Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը պատրաստվում է լայնամասշտաբ փոփոխություններ իրականացնել ներքին կառուցվածքում` նախարարությունների թիվը 17-ից հասցնելով 12-ի: Այս գործընթացը ենթադրում է մի քանի նախարարությունների միաձուլում, որոշ նախարարությունների լիազորությունների և գործառույթների վերաբաշխում:
Փոփոխությունները կընթանան համակարգում աշխատողների կրճատումներով, որոնք կարող են հասնել մի քանի հարյուրի: Սակայն նախաձեռնության հեղինակները հավաստիացնում են, որ այդ ամենը տեղի կունենա ամիսների ընթացքում, ինչը կարելի է օգտագործել նոր աշխատանք գտնելու համար:
Սույն փոփոխությունները կիրականացվեն «Կառավարության կառուցվածքի և գործունեության մասին» ՀՀ օրենքում կատարվող փոփոխությունների հիման վրա: Փոփոխությունների վերաբերյալ օրենսդրական փաթեթն ապրիլի 16-ին Ազգային ժողովում առաջին ընթերցմամբ հավանության արժանացավ:
Ո՞րն է այսպիսի լայնամասշտաբ փոփոխությունների նպատակը, որը մշակվել է ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի կողմից: Դեռ 2018թ. ԱԺ դեկտեմբերյան արտահերթ ընտրություններում «Իմ քայլը» դաշինքի նախընտրական ծրագրում նշվում էր, որ գործող 17 նախարարությունները Հայաստանի համար «չարդարացված ճոխություն են», ինչն «անհիմն և լուրջ բեռ է հարկատուների ուսերին»։
«Ամփոփ մեդիան», ուսումնասիրելով վերը նշված օրենքում կատարվող փոփոխությունները, ներկայացնում է, թե ինչ է փոխվելու կառավարության կառուցվածքում և ինչպես դա կանդրադառնա պետական կառավարման համակարգի վրա:
Փոփոխությունների ազդեցությունը պետբյուջեի վրա
Անմիջապես նշենք, որ առաջարկվող փոփոխությունների փաթեթում նշվում է, որ ներկա պահին հնարավոր չէ գնահատել այս գործընթացների ազդեցությունը ՀՀ պետբյուջեի եկամուտների և ծախսերի վրա: Հիմնավորումն այն է, որ դեռ պարզ չէ, թե ինչ չափով կփոխվի կառավարության աշխատողների քանակը:
Այս կապակցությամբ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել էր, որ կառավարության կառուցվածքի փոփոխությունների «իմաստը և նպատակն ամենևին էլ, այսպես ասած, փող խնայելը չէ»: «Այստեղ նպատակը շատ ավելի կարևոր է՝ բարձրացնել Կառավարության և պետական կառավարման մարմինների արդյունավետությունը: Սա թերևս միակ նպատակն է», – նշել էր Փաշինյանը:
Փաստաթղթում նշված է, որ վերակազմակերպման գործընթացի սկզբնական փուլում միաձուլվող նախարարություններն իրենց բոլոր հաստիքներով տեղափոխվելու են նոր ստեղծվող նախարարության կազմ: Կրճատվելու են միայն պատկերում թվարկված պաշտոնները:
11 տարի գործած Սփյուռքի նախարարությունը միավորվում է Վարչապետի աշխատակազմին՝ որպես Սփյուռքի գործերով գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակ, որը կունենա 20-25 աշխատող՝ նախկին 93-ի փոխարեն:
Վարչապետ Փաշինյանն իր ելույթներից մեկում նշել էր, որ կարճաժամկետ առումով հիմնական կրճատումները կլինեն կրկնվող օղակների աշխատողների շրջանից: «Չկրկնվող օղակներից ոչ մեկը չի կրճատվի և նրանք կստանան շանս ապացուցելու, որ իրենք նոր պայմաններում պատրաստ են և կարող են նոր չափանիշներով աշխատելու»,- ասել էր Փաշինյանը:
Միացվող նախարարությունների քաղաքացիական ծառայողները նոր մարմնում վերանշանակվելու են զբաղեցրած պաշտոնին հավասարազոր կամ ավելի ցածր պաշտոնի՝ իրենց համաձայնությամբ: Եթե քաղծառայողը չի համաձայնվում առաջարկված պաշտոնին նշանակվել, ապա իր դիմումի համաձայն՝ գրանցվում է կադրերի ռեզերվում: Վարչապետի կողմից նաև առաջարկ է հնչել կրճատվող և վերաորակավորում ստանալու ցանկություն ունեցող աշխատակիցների համար ստեղծել վերապատրաստման ուսումնական կենտրոններ:
Ըստ Հայկական տնտեսագիտական ասոցիացիայի նախագահ Գուրգեն Ասլանյանի՝ պետական համակարգում աշխատատեղերի կառավարման բազմաթիվ խնդիրներ են առկա:
«Եթե նույն աշխատանքի համար մեկ հաստիքի փոխարեն կան երեքը, ապա այդ երեք ախատողներից ոչ մեկը չի ցանկանում աշխատել, երբ տեսնում է, որ մյուս երկուսը ոչինչ չեն անում: Իսկ աշխատավարձը բոլորի համար նույնն է: Սակայն կարող էր լինել մեկ աշխատող և ստանար երեք անգամ բարձր աշխատավարձ»,- ասում է Ասլանյանը։
Նա լիահույս է, որ կառավարության կազմի կրճատման արդյունքում պետական համակարգի կառավարման արդյունավետությունը կբարձրանա, թեպետ նշում է, որ նախարարությունների քանակը ֆունկցիոնալ արդյունավետության հետ իրականում կապ չունի: «Դրանց թվի ու լիազորությունների քանակի կրճատումը կարող է լինել դրական՝ տնտեսված ծախսերով, բարձրացված աշխատավարձերով, կոռուպցիոն ռիսկերը նվազեցնելով»։
Կառավարման փորձագետ Սերոբ Անտինյանը համոզված չէ, որ Կառավարության կառուցվածքային փոփոխությունները ցանկալի արդյունք կտան: Անկանխատեսելի է, թե ինչ հետևանքներ կունենան ռազմավարական տարբեր ուղղություններ ունեցող նախարարությունների միավորումը:
Փորձագետը կասկածի տակ չի դնում, որ նախարարություններում կրկնվող գործառույթները պետք է բացառել, որպեսզի համակարգն արդյունավետ աշխատի, բայց ընդգծում է, որ դրանք պետք է պարզել նախքան ռեֆորմին ընթացք տալը։
ԾԻԳ-երն ու ՊՈԱԿ-ները ևս թիրախում են
Ֆինանսների նախարարության 2018թ. տվյալների համաձայն՝ Կառավարության կազմում գործում էր Ծրագրերի իրականացման 9 գրասենյակ (ԾԻԳ )՝ 236 աշխատողով։ Դրանց պահպանման ծախսը կազմել է 1 մլրդ 694 մլն դրամ։
Ըստ վարչապետ Փաշինյանի՝ ԾԻԳ-երն ու ՊՈԱԿ-ները (Պետական ոչ առևտրային կազմակերպություն) «կոռուպցիայի օջախներ ու պետական միջոցների վատնման վայրեր» են, ուստի դրանց հարցը ևս օրակարգային խնդիր է կառավարության համար:
Թե ինչ սկզբունքով է ընթանալու ՊՈԱԿ-ների ու ԾԻԳ-երի կրճատման գործընթացը, դեռևս պարզ չէ։ Սակայն գործընթացը մեկնարկել է: Կառավարության հունվարի 10-ի որոշմամբ՝ լուծարվել է Սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարության կազմում գործող «Երիտասարդական միջոցառումների իրականացման կենտրոն» ՊՈԱԿ-ը։ Կառավարության մարտի 29-ի որոշման համաձայն՝ լուծարվել է նաև «Հայաստանի ավտոմոբիլային ճանապարհների տնօրինություն» ՊՈԱԿ-ը: Երկու ՊՈԱԿ-ների դեպքում էլ գործառույթները փոխանցվել են նախարարություններին, իսկ տարեկան հատկացվող գումարները նախատեսվում է տնտեսել:
ՊՈԱԿ-ի կազմում գործած Երիտասարդական ուսումնասիրությունների ինստիտուտի աշխատակից Հերմինե Կարապետյանը կրճատման փաստից մտահոգվելու պատճառ ունի. նախ՝ ՊՈԱԿ-ի լուծարումից իր գործընկերներից շատերը գործազուրկ են դարձել: «Օպտիմալացում կարելի էր իրականացնել առկա ռեսուրսները հաշվի առնելով, սակայն դա չի արվել: Դրա մասին է փաստում նաև այն, որ Կառավարության կառուցվածքի փոփոխությունների ծրագրում երիտասարդության ոլորտը համակարգող կառույց նախատեսված չէ», – ասում է Կարապետյանը: ՊՈԱԿ-ների ու ԾԻԳ-երի կրճատման գործընթացը մեկնարկել էր դեռևս նախորդ` վարչապետ Կարեն Կարապետյանի գլխավորած կառավարության օրոք: Այն ժամանակ արդեն կրճատվել և օպտիմալացվել էր 5 ԾԻԳ և 17 ՊՈԱԿ:
Հայաստանի անկախացմանը հաջորդած տարիներին նախարարությունների թիվը գրեթե յուրաքանչյուր նոր կառավարության հետ փոփոխվել է. որոշները պարբերաբար միավորվել ու առանձնացել են, որոշները՝ անվանափոխվել, որոշներն էլ՝ 1991 թ.-ից առ այսօր անփոփոխ են մնացել։
Վերջին կատեգորիային պատկանում են Պաշտպանության, Արտաքին գործերի, Առողջապահության և Արդարադատության նախարարությունները։ Այս նախարարություններից 28 տարվա ընթացքում ամենաքիչ թվով նախարարներն ունեցել է Արտաքին գործերի նախարարությունը՝ 6 նախարար։ Ընդ որում՝ ամենաերկարակյաց նախարարները՝ Վարդան Օսկանյանն ու Էդվարդ Նալբանդյանը, արտաքին գերատեսչությունը ղեկավարել են 10 տարի։
Սփյուռքի նախարարությունն իր 11 տարիների գոյության ընթացում ունեցել է երկու նախարար, որից գրեթե տասը տարին ղեկավարել է նախարար Հրանուշ Հակոբյանը: Ի տարբերություն Սփյուռքի նախարարության՝ նույն ժամանակահատվածում Սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարության ղեկավարը փոխվել է 8 անգամ։
1991թ.-ից առ այսօր ամենամեծ թվով՝ 15 նախարար ունեցել է Գյուղատնտեսության նախարարությունը։ Նույնքան էլ Կրթության և գիտության նախարարն է փոխվել, սակայն նույն անձը՝ այս դեպքում Լևոն Մկրտչյանը, տարբեր ժամանակահատվածներում նախարարի պաշտոնը ստանձնել է 4 անգամ։
1991թ.-ից մինչ այժմ գործող նախարարություններից ամենահաճախակին՝ 8 անգամ, անվանափոխվել է Ֆինանսների նախարարությունը. այն մեկ կոչվել է ֆինանսների, մեկ՝ ֆինանսների և էկոնոմիկայի, մեկ՝ էկոնոմիկայի նախարարություն։ Մշակույթի և Սպորտի ու երիտասարդության հարցերի նախարարությունները, որոնք առայժմ գործում են առանձին, նախկինում մոտ 8 տարի գործել են միասին։
Քննարկում. Կառավարության օպտիմիզացիա և սոցիալական պատասխանատվություն
Կառավարության օպտիմիզացիայի և աշխատողների կրճատման վերաբերյալ «Ամփոփ Մեդիան» կազմակերպեց նաև քննարկում աշխատանքային իրավունքի ոլորտի մասնագետների, արհմիությունների, հասարակական-քաղաքական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ՝ խնդիրն ավելի խորը և տարբեր տեսանկյուններից դիտարկելու նպատակով:
Քննարկման մասնակից փաստաբան, «Տեմպուս սոցիալական իրավունքների պաշտպանության կենտրոն» ՀԿ-ի նախագահ Տիրուհի Նազարեթյանը շեշտեց, որ կառավարության օպտիմիզացիայի և հատկապես աշխատատեղերի կրճատման գործընթացը պետությունը կարող էր ավելի կազմակերպված անել՝ համագործակցելով արմիությունների և հասարակական կազմակերպությունների հետ, մինչդեռ կառավարությանն իրենց ուղարկած հարցումների արդյունքում չեն կարողացել ստանալ իրենց անհրաժեշտ տվյալները:
«Դա հնարավորություն կտար արհմիություններին և հասարակական ոլորտի ներկայացուցիչներին ունենալ տվյալների բազա, ֆորումների, համագործակցության տեսքով գործատուներին առաջարկել աշխատողներ: Սոցիալական գործընկերության ֆորմատով այդ անձինք հնարավորություն կունենային գտնել աշխատանք: Պետությունը կարող էր աջակցել այդ գործընթացին՝ գոնե համակարգված անցկացնելով այս իրադարձությունները: Սակայն դա տեղի չունեցավ»,-նշում է Տիրուհի Նազարեթյանը:
Քննարկման մյուս բանախոսների տեսակետները, խնդրի վերաբերյալ դիտարկումները և առաջարկությունները կարդացեք հղումով՝ bit.ly/2lz7AWF :

The Twelve Chairs. How Armenia is Optimizing the Government?
The Government of the Republic of Armenia is making large-scale configurations in the inner structure reducing the number of ministries from 17 to 12. As a result of the process, several ministries merge into one and their functions and powers are being redistributed.
Changes will lead to optimization of the employees in the system, the number of which may reach several hundreds. However, authors of the initiative assure that the changes will take place within some months. So this fact allows the employees to find another job. The amendments will be implemented on the basis of making amendments on the RA law “On the Government Structure and Functioning.” The draft law package passed the governmental first reading in the National Assembly on April 16.
What is the aim of such large-scale amendments developed by the Office of Prime Minister of the Republic of Armenia? The pre-election program of “My Step” alliance meant for December 2018 snap parliamentary elections reported that existence of 17 Ministries is an “unjustified luxury” for the Republic of Armenia and it is an “unreasonable and heavy burden on taxpayers.”
“Ampop Media” having examined amendments on the above mentioned law, represents what will change in the Government structure and how it will affect on the Public Administration System.
Effect of Amendments on State Budget
The amendments package reports that it is impossible to assess the impact of these amendments on the income and expenses of the State Budget of the Republic of Armenia. The grounding is that it is still unclear to what extent the number of Government employees will change.
In this respect RA Prime Minister said: “the essence of Government’s configurations is not to spare money; it is far more important to raise the effectiveness of public administration bodies. This is the only goal that is worth the formulation.”
It is noted in the document that at the initial phase of reformulation process merging Ministries will move to newly formulating Ministry with their entire staff. Only the listed posts in the infographic will be optimized.
Ministry of Diaspora, which has been working for 11 years, will unite with the office of the Prime Minister as Post of High Commissioner for Diaspora Affairs with 20-25 employees instead of former 93.
At one of his speeches PM Pashinyan stated that main optimizations will concern the employees whose posts already exist in other ministries. “None of unique posts will be optimized and employees of these posts will get an opportunity to prove that they are ready to work under new conditions with new standards,” said Pashinyan.
