Հուլիսի 20-26. Հուրգադա-Երևան չվերթի չեղարկումը ՀՀ-ին արժեցավ 47,2 մլն դրամ
Հուլիսի 25-ին Հուրգադա-Երևան չվերթի չեղարկման պատճառով Եգիպտոս հանգստի մեկնած 100-ից ավելի  ՀՀ քաղաքացիների վերադարձը դարձել էր անորոշ։ Ըստ Եգիպտոսում ՀՀ դեսպանության՝ չվերթի չեղարկման պատճառը տուր օպերատորի կողմից ավիաընկերության նկատմամբ ֆինանսական պարտավորությունները չկատարելն է։
Խնդրին արագ արձագանքել է ՀՀ կառավարությունը` 47,2 մլն դրամ վճարելով Հուրգադա-Երևան թռիչքը վերականգնելու համար, որով տուժած քաղաքացիները հուլիսի 26-ին վերադարձել են Երևան։
Եվս մեկ թռիչք ՀՀ կառավարության ֆինանսավորմամբ կիրականացվի հուլիսի 29-ին միայն այն զբոսաշրջիկների համար, որոնք Եգիպտոս էին մեկնել «A&R Tour» տուրօպերատորի փաթեթներով։ Եգիպտոսում ՀՀ դեսպանությունը կոչ է անում նրանց ընդհատել հանգիստը և օգտվել այս չվերթի հնարավորությունից։
Համաձայն Եգիպտական «Air Cairo» ավիաընկերության պաշտոնական ներկայացուցիչ` «Անրիվա Տուր» ընկերության տնօրեն Հռիփսիմե Ստամբուլյանի՝ նախնական տվյալներով՝ «A&R Tour» տուրօպերատորի ոչ բարեխիղճ աշխատանքի պատճառով տուժել է շուրջ 400 ՀՀ քաղաքացի: «Խոսքը չմեկնածների, վերադառնալ չկարողացողների և նրանց մասին է, որոնց հանգստի օրերը լրանալու են օրերս»։
«A&R Tour» տուրօպերատորի ներկայացուցիչները որևէ հայտարարություն չեն արել:
ՄԻԵԴ-ի վճիռը. Հայաստանը իր տուժած քաղաքացուն պիտի վճարի 1,6 մլն եվրո
Հուլիսի 25-ին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը հրապարակել է «Վարդանյանն ու Նանուշյանն ընդդեմ Հայաստանի» գործով վճիռը, համաձայն որի՝ Հայաստանը պետբյուջեից 1 միլիոն 608 հազար եվրո պետք է վճարի ՀՀ քաղաքացի՝ 83-ամյա Յուրի Վարդանյանին։
Վարդանյանի բնակարանը, որը մինչև 2002թ. գտնվում էր Երևանի Բյուզանդ փողոց հասցեում, պետությունը գերակա շահ էր ճանաչել և Վարդանյանին տվյալ բնակարանի համար 54 մլն փոխհատուցում էր առաջարկել, ինչը գրեթե հինգ անգամ պակաս էր իրական արժեքից: Եվրադատարանի վճռում նաև նշված է, որ Հայաստանում խախտվել են տվյալ գործով արդար դատաքննության և սեփականության իրավունքները։ ՄԻԵԴ-ը նաև արձանագրել է, որ դատաքննության ժամանակ Վճռաբեկ դատարանի նախագահի վարքը անկողմնակալ չի եղել։
Փաստաբանները նշում են, որ սա փոխհատուցման աննախադեպ չափ է: Մինչ օրս ՄԻԵԴ-ի կողմից Հայաստանի դեմ կայացրած բոլոր վճիռներով փոխհատուցումների հանրագումարն ավելի քիչ է եղել, քան այս մեկ վճռով պահանջվող գումարը։
261 մլն դրամ ԱԻՆ-ին՝ պայմանավորված հրդեհների կտրուկ աճով
Աննախադեպ քանակով հրդեհների հետ կապված խնդիրները լուծելու համար հուլիսի 25-ին Կառավարությունը 261,4 մլն դրամ է հատկացրել Արտակարգ իրավիճակների նախարարությանը։ Բացի այդ, հրդեհների քանակի կտրուկ աճով պայմանավորված՝ մի շարք սարքավորումների և ապրանքների գնում կկատարվի մեկ անձից՝ առանց մրցույթի։
Կառավարությունը նաև  450,5 մլն դրամ կհատկացնի Ջրային կոմիտեին ջրամատակակարման ենթակառուցվածքների բարելավման համար։
Ըստ դատախազության՝ Օպերայի սրճարաններն ապօրինի են տեղադրվել
Երևանի Ազատության hրապարակին կից՝ Օպերայի շենքի մոտակայքում տեղադրված սրճարաններն ապօրինի են տեղադրված: Այս մասին հայտարարություն է տարածել ՀՀ գլխավոր դատախազությունը՝ նշելով, որ հարուցված է քրեական գործ: Գլխավոր դատախազությունը նշում է, որ 2002-2018թթ․ սրճարանները հնարավոր է դարձել բացել Երևանի քաղաքապետարանի, պատմության և մշակույթի հուշարձանների պահպանության գործակալության և անշարժ գույքի կադաստրի պաշտոնյաների լիազորությունների չարաշահման հետևանքով։
Հիշեցնենք, որ այս տարվա մարտ ամսին Օպերայի շենքին կից տարածքի 5 սրճարաններից 3-ն ապամոնտաժվել են, իսկ մյուս 2-ը ապամոնտաժելու իրավական հիմքերն ապահովելու համար քաղաքապետարանը դիմել է դատարան։
Հանցագործությունների ընդհանուր թիվն աճել է 9%-ով
2019 թ․ առաջին կիսամյակում հանցագործությունների ընդհանուր թիվը Հայաստանում աճել է 9%-ով։ Հանցագործությունների հիմնական դեպքերն են՝ գողությունները և ճանապարհային երթևեկության կանոնների խախտման դեպքերը։ 16%-ով շատացել են նաև հանցագործությունների մասին հաղորդումները։ Այս մասին հուլիսի 24-ին կայացած ասուլիսում նշել է ոստիկանապետ Վալերի Օսիպյանը։
«Սոցիալական շտապօգնություն»․ նոր ծրագիր նախարարությունից
ՀՀ աշխատանքի  և սոցիալական հարցերի նախարարությունը մեկնարկել է նոր ծրագիր՝ «Սոցիալական շտապօգնություն»։ Ծրագրի նպատակն է` միավորել մարդկանց և կազմակերպությունների ռեսուրսները և ավելի թիրախային օգնություն ցուցաբերել այն մարդկանց, ովքեր հայտնվել են դժվարին վիճակում և օգնության կարիք ունեն։
Ծրագրին մասնակցելու համար  պարզապես պետք է միանալ կամավորների բանկին և առաջարկել սեփական աջակցությունը հոգեբանական, փաստաբանական, բնաիրային օգնության տեսքով, կացարանի կամ խնամքի ծառայության միանվագ տրամադրման միջոցով՝ գրանցվելով հետևյալ հղմամբ։

