Հունիսի 28-ին Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի աջակցությամբ տեղի է ունեցել մեկ հայի ու մեկ ադրբեջանցու հայրենադարձում։ Գործողությունը տեղի է ունեցել Հայաստանի պետական սահմանի Իջևանի հատվածում: Ադրբեջանից Հայաստան է վերադարձվել ՀՀ քաղաքացի Զավեն Կարապետյանը, որը Ադրբեջանի տարածքում էր հայտնվել դեռ 2017թ. հունիսի 20-ին: Իսկ Ադրբեջան է վերադարձվել՝ այս տարվա մարտի 16-ին Հայաստանի հյուսիսարևելյան սահմանը հատած Ադրբեջանի քաղաքացի Էլվին Հիբրագիմովը։
Նվազագույն աշխատավարձի բարձրացում
Հունիսի 27-ին կառավարության նիստում հավանության է արժանացել ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության 2 պատգամավորների՝ նվազագույն աշխատավարձի բարձրացման վերաբերյալ օրենսդրական նախաձեռնության առաջարկը: Համաձայն դրա՝ «Նվազագույն ամսական աշխատավարձի մասին» օրենքում կիրականացվի փոփոխություն` ներկայիս 55 հազար դրամի փոխարեն նվազագույն աշխատավարձը կբարձրացվի մինչև 63 հազար դրամ:
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի փոխնախարար Գեմաֆին Գասպարյանը կառավարության նույն նիստի ընթացքում ներկաներին տեղեկացրեց, որ նվազագույն աշխատավարձը հնարավոր է նշված շեմից էլ բարձրացնել: Ըստ նրա՝ վերջին 3 ամիսներին կատարված հետազոտությունները թույլ են տալիս եզրակացնել, որ նվազագույն աշխատավարձի շեմը հնարավոր է բարձրացնել մինչև 68 հազար դրամ։ Այս առաջարկը, ըստ Գասպարյանի, կներկայացվի ԱԺ-ում տվյալ օրինագծի քննարկումների ընթացքում:
0-18 տարեկանների անվճար բուժօգնություն
Կառավարության մեկ այլ որոշման համաձայն՝ Առողջապահության նախարարությանը հատկացվել է ավելի քան 12 մլրդ դրամ ոլորտի առավել հրատապ և կարևոր մի շարք ծրագրերի իրականացման նպատակով:
Տրամադրվող գումարով նախատեսվում է նաև 0-18 տարեկան երեխաների հիվանդանոցային բժշկական օգնությունն ու սպասարկումն ամբողջությամբ իրականացնել պետական պատվերի շրջանակներում:
Այս պահին այդ հնարավորությունից օգտվում են մինչև 7 տարեկան երեխաները և տարբեր պատճառներով պետության արտոնյալ պայմաններից օգտվող անձինք: Նախարարության տվյալների համաձայն՝ նշված փոփոխություններից հետո արտոնյալ պայմաններով բժշկական օգնություն ստացող մինչև 18 տարեկան շահառուների թիվը կավելանա 200 հազարով։
Քոչարյանը կրկին կալանավորվեց
Հունիսի 25-ին Վերաքննիչ դատարանը որոշեց բավարարել վերաքննիչ երկու բողոքները և կրկին կալանավորել Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին, ով մեղադրվում է 2008 թ. մարտի 1-ին սահմանադրական կարգը տապալելու մեջ։
Ըստ դատավոր Արմեն Դանիելյանի որոշման՝ գործի վարույթը հետ կկանչվի Սահմանադրական դատարանից և կուղարկվի առաջին ատյանի դատարան՝ նոր քննության։ Հանձնարարվել է նաև ետ վերադարձնել երաշխավորագիր ներկայացրած Արցախի ներկա և նախկին նախագահներ Բակո Սահակյանի և Արկադի Ղուկասյանի վճարած գումարները։
Համահարթեցման ընդունում
Ազգային ժողովը հունիսի 25-ին ամբողջությամբ ընդունեց «ՀՀ հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը: Նախագծին կողմ է քվերակել 73, դեմ` 32 պատգամավոր։ Սա նշանակում է, որ 2020թ. հունվարի 1-ից Հայաստանում եկամտահարկը բոլորի համար կազմելու է 23%:
