Հայաստան 2050. խնամքի կարիքը՝ տնտեսության գլխավոր մարտահրավեր
Հայաստանի համար առաջիկա տասնամյակների ամենասուր տնտեսական մարտահրավերներից մեկը կապված է լինելու բնակչության ծերացման հետ։
Տարեցների թվի աճին զուգահեռ՝ աստիճանաբար ձևավորվելու է հասարակություն, որտեղ ավելի մեծ թվով քաղաքացիներ են կախված լինելու առողջապահական, սոցիալական և խնամքի ծառայություններից, իսկ այդ ծախսերը հոգալու բեռը մնալու է աշխատող բնակչության համեմատաբար նեղ շերտի վրա։
Այլ կերպ ասած՝ հասարակության ծերացումը փոխելու է ոչ միայն բնակչության տարիքային կառուցվածքը, այլև պետության ծախսերի տրամաբանությունը։ Եթե այսօր հանրային ռեսուրսների զգալի մասն ուղղվում է երեխաների և երիտասարդների կրթությանն ու զարգացմանը, ապա արմատական փոփոխություններ չանելու դեպքում առաջիկա տասնամյակներին այդ հարաբերակցությունը կարող է կտրուկ փոխվել։
Այս պատկերն ու սպասվող մարտահրավերները հիմնավորվում են «Ազգային փոխանցումային հաշիվների» (NTA) 2019 թ․-ի հիմնարար զեկույցով և դրան հաջորդած՝ 2023 թ․-ի թարմացված վերլուծությամբ (որը ներառում է նաև Ժամանակի փոխանցումային հաշիվների՝ NTTA տվյալները): Այս զեկույցներում արտացոլված է, թե տարբեր տարիքային խմբեր իրենց կյանքի ընթացքում որքան են արտադրում, որքան են սպառում, և ինչպես են այդ տնտեսական հոսքերը բաշխվում ընտանիքների, պետության ու հասարակության միջև։
Ժողովրդագրական ծերացման պայմաններում աճելու է տարեցների խնամքին ուղղվելիք ծախսերի բեռը պետության և աշխատունակ բնակչության համար։ Հետևաբար խնդիրը միայն սոցիալական քաղաքականության բարեփոխումների մեջ չէ․ սա նաև բյուջեի, աշխատաշուկայի, արտադրողականության և Հայաստանի երկարաժամկետ տնտեսական կայունության հարց է։
Հայաստանում արտադրողականության կարճ շրջանը. ի՞նչ փոխվեց 2019-ից 2023 թվականներին
Տնտեսական կենսափուլը ցույց է տալիս, թե մարդն իր կյանքի որ հատվածում է ավելի շատ եկամուտ ստեղծում, քան սպառում, և որ փուլում՝ հակառակը։ Պատկերը լիարժեք հասկանալու համար հարկավոր է դիտարկել վերը նշված երկու առանցքային զեկույցները, որոնց համեմատությունը ցույց է տալիս տնտեսական աճի դրական, բայց սեռային առումով խիստ անհամաչափ ազդեցությունը։
2019 թ․-ին ամբողջ բնակչության կտրվածքով տնտեսական դրական հավելուրդ (երբ մարդն ավելի շատ արտադրում է, քան սպառում) արձանագրվում էր միայն 32-48 տարեկանների շրջանում:
2023 թ․-ի թարմացված տվյալներով՝ տնտեսական ակտիվության արդյունքում այդ արտադրողական շերտը լայնացել է՝ ընդգրկելով 26-51 տարեկաններին։
Սակայն սեռային բաշխվածությամբ դիտարկելիս ի հայտ է գալիս խիստ անհամաչափ պատկեր։ 2019-ից 2023 թվականներին միայն տղամարդկանց արտադրողական տարիքն է էապես լայնացել՝ 26-52-ից դառնալով 24-ից 53 տարեկան։
Մինչդեռ կանայք՝ պայմանավորված չվճարվող խնամքի ահռելի բեռով և աշխատաշուկայում ցածր ներգրավվածությամբ, անգամ 2023-ի բարձր տնտեսական աճի պայմաններում իրենց կյանքի որևէ փուլում պաշտոնապես չեն ունեցել դրական տնտեսական հաշվեկշիռ (նրանց պաշտոնական եկամուտը երբեք չի գերազանցել սպառումը)։ Ավելին, կանանց կենսափուլի պակասուրդն անգամ մեծացել է, քանի որ նրանց սպառման աճն ավելի արագ է եղել, քան եկամուտների աճը։
Մինչև 24-26 տարեկանը երեխաներն ու երիտասարդները հիմնականում սպառող են, քանի որ նրանց վրա ուղղվում են կրթության, առողջապահության և ընտանիքի կամ պետության այլ ծախսերը։ Իսկ արդեն 53 տարեկանից հետո, ըստ հաշվարկների, արտադրողական շերտն աստիճանաբար կրկին տեղափոխվում է ավելի շատ սպառողի դաշտ։
Սա ստեղծում է կառուցվածքային լուրջ անհամապատասխանություն։ Պետությունն անվճար հանրակրթություն է ապահովում մինչև անհատի 16-18 տարեկան դառնալը, սակայն տնտեսությանը դրական հաշվեկշիռ տալու փուլը տղամարդկանց մոտ սկսվում է բավականին ուշ՝ միայն 24-26 տարեկանից, իսկ կանանց դեպքում պաշտոնապես այդպես էլ չի սկսվում։
