջապատված լինեն կանաչ գոտիով, առանձնացված լինեն բնակելի գոտիներից, որպեսզի չափումները ճշգրիտ լինեն, բայց չեն պահպանվում այդ նորմերը։
«Որ ասում են չկան նորմեր, սուտ է․ նորմերը կան, հետևող չկա։ Երևանի կենտրոնը բեռնաթափելու անհրաժեշտության մասին խոսվում, բայց քայլեր չեն արվում։ Վերահսկող մարմինը՝ այս դեպքում քաղաքապետարանը, իր գործառույթները չի կատարում, ու ես արդեն մտավախություն ունեմ, որ կարող է գալ մի օր, որ կոլապսն այն աստիճան խորանա, որ լուծում չգտնվի։ Երևանը կոլապսի մեջ է արդեն իսկ․․․»
Երկրակեր երկնաքեր Երևանի 3-րդ մասը կարդացեք այստեղ։
Նախագծի և նյութի հեղինակ՝ Կարինե Դարբինյան
Ստեղծագործական թիմի անդամներ՝
Դիզայնը՝ Անուշ Բաղդասարյանի
Տվյալների մշակումն ու գրաֆիկները՝ Կարինե Դարբինյանի և Գարիկ Հարությունյանի
Հարցազրուցները՝ Լիլիթ Պողոսյանի
Լուսանկարները՝ Էլեն Միքայելյանի
Սույն հոդվածը պատրաստվել է «Երևանում բնակարանաշինության կապը ուկրաինական և արցախյան պատերազմների հետևանքով առաջացած միգրացիոն հոսքերի հետ» ծրագրի շրջանակներում, որին աջակցում է Forset Data Communication Fellowship ծրագիրը։

National security concerns due to skyscrapers towering in Yerevan. Part 2
Architect Albert Zurabyan says Yerevan has a master plan that is undergoing regular changes to keep up with the arising demands; yet, the lack of efficient management and control mechanisms have let the construction industry turn into a source of financial interest that outweighs the guiding principles and the integrity of urban planning.
“Construction is an industry that provides inflows into the budget, and so principles succumb to the temptation of income,” Zurabyan, the founder of the “Zaart” architectural studio, says.
Read Part I. National security concerns due to skyscrapers towering in Yerevan
The renowned architect says there is a notion of zoning, which implies every piece of land has a purpose and is classified into industrial, residential, and green areas, and changing their status is a complicated, time-consuming process, whereas in Armenia it takes just a day or two to re-classify a given land lot.
“Violations start at the top level, as you may guess. Things would be different if the authorities refrained from giving permissions, and if problems weren’t solved by imposition or force. Yerevan needs to be unloaded; there will be no turning, if the population in the capital increases for another two or three hundred thousand people,” the architect shares his concerns.
The architect’s words are proven by the construction of residential buildings and a massive entertainment center in the territory of the Dalma gardens in Yerevan. The dynamics of regressing green areas due to the unfolding wide-scale construction can be viewed on the time lapse video available on the Google map.
The construction works unfolding in the territory of the Dalma gardens in Yerevan.
Ruben Khojayan, the head of the Department for Urban Planning and Land Administration at the Yerevan Municipality, confirms the violations, referring the ratio of green and under construction areas.
“The law allows for only 40% construction in the areas of residential buildings, while the rest 60% shall remain under greenery and public services. And yet, shifts do occur,” Khojayan admits.
The official says the number of applications for construction with violation of norms received from residents is quite big. He underlines that the majority of complaints refers to construction cases that have been given permission.
“The problem is that the residents in Yerevan are reluctant to admit another building is being erected right in front of their own bloc, because it blocks their view, sunlight, and so on,” Khojayan says.
Architect Zurabyan says the complaints of the residents are justified, because the red lines set by architectural and construction norms have long been transgressed. “The requirements for the density of the buildings, the number of floors are all neglected, which raises serious concerns over security matters.”
Residential blocs lack shared inner open spaces, occupied by garages and shops, leaving no open space for residents. The streets have turned into parking lots, which deepens the problem of the overload on the roads.
And there is little perspective to stop the trend…
In 2022 alone, the amounts circulated in construction, as well as in construction-installation industries exceeded 1 trillion AMD, 300 billion (29%) of which were spent on construction of residential buildings in the capital.
According to available statistical information, residential construction both in the capital and the regions is done by the means received from the population and organizations. The state investments in Yerevan are insignificant, showing tendency to further decrease in the regions, reaching from 10% in 2018 to 2.7% in 2022.
