2022 թ.-ի տվյալներով՝ էլեկտրաէներգիայի արտահանումը կազմել է Հայաստանի ընդհանուր արտահանման 1,7 %-ը։ Եվ դա լուրջ ցուցանիշ է, քանի որ հոսանքը 5-րդ տեղն է զբաղեցնում Հայաստանից ամենաշատ արտահանվող ապրանքների ցանկում։ Դրանից ավելի շատ արտահանվում են 4 ապրանքատեսակներ՝ պղնձի ու մոլիբդենի հանքաքարերը, սիգարետն ու էթիլ սպիրտը։
Հայաստանից էլեկտրաէներգիա հիմնականում արտահանվում է Վրաստան և Իրան։ Մինչև 2023թ․-ի հունվար ամիս արտահանվում էր նաև Արցախ, սակայն Հայաստանից Արցախ մտնող հաղորդագիծն ապօրինի անջատված է Ադրբեջանի կողմից։
Հայաստան-Իրան
Հայաստանից արտահանվող էլեկտրաէներգիայի ամենամեծ մասը [66,2 մլն դոլարի չափով] հոսել է Իրան, բայց դա իրականացվել է «Գազ` էլեկտրաէներգիայի դիմաց» միջպետական ծրագրով՝ համաձայն որի Իրանի մատակարարած ամեն խորանարդ մետր գազի դիմաց Հայաստանը 3 կիլովատտ-ժամ էլեկտրաէներգիա է մատակարարում հարևան երկրին։ Հայաստանն այս գործարքում նաև շահում է արժեքի մեջ, քանի որ գազից ստանում է ավելի շատ հոսանք, քան մատակարարում է։
Ծրագիրն ուժի մեջ է մինչև 2026թ․-ը և թեպետ այն որոշակիորեն կորցնում է իր կշիռն արտահանման ընդհանուր ծավալի մեջ, բայց չի կորցնում բացարձակ արժեքը։
Բայց և՛ Հայաստանում, և՛ Իրանում հակված են շարունակել համագործակցությունը այս ծրագրով և այդ նպատակով օգոստոսի 10-ին կողմերը ստորագրեցին «Գազ` էլեկտրաէներգիայի դիմաց» պայմանագրի մինչև 2030 թ․ երկարաձգման և ծավալների ավելացման փաստաթուղթ։
Մոտեցող այս տարեթիվը, սակայն, պատահական չի համարում էներգետիկայի հարցերով փորձագետ, էներգետիկայի նախկին փոխնախարար Էդվարդ Արզումանյանը [խմբ. Արզումանյանի հետ հարցազրույցը եղել է նախքան պայմանագրի երկարաձգման օրը]։
«Չնայած 2026 թվին Իրանում՝ Բուշեհրում [խմբ․ Իրանի հարավ-արևմտյան հատված], գործող ատոմակայանի կողքին կկառուցեն ևս երկու ատոմային բլոկ՝ ամեն մեկը 1200 մեգավատտ հզորությամբ, բայց կշարունակեն օգտվել Հայաստանի էլեկտրաէներգիայից, քանի որ այն հարկավոր է երկրի հյուսիսային նահանգների համար, որոնք սահմանակից են Հայաստանին», – նշում է մասնագետը։
Արզումանյանը բացատրում է, որ էլեկտրաէներգիայի երկար ճանապարհահատված տեղափոխումը տեխնիկական կորուստների է բերում, որոնք Իրանի դեպքում ավելի բարձր տոկոս են կազմում։
Իրանցի փորձագետ, Թեհրանի Տարածաշրջանային հետազոտությունների կենտրոնի ավագ վերլուծաբան Վալի Քալեջին իր հերթին «Ամփոփ Մեդիայի» հետ զրույցում նշում է, որ այս համագործակցության հիմքում էներգակիրների սեզոնային անբավարարությունն է․ Իրանում էլեկտրականության պակաս է լինում ամռանը, Հայաստանում՝ գազի պակաս ձմռանը։
«Քանի դեռ Հայաստանում և Իրանում էներգակիրների հարցում կան սեզոնային բալանսների խախտումներ, երկու երկրների միջև գազի և էլեկտրաէներգիայի հարցում համագործակցությունը շարունակվելու է», – նշում է Քալեջին։
Այն հարցին, թե հնարավո՞ր է, որ Իրանը զարգացնի իր կարողությունները և ինչ-որ պահի հրաժարվի Հայաստանի մատակարարած էլեկտրաէներգիայից, Քալեջին պատասխանում է, որ այս պահի դրությամբ դա քիչ հավանական է, քանի որ նոր հզորությունների հիմնումից մինչև բաշխման ցանցին միանալը մի քանի տարի կպահանջվի։ Ադպիսով, մոտ ապագայում Հայաստանի հետ փոխանակմանը ոչինչ չի սպառնում, մանավանդ, որ Իրանում էլեկտրաէներգիայի կարիք այս պահին շատ է զգացվում։