Արտադրողական շերտը նեղ է, իսկ պակասուրդը՝ շատ մեծ
2019 թվականի բազային տվյալներով՝ Հայաստանի ամբողջ տնտեսության կտրվածքով 32-48 տարեկան արտադրողական խումբը ստեղծում էր ընդամենը 146 մլրդ դրամի մաքուր տնտեսական օգուտ (հավելուրդ): Մինչդեռ մյուս բոլոր տարիքային խմբերի սպառած, բայց չվաստակած գումարը (պակասուրդը) հասնում էր 2.22 տրլն դրամի: Թեև 2023 թվականին, տնտեսական ակտիվությամբ պայմանավորված, ընդհանուր պակասուրդը որոշակիորեն մեղմվել է՝ կազմելով 1.89 տրլն դրամ, սակայն այս ահռելի ճեղքվածքի կառուցվածքային խնդիրը մնում է անփոփոխ։
Այս հսկայական տարբերությունը ցույց է տալիս, թե ինչու է ժողովրդագրական ծերացումը ոչ միայն սոցիալական խնդիր, այլև լուրջ ռիսկ պետբյուջեի համար։ Երբ արտադրող շերտը փոքր է (և, ինչպես արդեն տեսանք, հիմնականում հենված միայն տղամարդկանց աշխատանքի վրա), իսկ սպառող խմբերի կարիքները՝ մեծ, պետությունը կանգնում է ռեսուրսների վերաբաշխման դժվար ընտրության առաջ։
2050 թվականին այդ ընտրությունն ավելի բարդ է լինելու։
Եթե 2019 թվականին տնտեսական պակասուրդի 61%-ն ուղղվում էր երեխաներին ու երիտասարդներին, իսկ 39%-ը՝ տարեցներին, ապա, ըստ կանխատեսումների, 2050 թվականին այդ հարաբերակցությունը շրջվելու է։ Սպասվում է, որ պակասուրդի 60%-ը պայմանավորված է լինելու տարեց բնակչության կարիքներով, և միայն 40%-ը՝ երիտասարդների ու երեխաների։
Այս փոփոխությունը նշանակում է, որ առողջապահության և սոցիալական ապահովության ծախսերն աճելու են, իսկ այդ բեռը կրող աշխատող մարդկանց թիվը կրճատվելու է։ NTA զեկույցի համաձայն՝ առողջապահության ոլորտում պետական ծախսերի զգալի աճ է նկատվում հատկապես 63 տարեկանից բարձր բնակչության շրջանում։
Ծերացող հասարակության առաջին ազդակները մարզերում
2025-ին Հայաստանում կենսաթոշակ է ստացել 505,160 մարդ, ինչը կազմում է երկրի մշտական բնակչության մոտ 16.4%-ը։ Մարզային կտրվածքով ամենաբարձր ցուցանիշներն ունեն Սյունիքը՝ 20.6%, Վայոց ձորը՝ 20.4%, և Լոռին՝ 19.2%․ այսինքն՝ այդ մարզերում կենսաթոշակառուները մոտենում են կամ արդեն կազմում են բնակչության յուրաքանչյուր հինգերորդը։
Կենսաթոշակային բեռը միայն մարդկանց թվով չի չափվում։ 2025-ին միջին կենսաթոշակը կազմել է 49,451.2 դրամ, ինչի հիման վրա կարելի է մոտավոր հաշվարկել, որ պետությունը կենսաթոշակների համար ամսական հատկացնում է շուրջ 25 մլրդ դրամ, իսկ տարեկան՝ մոտ 300 մլրդ դրամ։
Ընդհանուր ծախսի ամենամեծ բաժինը բնականաբար բաժին է ընկնում այն տարածքներին, որտեղ կենսաթոշակառուների բացարձակ թիվն է մեծ՝ առաջին հերթին Երևանին, ապա խոշոր բնակչություն ունեցող մարզերին։
Իսկ Սյունիքի, Վայոց ձորի և Լոռու առանձնահատկությունն այն է, որ այստեղ բարձր է ոչ թե միայն վճարումների ընդհանուր ծավալը, այլ կենսաթոշակառուների մասնաբաժինը բնակչության մեջ։ Սա է պատճառը, որ այդ մարզերում ծերացման ազդեցությունը կարող է ավելի շուտ զգացվել համայնքային ծառայությունների, խնամքի համակարգի և աշխատուժի պակասի մակարդակում։
Ընտանի՞ք, թե՞ կարիերա. ինչու են կանայք ստիպված լինում ընտրություն կատարել
Արտադրողականության այս կարճ շրջանը միայն տարիքային կամ ժողովրդագրական խնդիր չէ։ Այն նաև աշխատաշուկայում առկա գենդերային խորը անհամաչափության հետևանք է։ Սա, իհարկե, չի նշանակում, թե կանայք պետք է ընտանիք կազմելը զոհաբերեն հանուն տնտեսության։ Խնդիրն այն է, որ համակարգը կնոջը հաճախ դնում է երկընտրանքի առաջ՝ թույլ չտալով ներդաշնակորեն համատեղել մայրությունն ու մասնագիտական զարգացումը։
«Ամերիա» խորհրդատվական ընկերության հետազոտությունների գլխավոր խորհրդատու Արտաշես Շաբոյանի խոսքով՝ Հայաստանում պաշտոնապես զբաղվածների մոտ 60%-ը տղամարդիկ են, իսկ կանանց միայն 40%-ն ունի աշխատանք։
Նրա դիտարկմամբ՝ հատկապես մինչև 30 տարեկանը կանայք հաճախ ստիպված դուրս են մնում աշխատանքային և մասնագիտական զարգացման ընթացքից. «Ինչ-որ մի պահ է գալիս, որ նրանք կորում են աշխատաշուկայից, որովհետև ընտանիք են կազմում… և ամբողջությամբ կլանվում են էդ խնդիրները լուծելու մեջ»։
