Սեպտեմբերի 16-ին տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտնեց, որ ստորագրել է Ազգային անվտանգության ծառայության պետ Արթուր Վանեցյանին աշխատանքից ազատելու միջնորդագիրը: Րոպեներ անց ԱԱԾ պետը հրապարակեց իր հրաժարականի հայտարարությունը:
Վարչապետին ենթակա ուժային մյուս կառույցի՝ Ոստիկանության պետ Վալերիյ Օսիպյանը ևս ազատվեց աշխատանքից սեպտեմբերի 18-ին, սակայն նույն օրն էլ նշանակվեց վարչապետի գլխավոր խորհրդական:
Երկու պաշտոնյաներն էլ այդ բարձր պաշտոններում նշանակվել էին 2018թ. մայիսին, Հայաստանում տեղի ունեցած «թավշյա հեղափոխությունից» հետո, երբ իշխանության եկան Նիկոլ Փաշինյանը և նրա թիմը: Թե Վանեցյանը, թե Օսիպյանը ուժային կառույցների ղեկավարի պաշտոն ստանձնելուց առաջ երկար տարիներ աշխատել են նույն համակարգում:
Որպես պաշտոնանկության պաշտոնական պատճառ Կառավարության աշխատակազմի ղեկավար Էդուարդ Աղաջանյանը նշում է, որ նրանց գործունեությունը իրենց պաշտոնում վարչապետին չի գոհացրել:
ԱԱԾ տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար է նշանակվել Էդուարդ Մարտիրոյսանը, իսկ Ոստիկանապետի ժամանակավոր պաշտոնակատար է նշանակվել Արման Սարգսյանը: «Մենք մի փուլ այս կարգավիճակում կաշխատենք և հույս ունեմ այդ ժամանակաշրջանի արդյունքները փոխադարձաբար գոհացուցիչ կլինեն»,- նշել է Փաշինյանը:
ԱԺ նախագահը՝ ՍԴ նախագահի լիազորությունների մասին
ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը սեպտեմբերի 16-ի իր արտահերթ ելույթում անդրադարձավ Սահմանադրական դատարանում և դրա շուրջ ստեղծված իրավիճակին: Նա շեշտեց, որ այս հարցում Ազգային ժողովն իր դիրքորոշումը պետք է հայտնի հաշվի առնելով, որ օժտված է ժողովրդի առաջնային մանդատով:
Իր ելույթում Միրզոյանը նշեց, որ հանրության համար կասկածելի է ՍԴ-ի անաչառությունը, քանի որ Քոչարյանի դիմումի հիման վրա գործի քննությանը մասնակցել են նաև ՍԴ 3 անդամներ, որոնք առերևույթ կողմնակալություն ունեն գործի հանդեպ: Մինչդեռ ՍԴ-ը հաշվի չի առել դա:
Գործի արդյունքում սեպտեմբերի 4-ին կայացված որոշման առթիվ հատուկ կարծիքներից մեկի համաձայն, գործը քննելիս շտապողականություն է դրսևորվել, ինչը ազդել է որոշման վրա: Մինչդեռ որոշումը ըստ ԱԺ նախագահ Միրզոյանի «պատմական ու քաղաքական կարևորւթյուն ունի Հայաստանի համար», քանի որ վերաբերում է Հայաստանում ժողովրդավարության և սահմանադրական կարգի դեմ ուղղված ոտնձգություններին:
ԱԺ նախագահը ՍԴ ինքնավարության դեմ ոտնձգություն է համարել այն, որ 2018թ. Հրայր Թովմասյանը ՍԴ նախագահ ընտրվեց հին՝ 2005թ. Սահմանադրությամբ, որպեսզի պաշտոնավարի մինչև 2035թ.: Դրանով նա զրկել է ՍԴ դատավորներին դատարանի նախագահ ընտրելու հնարավորությունից:
ՀՀ անկախության տոնը Գյումրիում
Սեպտեմբերի 21-ին ՀՀ անկախության 28-րդ ամյակին նվիրված տոնական միջոցառումները այս տարի կենտրոնացված էին Գյումրի քաղաքում: ՀՀ Կառավարության որոշմամբ այսուհետ անկախության տոնակատարությունները տեղի են ունենալու Հայաստանի տարբեր քաղաքներում:
Այս տարի առաջին անգամ անցկացվեց նաև «Մեր ժամանակի հերոսը» խորագրով մրցույթը, որտեղ գլխավոր մրցանակը ստացավ թեյերի արտադրությամբ զբաղվող գործարար Ռիտա Մարտիրոսյանը: Նշենք, որ այս մրցանակը տրվում է այն մարդկանց, ովքեր փոխում են իրենց կամ շրջապատի կյանքը, սեփական ուժերով բիզնես են ստեղծում և ապագան կապում Հայաստանի հետ:
Անկախության տոնին Գյումրին մարդաշատ է եղել: Ըստ մամուլի՝ Գյումրի են ժամանել աննախադեպ քանակով հյուրեր և զբոսաշրջիկներ, նույնիսկ հյուրանոցները և հյուրատները չեն բավականացրել բոլոր ցանկացողների համար:
Ռոբերտ Քոչարյանը կմնա կալանքի տակ
Սեպտեմբերի 17-ին Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Շենգավիթի նստավայրում դատավոր Աննա Դանիբեկյանը որոշում կայացրեց չփոխել ՀՀ 2-րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցը. նա մնաց կալանքի տակ: Սակայն փաստաբանները միջնորդեցին, որպեսզի դատարանը քննարկի գրավի կամ չհեռանալու ստորագրության դիմաց ազատ արձակելու հարցը: Դատարանը իր վերջնական որոշումը կայացրեց սեպտեմբերի 20-ին՝ կրկին մերժելով պաշտպանների միջնորդությունը։ Քոչարյանը մեղադրվում է սահմանադրական կարգը տապալելու և առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու մեջ:
Վլադիմիր Գասպարյանին մեղադրանք է առաջադրվել
Հայաստանի նախկին ոստիկանապետ Վլադիրմիր Գասպարյանին մեղադրանք է առաջադրվել: Նա մեղադրվում է պաշտոնեական դիրքը չարաշահելու մեջ: Որպես խափանման միջոց ընտրվել է ստորագրությամբ չհեռանալը:
Գործով պարզվել է, որ ՀՀ ՊՆ զորամասի երեք ռազմական ոստիկաններ 2001, 2004, 2009թվ-ից սկսած իրենց ծառայողական պարտականությունները կատարելու փոխարեն աշխատել են որպես ՀՀ 3-րդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի եղբայրներ՝ Լյովա և Ալեքսանդի Սարգսյանների թիկնապահներ:
Ըստ ՀՀ քննչական կոմիտեի Վլադիմիր Գասպարյանը 1997-2011թթ. լինելով ՊՆ բարձրաստիճան պաշտոնյա, անձնական այլ շահագրգռվածությունից և խմբային շահերից ելնելով, Սարգսյանների բարեհաճ վերաբերմունքին արժանանալու համար, չարաշահել է իր պաշտոնեական լիազորությունները՝ պետությանը հասցնելով նաև 21.7 մլն դրամի վնաս:
Դասադուլ և գործադուլ ընդդեմ Ամուլսարի հանքի շահագործման
Արդեն մեկ տարի Ամուլսարի հանքավայրի ճանապարհները փակ պահող ջերմուկցիները, գնդեվազցիները և կեչուտցիները սեպտեմբերի 20-ին դասադուլ և գործադուլ են հայտարարել։
«Ամուլսարն առանց հանքի», «Ամուլսար՝ միայն սար» վանկարկումներով աշակերտները քայլերթով իրենց բողոքն են հայտնում Ամուլսարի հանքի շահագործման առթիվ։ Նշենք, որ դեռ սեպտեմբերի 9-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը դիմել էր Ջերմուկի բնակիչներին՝ բացելու Ամուլսարի հանք տանող ճանապարհները։ Չնայած դրան, ճանապարհները դեռևս փակ են:

On September 16, at a press-conference RA Prime Minister Nikol Pashinyan announced he had signed a resignation order on dismissing Artur Vanetsyan from the post of National Security Service Head.
