Անվտանգության խորհրդի համատեղ նիստ Ստեփանակերտում
Մարտի 12-ին Ստեփանակերտում տեղի է ունեցել Հայաստանի և Արցախի անվտանգության խորհուրդների համատեղ նիստ, որի ընթացքում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն արցախյան հիմնախնդրի շուրջ բանակցությունների վերաբերյալ մի քանի կարևոր շեշտադրումներ է կատարել: Նա ընդգծել է, որ Արցախը պետք է վերադառնա բանակցությունների սեղանի շուրջ` նշելով, որ դա լեգիտիմության հարց է: Փաշինյանն իր այս հայտարարությունը հիմնավորում է այն հանգամանքով, որ ՀՀ վարչապետին Արցախի ժողովուրդը չի ընտրել, հետևաբար, նա Արցախի հայությանը ներկայացնելու լիազորություն չունի:
Անդրադառնալով Մինսկի խմբի համանախագահների վերջին հայտարարությանը, որտեղ նշվել են 3 սկզբունքներ՝ ազգերի ինքնորոշում, տարածքային ամբողջականություն և ուժի սպառնալիքի չկիրառում, վարչապետ Փաշինյանն ասել է, որ արդյունավետ բանակցությունների համար պետք է լինեն իրագործելի պայմաններ։ Նա առաջարկել է նախ խոսել այդ սկզբունքների մեկնաբանության, պարզաբանման մասին: Փաշինյանը նաև խոսել է ժողովուրդներին խաղաղության նախապատրաստելու մասին` ընդգծելով, որ դա հնարավոր է իրականացնել միայն բանակցություններում ներգրավված կառավարությունների համատեղ ջանքերով:
Թափուր է Հանրային հեռուստառադիոընկերության խորհրդի նախագահի պաշտոնը
Մարտի 3-ին լրացավ Հանրային հեռուստառադիոընկերության խորհրդի (ՀՌԸԽ) նախագահ Ռուբեն Ջաղինյանի պաշտոնավարման ժամկետը, որը այս պաշտոնում էր 2013թ-ից։ Թափուր տեղը լրացնելու նպատակով մրցույթի մասին հայտարարությունը հրապարակվել է մարտի 11-ին: Դեռևս հայտնի չեն այս պաշտոնի համար դիմած թեկնածուների անունները։ Մինչ մրցույթի արդյունքների ամփոփումը Ջաղինյանին կփոխարինի խորհրդի ամենաավագ անդամը՝ 84-ամյա Նառա Շլեպչյանը:
Առայժմ թափուր է նաև Հանրային ռադիոյի գործադիր տնօրենի պաշտոնը: Թեպետ նախատեսված էր, որ մրցույթի արդյունքները պարզ կլինեն մարտի 11-ին, բայց քանի որ պաշտոնի համար հայտ ներկայացրած թեկնածուները 30-ն են, լրացուցիչ ժամանակ է պահանջվել բոլոր հայտերը ուսումնասիրելու համար: Վերջնական արդյունքների հրապարակումը հետաձգվել է 20 օրով:
Ազատության հրապարակի հարակից սրճարանները ապամոնտաժվում են
Այս շաբաթ Ազատության հրապարակի շրջակայքում լարված իրավիճակ էր։ Մարտի 13-ից քաղաքապետարանը մեկնարկել էր Ազատության հրապարակի շրջակայքում գործող սրճարանների ապամոնտաժման աշխատանքները՝ կանաչ գոտին վերակագնելու նպատակով: Ապամոնտաժման աշխատանքների առաջին օրն ուղեկցվեց սրճարանների սեփականատերերի ու աշխատակիցների բողոքի ակցիաներով: Վերջիններիս և ոստիկանների միջև տեղի ունեցած հրմշտոցի և քաշքշուքի հետևանքով եղան մարմնական վնասվածքներ ստացողներ: Տարբեր լրատվամիջոցների տվյալների համաձայն` այդ օրը բերման է ենթարկվել 20-41 մարդ։ Սոցիալական ցանցերում տարածվել էր նաև տեսանյութ, որտեղ ոստիկանը քաշքշուքի ընթացքում ձեռքով և ոտքով հարվածում է ցուցարարներից մեկին: Ավելի ուշ ոստիկանությունը տեղեկացրեց, որ այդ ոստիկանի լիազորությունները դադարեցվել են, իսկ դեպքի վերաբերյալ նշանակվել է ծառայողական քննություն։
Համաձայն Երևանի քաղաքապետի խոսնակ Հակոբ Կարապետյանի՝ երեք ամիս առաջ` 2018թ. դեկտեմբերի 13-ին, տվյալ տարածքում գործող հինգ սրճարաններ ծանուցում են ստացել վարձակալության պայմանագրերի գործողության ժամկետի դադարեցման մասին, որն ուժի մեջ է մտնում 30-օրյա ժամկետում: Իսկ փետրվարի 13-ին ծանուցումներ են ուղարկվել տարածքն ազատելու պահանջով: Ըստ Կարապետյանի՝ քանի որ տարածքն ինքնակամ ազատողներ չեն եղել, քաղաքապետարանը մարտի 13-ից մեկնարկել է ապամոնտաժման աշխատանքները: Սրճարանների սեփականատերերը պնդում են, որ այս գործողություններով խախտվում են տնտեսվարողների իրավուքնները:
Ընդունվել են երկու օրենսդրական նախագծեր