Կարդացեք նաև․ Կանանց չգնահատված ներուժը. ինչո՞ւ է տնտեսության ամենամեծ ռեսուրսը մնում անտեսված
ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Տաթևիկ Ստեփանյանն էլ նշում է, որ աշխատաշուկայում կանանց մասնակցությունը 49% է, մինչդեռ տղամարդկանց դեպքում այն հասնում է 70%-ի։ Ըստ նրա՝ այս շուրջ 20 տոկոսային կետի տարբերության հիմնական պատճառը խնամքի անհամաչափ բեռն է։
Այսինքն՝ կանայք հաճախ ոչ թե չեն աշխատում, այլ կատարում են հսկայածավալ չվճարվող աշխատանք՝ երեխաների ու տարեցների խնամք, կենցաղի վարում։ Այդ աշխատանքը տնտեսության համար անհրաժեշտ է, բայց պաշտոնական եկամուտների հաշվարկներում չի երևում։
Ժամանակի փոխանցումային հաշիվների (NTTA) զեկույցի համաձայն՝ կանայք շաբաթական մինչև 49 ժամ ծախսում են չվճարվող խնամքի և կենցաղային աշխատանքի վրա։ Փաստացի, կնոջ կատարած չվճարվող աշխատանքի ծավալը գերազանցում է ստանդարտ լրիվ դրույքով աշխատանքային շաբաթը (40 ժամ), ինչն ուղղակիորեն խլում է նրա ժամանակը և սահմանափակում մրցունակ մնալու հնարավորությունը պաշտոնական աշխատաշուկայում։
Չվճարվող խնամքը դառնում է մակրոտնտեսական խնդիր
Տղամարդկանց և կանանց տնտեսական կենսափուլերի տարբերությունը ցույց է տալիս, թե որքան մեծ է չվճարվող խնամքի ազդեցությունը երկրի արտադրողականության վրա։
Եթե տղամարդիկ դրական տնտեսական հաշվեկշիռ են պահպանում 24-ից 53 տարեկանում, ապա կանայք, ըստ NTA-ի տվյալների, իրենց կյանքի որևէ փուլում պաշտոնապես չեն հասնում դրական տնտեսական հավելուրդի։
Սա չի նշանակում, որ կանայք տնտեսությանը չեն մասնակցում կամ նրանց տնտեսական ներդրումը ցածր է։ Հակառակը՝ երբ դիտարկման է ենթարկվում նաև չվճարվող աշխատանքը (NTTA զեկույց), պարզվում է, որ կանանց ընդհանուր տնտեսական ներդրումը կյանքի շատ փուլերում (հատկապես ընտանիքի կազմավորման տարիներին) հավասարվում կամ անգամ գերազանցում է տղամարդկանց ներդրմանը: Բայց քանի որ այդ աշխատանքը հիմնականում չի վարձատրվում, այն չի դառնում եկամուտ, չի ձևավորում սոցիալական ապահովության իրավունքներ (օրինակ՝ կենսաթոշակային ստաժ ծերության ժամանակ) և չի արտացոլվում որպես արտադրողական ներդրում։
Այս պատճառով կանանց աշխատաշուկա վերադարձը կամ նրանց չվճարվող աշխատանքի արժևորումը դառնում է ոչ միայն հավասարության, այլև տնտեսական կայունության հարց։
Պետական բյուջեի փիլիսոփայությունը փոխվում է՝ զարգացումից դեպի պահպանում
Ժողովրդագրական ծերացումը փոխում է պետության ծախսերի տրամաբանությունը։ Եթե նախկինում հանրային ռեսուրսների մեծ մասը պետք է ուղղվեր ապագա սերնդի զարգացմանը՝ կրթությանը, առողջությանը, մասնագիտական կարողությունների ձևավորմանը, ապա առաջիկայում ավելի մեծ բաժին է պահանջելու տարեց բնակչության խնամքը և ապահովությունը։
«Ամերիա» ընկերությունների խմբի զարգացման գծով տնօրեն Տիգրան Ջրբաշյանը սա նկարագրում է որպես լրջագույն դիսբալանս։
«Նախկինում հասարակությունն իր ռեսուրսները ներդնում էր երիտասարդ սերնդի մեջ՝ կրթելու համար: Հիմա ստիպված է այդ ռեսուրսն ուղղել տարեցներին՝ մարդավայել գոյություն ապահովելու համար: Սա բերում է կտրուկ դիսբալանսի»։
Տնտեսագիտական լեզվով ասած՝ պետությունը ստիպված է լինելու մարդկանց զարգացմանն ու կրթությանն ուղղված գումարները կրճատել և դրանք ծախսել տարեցների խնամքի ու պարզ գոյատևման վրա։ Իսկ եթե աշխատողների թիվը չավելանա, այդ վերադասավորումը կարող է սահմանափակել զարգացման հնարավորությունները։
Ի՞նչ լուծումներ է առաջարկում պետությունը
Այս ռիսկերը ներառված են Հայաստանի 2024-2040 թվականների ժողովրդագրական ռազմավարության հիմքում։ Ռազմավարության տրամաբանությունը երկու հիմնական ուղղություն ունի՝ արտադրողական բազայի ընդլայնում և ակտիվ ծերացում։