The situation is similar with the means of humanitarian aid: while the figures of spending in Yerevan is negligible, in the regions, the average spending amounted to about 2% in a five-year span (2018-2022). The average rate of residential construction using community budget made 2.5%.
According to the RA construction norms in urban planning:
The design and planning of settlements shall envision a unified system of transportation and roads, which shall provide communication between functional zones of the settlement, the facilities in the adjacent territories, other settlements within the system of inhabitation, extraterritorial transportation facilities, as well as ensure the usability and safety of the motorcar roads.
“I will refrain from commenting on the situation with infrastructures; the residential blocs are erected in extremely short time, lacking schools, kindergartens, theaters… And then, part of new buildings needs household gas and water supply infrastructures,” architect Zurabyan continues.
Population is the largest consumer of household gas, with the consumption rates increasing beginning 2018. The hikes in the consumption of natural gas are explained by increased reliance on it in the energy sector, which is due to the switch to the thermoelectric stations rather than nuclear power plant as energy providers.
Zurabyan underlines the change in attitudes have been in place starting 1950s, pushing residential development of lands for ideological purposes, on the one hand, and the growing influence of the Western civilization, on the other hand, which went against the principles and the concept of urban planning in Yerevan set by renowned Armenian architect Alexander Tamanyan. Numbers now outweigh the idea; the popping buildings created confusion in the urban planning industry.
Wide open-space inner areas, according to the architect, confined by 4 to 5-story buildings, would play fundamental role in Tamanyan’s concept of the master plan.
“Inner spaces were interrelated with the residential blocs; grandmothers would watch out their grandchildren playing outside, from their balconies. Everything was in harmony in the master plan from both the urban planning and architectural perspectives.”
Now, the number of 4 to 5-story buildings tends to decrease, replaced by six, eight, nine-story, or even higher structures.
As of early 2022, 2130 (43%) out of 4982 residential buildings in Yerevan, have nine or more floors, and 267 of them are six to eight floors in height.
As a matter of fact, in a five-year span, the number of 1 to 5-floor buildings in Yerevan has decreased by 52, whereas the number of buildings having 6 to 8 floors and more have increased by 145. The number of apartments has respectively increased by 3728.
The dynamics observed in the industry reveals, the increase in the number of apartments in the country is mostly related to the construction of residential housing in the capital.
238,680 apartments (with a total area of 16,1 million square meters) have been registered for the mentioned period and make 56% of all apartments in the republic.
Architect Zurabyan points to the need to develop a national strategy as a solution.
“A national strategy shall come as a priority to guide the country as it develops and shall be followed regardless of the political force in power. We won’t be able to unload Yerevan and ensure proportionate development of the country unless we know what’s to be built in every town or village,” Zurabyan says.
The full interview in Armenian with architect Albert Zurabyan is available in audio format.
Zurabyan suggests unloading Yerevan by means of boosting the development of the towns and villages in provinces. That implies creating jobs and favorable conditions of life beyond Yerevan, and first and foremost, in borderland settlements for people to live and to work there. The architect believes, to unburden the capital, Gyumri, Vanadzor, as well as other comparatively large towns shall have master plans.
“That means small projects shall be given priority; not the other way around. The general economic development plan shall guide us out of the situation, where we have just one state, one city, for that is a way to ensure proportionate development for the country,” the architect concludes.
At the present, Yerevan leads in at least four sectors of economics: services (87%), retail commerce (70%), construction (43%), and even production.
34% of the production in Armenia is centralized in the capital, 22% is organized in the adjacent regions of Kotayq and Ararat, and another 22% in Syunik, which is due to mining production. The other seven provinces have only 3% of the production in the republic.
Nevertheless, these spheres play decisive role in boosting economic growth and ensuring employment opportunities, which is yet another reason behind the migration trends from the regions to the capital, besides the security concerns.
Albert Zurabyan says the norms related to the production are violated, too, for the plants and factories are supposed to be surrounded by green areas, separated from residential areas, to ensure consistency with the norms, which is not in place.
“The statements that the reason behind the situation is the lack of norms is simply not true. Everybody talks about the need to unload the center of Yerevan, but no actual steps are taken. The inspectorate, the municipality, in this particular case, fails to perform its functions, and I am afraid we will reach the point of no return. This is in fact a collapse that we have in Yerevan already…”
To be continued․․․
Authored by Karine Darbinyan
Data analysis and charts by Karine Darbinyan and Garik Harutyunyan
Interviews by Lilit Poghosyan
Photos by Elen Mikayelyan
This multimedia project has been created as part of the project titled “The Link Between Housing Construction in Yerevan and Forced Migration Caused by the NK and Ukrainian Wars” which is supported by the ForSet Data Communication Fellowship Program.