Սեպտեմբերի 7-14․ Նորքի զինված խմբի պարագլուխ համարվողը ազատ արձակվեց
1 մլն դրամ գրավի դիմաց ազատ է արձակվել 2015թ.-ին Նորք-Մարաշում վնասազերծված զինված խմբի պարագլուխ համարվող Արթուր Վարդանյանը: Ըստ ԱԱԾ-ի, նա այս գործով գլխավոր մեղադրյալն էր, և նրա գլխավորությամբ 20 հոգանոց զինված խումբը ծրագրել էր իշխանությունը բռնությամբ զավթել:
Վարդանյանն անազատության մեջ էր 4 տարի: Նա չի ընդունել մեղադրանքը: Իր  փաստաբանի խոսքերով, բանտում եղած տարիներին սրվել են Վարդանյանի առողջական խնդիրները: Նշված գործով շուրջ երկու տասնյակ մեղադրյալներից միայն Արթուր Վարդանյանն էր անազատության մեջ: Մյուսները ազատ էին արձակվել 2018թ. գարնան հեղափոխությունից հետո կամ ազատության մեջ էին ստորգարության հիման վրա:
Մեկնարկեց սահմանադրական կարգը տապալելու գործով դատական նիստը
Սեպտեմբերի 12-ին Երևանի ընդհանուր ատյանի դատարանում մեկնարկեց Հայաստանի 2-րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուս բարձրաստիճան պաշտոնյաների գործով դատական նիստը: Դատական նիստի ողջ ընթացքում դատարանի շենքի դիմաց հավաքված էին Քոչարյանի աջակիցները և ընդդիմախոսները: Հայաստանի երկրորդ նախագահը մեղադրվում է սահմանադրական կարգը տապալելու և 3 միլիոն դոլար կաշառք ստանալու մեջ:
Նոր մեղադրանք Սերժ Սարգսյանի եղբորը
Սարգսյանը հետախուզման մեջ է 2018թ.-ից մեկ այլ քրեական գործով՝ ապօրինի հարստացման և հայտարարագրման ենթակա գույքը թաքցնելու համար: Դատարանը նրան կալանավորելու որոշում է կայացրել:
ԱԺ աշխատակազմը կրճատել է 66 հաստիք
ԱԺ աշխատակազմից Hetq.am-ի հարցմանն ի պատասխան՝ հայտնել են, որ մինչև օգոստոսի 9-ը ԱԺ աշխատակազմն ունեցել է 654 աշխատակից: Նոր հաստիքացուցակի համաձայն աշխատակազմն ընդլայնվել է. ավելացել է վարչական, հայեցողական և պետական ծառայողների 12 նոր հաստիք: Սակայն դրան զուգահեռ կրճատվել է քաղաքացիական աշխատանք կատարող և տնտեսական սպասարկում իրականացնող աշխատակիցների թվով 66 հաստիք։ Արդյունքում աշխատողների ընդհանուր թիվն այժմ կազմում է 600 մարդ:

September 7-14. Leader of Armed Group in Nork-Marach released
Artur Vanyan, known as a leader of the armed group neutralized in Nork-Marash, one of the district of Yerevan in 2015, was released on 1 mln drams (about US$2100). According to NSS, he is the main defendant in the case and his 20-member armed group planned to seize power in the country.
Vardanyan was jailed for 4 years, yet he was not agree with the charge. According to his lawyer, while being imprisoned, Vardanyan’s health problems got worse. Only Vardanyan out of about 20 defendants in this case was in custody. The others were released after the Velvet Revolution in spring or were in freedom on a signature bond.
Trial on overthrowing constitutional order kicks off
On September 12, Yerevan Court of General Jurisdiction resumed the trial of RA Second President Robert Kocharyan and other former high-ranking officials. Kocharyan’s supporters and opponents gathered in front of the court throughout the whole hearing. RA Second President is charged for overthrowing the constitutional order and taking US$ 3 mln bribe.
New charge against Serzh Sargsyan’s brother
Lyova Sargsyan has been announced wanted in another case since 2018 on the fact of illegal enrichment and concealment of property subject.