Պարզ ասած՝ մի կողմից նպատակ կա աշխատաշուկա բերել հնարավորինս շատ մարդկանց, որոնց տնտեսական ներուժն այսօր լիարժեք չի օգտագործվում: Մյուս կողմից՝ անհրաժեշտ է պայմաններ ստեղծել, որպեսզի տարեցները կարողանան ավելի երկար պահպանել իրենց աշխատունակությունն ու սոցիալական ակտիվությունը։
Այս համատեքստում պետությունը փորձում է նաև նվազեցնել կանանց վրա ընկած խնամքի բեռը։
Փոխնախարար Տաթևիկ Ստեփանյանի խոսքով՝ վերջին տարիներին ՄԱԿ-ի գործակալությունների հետ համատեղ ծրագրերով ավելի քան 2300 կին վերապատրաստվել է՝ վերականգնելով մասնագիտական հմտություններն ու վերադառնալով աշխատաշուկա։
Բացի այդ, պետությունը զարգացնում է խնամքի ենթակառուցվածքներ։ Դպրոցաշինությանը և մանկապարտեզների ընդլայնմանը զուգահեռ՝ պիլոտային կարգով վերաբացվել են մոտ 10 մսուրային խմբեր, որոնք նախատեսված են մինչև 2 տարեկան երեխաների խնամքի համար։
Սակայն միայն մսուրներին ապավինելը կարող է ռիսկային լինել։ Ըստ միջազգային հետազոտությունների՝ վաղ տարիքում երեխային օրական երկար ժամերով ընտանիքից բաժանելը կարող է հոգեբանական և վարքային խնդիրներ առաջացնել։ Ուստի, ժամանակակից մոտեցումը ոչ թե երեխային մեկուսացնելն է, այլ «ընտանիքամետ» աշխատավայրերի ձևավորումը, որտեղ հավասարապես պաշտպանված են և՛ մոր աշխատելու, և՛ երեխայի առողջ զարգացման իրավունքները։
Հենց այս տրամաբանությամբ պետությունը նախատեսում է ֆինանսապես աջակցել 100 և ավելի աշխատատեղ ունեցող կազմակերպություններին, որպեսզի նրանք իրենց տարածքում ստեղծեն երեխաների խնամքի սենյակներ։ Որպես առաջին քայլ՝ Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը նման սենյակ է հիմնում հենց իր գերատեսչությունում։
Մեկ այլ նորարարական լուծում էլ արդեն ամրագրվել է Ժողովրդագրության ռազմավարության մեջ. ընտանիքում չվճարվող խնամքը որպես ֆորմալ տնտեսական գործունեություն ճանաչելը:
Օրինակ, եթե կնոջ՝ աշխատանքի վերադառնալուց հետո երեխայի խնամքը ստանձնում են տատիկն ու պապիկը, պետությունը նախատեսում է ֆինանսական փոխհատուցում տրամադրել նրանց։ Այսպես ավագ սերնդի կատարած այդ աշխատանքը վերածվում է վարձատրվող զբաղվածության:
Չվճարվող խնամքը անտեսվում է աշխատանքային ստաժը հաշվարկելիս
Քննարկվող կարևոր ուղղություններից մեկն էլ չվճարվող կենցաղային աշխատանքին դրամական արժեք տալն է՝ մոնետիզացիան։ Սա այն աշխատանքն է, որը հիմնականում կատարվում է տանը, հաճախ կանանց կողմից, բայց չի վարձատրվում և չի երևում պաշտոնական տնտեսական հաշվարկներում։
ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Տաթևիկ Ստեփանյանի խոսքով՝ այսօր նման աշխատանքը չի դիտարկվում որպես վարձատրվող աշխատանք, իսկ կենսաթոշակի տարիքում՝ որպես աշխատանքային ստաժ կամ դրա հիմք։
«Մեր նպատակն է այս ամենը մոնետիզացնել և վերածել իրավակիրառ պրակտիկայի՝ նախ օրենսդրության, հետո արդեն ծառայությունների մակարդակում», – նշում է Ստեփանյանը։
Այսինքն՝ նպատակ կա այդ աշխատանքը գնահատել փողով և այնպես ամրագրել օրենքով, որ այն աշխատի գործնականում։
Եթե այս մոտեցումը գործնական կիրառություն ստանա, կնոջ կատարած ոչ ֆորմալ տնային և խնամքի աշխատանքը կարող է հստակ արժևորվել և ապագայում դիտարկվել նաև աշխատանքային ստաժի հաշվարկում։
Այս գաղափարը կենսական նշանակություն ունի այն կանանց համար, որոնք ոչ թե անգործության, այլ երեխաների կամ տարեցների խնամքի պատճառով երկար տարիներ դուրս են մնացել ֆորմալ աշխատաշուկայից։ Առանց այս փոփոխության նրանք ապագայում կանգնում են նվազագույն կենսաթոշակ ստանալու վտանգի առաջ՝ չնայած ողջ կյանքում կատարած տնտեսապես արժեքավոր ու բարդ աշխատանքին։
Խնդիրը միայն բյուջեն չէ, այլ ընտրության ազատությունը
Թվերից և տնտեսական հաշվարկներից բացի՝ այս հարցն ունի նաև մարդու իրավունքների և արժանապատիվ կյանքի շերտ։
ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Լուսինե Սարգսյանի դիտարկմամբ՝ այս թեման երկար ժամանակ քննարկվել է հիմնականում մարդու իրավունքների տեսանկյունից, և միայն հիմա է դրան գումարվել նաև ֆինանսական հաշվարկը։
