Սեպտեմբերի 30-hոկտեմբերի 4. Հրայր Թովմասյանի լիազորությունները դադարեցնելու հարցով ԱԺ-ն կդիմի ՍԴ
Հոկտեմբերի 4-ին ՀՀ Ազգային ժողովն ընդունեց «Սահմանադրական դատարանի դատավոր (անդամ) Հրայր Թովմասյանի լիազորությունները դադարեցնելու հարցով Սահմանադրական դատարան դիմելու մասին» ԱԺ որոշման նախագիծը։ Պատգամավորների  քվեարկությունն անցել է փակ և գաղտնի տարբերակով։ Կողմ է քվերակել 98, իսկ դեմ՝ 1 պատգամավոր։ Եվս 2 քվեաթերթիկ ճանաչվել է անվավեր։ Բարգավաճ Հայաստան կուսակցությունը չի մասնակցել քվերակությանը, որի մասին հայտարարել էր մի քանի օր առաջ։
Երևանում կայացավ Բարձրագույն Եվրասիական տնտեսական խորհրդի նիստը
Հոկտեմբերի 1-ին Երևանում կայացավ ԵԱՏՄ բարձրագույն մարմնի հերթական նիստը՝ ԵԱՏՄ-ում Հայաստանի նախագահության շրջանակում։ Մասնակցում էին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն, Ղազախստանի նախագահ Կասիմ Ժոմարտ-Տոկաևը, Ղրղզստանի նախագահ Սոորոնբայ Ժեենբեկովը և Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահ Տիգրան Սարգսյանը։
Նեղ կազմով նիստի շրջանակում ԵԱՏՄ անդամ երկրների ղեկավարները մտքեր են փոխանակել Եվրասիական տնտեսական ֆորումի ընթացքի և դրա շրջանակում քննարկումների վերաբերյալ, քննարկել ԵԱՏՄ անդամ պետությունների բյուջեների միջև ներմուծման մաքսատուրքերի վճարների բաշխման կարգավորումներին, ինչպես նաև Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի գործունեությանը վերաբերող հարցեր։
Նիստի ընդլայնված կազմով հատվածում ԵԱՏՄ անդամ երկրների ղեկավարներից բացի մասնակցել են նաև Մոլդովայի  նախագահ Իգոր Դոդոնը (որպես դիտորդի կարգավիճակում գտնվող երկրի ղեկավար), Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին և Սինգապուրի վարչապետ Լի Սյեն Լուն (հրավիրյալ երկրների ղեկավարների կարգավիճակով):
Հաստատվել են ԵԱՏՄ անդամ պետությունների՝ Միության բյուջեում բաժնեմասերի վճարումները կատարելու մասով պարտքերի մարման կարգը, ԵԱՏՄ դատարան դիմելու ժամանակ տնտեսվարող սուբյեկտների կողմից վճարվող տուրքի չափը։
Ստորագրվել են մի շարք աշխատանքային փաստաթղթեր՝ մասնավորապես, ԵԱՏՄ Ագրոարդյունաբերական քաղաքականության խորհրդի կանոնակարգում, Եվրասիական գերագույն տնտեսական խորհրդի 2014 թ. համապատասխան որոշման մեջ, ԵԱՏՄ՝ 2014 թ. մայիսի 29-ին պայմանագրում, ԵԱՏՀ աշխատանքի կանոնակարգում փոփոխություններ կատարելու վերաբերյալ և այլն:
ԵԱՏՄ անդամ երկրների ղեկավարների որոշմամբ՝ Բարձրագույն Եվրասիական տնտեսական խորհրդի նիստը կանցկացվի դեկտեմբերին՝ Սանկտ Պետերբուրգում:
Գագիկ Խաչատրյանը կմնա կալանքի տակ
Սեպտեմբերի 30-ին Ֆինանսների նախկին նախարար, ՊԵԿ նախկին նախագահ Գագիկ Խաչատրյանի պաշտպան Երեմ Սարգսյանը դատական նիստից հետո լրագրողներին հայտարարել է, որ Վերաքննիչ դատարանը մերժել է պաշտպանների ներկայացրած՝ խափանման միջոց կալանքը փոխելու միջնորդությունը։ Այդպիսով՝  Խաչատրյանը  կմնա կալանքի տակ:
Նշենք, որ վերջինս կալանավորվել էր օգոստոսի վերջին՝ ԱԱԾ-ի ներկայացրած միջնորդությամբ։  Խաչատրյանը մեղադրվում է պաշտոնեական դիրքի չարաշահման և առանձնապես խոշոր չափերի վատնում կատարելու համար։ Քրեական գործով պետությանը պատճառված 800 մլն դրամի վնասը վերականգնվել է:
Ըստ Երեմ Սարգսյանի` Գագիկ Խաչատրյանը վճարել է պետությանը ենթադրաբար պատճառած վնասը․ խոսքը 200 միլիոն դրամի մասին է:
Գործադիրը հավանություն է տվել ՀՀ 2020 թ. պետբյուջեի նախագծին
ՀՀ կառավարության սեպտեմբերի 30-ին կայացած արտահերթ նիստում գործադիրը հավանություն է տվել «ՀՀ 2020 թ. պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի վերաբերյալ կառավարության օրենսդրական նախաձեռնությանը: Ըստ այդմ՝ եկամուտները կկազմեն շուրջ 1տրիլիոն 698մլրդ դրամ, իսկ ծախսերը՝ ավելի քան 1տրիլիոն 880մլրդ դրամ։
Ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղանյանի խոսքով՝ մակրոտնտեսական առաջարկվող շրջանակը հիմնված է այն կանխատեսումների վրա, որոնք հիմնված են արտաքին աշխարհի զարգացումների, ինչպես նաև մեր տնտեսության վիճակը նկարագրող իրավիճակի վրա։
Քաղաքապետարանը խզել է «Սանիտեք»-ի հետ պայմանագրերը
Հոկտեմբերի 3-ին Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը հայտարարեց, որ քաղաքապետարանը «Սանիթեք» ընկերության հետ պայմանագրերը միակողմանի խզում է։
Քաղաքապետի խոսքով՝ նշյալ կազմակերպությունը դեռ 2017թ․-ից է սկսել թերանալ իր գործում, ինչն առավել ակնառու է դարձել 2018թ․-ի կեսերից։ «Հիմք ընդունելով պայմանագրերի համապատասխան դրույթները և ղեկավարվելով «Երևան քաղաքում տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքով, սույնով ամբողջությամբ, միակողմանի կերպով լուծում եմ «Սանիթեք» ընկերությունների հետ կնքված պայմանագրերը», – հայտարարել է Մարությանը:
Քաղաքապետի հայտարարությունից մեկ օր առաջ՝ հոկտեմբերի 2-ին, Երևանի քաղաքապետի մամուլի քարտուղար Հակոբ Կարապետյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել էր, որ Երևանի քաղաքապետարանը «Սանիթեք» ընկերություններին է փոխանցել ընդհանուր առմամբ 160 միլիոն դրամ՝ 2019թ․ օգոստոսի երկրորդ կեսին մատուցած ծառայությունների դիմաց։ Կարապետյանը նշել էր, որ քաղաքապետարանն ընկերությանը հորդորում է միջոցներն առաջնահերթ ուղղել սեփական աշխատակիցների նկատմամբ ունեցած աշխատավարձային պարտավորությունների կատարմանը։
Հեռավար ուսուցման ծրագիր՝ մարզերում
Հայաստանյան դպրոցներում հաջորդ ուսումնական տարում կմեկնարկի հեռավար ուսուցման պիլոտային ծրագիրը։ Այն նախատեսվում է իրականացնել Արարատի և Գեղարքունիքի մարզերում։ Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում հայտնել է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության ներկայացուցիչը։
Նախաձեռնության առիթը հանդիսացել է դպրոցներում ուսուցիչների պակասի խնդիրը։ Պիլոտային ծրագիրը հնարավարություն կտա վեր հանել հեռավար ուսուցման ծրագրի խնդիրները, որպեսզի դրանց լուծման պարագայում հետագայում ծրագիրն արդյունավետ ամբողջությամբ գործարկվի: Ծրագրի պատասխանատուները համոզված են, որ կրթական հեռավար ուսուցում ապահովելուն զուգահեռ այդպիսով կլուծվի նաև դպրոցների համակարգչային հագեցվածության խնդիրը:

On October 4, the National Assembly of the Republic of Armenia adopted the draft decision on applying to the Constitutional Court on Suspending the authorities of the President of the Constitutional Court (CC) Hrayr Tovmasyan. The voting of the deputies was held in a closed and secret way. 98 MPs voted for and 1 MP against. Two out of the existing vote papers were recognized invalid. As announced earlier, the Prosperous Armenia did not participate in the voting.
