Սեպտեմբերի 2-ին Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանի հրամանով աշխատանքից ազատվել է Ֆանարջյանի անվան ուռուցքաբանության ազգային կենտրոնի (ՈւԱԿ) տնօրեն, ՀՀ գլխավոր ուռուցքաբան Արմեն Տանանյանը, որն այդ պաշտոնը ստանձնել էր 2014թ.-ին:
Նախարարը պարզաբանելով իր որոշումը նշել է, որ Տանանյանի ազատման պատճառը կենտրոնի վերաբերյալ բողոքներն են և օտարերկրյա ներդրողներին խոչընդոտելը, ուստի իր որոշումն իրավաչափ է և տեղին: Թորոսյանը միաժամանակ նշել է, որ կենտրոնում կլինեն ընթացիկ կադրային փոփոխություններ, ինչպես նաև նոր և բանիմաց մասնագետներով համալրում:
Ինքը՝ Տանանյանը, դեռ չի մեկնաբանել իր ազատման մասին որոշումը: Վերջինս պարզապես հրաժեշտ է տվել կենտրոնի աշխատակազմին: Սակայն նրա գործընկերներից ուռուցքաբան, ճառագայթային թերապևտ Թաթուլ Սաղաթելյանը կարծում է, որ վերջին 5 տարվա ընթացքում երկրում ուռուցքաբանությունը «ցեխից հանելու» ուղղությամբ ոչ ոք այնքան ջանք չի կատարել, որքան Արմեն Տանանյանը:
Կենտրոնի տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար է նշանակվել ուռուցքաբան-օրթոպեդ Նարեկ Մանուկյանը, որը 2013թ-ից աշխատել է ՈւԱԿ-ի Ոսկրային պաթոլոգիայի բաժանմունքում:
ԱՄՆ ՄԶԳ (USAID). 4 մլն 785 հազար դոլար բարեփոխումների համար
ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալությունը (ԱՄՆ ՄԶԳ) ՀՀ կառավարության բարեփոխումների համար կուղղի 4 մլն 785 հազար ԱՄՆ դոլար: ԱՄՆ ՄԶԳ հայաստանյան գրասենյակից կառավարությունն առաջարկ է ստացել փոփոխություն կատարել 2013թ, սեպտեմբերի 28-ին կնքված «Առավել մասնակցային, արդյունավետ և հաշվետու կառավարման զարգացմանն ուղղված» համագործակցության համաձայնագրում՝ ծրագրի իրականացումը շարունակելու նպատակով:
Վերոհիշյալ ծրագիրն այդպիսով կշարունակվի՝ նպատակ ունենալով նպաստել քաղաքացիների և այլ անձանց իրավունքների և պարտականությունների առավել արդյունավետ իրականացմանը, ինչպես նաև առավել ամրապնդել կապը՝ պետության, մասնավոր հատվածի, քաղաքացիական հասարակության սուբյեկտների և անհատների միջև: Բացի դա, քանի որ ծրագիրը միտված է ստեղծել բարենպաստ ներդրումային միջավայր, ուստի խթան կարող է հանդիսանալ ՀՀ-ում տնտեսական աճի:
720 մլն դրամի աջակցություն՝ 2008թ. մարտի 1-ի տուժածներին
ՀՀ կառավարությունը սեպտեմբերի 5-ի նիստում որոշում է կայացրել պահուստային ֆոնդից Արդարադատության նախարարությանը 720 միլիոն դրամ հատկացնել՝ 2008թ.-ի մարտի 1-ի իրադարձություններից տուժած անձանց աջակցություն տրամադրելու համար:
ՍԴ-ն հակասահմանադրական է ճանաչել Քոչարյանի վիճարկած երկու հոդվածներից մեկը
Սեպտեմբերի 3-ին Սահմանադրական դատարանում (ՍԴ) մեկնարկել էր ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումի հիման վրա դատաքննությունը, որով երկրորդ նախագահը և նրա ներկայացուցիչ Արամ Վարդևանյանը Բարձր դատարանից խնդրում են հակասահմանադրական ճանաչել Քրեական դատավարության օրենսգրքի երկու հոդվածները, որոնք առնչվում են խափանման միջոցին և քրեական հետապնդմանը։
Սեպտեմբերի 4-ին ՍԴ-ն հրապարակեց Քոչարյանի դիմումի քննության արդյունքում կայացրած որոշումը: Վիճարկվող հոդվածներից մեկը՝ 35-րդը, որը վերաբերում է քրեական գործի վարույթը կամ քրեական հետապնդումը բացառող հանքամանքներին, ՍԴ-ն ճանաչեց չհամապատասխանող և անվավեր, իսկ մյուս՝ 135-րդ հոդվածը, որը վերաբերում է խափանման միջոց կիրառելու հիմքերին՝ Սահամանդրությանը համապատասխանող:
Արամ Վարդևանյանը մեկնաբանելով ՍԴ որոշումը նշել է, որ փաստաբանական թիմն իր գործողությունները կքննարկի ամբողջական որոշման հրապարակումից հետո։ Բայց և այնպես, Վարդևանյանի խոսքով՝ ՍԴ որոշումը պարտադիր է կատարման՝ դատական, գործադիր, օրենսդիր իշխանության համար, իսկ չկատարելը՝ քրեորեն հետապնդելի է:
«ՍԴ որոշումը ուժի մեջ մտնելուց հետո Ռոբերտ Քոչարյանը օր առաջ պետք է ազատ արձակվի»,- նշել է Վարդևանյանը:
Ամուլսարի նոր ՇՄԱԳ անցնելու հարցը դեռևս քննարկվում է
Շրջակա միջավայրի նախարարությունը մինչև սեպտեմբերի 4-ը պետք է որոշում կայացներ, թե արդյոք Ամուլսարի ծրագիրը պետք է անցնի նոր ՇՄԱԳ: Սեպտեմբերի 4-ին կառավարությունում կայացած քննարկման ժամանակ Շրջակա միջավայրի նախարար Էրիկ Գրիգորյանը նշել է, որ մի շարք ուղղություններով ներկայացված ելակետային տվյալները ճշգրիտ չեն եղել: Սակայն չի նշվել, թե ինչ տվյալների մասին է խոսքը:
Քննարկման ժամանակ արծարծվել են Ամուլսարի ծրագրի՝ Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության նոր գնահատում (ՇՄԱԳ) իրականացնելու ընթացակարգերին վերաբերող հարցեր, ինչպես նաև անդրադարձ է կատարվել խնդրի իրավական ասպեկտներին, բնապահպանական նոր գործոնների ի հայտ գալուն և այլն:
Վարչապետը գերատեսչություններին և ինստիտուտներին հանձնարարել է համակարգված աշխատել՝ համապարփակ վերլուծություն և նախաքննության համար լիարժեք տվյալներ ունենալու համար:
20 միլիոն 492 հազար դրամ՝ ԱԱԾ-ին
Կառավարության որոշմամբ, ՀՀ պետական սահմանի որոշակի ուղղությամբ պահպանության իրականացման նպատակով Ազգային անվտանգության ծառայությանը կհատկացվի 20 միլիոն 492 հազար դրամ:

According to the decree of RA Minister of Health Arsen Torosyan, head of National Center of Oncology named after Fanarjyan, RA chief oncologist Armen Tananyan was dismissed. He has been on this post since 2014.
The Minister noted that Tananyan was dismissed because he prevented foreign investors from visiting the center and there were complaints about the center. So his decision is lawful. At the same time Torosyan noted that some of the staff will be substituted for new and intelligent ones.
Tananyan himself has not commented on his resignation yet. He just left the center saying goodbye to the staff. While, one of his colleagues, Radiation Therapist Tatul Saghatelyan thinks no one has done so much work in the field of oncology for the past five years as Armen Tananyan.
Orthopedic oncologist Narek Manukyan has been appointed acting director of the center. He’s been working in the department of Bone Marrow Pathology since 2013.
USAID: US$ 4mln 785 thousand for Reforms
The US Agency for International Development (USAID) will allocate US$ 4 million 785 thousand to the reforms in the Government of Armenia. The Government agreed to make amendments in “More Competitive and Diversified Private Sector” cooperation agreement signed on September 28, 2013 to continue  implementation of the program.
So, the mentioned program will continue aimed at promoting more inclusive, efficient and accountable governance in Armenia. Besides, the program envisages to create favorable investment conditions, so it can stimulate economic growth in Armenia.
Assistance of 720 mln drams to victims of March 1 cases
To assist the victims of the events of March 1-2, 2008 in Yerevan, 720 million drams (more than US$ 1 .5mln) will be allocated from the Government’s reserve fund to the Ministry of Justice.
CC declares Kocharyan’s 2 articles unconstitutional
On September 3, in the Constitutional Court (CC) launched the trial on the basis of RA second President Robert Kocharyan’s appeal, in which the second President and his representative Aram Vardevanyan asked the High Court to declare two articles of the Criminal Procedure Code unconstitutional relating the preventive measure and prosecution.
On September 4, CC declared the decision on the basis of Kocharyan’s request. One of the disputing articles` Article 35 (preparation for crime) declared inappropriate and invalid, and the other` Article 135 (defamation in public speaking) not matching the Constitution.
Commenting on CC decision, Aram Vardevanyan noted that the lawyer team will discuss its actions after declaration of the complete decision. However, according to Vardevanyan, CC decision is mandatory for the judiciary, executive and legislative powers and non-compliance is legally prosecutable.
“Robert Kochayna should be released a day before the CC decision comes into power,” said Vardevanyan.
EIA for Amulsar still ongoing
By September 4, the Ministry of Environment had to decide whether project of Amulsar gold mine needs extra EIA (Environmental Impact Assessment) or not.  On September 4, during the cabinet meeting, Minister of Environment Erik Grigoryan said basic data of some directions are not concrete. But exactly which data the word is about, is not mentioned.
Issues on making new EIA of Amulsar project were discussed, as well as they discussed legal aspects of the problem, the emergence of new environmental factors, etc.
The Prime Minister instructed departments and institutions to work in a coordinated manner to provide comprehensive analysis and complete data for the investigation.
20.5mln drams to NSS
According to the decision of the Government, 20 million 492 thousand drams (more than US$ 43.000) will be allocated to the National Security Service (NSS) on the purpose of protection of RA state border.