«َԱյս տարվա շոգ ամռան ընթացքում Իրանի էլեկտրականության սպառումը հասնում է մինչև 72 հազար մեգավատտի, որից 40 %-ը բաժին է ընկնում տնային տնտեսություններին։ Կառավարությունը ստիպված էր փակել որոշ արդյունաբերական ձեռնարկություններ և գործարաններ՝ տնային տնտեսություններին էլեկտրաէներգիա մատակարարելու համար, ինչը բացասական հետևանքներ ունեցավ արտադրության և տնտեսության առումով», – նշում է Քալեջին՝ հաստատելով, որ պիկային շրջանում Իրանը մշտապես ստիպված է էլեկտրաէներգիա ներկրել ներքին սպառման համար։
Ըստ UN Comtrade կայքի՝ բացի Հայաստանից, դեպի Իրան էլեկտրաէներգիա արտահանում են նաև Ադրբեջանը և Ուզբեկստանը։ Սակայն Հայաստանը այս շարքում բացարձակ առաջատար է՝ տարեկան 1000-1500 գիգավատտ-ժամ արտահանումով։
Իր կողմից Իրանը նույնպես էլեկտրաէներգիա է արտահանում․ նախկինում՝ դեպի Թուրքիա, հիմա՝ դեպի Ուզբեկստան։ Դեպի Հայաստան փոքր արտահանումները համակարգերի հավասարակշռման համար են և էական նշանակություն չունեն ո՛չ Հայաստանի, ո՛չ Իրանի էներգետիկ շուկայի համար։
Հայաստանից և այլ երկրներից դեպի Իրան էլեկտրաէներգիայի արտահանումները, սակայն, Իրանի ներքին շուկայի համար բավական փոքր կշիռ ունեն։ Իսլամական Հանրապետության ներքին պահանջարկը տարեկան ավելի քան 300 հազար գիգավատտ-ժամ է և ամեն տարի աճում է տասնյակ հազարներով։ Իսկ դեպի Իրան արտահանումները ընդամենը 1-2 հազար գիգավատտ-ժամ են, նույնիսկ 1 տոկոսի չեն հասնում։
Բայց, Իրանում էլեկտրաէներգիայի արտադրության հզորությունները հիմնականում կապված են գազի և նավթի արդյունաբերության հետ։ Իսկ Թեհրանը պարտավորություն է ստանձնել նվազեցնել ածխաջրածինների կիրառումը արդյունաբերության մեջ, և դա նշանակում է, որ հարևան երկիրը շարունակելու է շարքից դուրս բերել ջերմային էլեկտրակայանները, կառուցել արևային, հողմային և այլ կանաչ կայաններ, ինչը նույնպես ներդրումներ է պահանջում։
Սրանից կարելի է պնդել, որ տնտեսական իմաստով Հայաստանից Իրան արտահանումներին վտանգ չի սպառնում, քանի որ որքան էլ Իրանը կարողանա զարգացնել կարողությունները, միևնույն է աճող պահանջարկը ստիպելու է հոսանք գնել նաև դրսից։ Իսկ ամռան սեզոնին Հայաստանի հարավային հարևանը շատ ավելի մեծ կարիք է ունենում՝ շոգից պաշտպանվելու համար։
Սեզոնայնության այս խնդիրը նկատելի է նաև Հայաստանից Իրան մատակարարվող հոսանքի գրաֆիկում։ Վերջին տարիներին հենց ամռան ամիսներին են գրանցվում մատակարարման հիմնական պիկերը։
Այս քանակը, սակայն, չի բավարարում հայկական կողմին։ Ու թեև տնտեսական իմաստով խոչընդոտներ չկան, խնդիրները այլ տեղերում են։
Նոր հաղորդագծեր
Նախ անվտանգության հարցը․ 2022 թվականի սեպտեմբերին Ջերմուկի ուղղությամբ հարձակման ժամանակ Ադրբեջանի բանակը թիրախավորել ու վնասել էր նաև Հայաստան-Իրան էլեկտրահաղորդման բարձրավոլտ գիծը։ Ավելին, ադրբեջանցիները որոշ ժամանակ նաև խոչընդոտում էին այդ գծի վերականգնմանը, ինչի հետևանքով դեպի Իրան հոսանքի մատակարարումը խափանված էր։
Երկրորդը թողունակության հարցն է․ երկու կողմերն էլ հակված են մեծացնել փոխանակման ծավալները։ Դրա համար արդեն երկար տարիներ հայկական կողմում կառուցվում է նոր էլեկտրահաղորդման գիծ, սակայն շինարարության վերջնաժամկետները շարունակ հետաձգվում են։