Տաթևիկ Ստեփանյանն էլ ընդգծում է. որքան էլ երկրի տնտեսական աճն այսօր պահանջի կանանց ավելի մեծ ներգրավվածություն աշխատաշուկայում, պետության քաղաքականության հիմքում պետք է անխախտ մնա կնոջ ընտրության ազատությունը։
«Պետք է ուղղակի հարցնենք այդ կնոջը՝ ինքը ուզո՞ւմ է վերադառնալ աշխատաշուկա, թե՞ ուզում է ուղղակի տանը երեխաներին խնամել»։
Ըստ Տիգրան Ջրբաշյանի՝ ելքը մեկ ընտրությունը մյուսի հաշվին պարտադրելը չէ։ Պետք է ստեղծել այնպիսի պայմաններ, որպեսզի մարդն իրացնի իր ողջ ներուժն առանց ծանր զոհողությունների։
Իսկ դրա համար անհրաժեշտ են հասանելի խնամքի կենտրոններ, աշխատանքային ճկուն գրաֆիկներ (այդ թվում՝ հեռավար և կես դրույքով աշխատանքի հնարավորություն), անտեսանելի աշխատանքի ճանաչում և տարեցներին հասարակական ու տնտեսական կյանքում ավելի երկար պահելու լուծումներ։
Հայաստանի համար 2050 թվականի առանցքային տնտեսական մարտահրավերը, եթե․․․
Հայաստանի համար 2050-ի մռայլ սցենարը կանխորոշված չէ։ Սակայն այն կդառնա իրականություն, եթե պետությունը ժամանակին չհարմարեցնի իր քաղաքականությունը ծերացող հասարակությանն ու աշխատող մարդկանց թվի կրճատմանը։
Եթե բարիք ստեղծող քաղաքացիների բանակը չմեծանա, իսկ խնամքի ծանր բեռը շարունակի մնալ ընտանիքների և հատկապես կանանց ուսերին, ապա ապագայում պետական ռեսուրսներն ուղղվելու են ոչ թե զարգացմանը, այլ բացառապես սոցիալական գոյատևմանն ու տարեցների խնամքին։
Ինտերակտիվ վահանակի օգնությամբ ստուգեք Ձեր անձնական տնտեսական հետագիծը 2050թ․ համար
Այս պայմաններում միայն 26-51 տարեկանների (այն էլ՝ հիմնականում տղամարդկանց) նեղ արտադրողական շերտի վրա հույս դնելը չափազանց ռիսկային է։ Դա անտանելի բեռ կդառնա բյուջեի համար և կխլի զարգացմանն ուղղված ներդրումները։
Հայաստանի համար լուծումը տնտեսությանը մասնակցողների շրջանակի ընդլայնումն է՝ կանանց չօգտագործված ներուժի վերադարձը աշխատաշուկա, չվճարվող խնամքի արժևորումը, առողջ տարեցների ակտիվ ներգրավումը և բյուջեի այնպիսի վերակառուցումը, որը կպահպանի արժանապատիվ խնամքն ու չի կրճատի ապագայի ներդրումները։
Ի վերջո, ժողովրդագրական ծերացումը միայն տարեցների խնդիրը չէ։ Սա առաջին հերթին հարց է այն մասին, թե ով է աշխատելու, ով է խնամելու, ով է վճարելու, և ինչպես է պետությունը բաշխելու իր սահմանափակ ռեսուրսները առաջիկա տասնամյակներին։
Հեղինակ՝ Սուրեն Դեհերյան
Վիզուալիզացիան և ինտերակտիվ վահանակը՝ Կարինե Դարբինյանի
Գլխավոր պատկերը ստեղծվել է ԱԲ գործիքով
Հրապարակումը պատրաստվել է «Ժողովրդագրական դիմակայունություն. կանանց կարողությունների և հնարավորությունների ընդլայնում՝ տվյալահեն քաղաքականության միջոցով» ծրագրի շրջանակում, որը իրականացվում է ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի կողմից։ Ծրագիրը ֆինանսավորվում է Միացյալ Թագավորության Միջազգային զարգացման աջակցության շրջանակում։ Նյութում արտահայտված տեսակետները պարտադիր չէ, որ արտացոլեն Միացյալ Թագավորության կառավարության և ՄԱԿ–ի Բնակչության հիմնադրամի պաշտոնական դիրքորոշումները:

Armenia 2050: When the Need for Care Becomes a Major Economic Challenge
One of the most serious economic challenges Armenia will face in the coming decades will be population aging.
As the number of older people grows, Armenia will gradually become a society in which more people will depend on healthcare, social support and care services. At the same time, the responsibility for covering these costs will fall on a relatively small share of the working class.
In other words, population aging will not only change the country’s age structure, but also the way the government allocates public spending. Today, a significant share of public resources is directed towards the education and development of children and young people. However, without major changes, this balance could shift in the coming decades.
