Հայաստանյան ավիափոխադրողները՝ ԵՄ «սև ցուցակում» մինչև 2023թ․
Հայաստանում գրանցված 7 ավիափոխադրողներն այս տարվա հունիսից զրկվեցին Եվրոպական Միության տարածքում թռիչքներ կատարելու հնարավորությունից։
Հայաստանը 7 ավիափոխադրո՞ղ ունի։ Եվ նրանք թռչո՞ւմ էին ԵՄ՝ այս լուրը կարդալիս կհարցնեն շատերը։
Պատկերացրեք՝ այո։ Փաստացի, Հայաստանում գրանցված ավիափոխադրողներն ավելին են։ Իսկ յոթից միայն երկուսն էին թռիչքներ իրականացնում ԵՄ երկրներ։ Վերջին երկուսուկես տարիներին այդ երկուսի ընդհանուր թռիչքների 12%-ը բաժին էր ընկնում ԵՄ երկրներին։
Նույն 7 ավիափոխադրողներն այլ ուղղություններով այժմ էլ կարող են թռիչքներ իրականացնել, բայց ոչ՝ ԵՄ ուղղությամբ։ Պատճառն այն է, որ Հայաստանի քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեն, ինչպես նաև Հայաստանում գրանցված 7 ավիաընկերությունները չեն բավարարում միջազգային անվտանգության ստանդարտները։ Այդ իսկ պատճառով հայտնվել են «ԵՄ թռիչքային անվտանգության ցանկում», որը ոչ պաշտոնապես անվանում են սև ցուցակ:
«Ամփոփ Մեդիան» ուսումնասիրել է, թե երբ և ինչպես կարող են Հայաստանում գրանցված օդանավ շահագործողները վերսկսել ԵՄ թռիչքները, ինչու նրանք զրկվեցին ԵՄ թռչելու հնարավորություններից, ինչ ազդեցություն ունեցավ դա մեր երկրի օդային հաղորդակցության վրա։
Ի՞նչ խնդիրներ կան և ե՞րբ կլուծվեն
Այն, որ եվրոպական կառույցներն անվստահություն ունեն նաև ՀՀ Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեի նկատմամբ, կոմիտեի նախագահ Տաթևիկ Ռևազյանը պատճառաբանում է անհրաժեշտ մարդկային և ֆինանսական ռեսուրսների բացակայությամբ։
Ըստ նրա՝ վերահսկողական այնպիսի գործառույթների համար, ինչպիսիք ունի Կոմիտեն, քիչ են թե՛ մասնագետները, թե՛ նրանց աշխատավարձերը։
«Ամփոփ Մեդիայի» հարցմանն ի պատասխան, Կոմիտեից տեղեկացրեցին, որ, ընդհանուր առմամբ, ընդամենը 55 աշխատակից ունեն։ Աշխատակիցներն ստանում են հանրապետությունում արձանագրված միջինից բարձր աշխատավարձ, բացի տեխնիկական 1 աշխատողից։
Հիմնական մասնագետները, որոնք աշխատում են թռիչքային անվտանգության ուղղությամբ, 30-ն են։ Ստանում են միջինը 268 հազար դրամ։ Իսկ աջակցող մասնագետները, որոնք ապահովում են կոմիտեի ընդհանուր գործունեությունը, այսպես ասած, գրասենյակային աշխատողները, 17-ն են և ստանում են 262 հազար դրամ աշխատավարձ։
Նոր մասնագետներ ներգրավել և գործողների աշխատավարձերը բարձրացնել Քաղավիացիայի կոմիտեն նախատեսում է՝ ֆինանսավորման նոր մեխանիզմներ ներդնելով։ Ռևազյանն արդեն հայտարարել է, որ նախատեսում են ներկայացնել օրենսդրական փոփոխություններ, որպեսզի կարողանան պետական ֆինանսավորումից բացի, անցնել ինքնաֆինանսավորման։
Ինքնաֆինանսավորում ասելով՝ կոմիտեի նախագահը նկատի ունի իրենց ծառայությունների դիմաց գումար գանձելը, նաև մասնավոր ծառայություններ իրականացնելը, ինչը հազարավոր դոլարների եկամուտ կարող է բերել կոմիտեին։