Ավելին, միայն հաղորդման գծերը բավարար չեն, անհրաժեշտ են նաև ենթակայաններ։ Դրանցից «Նորավանի» կառուցումը նախատեսված է վերջացնել 2023-2024 թվականներին։ Բայց որպեսզի հաղորդագիծը կարողանա լիարժեք աշխատել, կարիք կլինի կառուցել, ավարտին հասցնել նաև «Դդմաշեն» ենթակայանը, ինչն էլ նախատեսված է իրականացնել 2025-2026 թվականներին (եթե, իհարկե, նոր ուշացումներ-ձգձգումներ չլինեն)։ Այդ պարագայում Հայաստանից Իրան և Հայաստանից Վրաստան հաղորդագծերի թողունակությունը կարող է բազմապատկվել։
Հայաստանի էլեկտրաէներգետիկական համակարգի օպերատորի ծրագրում ներկայացված այս սցենարներում դիտարկվում է, որ հայկական մեծ ու փոքր էլեկտրակայանների արտադրած ու երբեմն չպահանջված (ավելորդ) էլեկտրաէներգիան նույնպես պետք է արտահանվի հենց այս լրացուցիչ թողունակությունների շնորհիվ։
ՏԿԵ նախարարությունից «Ամփոփ Մեդիային» հայտնում են, որ Հայաստան-Իրան 400 կիլովոլտ էլեկտրահաղորդման գծի կառուցման շրջանակներում իրականացվել է աշխատանքների 74 %-ը, Նորավան ենթակայանի դեպքում՝ 87 %-ը։
Իսկ «Դդմաշեն» ենթակայանը, որ առանցքային նշանակություն ունի Հայաստանից երկու ուղղությամբ հոսանքի տարանցումների հարցում, առայժմ գոյություն ունի միայն ծրագրերում։ Նախարարությունից հայտնել են, որ մրցութային գործընթաց են սկսել՝ շինարարության կապալառուներին ընտրելու համար։ Ընդ որում՝ դեռ հայտերի ստացման փուլն է, որը նախատեսվում է ավարտել հոկտեմբերի վերջին։
Հայաստան-Վրաստան
Եթե Իրանի դեպքում հայկական հոսանքի պահանջարկ կա, ապա Վրաստանի դեպքում հարցն ավելի բարդ է։ Բանն այն է, որ Վրաստանը ունի իր պահանջարկը գերազանցող էներգետիկ հզորություններ, բայց դրանց մեծ մասը հիդրոէլեկտրակայաններն են, ինչը իր հետ բերում է բարդություններ։
Բանն այն է, որ հիդրոէներգետիկայից մեծ կախվածությունը բերում է նրան, որ «ջրալի» սեզոններին Վրաստանում էլեկտրաէներգիան շատ է արտադրվում և էժան է լինում: Բայց «հակառակ» սեզոններին հակառակն է կատարվում։
«Վրաստանի էլեկտրաէներգետիկ համակարգը բնութագրվում է սեզոնայնությամբ։ Դա ենթադրում է, որ ձմռանը Վրաստանին անհրաժեշտ է ներկրվող էլեկտրաէներգիա՝ իր տեղական էլեկտրաէներգիայի պահանջարկը բավարարելու համար», – «Ամփոփ Մեդիայի» հետ զրույցում նշում է Վրաստանի Էրերգիայի և ջրի մատակարարման կարգավորող մարմնի շուկայի մոնիտորինգի ղեկավար Նիկոլոզ Սումբաձեն։
Հենց Վրաստանի սեզոնային էներգաարտադրությամբ է պայմանավորված այն, որ ջրառատ սեզոնին Հայաստանը էժան էլեկտրաէներգիա է ներկրում Վրաստանից։
Բայց Հայաստան-Վրաստան էներգետիկ առևտրում բալանսը փոփոխվում է։ Նախորդ տարիներին ավանդույթ էր ձևավորվել, որ Հայաստանը Վրաստանից էլեկտրաէներգիա էր ներմուծում հենց գարնան ամիսներին։
Իսկ 2021-ին Հայաստանը Վրաստանից էլ ավելի շատ հոսանք գնեց, երբ ամռանը Մեծամորի ատոմակայանը կանգնած էր նորոգման, իսկ Արցախի փոքր ՀԷԿ-երը պատերազմից հետո անցել էին Ադրբեջանի վերահսկողության տակ։
Հայաստանի կողմից դեպի Վրաստան խոշոր մատակարարումները վերսկսվեցին 2022 թվականին, և այդ տարվա դրությամբ առևտրային բալանսը վերականգնված է, Հայաստանը շարունակում է արտահանող լինել։