July 20 – 26. Cancellation of Hurghada-Yerevan Flight cost 47.2 mln drams to Armenia
As Hurghada-Yerevan flight of July 25 was cancelled, return of more than 100 RA citizens, on rest in Egypt, became uncertain. According to the Embassy of Armenia to Egypt, the flight was cancelled because of tour operator’s failure to pay fees to the airlines.
RA Government urgently responded to the occurred problem by paying 47.2 mln drams (about US$99.000) to restore the Hurghada-Yerevan flight. The citizens in Egypt returned to Armenia on July 26.
One more flight will be implemented by funding of RA Government on July 29 only for those tourists who had traveled Egypt by Armenian “A&R tour” travel company packages. The Embassy of Armenia to Egypt calls on to cancel their vacation and return by the flight.
Hripsime Stambulyan, director of “Anriva Tour” company, the authorized representative of Egypian Air Cairo airline, states that according to preliminary data, about 400 RA citizens damaged because of A&R tour operator’s failure. “The word is about those who had not flied, those who could not return and about the people whose vacation will end over these days.”
Representatives of “A&R tour” have not made any statements.
ECHR obliges Armenia to pay 1.6 mln euros for Vardanyan’s case
On July 25 the European Court of Human Rights (ECHR) issued a judgement in the case of Vardanyan and Nanushyan v. Armenia according to which Armenia should pay 1.608.000 euros to the RA citizen, 83-year-old Yuri Vardanyan.
Vardanyan’s flat, which was located at Byuzand street in Yerevan until 2002, was recognized as a supreme interest by the state. As compensation for that flat Vardanyan was offered 54 mln drams (about US$ 113.000) which is almost five times less than the real price. ECHR verdict runs that rights of fair trial and property were violated. ECHR has also noted that behaviour of the president of the Court of Cassation had not been impartial during the trial.
Lawyers state that this is an unprecedented amount of compensation. Till now, the total amount of compensation by all ECHR judgments against Armenia has been less than the sum required by this one judgment.
261 mln drams to MES Armenia due to sharp increase of fires
RA Government allocated 261.4 mln drams (more than US$ 547.000) to the Ministry of Emergency Situations (MES) to solve problems resulted from unprecedented number of fires. Besides, a number of equipment and goods will be purchased from one and the same entity without competition.
The Government will also allocate 450.5 mln drams (more than US$ 943.000) to the Water Committee to improve water supply infrastructure.
Prosecutor’s Office states:  Cafes near Opera have been illegally situated
Cafes placed near the Opera House adjacent to Yerevan’s Freedom Square are illegally placed. RA Prosecutor General’s Office has issued this statement, noting that a criminal case has been initiated. It also states that 2002-2018 cafes opened due to abuse of Officials’ authorities of Yerevan Municipality, Historical and Cultural Monuments Protection Agency [at Ministry of Culture of Armenia] and the State Committee of Real Property
During March of this year 3 out of 5 cafes near the Opera House were dismantled, and Yerevan Municipality applied to the Court to get the legal grounds for dismantling the other two as well.
Total number of crimes has increased by 9%
In the first half of 2019, total number of crimes in Armenia has increased by 9%. Main cases of crime are theft and traffic violations. Reports on crime have also increased by 16%. This is stated by Chief of Police Valeri Osipyan at press conference of July 24.
“Social Ambulance” – New program by the Ministry
RA Ministry of Labor and Social Affairs has initiated a new program called “Social Ambulance”. Goal of the program is to unite people and organizations’ resources and provide more targeted assistance to those who are in a difficult situation and need help.
To take part in the program, citizens should join the youth bank registering with the following link and suggest their own assistance in the form of psychological and advocacy help, food and clothes, housing or parental care.