Մյուս խնդիրը, ըստ Ռևազյանի, այն ավիաընկերություններն են, որոնք տարիներ շարունակ գրանցված են եղել ՀՀ-ում, բայց գործունեություն են ծավալել աֆրիկյան երկրներում։
Նման օրինակ է «Մարս Ավիա» ավիաընկերությունը, որը գրանցված է Հայաստանում, բազավորված է Լեհաստանում և Սոմալիում, իսկ օդանավերը շահագործվում են Հարավային Սուդանում, Կենտրոնական Աֆրիկայի Հանրապետությունում և Չադում: 2020թ․-ի սկզբին Հայաստանում կատարված ուսումնասիրությունների արդյունքում հայտնաբերվել էին լուրջ թերություններ, ինչի հիման վրա փետրվարի 1-ից կասեցվել էր ավիաընկերության «Շահագործողի վկայականը» և 3 ամիս ժամկետ տրվել թերությունները վերացնելու համար։ 2020թ․ հունիսին ավիաընկերության գործունեությունը դեռ կասեցված էր։
Անդրադառնալով այս խնդիրների լուծմանը՝ Տաթևիկ Ռևազյանը նշել է, որ պետք է նորից գրանցված ավիաընկերությունների սերտիֆիկացիայի գործընթաց անցկացնել։ Սակայն նա նաև նշել է, որ սա բարդ գործընթաց է։ Դրա համար անհրաժեշտ է, որ կոմիտեի մասնագետները հատուկ վերապատրաստումներ անցնեն, որպեսզի ճիշտ կատարեն սերտիֆիկացիան։
Սերտիֆիկացիայի ճշգրտությունից է կախված՝ արդյոք Հայաստանը դուրս կգա՞ «ԵՄ թռիչքային անվտանգության ցանկից», թե՞ ոչ։
Ըստ Ռևազյանի, իրենք դիմել են եվրոպացի գործընկերներին, որպեսզի վերջիններս աջակցեն Հայաստանին մասնագետների վերապատրաստման գործում։ Ֆրանսիան, Ռումինիան և Իսպանիան արդեն իսկ իրենց համաձայնությունը տվել են։ Նրանց մասնագետները Քաղավիացիայի ներկայիս աշխատակազմի համար համատեղ թրեյնինգներ կանցկացնեն այն մասին, թե ինչպես պետք է անցկացնել ավիաընկերությունների սերտիֆիկացիա։
Ընդհանուր առմամբ, Կոմիտեի վերակազմավորման գործընթացը, ըստ դրա ղեկավարի և եվրոպացի գործընկերների գնահատման, կարող է տևել 2,5 տարի, եթե աշխատանքի տեմպերը մնան նույնը և չդանդաղեն։ Կոմիտեի նախագահը հենց այս ժամկետն է նշել նաև վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին՝ իրավիճակը զեկուցելիս։ Ըստ նրա՝ 2022թ-ի նոյեմբերին արդեն Հայաստանը կարող է հայտ ներկայացնել «ԵՄ թռիչքային անվտանգության ցանկից» դուրս գալու համար։
Ո՞ր ընկերություններն են «սև ցուցակում» և ինչո՞ւ
Եվրոպական հանձնաժողովը 2020-ի հունիսի 2-ին թարմացրեց «ԵՄ թռիչքային անվտանգության ցանկը»՝ այստեղ ներառելով նաև Հայաստանում գրանցված օդանավ շահագործողներին։ Ցանկում ընդգրկվում են այն ավիափոխադրողները, որոնք չեն կարող գործել Եվրոպական Միության տարածքում։ Արգելքի պատճառն այն է, որ նրանք չեն համապատասխանում թռիչքների միջազգային անվտանգության ստանդարտներին։
Ըստ Եվրահանձնաժողովի տարածած հայտարարության՝ որոշումը կայացվել է «Հայաստանի քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեի» և մեր երկրում գրանցված 6 ավիաընկերությունների ուսումնասիրության արդյունքում։ Սա նաև նշանակում է, որ ոչ միայն ավիաընկերություններն են խախտել անվտանգության ստանդարտները, այլև «Հայաստանի Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեն» չունի համապատասխան հնարավորություններ՝ վերահսկելու և թույլ չտալու այդ խախտումները։