Չնայած դրան՝ գրաֆիկից երևում է, որ Հայաստան-Վրաստան էներգետիկ առևտուրն էպիզոդիկ է։ Վրաց փորձագետ Նիկոլոզ Սումբաձեն իր հերթին Հայաստան-Վրաստան առևտրի էպիզոդային կարգավիճակը բացատրում է և՛ այս ավելցուկներով, և՛ ենթակառուցվածքների անբավարարությամբ։
«Վրացական էլեկտրաէներգետիկ համակարգը կապված է բոլոր հարևանների էլեկտրաէներգետիկ համակարգերի հետ, և Հայաստանը Վրաստանի համար կարևոր գործընկեր է էներգետիկ ոլորտում․ Հայաստանի օգնությամբ բավարարվում է վրացական էներգետիկ պահանջարկը ձմեռային ամիսներին», – նշում է վրաց փորձագետը և ավելացնում,- «չնայած նրան, որ Հայաստանի և Վրաստանի միջև էներգետիկ առևտուրն էպիզոդիկ է, երկու երկրներում էներգետիկ ենթակառուցվածքների զարգացումը թույլ կտա ընդլայնել էլեկտրաէներգիայի առևտուրն, ինչպես նաև Վրաստանի և Հայաստանի հաղորդման համակարգերի օպերատորների տեխնիկական փոխաջակցությունը՝ ցանցում կայունության ապահովման նպատակով»։
Միևնույն ժամանակ, նա նշում է, որ այս պայմաններում պետք է հաշվի առնել շուկայական հարցերը՝ ակնարկելով, որ նույնիսկ բավարար ենթակառուցվածքների դեպքում առևտրի մեծացումը կարող է չկայանալ այն պատճառով, որ Վրաստանն ունի և՛ սեփական հզորություններ, և՛ այլ հարևաններ, որոնք պատրաստ են էժան էլեկտրաէներգիա վաճառել։
Հայաստանի էներգետիկայի նախկին փոխնախարար Էդվարդ Արզումանյանը նույն կարծիքին է և բացատրում է, որ ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ Վրաստանում կան էներգետիկ ավելցուկային հզորություններ, և Վրաստանն իր ավել արտադրած հոսանքը վաճառում է Թուրքիային։
Միջացգային ցանցը
Վրաստանը, սակայն, հոսանքի հարցում ոչ այնքան արտահանման վերջնական ուղղություն կարող է լինել Հայաստանի համար, որքան ավելի մեծ ցանցի գործարկման համար տարանցիկ երկիր։ 2015-2016 թվականներին այս համատեքստում ստորագրվել են Հայաստանի, Վրաստանի, Իրանի և Ռուսաստանի միջև քառակողմ հուշագիրն ու Հյուսիս-հարավ էլեկտրաէներգետիկ միջանցքի ճանապարհային քարտեզը։
Հայաստանում սրա շուրջ կարծիքները տարամիտվում են։ Էներգետիկ հարցերով փորձագետ, էներգետիկայի նախկին փոխնախարար Էդվարդ Արզումանյանը նշում է, որ այդպիսի հաղորդագծերի կառուցումը սխալ է Հայաստանի համար։
«Էդ «Հյուսիս-հարավ միջանցք» անունը, որ դրել են, էներգետիկ տեսակետից սխալ բան է, որովհետև տարածքում էներգետիկ վիճակի փոփոխությունը չի բերելու այնպիսի փոփոխությունների, որ նոր կառուցվող 400 կիլովոլտ գծերով ինչ-որ էներգիայի փոխանակում ավելանա», – նշում է նախկին պաշտոնյան։
Նա օրինակ է բերում Հայաստան-Վրաստան էլեկտրահաղորդման գծերը, որոնցով էլեկտրաէներգիայի փոխանակումը «մի ամիս լինում է, երեք ամիս չի լինում», փոխանակումը շատ փոքր ծավալ ունի և չի ծանրաբեռնում եղած գծերը։
Մոտակա մյուս հարևանների մասին Արզումանյանն ասում է՝ Ռուսաստանում էներգետիկ հզորությունների զգալի մասը չի աշխատում, քանի որ կարիքը չկա։ Իրանում մոտակա տարիներին ավելցուկ է առաջանալու, Թուրքիայում՝ նույնպես։
Տրամագծորեն այլ կարծիք ունեն ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունում։ «Ամփոփ Մեդիայի» հարցմանն ի պատասխան, նախարարությունից նշել են, որ այդ գծերի կառուցմամբ թիրախավորում են մի քանի ուղղություն․
- Սեզոնային փոխհոսքերի ընդլայնում,
- Արտահանման և ներմուծման ծավալների ավելացում,