Երևանում թույլատրելի արագությունը նվազեցնելու առաջարկ
Հունիսի 26-ին ավագանու նիստի ընթացքում Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանն առաջարկել է Երևանում երթևեկության թույլատրելի արագությունը 60-ի փոխարեն սահմանել 50 կմ/ժ։ Քաղաքապետը նշել է, որ եվրոպական շատ երկրներում նորմալ արագությունը հենց 50 կմ/ժ-ն է։ Առաջարկը հիմնավորվում է վթարների ու դրանց հետևանքով զոհերի թվի աճով։
Քաղաքապետը ներկայացրել է վիճակագրություն, համաձայն որի՝ 2019 թվականի հունվար-ապրիլ ամիսներին 2018թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ Հայաստանում վթարների թիվն աճել է 23.3%-ով` 343 դեպքից հասնելով 423-ի: Այս տարվա առաջին 4 ամիսների ընթացքում վթարների հետևանքով զոհվել է 67 մարդ:
Առաջարկը լայն քննարկման առիթ է դարձել։ Առաջարկին բացասական արձագանքողներն իրենց դիրքորոշումը հիմնավորում են նրանով, որ նվազեցման արդյունքում կավելանան խցանումների քանակը՝ հավելյալ խնդիրներ առաջացնելով։
Այնուամենայնիվ, քաղաքապետը պատրաստվում է այս առաջարկը քննարկել ճանապարհային ոստիկանության ու մի շարք այլ գերատեսչությունների հետ:
Մոսկվայից Թբիլիսի` Երևանով
«Արմենիա» ավիաընկերությունը ռուսական կողմից ստացել է Երևան-Մոսկվա-Երևան ուղիղ կանոնավոր չվերթներ իրականացնելու թույլտվություն: Չվերթների ժամերը մոտ կլինեն «Վրացական ավիաուղիների» Երևան-Թբիլիսի -Երևան չվերթների ժամերին:
Այսպիսի անուղղակի չվերթներ Մոսկվայից Թբիլիսի իրականցվում են հունիսի 21-ից՝ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հրամանագրից հետո, համաձայն որի՝ հուլիսի 8-ից երկու երկրների միջև ավիափոխադրումներ իրականացնելու արգելք է մտցվել: Որոշումն ընդունվել է hունիսի 20-ին՝ Վրաստանի խորհրդարանի առջև տեղի ունեցած բազմահազարանոց ցույցից հետո, որի մասնակիցները հանդես էին գալիս Վրաստանի «ռուսական օկուպացիայի» դեմ: Սակայն փողոցային դժգոհությունների անմիջական պատճառը հունիսի 19-ին Վրաստանի խորհրդարանում մեկնարկած Ուղղափառության միջխորհրդարանական համաժողովն էր, որի բացման իրավունքը տրվել էր Ռուսաստանի Պետդումայի պատգամավոր Սերգեյ Գավրիլովին` նրան հնարավորություն տալով դա անել Վրաստանի խորհրդարանի նախագահի աթոռին նստած։
Այսպիսով՝ «Արմենիա» ավիաընկերությունը հուլիսի 8-ից օրական 2-4 չվերթ կիրականացնի դեպի Մոսկվա` կախված պահանջարկից։ Իսկ Երևան-Թբիլիսի-Երևան չվերթն օրական մեկ չվերթի փոխարեն կիրականացվի երկու անգամ:

22-28 June. An Armenian and an Azerbaijani citizen repatriated
An Armenian and an Azerbaijani citizen were repatriated on June 8 in an operation carried out with support of the International Committee of the Red Cross (ICRC). The handover took place at the international border of Armenia, in the town of Ijevan. RA citizen Zaven Karapetyan, who had crossed the international border into Azerbaijan on 20 June 2017, was repatriated. And Elvin Ibrahimov, a citizen of Azerbaijan, who had crossed the north-eastern border of Armenia on March 16, 2019, was transferred to Azerbaijan.