Yerevan Hosting Supreme Eurasian Economic Council Meeting
On October 1, a regular session of the Supreme Eurasian Economic Council took place in Yerevan, within the framework of Armenia’s chairmanship of the EAEU. The session was attended by RA Prime Minister Nikol Pashinyan, RF President Vladimir Putin, Kazakhstan President Kassym-Jomart Tokayev, Kyrgyz Republic President Sooronbai Jeenbekov and Eurasian Economic Commission Board Chairman Tigran Sargsyan.
During the narrow-format sitting, the EAEU-member states exchanged views on the proceedings of Eurasian Economic Forum’s panel discussions, discussed the arrangements for distribution of import duties among the member states’ budgets, and the Eurasian Economic Commission Board’s activities.
Later, the meeting continued in an expanded format with the participation of President of Moldova Igor Dodon as the head of an observer state, and guests of honor President of Iran Hassan Rouhani and Prime Minister of Singapore Lee Hsien Loong.
Approved Payment of debts in the Union budget by the EAEU-Member States, the amount of duty paid by economic operators when applying to the EAEU.
Signed Amendments to the EAEU agro-industrial policy regulations, the Eurasian Supreme Economic Council’s relevant decision of May 29, 2014, the arrangement signed on May 29, 2014, etc.
According to the decision of the EAEU leaders, the session of the Supreme Eurasian Economic Council will be held in St. Petersburg in December.
Former Finance Minister to remain in custody
On September 30, after the court session, former Finance Minister Gagik Khachatryan’s lawyer, Yerem Sargsyan, told reporters that the Court of Appeal rejected the motion by the defendants to change his preventive measure. Thus, Khachatryan will remain in custody.
The latter was detained at the end of August by a motion filed by the NSS. Khachatryan is accused of abuse of power and making particularly large-scale waste. Damage of 800 mln drams (about US$1.7 mln ) to the state has been restored by criminal case.
According to Yerem Sargsyan, Gagik Khachatryan paid the damage allegedly caused to the state. The talk is about 200 mln drams (about US$ 420.000 ).
Government approved RA draft state budget for 2020
On September 30, the extraordinary Cabinet meeting approved the legislative initiative of RA Government on the draft law of the Republic of Armenia on the State Budget for 2020.
The 2020 State budget revenue side amounts to 1.7 trillion drams (more than US$ 3 billion), with the expenditures standing at 1.9 trillion drams (about US$ 4 billion).
According to the Minister of Finance Atom Janjughazyan, the proposed macroeconomic framework is based on the estimates which in their turn are based on the developments of the world and on the descriptive situation of our economy.
Yerevan Municipality terminates contract with Sanitek
On October 3, Hayk Marutyan, the city mayor reported that Yerevan municipality has unilaterally terminated its contract with waste management company Sanitek.
According to the mayor, the company started to fail from 2017 and these defects grew even worse in the middle of 2018. “Taking into consideration corresponding contractual provisions and following the law “On local self-governance in Yerevan City” I thereby unilaterally terminate the contracts signed with Sanitek companies,” Hayk Marutyan noted.
The day before the mayor’s announcement, on October 2, Yerevan Mayor spokesperson Hakob Karapetyan posted on his facebook page that Yerevan Municipality transferred 160 mln drams (more than US$ 334.000) to Sanitek for the services provided in the second half of August 2019. He also noted that Yerevan Municipality urged the leadership of the company to use the amount to meet their obligation for payment of the salaries to their employees.
Distance Learning Program in Regions
In the next school year, a pilot program of distance learning will launch in Armenian schools. It is planned to be implemented in the regions of Ararat and Gegharkunik. The representative of the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Armenia told Armenpress about it.
The reason for the initiative was lack of teachers at schools. The pilot program will allow to raise problems of the distance learning program so that in case of their solution the program is fully operational in the future. Program managers believe that alongside with providing distance learning, this will also solve the problem of computer saturation at schools.