Նույն օրը` մարտի 14-ին, Ազգային ժողովը երկրորդ ընթերցմամբ ու ամբողջությամբ ընդունել է նաև «Հանրային ծառայության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին նախագիծը։ Կառավարության հեղինակած այս նախագծով առաջարկվում է երկարաձգել պաշտոնյաների գույքի և եկամուտների հայտարարագրերը ներկայացնելու ժամկետը, ինչպես նաև 2020թ-ից փոխել հայտարարագրման մեխանիզմը։
Բողոքի ակցիաներ Կառավարության շենքի դիմաց
«Պետական տուրքի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու Կառավարության նախաձեռնությունը պատճառ է դարձել, որ գրավատների և փոխանակման կետերի աշխատակիցները մեկ շաբաթվա ընթացքում երկու անգամ հավաքվեն Կառավարության շենքի դիմաց: Նախատեսվում է` գրավատների պետական տուրքը գործող 100 հազար դրամի փոխարեն հասցնել 6 մլն-ի, իսկ փոխանակման կետերինը՝ 3 մլն-ի՝ 50 հազարի փոխարեն: Բողոքի ակցիայի մասնակիցների պնդմամբ՝ իրենք ի վիճակի չեն լինի վճարել այդ գումարները և կփակվեն։
Կառավարության շենքի մոտ հավաքված գազավորված ըմպելիքներ արտադրողներն էլ «Հարկային օրենսգրքում» նախատեսվող փոփոխություններից էին դժգոհ։ Նախատեսվող փոփոխությամբ առաջարկվում է 2019թ. սեպտեմբերի 1-ից ակցիզային հարկ կիրառել այն գազավորված ըմպելիքների նկատմամբ, որոնց 100 գրամում կպարունակվի հինգ և ավել գրամ շաքար, հոտային և համային հավելումներ։ Այդ քայլին գնալու դեպքում, գազավորված ըմպելիք արտադրողների հավաստմամբ, և´ արտադրանքը կթանկանա, և´ պահանջարկը կնվազի, և´ իրենց աշխատակիցների թիվը կկրճատվի։
Քոչարյանի կալանքը երկարաձգվել է
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը բավարարել է Հատուկ քննչական ծառայության միջնորդությունը և որոշել ևս 2 ամսով երկարացնել Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոց կալանքը: ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը «Մարտի 1-ի» գործով մեղադրվում է սահմանադրական կարգը տապալելու մեջ: Այս մեղադրանքին հետագայում ավելացավ նաև առանձնապես խոշոր չափի կաշառք ստանալը:
«Ռեստարտի» երկու անդամի մեղադրանք է առաջադրվել
Դավիթ Պետրոսյանին և Դավիթ Սիմոնյանին սպառնում է ազատազրկում` երկուսից հինգ տարի ժամկետով: «Ռեստարտ» նախաձեռնության վերը նշված անդամներին առաջադրված մեղադրանքը փոխվել է, և նախորդ շաբաթ ՀՀ դատախազության կողմից խուլիգանության հատկանիշներով հարուցված քրեական գործը փոխվել է: Ներկայումս նշված քաղաքացիներին մեղադրանք է առաջադրվել քրեական օրենսգրքի 131-րդ հոդվածի 2-րդ մասի առաջին կետով՝ մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ առևանգում:
Մաքսատուրքից ազատման արտոնություն՝ երեք ընկերությունների
Կառավարությունը մարտի 14-ի նիստում մաքսատուրքից ազատման արտոնություն է տվել երեք ընկերությունների, որոնք ներդրումներ կանեն և նոր աշխատատեղեր կբացեն ՀՀ տարբեր համայնքներում։ Մասնավորապես, Կոտայքում ձիթապտղի վերամշակմամբ զբաղվող «Նիկոլա Ինթերնեյշնլ Արմենիա» ՍՊԸ-ն նախատեսում է բացել 30-40 նոր աշխատատեղ, Չարենցավանում գործող թեթև արդյունաբերությամբ զբաղվող «Ռիբեկ» ՍՊԸ-ն՝ 50 աշխատատեղ։ Գեղարքունիքի Մեծ Մասրիկ համայնքում «Էֆարվի Մարսիկ» ՓԲԸ-ն կկառուցի արևային էկետրակայան և 4 հոգու 500 հազարական դրամ աշխատավարձով կապահովի աշխատանքով:

March 9-15. Security Councils’ Session in Stepanakert
Accusation against members of Restart students group, Kocharyan's arrest was prolonged, Customs privilege was granted, Dismantling of Cafes in Yerevan
Security Councils’  joint session of RA and NKR in Stepanakert
The Security Councils of Armenia and Nagorno -Karabakh (also known as Artsakh ) held a joint session in Stepanakert on 12 March, during which RA PM Nikol Pashinyan emphasized some important points on the negotiations of the Nagorno-Karabakh conflict. He mentioned that Nagorno -Karabakh should return to the negotiation table stating that it is a matter of legitimacy. Pashinyan’s statement is grounded by that fact that the people of Nagorno -Karabakh did not elect the Prime Minister of Armenia, hence he has no legitimacy to represent the people of Nagorno -Karabakh.