Այսպիսով, Հայաստանում արդեն գրանցված կամ հետագայում գրանցվելիք ավիաընկերությունները չեն կարող կոմերցիոն թռիչքներ կատարել դեպի Եվրոպա, քանի դեռ գործում է արգելքը։
Ներկայումս օդանավ շահագործող այդ ընկերությունները 7-ն են՝
1. «Ատլանտիս Յուրոփիան Էյրվեյզ» ՍՊԸ
2. «ԱՐՄԵՆԻԱ» Էյրվեյզ» ավիաընկերություն ՓԲԸ
3. «Ավիակոմպանիա Արմենիա» ՍՊԸ
4. «Մարս Ավիա» ՓԲԸ
5. «Արմենիան Հելիքոփթերս» ՍՊԸ
6. «Ատլանտիս Արմենիան Էյրլայնզ» ՍՊԸ
7. «Սքայբոլ» ՍՊԸ
Ըստ «Քաղավիացիայի կոմիտեի»՝ նրանք չեն կարող կատարել կոմերցիոն թռիչքներ, բայց կարող են իրականացնել մարդասիրական, քաղաքացիների տարհանման և բժշկական նպատակներով թռիչքները։ Օրինակ՝ «Ավիակոմպանիա Արմենիա» ավիաընկերությունը հունիսի 2-ին կատարել է Երևան-Լիոն-Երևան մարդասիրական թռիչք՝ Հայաստանի և Ֆրանսիայի քաղաքացիների համար։
Ի դեպ, նշենք, որ մինչ արգելքը նշված ավիաընկերություններից միայն երկուսը՝ «Ավիակոմպանիա Արմենիան» և «Ատլանտիս Յուրոփիան Էյրվեյզ»-ն ունեին դեպի Եվրոպա թռիչքներ կատարելու թույլտվություն։ ՀՀ-ում գրանցված ավիաընկերությունները հիմնականում այլ ուղղություններով են ավիափոխադրումներ իրականացնում։ Ընդ որում, Կոմիտեի տրամադրած տվյալների համաձայն, ՀՀ-ում գրանցված վերոնշյալ երկու ավիափոխադրողների 2018-2020 թ.թ. կատարած թռիչքների միայն 12%-ն է եղել դեպի ԵՄ՝ Ֆրանսիա, Հունաստան, Կիպրոս, Բուլղարիա, Իսպանիա, Իտալիա։ Նրանց թռիչքների հիմնական ուղղությունները եղել են Ռուսաստանը (41%), Վրաստանը (15%), Իրանը (14%):
Ինչո՞ւ չեն համապատասխանում ստանդարտներին
Թռիչքային անվտանգությունը ստուգելիս՝ Եվրահանձնաժողովը հաշվի է առնում անվտանգության հետևյալ ստանդարտները
• Ավիափոխադրողի կողմից անվտանգության լուրջ թերությունների հաստատված ապացույցները, որոնք ձեռք են բերվում տեխնիկական ստուգումների (ramp inspections), տվյալ պետության կողմից տրամադրած ինֆորմացիայի, համակարգային անվտանգության թերությունների մասին վկայող դժբախտ պատահարների ուսումնասիրությունների միջոցով:
• Ավիափոխադրողի՝ անվտանգության թերացումները շտկելու կարողության կամ ցանկության բացակայությունը։ Դրա մասին կարող է վկայել այն, որ ավիափոխադրողը պատշաճ կապ չի պահպանում տվյալ երկրի քաղավիացիայի հետ, կամ էլ չի ներկայացնում իր թերացումները շտկելու բավարար պլան։
• Ավիափոխադրողի վերահսկման համար պատասխանատու կառույցը (քաղավիացիան) չունի կարողություն կամ պատրաստակամություն շտկելու թերացումները։ Դրա մասին կարող է վկայել այն, որ թերություններ ունեցող պետության քաղավիացիան չի ցանկանում համագործակցել այլ պետության հետ, կամ չի կարողանում վերահսկել իր մոտ գրանցված ավիափոխադրողի և նրա ինքնաթիռների կողմից անվտանգության նորմերի պահպանումը։
