Կայացավ Փաշինյան-Ալիև առաջին պաշտոնական հանդիպումը
Մարտի 29-ին Վիեննայում կայացել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի առաջին պաշտոնական հանդիպումը։ Հանդիպումը կազմակերպվել էր ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների առաջարկով: Այն տևել է նախատեսվածից երկար՝ 3 ժամ 15 րոպե։
Բանակցությունների առանցքում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացն էր։ Բանակցությունները սկսեցին երկու երկրների արտգործնախարարների ու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների մասնակցությամբ։ Ընդլայնված կազմով հանդիպմանը հաջորդեցին արդեն Փաշինյան-Ալիև բանակցությունները՝ փակ դռների ետևում։ Վարչապետ Փաշինյանը հանդիպումը գնահատել է դրական։
Վիեննայում հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ նա ասել է․ «Չեմ կարող ասել, որ բանակցային գործընթացում տեղի է ունեցել ճեղքում, հեղափոխություն, ինչ-որ մի դարակազմիկ շրջադարձ կամ իրադարձություն, բայց կարևոր է, որ սկսվել է մի պրոցես, որը հնարավորություն է տալիս խոսել մեր օրակարգերի, պատկերացումների, խնդիրների մասին և խոսել այն գործընթացի մասին, ինչի մասին առիթ ունեցա հայտարարել Ստեփանակերտում և հետագայում ունեցած իմ ասուլիսի ընթացքում»։
Նախքան Վիեննա մեկնելը, Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ հանդիպմանը քննարկվելու է ԼՂՀ-ն բանակցային կողմ դարձնելու հարցը, սակայն հանդիպումից հետո կողմերն այդ մասին ոչինչ չեն նշում: Մինչ այս Փաշինյանն ու Ալիևը հանդիպել էին երեք անգամ ՝ ոչ պաշտոնական մթնոլորտում։
Քրեական գործ Մեղրիի զորամասը լքած զինծառայողների դեպքով
Անցնող շաբաթ լրատվամիջոցները ակտիվ անդրադառնում էին Մեղրիի զորամասերից մեկն ինքնակամ լքած, այնուհետև վերադարձած զինծառայողների դեպքին։ Միջադեպի պատճառների վերաբերյալ տեղեկությունները սահմանափակ են: Տեղեկատվության հիմնական աղբյուր էին հանդիսանում ՊՆ մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը, ինչպես նաև դեպքին առնչվող զինծառայողների ծնողները, որոնք նախ հավաքվել էին Կառավարության շենքի, այնուհետև՝ ՊՆ շենքի դիմաց:
Հովհաննիսյանի վստահեցմամբ՝ զորամասը լքողների թվում եղել են անձինք, որոնք նախկինում ևս կարգազանցություններ են արել։ Դեպքի առթիվ հարուցվել է երկու քրեական գործ։ Ծառայողական քննության արդյունքում մի շարք սպաներ պաշտոնանկ են արվել, իսկ կարգազանց ժամկետային զինծառայողները՝ տեղափոխվել այլ զորամասեր, որոնք հիմնականում գտնվում են առաջնագծում: Այդ փաստը հարուցել է զինծառայողների հարազատների դժգոհությունը, որոնք պահանջում էին, որ զինծառայողները շարունակեն իրենց ծառայությունը նույն զորամասում, ինչը ՊՆ մամուլի խոսնակն անհնար է համարել։ Ծնողները պնդում են, որ իրական մեղավորը զորամասի սպայերից մեկն է եղել: Մինչդեռ Հովհաննիսյանն ընդգծել է, որ զինված ուժերում կարգազանցության, անհնազանդության փորձ արած յուրաքանչյուր ոք անպատիժ չի մնալու։
Բժշկական սարքերի գնման ընթացակարգը խախտումներով
Պետական վերահսկողական ծառայությունը (ՊՎԾ) հաստատում է, որ բժշկական սարքերի գնման ընթացակարգում հայտնաբերվել են խախտումներ։ ՊՎԾ-ն նշում է, որ բժշկական սարքերին ներկայացվող տեխնիկական բնութագրերը կազմվել են այնպես, որ մրցույթին մասնակցելու հնարավորություն է տրվել միայն մեկ ընկերության։ 2018թ. դեկտեմբերին ոլորտն ազատականացնելու առաջարկով ՊՎԾ-ն դիմել էր մարզպետարաններին և Առողջապահության նախարարությանը։ Այդ քայլի պատճառն էր եղել վերահսկողության արդյունքում հայտնաբերված խախտումները։ Ինչպես նշվում է ՊՎԾ հաղորդագրության մեջ, 2015-2018թթ. հեմոդիալիզի սարքավորումների գերակշիռ մասը՝ 82.9%-ը, Հայաստան են ներմուծվել հիմնականում երկու կազմակերպությունների կողմից և իրացվել պետական բժշկական կենտրոններում։