- Տարանցման ծավալների ընդլայնում։
Վրաստանի կարգավորող մարմնի փորձագետ Նիկոլոզ Սումբաձեն այս հարցի վերաբերյալ նշում է, որ Վրաստանում նույնպես շահագրգռված են այս միջանցքի գործարկմամբ, քանի որ իրենց երկիրը դառնալու է նաև այս ուղղությամբ տրանզիտ իրականացնող։ [Ներկայումս Վրաստանն արդեն իսկ էլեկտրաէներգիայի հսկայական տրանզիտ է իրականացնում Ադրբեջանից Թուրքիա]։
«Տնտեսական տեսանկյունից այս ծրագրի իրականացումը ձեռնտու կլինի բոլոր երկրներին, քանի որ կնպաստի չորս երկրների միջև հոսանքի առևտրին։ Չնայած դրան՝ տարածաշրջանում անկայուն քաղաքական իրավիճակով պայմանավորված՝ քիչ հավանական է դրա իրականացումը մոտ ապագայում», – ամփոփում է վրացի փորձագետը։
Իրանցի փորձագետ Վալի Քալեջին նույնպես մատնանշում է այս միջանցքի օգտակարությունը բոլոր չորս երկրների համար և նույնպես հիշատակում է դրա կայացման ճանապարհին քաղաքական խոչընդոտների առկայությունը։
«Ներկայումս չորս երկրների միջև էլեկտրաէներգիայի հարցում համագործակցությունը երկկողմանի է։ Չնայած դիվանագիտական հարաբերությունների խզմանը, Վրաստանը ակնածանքով է լցված Ռուսաստանի հանդեպ. Վրաստանը նաև էլեկտրաէներգիա է արտահանում Հայաստան։ Հայաստանը էլեկտրաէներգիա է արտահանում նաև Իրան։ Հետևաբար, չորս երկրների միջև կարող է ձևավորվել ինտեգրված էլեկտրացանց։ Սա պահանջում է չորս երկրների քաղաքական կամքը բարձր մակարդակներում և տեխնիկական համակարգումը միջին մակարդակներում», – նշում է մասնագետը։
Քալեջին օրինակով բացատրում է, որ ի տարբերություն գազի հարցում համագործակցության, որին Ռուսաստանը խանդով է մոտենում, էլեկտրաէներգիայի հարցում համագործակցությունն ավելի հեշտ է կազմակերպել, այն նվազ զգայուն է այդ տեսանկյունից։
Հայաստանի ՏԿԵ նախարարությունից էլ պնդում են, որ էներգետիկ միջանցքի մասով ներկայումս տեխնիկական փորձագետները շարունակում են քննարկումները։
Ավելին, ըստ նախարարության՝ Հայաստանը հետաքրքրված է ոչ միայն այս ծրագրով, այլև Սև ծովի հատակով դեպի Եվրոպա մալուխի անցկացումով, որը, նախարարության պնդմամբ, հնարավորություն կտա Հայաստանում արտադրվող կանաչ էլեկտրաէներգիան հասցնել Եվրոպա։
Ինչ վերաբերում է հարևաններին, նախարարությունից նշում են, որ Հայաստան-Վրաստան հաղորդիչ գծերի և ենթակայանների շինարարության համար հայտարարվել են կապալառուների ընտրության մրցույթներ։ Իսկ Հայաստան-Իրան նոր գծի դեպքում Նորավան ենթակայանի կառուցման աշխատանքը կատարված է 87 %-ով, էլեկտրահաղորդման գծի կառուցումը՝ 74 %-ով։

Users of the Armenian Socket: Electricity Trading and Energy Links in the Region
Based on 2022 data, electricity exports represented 1.7% of Armenia’s overall exports. This is a noteworthy statistic, as electricity stands as the fifth most exported commodity from Armenia. Outranking electricity in exports are four other goods: copper and molybdenum ore, cigarettes, and ethyl alcohol.
Armenia primarily exports its electricity to Georgia and Iran. Up until January 2023, electricity was also supplied to Artsakh. However, Azerbaijan unlawfully severed the pipeline connecting Armenia to Artsakh.
Armenia – Iran