Օդային անվտանգության ցանկը թարմացվում է, երբ Հանձնաժողովն անհրաժեշտ է համարում, կամ էլ՝ ԵՄ անդամ երկրի խնդրանքով։ «Օդային անվտանգության կոմիտեն» սովորաբար տարին երկու-երեք անգամ է թարմացնում այն։
Անդրադառնալով հարցին, թե ե՞րբ Եվրահանձնաժողովը կվերանայի Հայաստանում գրանցված ավիաընկերությունների կարգավիճակը, «Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեի» նախագահ Տաթևիկ Ռևազյանը նախանշել է 2022թ-ը։ Ըստ կառույցի ղեկավարի, այդ ժամանակ Կոմիտեն պատրաստ կլինի կատարել իր վերահսկողական գործառույթները։
Իսկ մինչ այդ, օդային ճանապրահով Հայաստանից Եվրոպա մեկնելու համար կան միջազգային տարբեր ավիափոխադրողներ։ Նրանց վրա արգելքն, իհարկե, չի տարածվում։
Ի՞նչ էր կատարվում Կոմիտեում մինչ արգելքը
ՀՀ գլխավոր դատախազությունում այժմ քննվող՝ «Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեում» ստեղծված իրավիճակի հետ ուղղակիորեն կապված քրեական գործի մանրամասներին ծանոթանալիս, թերևս կարելի է արձանագրել, որ Կոմիտեում կառավարման և վերահսկողության լուրջ խնդիրներ են եղել, իսկ թե ինչպիսի՞ն է այս առումով իրավիճակն այժմ, դժվար է ասել։
Ամեն դեպքում, փաստն այն է, որ դեռ 2018թ-ին ՀՀ-ում գրանցված երեք ավիափոխադրողներ՝ «Տարոն ավիան», «Ատլանտիս Յուրոփիան Էյրվեյզ»-ը և «Ավիակամպանիա Արմենիան», դիմել են Եվրոպական ավիացիոն անվտանգության գործակալություն՝ դեպի ԵՄ չվերթներ իրականացնելու նպատակով։ Եվրահանձնաժողովի ներկայացուցիչների ստուգումների հետևանքով, սակայն, «Տարոն ավիայում» բացահայտվել են թռիչքային անվտանգության լուրջ խնդիրներ։
Դրանից հետո Քաղավիացիայի կոմիտեն ևս ստուգումներ է իրականացրել և 6 ամիս ժամանակ է տրամադրել «Տարոն Ավիային»՝ վերացնելու խնդիրները։ Վերջինս հայտնել է, որ չի կարող վերացնել խնդիրները նշված ժամանակահատվածում, և նախընտրել է դադարեցնել գործունեությունը։
Դատախազության հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ «Եվրոպական թռիչքային անվտանգության գործակալության» աուդիտորներն ուսումնասիրություններ են կատարել թե՛ «Քաղավիացիայի կոմիտեում», թե՛ ավիաընկերություններում։ Հայտնաբերել են 15 խախտում, որից 5-ը՝ բավականին լուրջ։ 2019թ. հուլիսին նրանք այդ մասին պաշտոնական գրությամբ տեղեկացրել են ՔԱԿ-ին, սակայն Կոմիտեի աշխատակիցը չի մուտքագրել նամակը Mulberry էլեկտրոնային համակարգ և համապատասխան ընթացք չի տվել, իսկ նախագահին զեկուցվել է, թե աուդիտի արդյունքում խնդիրներ չկան։
Դատախազության այս հաղորդագրության համաձայն, ստացվում է, որ եվրոպական աուդիտորների անվտանգության պահանջներն այդպես էլ չեն կատարվել, ինչի հետևանքով էլ Հայաստանը հայտնվել է ԵՄ թռիչքային անվտանգության նորմերը չբավարարող երկրների ցանկում՝ չնայած այն հանգամանքին, որ արդեն իսկ երկու ավիաընկերություններ ստացել էին դեպի Եվրոպա թռիչքներ կատարելու թույլտվություն։

The Armenian-based 7 air carriers were deprived of the opportunity to fly in the territory of the European Union starting from June this year.