Touching upon the last statement of the OSCE Minsk Group Co-Chairs, where 3 principles were noted – nations’ self-determination, territorial integrity and non-use of force, Pashinyan said that there should be real conditions for the efficient negotiation process. He suggested to talking about the explanation and the clarification of these principles. Pashinyan also talked about the peoples preparation for peace emphasizing that it is possible only with joint efforts of the governments involved in the negotiations.
RA Public Television and Radio Company President Position is Vacant
On March 3, the term of office of the President of the Public Television and Radio Company (PTRC) Ruben Jaghinyan, in this position since 2013, ended. The competition for filling the vacant position was announced on 11 March. The names of the candidates are not released yet. 84 year aged Nara Shlepchyan, who is the senior member of the council, will substitute for Jaghinyan.
The position of Public Radio Executive Director is still vacant, too. Though the results of the competition were planned to be released on 11 March, some additional time was required to study all applications, as 30 candidates applied for the position. The publication of final results was postponed for 20 days.
Cafes near Liberty Square in Yerevan are dismantled
The situation was tense at Liberty Square this week. Since March 13, the Municipality has started the dismantling of cafes located near the Liberty Square to restore the green space. The first day of dismantling was accompanied by protests of cafe owners and employees. Scuffle broke out between police officers and a group of citizens and as a result some people got injured. According to different media outlets, 20-41 people were detained on that day. A video where a police officer beat one of the demonstrators during the clash was spread through the social media. Later, the police informed that this police officer were fired.
According to Yerevan municipality’s spokesman Hakob Karapetyan, three months ago, on 13 December, 2018, the municipality sent notices to five businessmen, telling them their leases would expire in 30 days. On February 13, notifications were sent to the court for the release of the territory. According to Karapetyan, the municipality has started dismantling works since March 13, as the owners made no steps. Owners of cafes claim that these actions violate the rights of economic entities.
Legislative drafts were adopted
On 14 March, the amendments to the Law of the Republic of Armenia “On public service” were adopted by the second reading during the extraordinary session of the National Assembly of Armenia. By this draft it is suggested to prolong the deadline for submitting the property and income declarations of officials and change the declaration mechanism from 2020.
Kocharyan’s arrest was prolonged
The Yerevan Court of General Jurisdiction satisfied the second motion submitted by the Special Investigative Service and ruled to prolong the arrest of Robert Kocharyan, Second President of RA. The Former President Kocharyan is charged with violating Armenia’s constitutional system in the period of the March 1-2, 2008 post-electoral turmoil. He is also charged for obtaining bribe-taking.
Accusation against 2 members of students group
Davit Petrosyan and Davit Simonyan, members of Restart students group are facing imprisonment for a term of two to five years. The accusation against the above-mentioned members of the Restart initiative changed and the criminal case of “hooliganism” initiated by the prosecutor’s office of the Republic of Armenia changed last week. At current, the above-mentioned citizens are charged with the first point of  Article 131 (2) of the Criminal Code – kidnapped by a group of people with prior agreement.
Customs privilege was granted to 3 companies
During the sitting on 14 March the government granted tax privilege to 3 companies which will make great investments and open new jobs in different communities of Armenia. In particular, “Nicola International Armenia” LLC, which is engaged in olive production in Kotayk,  plans to open 30-40 new jobs, “RIBEK” LLC , which is dealing with light industry in Charentsavan,  will open 50 new jobs. “Efarvi Marsik” CJSC in “Mets Marsik” Cummunity of the Gegharkunik Region will build solar electrosystem and provide 4 people with 500.000amd salary.