The majority of the electricity exported from Armenia [valued at 66.2 million dollars] went to Iran, but this was carried out within the framework of the intergovernmental program “Gas for Electricity”, according to which Armenia supplies Iran with 3 kilowatt-hours of electricity for every cubic meter of gas provided by Iran. Armenia also benefits from this deal because it gets more electricity from the gas than it supplies.
The program is in effect until 2026 and, although it somewhat loses its significance in the overall volume of exports, it does not lose its absolute value.
However, both Armenia and Iran are inclined to continue cooperation on this program, and to this end, the parties signed a document on August 10 to extend and increase the volume of the “Gas for Electricity” contract until 2030.
Energy expert and former Deputy Energy Minister Edward Arzumanyan does not consider the approaching date a coincidence [editor’s note: The interview with Arzumanyan took place before the contract prolongation].
“Despite two more nuclear power units with a capacity of 1,200 megawatts each will be built next to the existing plant in 2026 in Iran’s Bushehr [note: southwestern part of Iran], Iran will keep on using Armenia’s electricity, as northern provinces bordering Armenia will be in need of it,” says the specialist.
Arzumanyan explains that transmitting electricity over long distances leads to technical losses, which, in Iran’s case, are at a higher percentage.
Vali Kaleji, a senior analyst at the Tehran Regional Research Center and an Iranian expert, further explained to Ampop Media that the basis for this cooperation lies in the seasonal shortage of energy resources. Iran faces electricity shortages in summer, while Armenia encounters gas shortages during the winter.
Kaleji stated, “As long as there are disruptions in the seasonal energy balances in Armenia and Iran, cooperation between the two countries on gas and electricity will persist.”
Regarding the question of whether Iran can enhance its capacity and eventually stop relying on electricity supplied by Armenia, Kaleji suggests that such a scenario is unlikely at the moment. It would require several years from the establishment of new capacities to their integration into the distribution network.
Kaleji confirmed, “During this year’s scorching summer, Iran’s electricity demand reached 72,000 megawatts, with 40% allocated for household use. To meet this demand, the government had to temporarily shut down certain industrial facilities and factories, resulting in adverse effects on production and the economy. During peak periods, Iran consistently finds itself compelled to import electricity to satisfy domestic consumption.”
According to the UN Comtrade website, aside from Armenia, Azerbaijan and Uzbekistan also export electricity to Iran. However, Armenia holds the top position in this category, annually exporting 1000-1500 gigawatt hours.