Does Armenia have 7 air carriers? And did they fly to the EU? Most of us will wonder when reading this news.
Interestingly enough, yes. In fact, there are even more air carriers registered in Armenia. And only two out of seven flew to EU countries. In the last two and a half years, 12% of the total flights of those two fell to the EU countries.
The above-mentioned 7 air carriers can still fly to other directions but not to the EU. The reason is that the Civil Aviation Committee of Armenia, as well as the 7 airlines certified in Armenia, do not meet international safety standards. That is why they have been added to the “EU Air Safety List”, which is unofficially called the Black List.
Ampop Media has studied when and how the Armenian-based air carriers can resume flights to the EU, why they were deprived of the opportunity to fly to the EU, what impact it had on our country’s air communication.
What Problems Are There? When Will They Be Solved?
The fact that the European institutions have distrust also in the RA Civil Aviation Committee, Tatevik Revazyan, the Chairman of the committee, explains by the lack of necessary human and financial resources.
According to her, both the specialists and their salaries are not enough for the oversight functions that the Committee has.
In response to the inquiry of Ampop Media, the Committee informed that, in general, they have only 55 employees. The employees receive higher than the average salary in Armenia, except for one technical employee.
30 flight safety specialists work in the Committee with an average of 268 thousand drams ($552). And the supporting employees, who provide the general activity of the committee, the so-called office workers, are 17 with the salary of 262 thousand drams ($540).
The Civil Aviation Committee plans to engage new specialists and increase the salaries of the existing ones by introducing new financing mechanisms. Revazyan has already announced that they plan to introduce legislative changes so that in addition to state funding, they can switch to self-financing.
By saying self-financing, the Chairman of the Committee means charging for their services, also providing private services, which can bring income of thousands of dollars to the Committee.
The other problem, according to Revazyan, is the airlines that have been certified in Armenia for years but have operated in African countries.
“Mars Avia” can serve as an example which is registered in Armenia and is based in Poland, Somalia, and the aircraft operates in South Sudan, the Central African Republic and Chad. At the beginning of 2020, inspections carried out in Armenia resulted in suspending the certificate of the airline from February 1 because of serious deficiencies. They were given an opportunity to eliminate them in 3 months. The operation of the airline was still suspended by June 2020.
Touching upon the solution of these problems, Tatevik Revazyan noted that it is necessary to carry out a process of certification of the registered airlines again. However, according to her this is a difficult process. For that, it is necessary that the specialists of the committee undergo special trainings in order to conduct the certification properly.
It depends on the accuracy of the certification whether Armenia will leave the “EU Air Safety List” or not.
According to Revazyan, they applied to their European partners to support Armenia in training specialists. France, Romania and Spain have already given their consent. Their specialists will conduct joint trainings for the current Civil Aviation staff on how to conduct certification of airlines.
In general, the process of reorganization of the Committee, according to the assessments of its Chairman and the European partners, can take 2.5 years, if the pace of work remains the same. The Chairman of the Committee informed Prime Minister Nikol Pashinyan about this period while reporting the situation. According to her, Armenia can already apply for leaving the “EU Air Safety List” in November, 2022.
Which Companies Are Blacklisted and Why?
On June 2, 2020, the European Commission updated the “EU Air Safety List” adding all airlines certified in Armenia to the list. The list includes the airlines that are subject to an operating ban within the European Union. The reason of ban is that they do not meet the international safety standards.
According to the statement of the European Commission, This decision follows the hearings of the Armenian Civil Aviation Committee and six Armenian air carriers. This means that not only the carriers do not meet the international safety standards but also the Civil Aviation Committee is short of the country’s safety oversight capabilities.