Ուշագրավ է այն, որ մոտ մեկ ամիս առաջ բժշկական սարքերի գնման գործընթացին միջամտելու կասկածանքով ձերբակալվել էին ՊՎԾ երկու աշխատակիցներ:
Ազգային ժողովի քառօրյա նիստից
Ընդունվեց «Պետական կենսաթոշակների մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին օրենքի նախագիծը, որով նվազագույն կենսաթոշակի չափը հավասարեցվում է պարենային ծայրահեղ աղքատության շեմին:
Երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ հավանության է արժանացել նաև «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» ՀՀ սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» և «Սահմանադրական դատարանի մասին» ՀՀ սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենսդրական փաթեթը, որին կողմ են քվերակել 83 պատգամավոր։ Այդ օրենքներում հակասող դրույթներ էր հայտնաբերել Սահմանադրական դատարանը։ Դրանք վերացնելուն ուղղված փոփոխություններով հստակեցվել են ՍԴ դատավորի ընտրության, պաշտոնը ստանձնելու ժամկետները։
Կառավարության որոշմամբ ևս մեկ ՊՈԱԿ կլուծարվի
«Հայաստանի ավտոմոբիլային ճանապարհների տնօրինություն» ՊՈԱԿ-ի գործառույթներն այսուհետ կկատարի տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարությունը։ Նշված ՊՈԱԿ-ի լուծարման որոշումը Կառավարությունը կայացրել է մարտի 29-ի նիստում։
ՊՈԱԿ-ի համար պետբյուջեից հատկացվում էր տարեկան 218 մլն դրամ։ Նշվում է, որ լուծարման արդյունքում կտնտեսվի 37,6 մլն դրամ, որը տարեկան ծախսվում էր ՊՈԱԿ-ի վարչակազմը պահելու համար։ ՊՈԱԿ-ն ուներ 50 աշխատող:
Կոնստանտին Օրբելյանն ազատվել է Oպերայի տնօրենի պաշտոնից
Մշակույթի նախարարի պաշտոնակատար Նազենի Ղարիբյանի մարտի 29-ի հրամանով Կոնստանտին Օրբելյանն ազատվել է Ալեքսանդր Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի տնօրենի պաշտոնից: Վերջինս զբաղեցնում էր միաժամանակ նաև գեղարվեստական ղեկավարի պաշտոնը։ Օրբելյանը գեղարվեստական ղեկավարի պաշտոնում նշանակվել էր 2016թ․, իսկ տնօրենի պաշտոնում՝ 2017 թ․ հուլիսից՝ ՀՀ մշակույթի նախկին նախարար Արմեն Ամիրյանի հրամանով։
Մարտի 30-ին՝ «Դիմակահանդես» ներկայացումից առաջ, թատրոնի դերասանական կազմը հանդես եկավ հայտարարությամբ՝ ի պաշտպանություն աշխատանքից ազատված տնօրեն և գեղարվեստական ղեկավար Կոնստանտին Օրբելյանի: Երկուշաբթի օրը՝ ապրիլի մեկին, ժամը 10:00-ին, մշակութային գործիչները կհավաքվեն Կառավարության շենքի մոտ՝ իրենց բողոքի ձայնը բարձրացնելու թատրոնի նոր տնօրենի նշանակման դեմ։
«Ես շատ ջանք եմ ներդրել թատրոնի աշխատանքներում, առաջիկայում բազում պլաններ կան: Նա ինձ չի զանգել: Մենք ստացել ենք պաշտոնական տեղեկանք: Ես չեմ պատրաստվում նրա հետ կապ հաստատել, նա իր պաշտոնական դիրքորոշումը արտահայտել է»,- ասել է Օրբելյանը և հավելել, որ պատրաստվում է դիմել դատարան։
ՀՀ մշակույթի նախարարի պարտականությունները կատարող Նազենի Ղարիբյանն իր հերթին նշել է, որ Օրբելյանին ազատելու իր որոշումն օրենքի պահանջ է եղել: «Պարոն Օրբելյանը տնօրեն է նշանակվել օրենքի խախտումներով: Մենք փորձել ենք այս ամիսների ընթացքում հասկանալ, թե ինչպես կարող ենք այս խնդիրը լուծել: Կա օրենքի պահանջ, որը պետք է կատարել»,-ասել է Ղարիբյանը և հավելել, որ ՀՀ արդարադատության և Աշխատանքի ու սոցիալական հարցերի նախարարություններից պարզել են, որ տնօրենն իրավունք չունի այլ աշխատանք զբաղեցնել, բացի ստեղծագործական, մանկավարժական և գիտական գործունեությունից:

On March 29 the first official meeting of Armenian PM Nikol Pashinyan and Azerbaijan President Ilham Aliyev took place in Vienna. The meeting was arranged at the initiative of the OSCE Minsk Group Co-Chairs. It lasted longer than planned: 3 hours and 15 minutes.