Iran is also involved in electricity exports, previously to Turkey and currently to Uzbekistan. The limited electricity exports to Armenia primarily serve the purpose of system balancing and are not considered essential for either the Armenian or Iranian energy markets.
However, electricity exports from Armenia and other countries to Iran have a rather small weight for Iran’s domestic market. The internal demand of the Islamic Republic is more than 300 thousand gigawatt-hours per year and grows by tens of thousands annually. In contrast, electricity imports into Iran amount to only 1-2 thousand gigawatt-hours, accounting for less than 1% of its total demand.
Iran’s energy capacity is predominantly tied to the gas and oil sectors. Tehran has committed to reducing the reliance on hydrocarbons in its industries. This commitment implies that Iran will continue to retire thermal power plants and invest in the construction of renewable energy sources such as solar, wind, and other green power facilities.
Given these considerations, it can be argued that there is no economic threat to electricity exports from Armenia to Iran. Regardless of how Iran develops its energy capacities, the escalating demand will continue to necessitate electricity imports. Moreover, during the summer season, Iran, in particular, requires substantial electricity supply to meet its cooling needs.
The issue of seasonality is indeed apparent in the schedule of electricity deliveries from Armenia to Iran. Over the past few years, the primary peaks in supply have occurred during the summer months.
However, the quantity supplied is insufficient for Armenia’s needs. While there may not be economic obstacles, there are other challenges to address.
New Electricity Cables
Firstly, there’s the matter of security. In September 2022, during the attack towards Jermuk, the Azerbaijani military targeted and inflicted damage on the Armenia-Iran high-voltage power line. Additionally, Azerbaijani forces hindered the restoration of the line for a period, resulting in a disruption of power supply to Iran.
The second concern pertains to the issue of capacity. Both parties aim to expand the volume of their energy exchange. To address this, a new power transmission line has been under construction on the Armenian side for several years. However, the project’s completion deadlines have been consistently postponed.
Power transmission lines alone are insufficient; substations are also required. Among them, the construction of Noravan is scheduled for completion in 2023-2024. However, for the cable to become fully operational, the construction and completion of the Ddmashen substation are necessary, and this is planned for realization in 2025-2026, barring any further delays. In such a scenario, the transmission capacity from Armenia to Iran and from Armenia to Georgia could be significantly expanded.
In these scenarios, presented in the plan of Armenia’s electricity system operator, it is considered that the electricity produced by Armenia’s large and small power plants, and sometimes unclaimed (surplus) electricity, should also be exported thanks to these additional capacities.
The Ministry of Energy and Mineral Resources has informed Ampop Media that 74% of the construction of the 400-kilovolt Armenia-Iran power transmission line has been completed, while the Noravan substation has reached an 87% completion rate.
As for the Ddmashen substation, which holds crucial significance for the two-way transmission of electricity from Armenia, it currently exists only in planning stages. The ministry has reported that a tender to select construction contractors has been initiated. Specifically, the bidding process is ongoing, with the expectation of finalizing it by the end of October.
Armenia – Georgia
While there is a demand for Armenian electricity from Iran, the situation with Georgia is more complex. Georgia possesses energy capacities that surpass its domestic demand, but a significant portion of these capacities comes from hydroelectric plants, which introduces complications.
Georgia’s high dependence on hydropower means that electricity is abundant and cheap during the rainy season, but scarce and expensive during the dry season.
“Georgia’s electricity system is characterized by seasonality. This means that Georgia needs imported electricity in winter to meet local electricity demand,” Nikoloz Sumbadze, Director of Market Monitoring Department at Georgian National Energy and Water Supply Regulatory Commission (GNERC), told Ampop Media.
It is because of Georgia’s seasonal power generation that Armenia imports cheap electricity from Georgia during the rainy season.
However, there is a shift in the energy trade balance between Armenia and Georgia. In previous years, it was customary for Armenia to import electricity from Georgia during the spring months.
In 2021, Armenia increased its purchases of electricity from Georgia, particularly during the summer when the Metsamor nuclear power plant was undergoing maintenance and when Artsakh’s small hydroelectric power plants came under Azerbaijani control following the war.
Large electricity exports from Armenia to Georgia resumed in 2022, and as of this year, the trade balance has been reestablished, with Armenia continuing to be an exporter of electricity to Georgia.