Police Chief Valeri Osipyan was also dismissed on September 18, but on the same day he was appointed chief adviser to Prime Minister.
Both officials were appointed to the high posts in May, 2018, after the “velvet revolution” in Armenia, when Nikol Pashinyan and his team came to power. Both Vanetsyan and Osipyan had worked in the appropriate system for many years before being appointed to head posts of the power structures.
As an official reason for resignation, Chief of Staff to the Prime Minister Eduard Aghajanyan notes that PM was displeased with their activities in their posts.
Eduard Martirosyan has been appointed acting NSS director and Arman Sargsyan –  acting Police Chief. ″We will work in this status for some time, and I hope that the results of this period will be mutually satisfactory,″said Pashinyan.
NA Speaker on CC President’s Powers
On September 16, during his extraordinary speech NA Speaker Ararat Mirzoyan refered to the Constitutional Court and the situation created over it. He emphasized that NA should express its opinion taking into account the fact that it has the people’s primary mandate.
In his speech Mirzoyan noted that there are suspicions among public on the provision of the fair court, as on Robert Kocharyan’s application CC three members also were involved in the examination of the case on the outward biased basis towards the applicant. While CC did not take it into consideration.
On September 4, as a result of the case a decision was made and according to one of the presented special opinions the Court had shown unsubstantiated hastiness which had an impact on the decision.
While according to NA speaker Mirzoyan, that is of historical and political importance for Armenia as it refers to the encroachments directed against democracy and constitutional order in Armenia.
NA Speaker considers violation against CC autonomy the fact that in 2018 Hrayr Tovmasyan was elected CC President according to 2005 Constitution with the tenure until 2035. Thus, he deprived the CC judges of the possibility to elect President of the Court.
RA Independence day in Gyumri
On September 21, festive events dedicated to the 28th anniversary of Armenia were concentrated in Gyumri. By the decision of RA Government the independence day celebrations will be held in different cities of Armenia.
For the first time ″Hero of our time″ award ceremony took place, where the main prize went to tea producer Rita Martirosyan. It should be noted that this award is given to people who change their and their neighbours’ lives, make their own businesses and link the future with Armenia.
Gyumri was crowded on Independence Day. According to the press, an unprecedented number of guests and tourists arrived in Gyumri, even the hotels and guesthouses were not enough for everyone.
Robert Kocharyan to remain in Custody
On September 17, in the Court of General Juristiction of Yerevan, in Shengavit residence, Judge Anna Danibekyan made a decision not to change the preventive measure of RA Second President Robert Kocharyan. He will stay in custody. However, Kocharyan’s lawyers submitted a petition for their client to be let out on bail on a signature bond or on pledge. The court made its final verdict on September 20 rejecting the plaintiff’s motion again.
Kocharyan stands accused of overthrowing the constitutional order and taking bribe.
Accusation against Vladimir Gasparyan
Former police chief of Armenia Vladimir Gasparyan has been charged. He is charged for abuse of power. Signature not to leave has been selected as a precautionary measure against Gasparyan.
The Investigative Committee revealed that three military policemen of RA MoD starting from 2001, 2004, 2009 did not conduct their military service and served as driver and bodyguards for Serzh Sargsyan’s brothers, Lyova and Aleksandr.
According to RA Investigative Committee, Vladimir Gasparyan, being a MoD high-ranking official 1997-2009, for personal and group interests abused his official authority to get favorable treatment by the Sargsyans causing a loss of 21.7 mln drams (about US$ 57.000) to the state.
Strike against Amulsar Mine exploitation
It is already a year, the residents of Jermuk, Gndevaz and Kechut have been keeping the road of Amulsar mine blocked. On September 20 they went on strike.
Students started a march chanting ″Amulsar without Mine″, ″Amulsar – Only Mountain″ thus expressing their protest against Amulsar exploitation.  It should be noted that still on September 9, RA PM Nikol Pashinyan called on the residents of Jermuk to open the roads leading to Amulsar Mine, yet the roads are still blocked.