This outlook and the expected challenges are supported by the main 2019 National Transfer Accounts (NTA) report and the updated 2023 analysis that followed it, which also includes data from the National Time Transfer Accounts (NTTA). These reports show how much different age groups produce and consume over the course of their lives, and how these economic resources are shared among families, the government and society.
As the population ages, the cost of caring for older people will place a growing burden on the government and the working-age population. The issue, therefore, is not limited to reforming social policy. It is also a question of the national budget, the labor market, productivity, and Armenia’s long-term economic stability.
Armenia’s Short Productive Period: What Changed between 2019 and 2023?
economic life cycle shows during which part of a person’s life they earn more than they consume, and during which part the opposite is true. To fully understand the picture, it is necessary to look at the two key reports mentioned above. Comparing them shows that economic growth has a positive effect, but that this effect was highly unequal between women and men.
In 2019, across the population as a whole, a positive economic surplus, when a person produces more than they can consume, was recorded only among people aged 32 to 48.
According to the updated 2023 data, increased economic activity expanded this productive age range to include people aged 26 to 51.
However when the data is broken down by sex, a highly unequal picture appears. Between 2019 and 2023, only men saw a significant expansion in their productive years, from ages 26-52 to ages 24-53.
Women, meanwhile, did not officially have an economic balance at any stage of their lives, even during the strong economic growth recorded in 2023. This was linked to the enormous burden of unpaid care work and women’s lower participation in the labor market. In other words, women’s official income never exceeded their consumption. Moreover, the deficit across women’s economic life cycle actually increased because their consumption grew more than their income.
Until around the ages of 24 to 26, children and young people are mostly consumers because resources are spent on their education, healthcare and other costs covered by families or the state. According to the estimates, after the age of 53, the productive group gradually shifts back into a stage where people consume more than they produce.
This, in turn, creates a serious structural imbalance. The state provides free public education until a person reaches around 16 to 18 years of age. However, for men, the stage when they begin to make a positive net contribution to the economy starts much later, only at around ages 24 to 26. For women, according to the official data, that stage never begins at all.
The Productive Layer is Narrow, and the Deficit is Very Large
Based on 2019 baseline data, across Armenia’s entire economy, the 32-48 age productive group created a net economic benefit (surplus) of only 146 billion AMD. Meanwhile, the amount consumed but not earned (the deficit) by all other age groups reached 2.22 trillion AMD. Although the total deficit somewhat eased in 2023 due to economic activity, amounting to 1.89 trillion AMD, the structural problem of this enormous gap remains unchanged.