Increase of Minimum Wage
On June 27, the Government approved the legislative initial proposal of 2 MPs from “My Step” faction, which is about increasing the minimum wage. According to the bill, the Law on “Minimum Monthly Wages” will be amended. The minimum salary will be increased up to 63.000 dram, instead of current 55.000 dram.
During the sitting, Deputy minister of labor and social affairs Gemofin Gasparyan informed the attendees, that the minimum wage may be raised from the mentioned threshold as well. According to him, studies carried out during the last 3 months lead to the conclusion that threshold of minimum wage may be increased up to 68.000 dram. In the opinion of Gasparyan, this proposal will be presented to the NA during discussions of the bill.
Free Health Care for 0-18 years old
According to another decision of the Government, 12 billion dram will be allocated to the Ministry of health for the implementation of numerous urgent and important programs in the field.
The allocated amount will be addressed to fully implementation of hospital medical care and service within the framework of state order.
At current free medical care is provided for children under 7 years old and those making use of state privileged coditions for various reasons. According to the data of the Ministry, the number of beneficiaries, under 18 years old, making use of privileged conditions for medical care, will increase by 200.000 people.
Kocharyan Detained Again
On June 25, the Court of Appeal decided to approve the 2 appeals and imposed detention on the RA Second President Robert Kocharyan, charged with overthrowing the consitutional order on March 1, 2008.
According to the Judge Armen Danielyan, proceedings will be recalled by the Constitutional Court and sent to the Court of First Instance for carrying out new investigation. Personal guarantees of ex and current presidents of Artsakh Bako Sahakyan and Arkadi Ghukasyan are commissioned to be returned.
Read more
Flat-scale of Taxation Accepted
On June 25, NA fully approved the bill “On Making Amendments and Addenda to RA Tax Code.” 73 MPs voted in favor of the bill and 32 MPs against. It means that starting from January 1, 2020, the Income tax will be 23% for everyone in Armenia.
Rough Groundings of Flat-Scale of Taxation in Armenia
Proposal to reduce permissible speed in Yerevan
On June 26, Mayor of Yerevan Hayk Marutyan, suggested to reducing the permissible speed from 60km/h to 50km/h. The Mayor noted that in most European countries the normal speed is just 50km/h. The proposal is grounded by the increased number of accidents and victims.
The Mayor presented the statistics according to which number of accidents has increased by 23.3% in January-April, 2019 in comparison with the same period of the last year reaching to 423 cases from 343 cases. During the first 4 months of this year, 67 people died because of accidents.
The proposal has become a subject of hot debates. Those, having negative opinion, note that in case of reducing the speed, number of traffic will increase causing additional problems.
Anyhow, the Mayor is going to discuss this proposal with the Road Police and a number of other departments.
From Moscow to Tbilisi by Yerevan
“Armenia” Airlines has got permission from the Russian side for Yerevan-Moscow-Yerevan direct regular flights. Hours of flights will be close to the Yerevan-Tbilisi-Yerevan flights of “Georgian airways”.
Such indirect flights from Moscow to Tbilisi are carried out since June 21, after the decree of RF President Vladimir Putin, according to which a ban will be imposed on air carriage between the 2 countries starting from June 8. The decision was accepted on June 20, after demonstrations in front of Georgian Parliament with participation of thousands of people. The participants were against “the Russian occupation” of Georgia. However, the main reason for the protests was Inter-Parliamentary Assembly of Orthodoxy that was organized in the building of Parliament of Georgia. The right to open the Assembly was given to MP of Russian State Duma Sergei Gavrilov who was allowed to sit on the chair of the head of Georgian Parliament.
Hence, starting from July 8, “Armenia” Airlines will operate 2-4 flight a day to Moscow depending on the demand. And Yerevan-Tbilisi-Yerevan flight will be operated twice a day, instead of one flight.