Հուլիսի 17-ին Իջևանում հարյուրավոր քաղաքացիներ փակել էին Հայաստան-Վրաստան միջպետական ճանապարհը։ Ցուցարարները պահանջում էին թույլ տալ Իջևանի անտառներում շարունակել ծառահատումները՝ փայտը վաճառելու նպատակով:
Բողոքի ակցիայի մասնակիցների ու ոստիկանների միջև տեղի ունեցած բախումների հետևանքով վնասվածքներ ստացան 14 հոգի, որոնցից 12-ը՝ ոստիկան և 2-ը քաղաքացի։ Հարուցվել է քրեական գործ խուլիգանության, ինչպես նաև իրավապահ մարմնի ներկայացուցչի նկատմամբ բռնություն գործադրելու համար։ 22 անձ բերման է ենթարկվել, 13-ը՝ ձերբակալվել։ Իջևանում անկարգությունների գործով 13 անձ ներգրավվել է որպես մեղադրյալ։
Ոստիկանությունից հայտնում են, որ Իջևանում քաղաքացիների դժգոհության ալիքը մեծացավ այն բանից հետո, երբ ապօրինի ծառահատումը կանխելու նպատակով տեղադրվեցին ոստիկանության պահակակետեր այն հատվածներում, որտեղով կարող էին արտահանվել ապօրինի հատված ծառերը։
Վենետիկի հանձնաժողովի արձանագրությունը՝ բուռն քննարկումների թեմա
Հուլիսի 15-ին հանրության շրջանում բուռն քննարկումներ առաջացրեց Վենետիկի հանձնաժողովի 119-րդ նստաշրջանի արձանագրությունը, որն անդրադառնում էր Հայաստանում դատաիրավական փոփոխություններին: Այն ոչ հանրային փաստաթուղթ էր, որն ուղարկվել էր ՀՀ կառավարությանը, սակայն հասանելի էր դարձել նաև նախկին իշխանությունների ներկայացուցիներին: Վերջիններս էլ հանրությանը տեղեկացրել են այդ մասին` սեփական մեկնաբանությունների ներքո: Ինչպես օրինակ արվել է «Իրավական ուղի» ՀԿ-ի էջում: Վերջինիս համահիմնադիր է ՀՀ արդարադատության նախկին փոխնախարար, Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան Ռուբեն Մելիքյանը:
Վենետիկի հանձաժողովի արձանագրության մեջ նշվում են մի շարք կետեր Հայաստանում դատաիրավական գործընթացների վերաբերյալ, այդ թվում հանձնաժողովի պատվիրակության և ՀՀ իշխանությունների միջև այն համաձայնության մասին, որով վերջիններս հրաժարվել են հանընդհանուր վեթինգի գաղափարից` փոխարենը ուժեղացնելով դատավորների կարգապահական ընթացակարգերը և գույքային հայտարարագրումը։
Սահմանադրական դատարանը Քոչարյանի գործը ուղարկել է ՄԻԵԴ և Վենետիկի հանձնաժողով
Սահմանադրական դատարանը հուլիսի 18-ին կասեցրել է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին վերաբերող դիմումների վարույթները և դիմել Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարան ու Վենետիկի հանձնաժողով՝ խորհրդատվական կարծիք ստանալու։ Այսպիսով՝ ՍԴ-ն չի կողմնորոշվում՝ արդյոք սահմանադրական կարգի տապալման վերաբերյալ 300․1 հոդվածը, որով մեղադրվում է Ռոբերտ Քոչարյանը, համապատասխանում է Հայաստանի Սահմանադրությանը, թե ոչ։
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 8-ին ՍԴ-ն վարույթ էր ընդունել Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դիմումը։ Դատավոր Դավիթ Գրիգորյանը ՍԴ-ին խնդրել էր ստուգել նշված հոդվածի սահմանադրականությունն ու նախագահի անձեռնմխելիության հարցը։
Սևանա լիճը ինքնամաքրվում է
Սևանա լճում արդեն կարելի է լողալ։ Այս մասին հուլիսի 18-ի կառավարության նիստում նշել է Առողջապահության փոխնախարար Անահիտ Ավանեսյանը։ Ըստ նրա՝ հուլիսի 15-ին լճի 11 տարբեր տարածքներից վերցրել են փորձանմուշներ, միայն 2-ում եղել են փոքր շեղումներ նորմայից, ինչը ցույց է տալիս, որ լճի ինքնամաքրման դինամիկան լավն է։
Շրջակա միջավայրի նախարար Էրիկ Գրիգորյանը հավելել է, որ Սևանա լճում առաջացած խնդրի պատճառներն են բնակլիմայական փոփոխությունները, կեղտաջրերի և ոչ պատշաճ մաքրված տարածքներից հոսք, անասնապահությունը։ Նախարարը նշել է, որ նման խնդրից խուսափելու համար աշխատանքներ են տարվում կեղտաջրերի նվազեցման և լճի մակարդակի բարձրացման շուրջ։
105 մլն դրամ՝ զբոսաշրջության զարգացմանը
Պետբյուջեի եկամտային մասի գերակատարման արդյունքում հավելյալ 105 մլն դրամ հատկացվել է Հայաստանի զբոսաշրջային ենթակառուցվածքների զարգացման համար։
Այս գումարով նախատեսվում է աշխատանքներ իրականացնել 2 ուղղությամբ։ 15 մլն դրամով մարզերում կկառուցվեն ճանապարհային կայաններ։ Իսկ 90 մլն դրամով մարքեթինգային արշավներ կիրականացվեն թիրախային շուկաներում՝ Ռուսաստանում, Վրաստանում, Չինաստանում։
ԲԴԽ-ը նոր նախագահ ունի
Բարձրագույն դատական խորհուրդը հուլիսի 19-ին գաղտնի քվեարկությամբ նախագահ ընտրեց Ռուբեն Վարդազարյանին, ով ԲԴԽ անդամ էր ընտրվել հուլիսի 11-ին:
Հիշեցնենք, որ ԲԴԽ-ը առանց նախագահ էր մնացել մայիսի 24-ից՝ Գագիկ Հարությունյանի հրաժարականից հետո։