This vast difference shows why demographic aging is not only a social issue, but also a serious risk for the state budget. When the producing layer is small (and as we have seen, mainly reliant on men’s labor) and the needs of consumer groups are large, the state faces a difficult choice in the redistribution of resources.
In 2050, that choice will be even more complicated.
If in 2019, 61% of the economic deficit was directed towards children and youth and 39% toward the elderly, then according to forecasts, this ratio will flip by 2050. It is expected that 60% of the deficit will be driven by the needs of the elderly population, and only 40% by youth and children.
This means that healthcare and social security expenditures will increase, while the number of working people bearing that burden will decrease. According to the NTA report, a significant increase in public spending in the healthcare sector is observed especially among the population of 63 years of age.
The First Signs of an Aging Population in the Regions
In 2025, 505,160 people in Armenia received pensions, which accounts for about 16.4% of the country’s permanent population. By region, the highest indicators are in Syunik (20.6%), Voyots Dzor (20.45%), and Lori (19.2%); that is, in these regions, pensioners are approaching or already constitute one in every 5 residents.
The pension burden cannot be measured by the number of people alone. In 2025, the average pension was AMD 49,451.2. Based on this figure, it can be roughly estimated that the state spends about AMD 25 billion per month on pensions, or around AMD 300 billion per year.
Naturally, the largest share of total spending goes to areas with the highest absolute number of pensioners—first and foremost Yerevan, followed by the more populous regions.
What makes Syunik, Vayots Dzor and Lori different is that not only is the overall volume of pension payments high, but pensioners also make up a large share of the population. This means that the effects of aging may be felt earlier in these regions through pressure on community services, the care system and the availability of workers.
The pension burden is not measured by the number of people alone. In 2025, the average pension was 49,451.2 AMD, based on which it can be roughly calculated that the state allocates about 25 billion AMD monthly for pensions, and approximately 300 billion AMD annually.
The largest share of total expenditure naturally falls on those areas where the absolute number of pensioners is high– primarily Yerevan, followed by regions with large populations.
The peculiarity of Syunik, Dzor, and Lori is that it is not just the total volume of payments that is high, but the share of pensioners within the population. This is why the impact of aging in these regions may be felt sooner at the level of community services, the care system, and labor shortages.
Family or Career: Why Women are Forced to Make a Choice
This short period of productivity is not just an age or demographic issue. It is also a consequence of the deep gender imbalance in the labor market. This, of course, does not mean that women should sacrifice starting a family for the sake of the economy. The problem is that the system often places women in a dilemma, not allowing them to harmoniously combine motherhood and professional development.
According to Artashes Shaboyan, Chief Consultant of Research at “Ameria” consulting company, about 60% of those officially employed in Armenia are men, while only 40% of women have jobs.
In his observation, especially before the age of 30, women are often forced out of the process of work and professional development: “A moment comes where they disappear from the labor market because they start a family… and are completely absorbed in solving those problems”
Tatevik Stepanyan, Deputy Minister of Labour and Social Affairs of Armenia, also notes that women’s labour-force participation stands at 49%, compared with 70% for men. According to her, the main reason for this gap of around 20 percentage points is the unequal burden of care work.
In other words, women are often not inactive. Instead, they carry out a huge amount of unpaid work, including caring for children and older people and managing the household. This work is essential to the economy, but it is not reflected in official income calculations.
According to the National Time Transfer Accounts (NTTA) report, women spend up to 49 hours per week on unpaid care and household work. In practice, the amount of unpaid work carried out by women exceeds a standard full-time working week of 40 hours. This directly takes away their time and limits their ability to remain competitive in the formal labour market.
Unpaid Care Becomes a Macroeconomic Problem
The difference between the economic life cycles of men and women shows how great the impact of unpaid care is on the country’s productivity.
If men maintain a positive economic balance between the ages of 24 and 53, then women, according to NTA data, do not officially reach a positive economic surplus at any stage of their lives.
This does not mean that women do not participate in the economy or that their economic contribution is low. On the contrary, when unpaid work is also taken into account (NTTA report), it turns out that women’s total economic contribution in many stages of life (especially during the years of family formation) equals or even exceeds that of men.
The Philosophy of the State Budget Is Shifting from Development to Maintenance
Population aging is changing the logic of public expenditure. In the past, a large share of public resources was expected to be invested in the development of future generations, including education, health and the development of professional skills. In the coming years, however, a growing share of those resources will be required to support the care and well-being of the older population.
Tigran Jrbashyan, Director of Development at the “Ameria” Group of Companies, describes this as a severe imbalance.
“In the past, society invested its resources in educating the younger generation. Now it is being forced to direct those resources towards the elderly in order to ensure a dignified existence. This creates a sharp imbalance.”
In economic terms, the state may be required to reduce spending on human development and education and redirect those resources towards the care and basic subsistence of older people. Unless the number of workers increases, this reallocation could limit opportunities for development.