The meeting was focused on the settlement of Nagorno-Karabakh conflict. Negotiations started with the participation of Foreign Ministers of the two countries, as well as OSCE Minsk Group Co-Chairs. After the meeting with expanded team Pashinyan -Aliyev continued the negotiation behind closed doors. Pashinyan positively assessed the meeting.
During the meeting with Armenian community representatives in Vienna Pashinyan said: ″I cannot say that there has been a breakthrough in the negotiation process, a revolution, a turning point or event, but it is important that a process has started, which allows us to speak about our agenda, ideas, concerns and talk about the process I referred to in Stepanakert and later on during my press conference.″
Before visiting Vienna, Nikol Pashinyan mentioned that views will be exchanged around the inclusion of Artsakh in the negotiations of the NK conflict settlement, but neither of the sides states anything about it after the meeting.
Criminal Case Against the Soldiers
During the past week media outlets were actively covering the case of the soldiers who voluntarily left one of the military units in Meghri and then returned. Information about the incident is limited. The main source of information was the spokesperson of the Ministry of Defense Artsrun Hovhannisyan, as well as parents of the soldiers. First, they gathered in front of the Government Building and then in front of the Ministry of Defense.
Hovhannisyan assures that, those who left the military unit had previously made disobedience. Two criminal cases launched on the incident. As a result of service investigation, a number of officers were dismissed, and disobedient soldiers were moved to other military units, mainly located in the frontline. The soldiers’ relatives expressed their indignation about the fact demanding that the soldiers continue their service in the same military unit. But this is considered to be impossible by the spokesperson of the Ministry of Defense. Parents claim that one of the officers of the military unit is to be blamed, in real. Meanwhile, Hovannisyan stated that no one making disobedience and contumacy will remain unpunished in the armed forces.
News from the Parliament
The draft law on making amendments and addenda to the RA Constitutional law “On State Pensions” was adopted, by which the minimum pension will become equal to the extreme poverty threshold.
The legislative package was fully approved in second reading on amending the RA Constitutional Law “The Rules of Procedure of the National Assembly” and on Making Amendments and Addenda to the RA Constitutional Law on “Constitutional Court.” 83 MPs voted for it. The Constitutional Court found contradictory terms in those laws. To eliminate them Constitutional Court’s Judge election and terms of appointment were clarified by the amandments.
One More SNCO Will Dissolve
“Armenian Roads Directorate” SNCO’s functions will be fulfilled by the Ministry of Transport, Communication and Information Technologies from now on. The Government decided to dissolve the mentioned SNCO during its March 29 session.
The state budget allocated 218 million AMD to the SNCO annually. It is noted that as a result of the dissolvement 37.6 million AMD will be saved, which was annually spent for keeping the SNCO administration. SNCO had 50 employees.
Conductor Orbelian released Director position of Opera Theater
By order of Acting Minister of Culture Nazeni Gharibyan Constantine Orbelian was released from the position of director of the Spendiaryan National Academic Opera and Ballet Theater. He was the artistic director of the theater at the same time. The latter was appointed artistic director in 2016 and director in July, 2017 by order of former Armenian Minister of Culture Armen Amiryan.
On March 30, before the “Masquerade” performance, actors of the theater made an announcement in support of the released director and artistic director Constantine Orbelian. On April 1, cultural figures gathered in front of the Government Building to make a protest against the appointment of a newly appointed director of the theater.
“I have put a lot of efforts into the theater and I have many plans for the future. She has not called me. We have received an official reference. I am not going to contact her either, she has expressed her official position,” said Orbelian adding that he is going to apply to the court.
Acting Minister of Culture of RA Nazeni Gharibyan in her turn stated that the decision of releasing Orbelian was the requirement of the law. “Mr. Orbelian was appointed director with violations of the law. During these months we have been trying to find a key to this problem. There is a requirement of the law which should be fulfilled,” said Gharibyan adding that Ministries of Justice and Labor and Social Affairs assured that director has no right to hold other jobs except from creative, pedagogical and scientific activities.