Nevertheless, the graph illustrates that energy trade between Armenia and Georgia occurs intermittently. Georgian expert Nikoloz Sumbadze attributes this episodic nature of trade between Armenia and Georgia to both surplus electricity generation and inadequate infrastructure.
“Georgia’s energy system is connected with the energy systems of all its neighbors, and Armenia is an important partner of Georgia in the energy sector. With the help of Armenia, Georgia’s energy needs are met during the winter months,” the Georgian expert notes and adds, “despite the fact that energy trade between Armenia and Georgia is sporadic, the development of energy infrastructures in both countries will allow for increased trade in electricity, as well as between Georgia and Armenia mutual technical support for transmission system operators to ensure stability in the grid”.
Simultaneously, he emphasizes the importance of considering market dynamics in these scenarios. He suggests that even with adequate infrastructure, increased trade may not necessarily materialize because Georgia possesses its own capacity and has neighboring countries willing to offer competitively priced electricity.
The former Deputy Minister of Energy of Armenia, Edward Arzumanyan, is of the same opinion and explains that both Armenia and Georgia have surplus energy capacities, and Georgia sells its excess electricity to Turkey.
International Network
However, Georgia may not be the final export destination for Armenia, but a transit country for the launch of a larger network. In 2015-2016, in this context, the four-way memorandum and the road map of the North-South electricity corridor were signed between Armenia, Georgia, Iran and Russia.
Opinions on this matter vary within Armenia. Edward Arzumanyan, an expert in energy affairs and former Deputy Minister of Energy, holds the view that the construction of such pipelines is a mistake for Armenia.
“The name they have given to the North-South Corridor is incorrect from an energy point of view, because the change in the energy situation in the area will not entail changes that would increase any energy exchange with the newly built 400 kilovolt lines,” says the former official.
He points to the Armenia-Georgia power transmission lines as an example, noting that the electricity exchange between the two countries typically occurs for just one month rather than the intended three months, with a very limited volume that doesn’t strain the existing lines.
Regarding Armenia’s other immediate neighbors, Arzumanyan highlights that much of Russia’s energy capacity remains unused due to a lack of demand. He also anticipates that both Iran and Turkey will have energy surpluses in the coming years.
The RA Ministry of Territorial Administration and Infrastructure holds a markedly different perspective. In response to an inquiry from Ampop Media, the ministry stated that they are constructing these lines with several objectives in mind:
• Expanding seasonal energy flows.
• Increasing the volumes of both export and import of electricity.
• Expanding transit volumes of electricity through the region.
Nikoloz Sumbadze, an expert of the regulatory body of Georgia, says that Georgia is also interested in the operation of this corridor because their country will also become a transit operator in this direction. [Currently, Georgia is already carrying out a huge transit of electricity from Azerbaijan to Turkey].
“From an economic point of view, the implementation of this project will be beneficial for all countries, as it will facilitate trade in electricity between the four countries. Despite this, due to the unstable political situation in the region, it is unlikely to be implemented in the near future,” the Georgian expert summarizes.
Iranian expert Vali Kaleji also points out the usefulness of the corridor for all four countries and also mentions the presence of political obstacles on the way to its establishment.
“Currently, the cooperation between the four countries in the matter of electricity is bilateral. Despite the breakdown of diplomatic relations, Georgia is full of reverence for Russia. Georgia also exports electricity to Armenia. Armenia also exports electricity to Iran. Therefore, an integrated power grid can be formed between the four countries. This requires the political will of the four countries at higher levels and technical coordination at middle levels,” the specialist says.
Kaleji illustrates that, unlike gas cooperation, which Russia tends to approach with caution and competitiveness, collaboration in the electricity sector is relatively simpler to coordinate and less sensitive from this perspective.
The Armenian Ministry of Energy and Natural Resources says that technical experts are currently continuing discussions regarding the energy corridor.
Moreover, according to the ministry, Armenia is interested not only in this project, but also in laying a cable along the bottom of the Black Sea to Europe, which, according to the ministry, will make it possible to deliver green electricity produced in Armenia to Europe.
Regarding neighboring countries, the ministry reports that tenders have been initiated to choose contractors for the construction of Armenia-Georgia transmission lines and substations. In the context of the new Armenia-Iran power transmission line, the construction progress stands at 87% completion for the Noravan substation and 74% for the power transmission line itself.