Civil servants of optimizing Ministries will get an equal or lower post, the latter-at their disposal. If the civil servant does not agree with his newly appointed post, he is being registered in the personnel reserve according to his application. Prime Minister suggested to setting up training centers for the optimized employees wishing to get re-qualified.
According to the head of Armenian Union of Economists Gurgen Aslanyan, job management of state system has many pending issues.
“If there are three positions for one and the same job, then none of the three employees are eager to work seeing the other two do nothing.Yet the salary is equally the same for each of them. However there could have been only one employee with having three times higher salary,”said Aslanyan.
He is hopeful that as a result of the Government structure optimization the effectiveness of Public Administration System will increase, though, according to him, the number of Ministries has nothing to do with the functional efficiency. “Optimization of the number of Ministries and their powers may have positive results on the basis of economized expenses, increased salaries and reduced corruption risks”.
Management expert Serob Antinyan is not convinced that structural configurations of the Government will lead to the desired results. The consequences of the optimization of Ministries is unpredictable, as they have quite different strategic directions.
The expert does not put under suspicion the fact that repetitive functions of the Ministries should be excluded to get the effectiveness underlining that these functions should have been found out before initiating the process of reforms.
PIOs and SNCOs are also in the hot point
According to the data of the Ministry of Finance 2018, 9 Project Implementation Units (PIO) operated in the Government with 236 employees. The cost of their maintenance made 1 billion 694 million AMD.
According to PM Pashinyan, PIOs and SNCOs (State Non-Commercial Organization) are “hot points for corruption and places for public funds wasting,” so their issue is also a matter of agenda for the Government.
It is still unclear how PIOs and SNCOs will be optimized. However the process initiated. According to the Government decision of January 10, “Youth Event Holding Center” SNCO, a part of Ministry of Sport and Youth Affairs, liquidated. According to the Government decision of March 29, “Directorate for Automobile Roads of Armenia” SNCO liquidated, too. In case of both SNCOs, their funstions will be carried out by the Ministries, and annually allocated funds to them will be economized.
Hermine Karapetyan, one of the employees of “Youth Studies Institute”, which was a part of SNCO, has a reason for concern, as most of her workmates have become unemployed because of SNCO liquidation. “Optimization should have been carried out by taking into account the existing resources, which has not been done. This is also indicated by the fact that no coordinating structure is envisaged in the amendments program to the Government Structure of RA,”says Karapetyan. The process of PIOs and SNCOs optimization initiated still during the former Government headed by Prime Minister Karen Karapetyan. That time 5 PIOSs and 17 SNCOs were already optimized.
The Background
During the proceeding years of Independence of the Republic of Armenia, the number of Ministries changed alongside with almost every new Government: some of them periodically united and separated, some were renamed, and some of them remained permanent since 1991. Ministries of Defense, Foreign Affairs, Health and Justice belong to the latter category. From these Ministries, the Ministry of Foreign Affairs had the least number of Ministers during 28 years-6 Ministers. In addition, the longest-serving Ministers, Vartan Oskanian and Edward Nalbandian headed the Foreign Ministry for 10 years.
Ministry of Diaspora had 2 Ministers during its 11-year activity, 10 years out of which was headed by Hranush Hakobyan. Unlike the Ministry of Diaspora, during that time the head of the Ministry of Sport and Youth Affairs changed for 8 times.
Since 1991 till now the Ministry of Agriculture has been headed by 15 Ministers, which is the largest number among all the Ministries. The Minister of Education and Science was also changed for 15 times, but in this case Levon Mkrtchyan was appointed to the post for 4 times at different periods of time.
Since 1991 till now, among the acting Ministries, the Ministry of Finance has been renamed most frequently – for 8 times: first it was called Ministry of Finance, then Ministry of Finance and Economics, then Ministry of Economics. Ministry of Culture and Ministry of Youth and Sport which are currently operating separately, acted together for 8 years  in the past.