Thus, the airlines already registered or to be registered in Armenia in the future cannot make commercial flights to Europe as long as the ban is in force.
Presently, the list includes seven airlines registered in Armenia:
1. Atlantis European Airways Ltd.
2. Armenia Airways CJSC
3. Aircompany Armenia Ltd
4. Mars Avia CJSC
5. Armenian Helicopters Ltd
6. Atlantis Armenian Airlines Ltd
7. Skyball Ltd
According to Civil Aviation Committee they cannot conduct commercial flights but this does not include flights performed for medical purposes, as well as for humanitarian or rescue purposes. For example, the Yerevan-Lyon-Yerevan humanitarian flight of Aircompany Armenia took place on June 2 for the citizens of Armenia and France.
By the way, it should be noted that before the ban, only two of the mentioned airlines, “Aircompany Armenia” and “Atlantis European Airways” had a permit to fly to Europe. Airlines registered in the Republic of Armenia mainly carry out air transportation in other directions. Moreover, according to the data provided by the Committee, only 12% of the flights of the above-mentioned two air carriers were performed to the EU in 2018-2020: France, Greece, Cyprus, Bulgaria, Spain, Italy. The main destinations of their flights were Russia (41%), Georgia (15%), Iran (14%).
Why don’t They Meet the Standards?
In considering the air safety, the European Commission will take into account the following safety standards:
- •Verified evidence of serious safety deficiencies on the part of an air carrier identified by ramp inspections, based on the information provided by the given state, substantiated accident-related information or serious incident-related information indicating latent systemic safety deficiencies.
- Lack of ability and/or willingness of an air carrier to address safety deficiencies as demonstrated by lack of transparency or adequate and timely communication to an inquiry by the civil aviation authority.
- Lack of ability and/or willingness of the authorities responsible for the oversight of an air carrier to address safety deficiencies as demonstrated by lack of cooperation with the civil aviation authority of a Member State, Insufficient ability of the competent authorities with regulatory oversight of the carrier to implement and enforce the relevant safety standards.
The Air Safety List may be updated whenever the Commission deems it is necessary, or upon request of an EU Member State. The Air Safety Commission normally updates two or three times every year.
Referring to when the European Commission will review the status of the air carriers registered in Armenia, Tatevik Revazyan, the Chairman of the “Civil Aviation Committee”, mentioned the year of 2022. According to her, the Committee will be ready to perform its oversight functions by that time.
And before that, there are various international air carriers to fly from Armenia to Europe. The ban, of course, does not apply to them.
What was Going on in the Committee Before the Ban?
When learning the details of the criminal case directly related to the situation in the Civil Aviation Committee, which is currently being investigated by the RA General Prosecutor’s Office, it can be stated that the Committee had serious management and oversight issues, and it is difficult to say what the situation is now.
In any case, the fact is that three air carriers registered in Armenia yet in 2018 – “Taron Avia”, “Atlantis European Airways” and “Aircompany Armenia” applied to the European Aviation Safety Agency (EASA) for performing flights to the EU. However, due to the inspections of the representatives of the European Commission, serious flight safety problems were revealed in “Taron Avia”.
After that, the Civil Aviation Committee also carried out inspections and gave 6 months to “Taron Avia” to eliminate the problems. The latter stated that the problems could not be eliminated during the mentioned period, and preferred to suspend their activity.
The statement of the Prosecutor’s Office said that the auditors of the European Aviation Safety Agency had carried out inspections in both the Civil Aviation Committee and the airlines. 15 violations were found, 5 of which were quite serious. They informed the Committee in an official letter in July 2019 but the Committee staff member did not input the letter into the Mulberry’s electronic system and it was not processed properly. The Chairman of the Committee was communicated that there were no problems with the audit.
According to the statement of the Prosecutor’s Office, it turns out that the safety requirements of European auditors were not met, as a result of which Armenia appeared in the list of countries that do not meet EU air safety standards, despite the fact that two airlines have already received permission to fly to Europe.