What Solutions Is the Government Proposing?
These risks are reflected in Armenia’s 2024–2040 Demographic Strategy. The strategy is built around two main priorities: expanding the productive base and promoting active ageing.
In simple terms, one objective is to bring as many people as possible into the labour market whose economic potential is currently underused. The other is to create conditions that enable older people to remain economically capable and socially active for longer.
In this context, the government is also seeking to reduce the burden of care that falls on women.
According to Deputy Minister Tatevik Stepanyan, more than 2,300 women have received training in recent years through programmes implemented jointly with United Nations agencies, helping them restore their professional skills and return to the labour market.
The government is also developing care infrastructure. Alongside the construction of schools and the expansion of kindergartens, around 10 nursery groups for children under the age of two have been reopened on a pilot basis.
However, relying on nurseries alone may carry risks. According to international research, separating very young children from their families for long hours each day may contribute to psychological and behavioural difficulties. A modern approach therefore focuses not on isolating children, but on creating family-friendly workplaces that equally protect a mother’s right to work and a child’s right to healthy development.
Following this approach, the government plans to provide financial support to organizations with 100 or more employees so that they can establish childcare rooms on their premises. As a first step, the Ministry of Labour and Social Affairs is establishing such a room within the Ministry itself.
Another innovative measure has already been included in the Demographic Strategy: recognizing unpaid family care as a formal economic activity.
For example, when grandparents take responsibility for childcare after a woman returns to work, the government plans to provide them with financial compensation. In this way, the care work performed by older family members becomes a form of paid employment.
Unpaid Care is Ignored in the Calculation of Work Experience
One of the most important directions being discussed is giving a monetary value to unpaid domestic work– monetization. This is work that is mainly performed at home, often by women, but it is not paid and does not appear in official economic calculations.
According to Tatevik Stepanyan, Deputy Minister of Labor and Social Affairs, today such work is not considered paid work, nor is it viewed as a basis for work experience at retirement age.
“Our goal is to monetize all of this and turn it into a legally applicable pratice– first at the level of legislation and then at the level of services,” Stepanyan notes.
In other words, the goal is to value this work in monetary terms and anchor it in law so that it works in practice.
If this approach is applied in practice, a woman’s informal and domestic care work can be clearly valued and, in the future, also considered in the calculation of work experience.
This idea is of vital importance for women who, not because of idleness but because of caring for children or the elderly, have remained out of the formal labor market for many years. Without this change, they face the risk of receiving a minimum pension in the future, despite the economically valuable and difficult work performed throughout their lives.
The Problem is Not Only the Budget, but Freedom of Choice
Beyond the figures and economic calculations, this issue also has a human rights dimension and concerns the right to live with dignity.
According to Lusine Sargsyan, Head of UNFPA in Armenia Country Office, the issue was discussed for many years mainly from a human rights perspective, and only recently has the financial dimension been added to the debate.
Tatevik Stepanyan also emphasizes that, although the country’s economic growth increasingly requires greater participation by women in the labour market, women’s freedom of choice must remain a fundamental and non-negotiable principle of state policy.
“We should simply ask the woman whether she wants to return to the labour market or whether she wants to stay at home and care for her children.”
According to Tigran Jrbashyan, the solution is not to impose one choice at the expense of the other. Conditions must be created that allow people to realize their full potential without having to make major sacrifices.
This requires accessible care centres, flexible working arrangements– including opportunities for remote and part-time work– recognition of invisible labour, and solutions that enable older people to remain engaged in social and economic life for longer.
Why This Is Becoming One of Armenia’s Main Economic Issues for 2050
A bleak scenario for Armenia in 2050 is not inevitable. However, it could become a reality if the state does not adapt its policies in time to an aging society and a shrinking working population.
If the number of people creating economic value does not increase, while the heavy burden of care continues to fall on families– and particularly on women– public resources in the future may be directed not towards development, but almost entirely towards social survival and care for older people.
Under these conditions, relying on the narrow productive group aged 26 to 51– made up mainly of men– would be extremely risky. It would place an unsustainable burden on the state budget and reduce investment in development.
For Armenia, the solution is to broaden participation in the economy by bringing women’s underused potential back into the labour market, recognizing the value of unpaid care work, actively engaging healthy older people, and restructuring the budget in a way that preserves dignified care without reducing investment in the future.
Ultimately, population aging is not only an issue affecting older people. Above all, it raises questions about who will work, who will provide care, who will pay, and how the state will allocate its limited resources over the coming decades.
By Suren Deheryan
Visualization and interactive dashboard by Karine Darbinyan
The main image was created using an AI tool
This article was developed by Ampop.am within the framework of the “Demographic Resilience: Expanding Women’s Capacities and Choices through Data-driven Policies” Project, implemented by UNFPA. This project is funded with UK International Development from the UK government. This material has been funded by UK International Development from the UK government; however, the views expressed do not necessarily reflect the UK government’s official policies.