Սույն ընտրություններից անմիջապես հետո հրաժարական տվեց ԲԴԽ անդամ Նախշուն Տավարացյանը՝ չնայած ավելի վաղ ԲԴԽ նիստում որոշում էր կայացվել, որ վերջինս կարող է իրականացնել իր լիազորությունները, քանի որ նիստերից բացակայությունները հարգելի են։

On July 17, hundreds of citizens in Ijevan blocked the Armenia-Georgia interstate highway. The demonstarators demanded permission for deforestation and its sale.
As a result of the clashes between police officiers and demonstrators, 14 people got injured, 12 people out of which were police officiers and 2 were citizens. Criminal cases initiated on the basis of hooliganism and use of force against the law enforcement official. 22 people were detained, of which 13 were arrested. 13 people were involved as defendants in the case of disorders in Ijevan.
The police report that dissatisfaction wave of citizens in Ijevan increased after police blockades were placed in those places through which illegal tree felling might have been removed.
The Venice Commission Protocol as a topic of hot discussion
On July 15, a hot public debate broke out on the protocol of 119th plenary session of the Venice Commission, which touched upon judicial reforms in Armenia. It’s a non-public document which was forwarded to the RA Government having accsess by the previous authorities as well. The latter informed the public about the document under the light of their own commentaries, like on the Facebook page of “Path of Law” NGO. Former RA Deputy Justice Minister and former NKR Human Rights Defender Ruben Melikyan is a co-founder of the page.
The Venice Commission Protocol runs a number of points on the judicial processes in Armenia, including the agreement between the commission delegation and RA authorities. According to it, the latter refused to carry out a general vetting and preferred strengthening disciplinary procedures of judges and property declaration.
The Constitutional Court sends Kocharyan’s case to ECHR and Venice Commission
On July 18, the RA Constitutional Court (CC) suspended proceedings against RA second President Robert Kocharyan and turned to Venice Commission and ECHR (European Court of Human Rights) for a consultative opinion. RA CC can not exactly determine constitutionality of the Article 300.1 of the Criminal Code (overthrowing the constitutional order).
It should be reminded that on July 8 RA CC initiated proceedings on the basis of the appeal of the Yerevan Court of General Jurisdiction. Judge Davit Grigoryan asked the Constitutional Court to check the constitutionality of the article and issue of the president’s immunity.
Lake Sevan
It is already allowed to swim in Lake Sevan. This was stated by Deputy Health Minister Anahit Avanesyan during the Cabinet meeting on July 18. She reported that samples were taken from 11 different sites as of July 15, and only two samples showed small deviations from the norm, which testifies that the lake has good dynamics of self-purification.
Environment Minister Erik Grigoryan states that causes of the problem in Lake Sevan are climate changes, discharge of wastewater and flow of improperly cleaned areas, cattle breeding. The Minister also noted that to avoid the problem, works are being carried out to reduce sewage and raise the level of the lake.
105 mln drams (about US$ 220.000) to Tourism Development
As a result of extra budgetary funds, the Government allocated 105 mln drams for developing tourism infrastructure.
It is planned to carry out work in 2 directions. 15 mln drams (more than US$ 31.000) will be allocated for building regional road stations. And 90 mln drams (more than US$ 188.000) will be spent for marketing purposes in key foreign markets – Russia, Georgia and China.
New Chairman of Supreme Judicial Council (SJC)
RA SJC elected Ruben Vardazaryan as its new chairman by secret voting on July 19. He was elected SJC member on July 11.
It should be reminded that SJC had no chairman since Gagik Harutyunyan’s resignation on May 24.
Immediately after the mentioned elections, SJC member Nakhshun Tavaratsyan resigned, though earlier during SJC session a decision was made about the fact that the latter may exercise her powers as her absences from sessions are excused.