Քրեական գործ «Ժողովուրդ» օրաթերթի դեմ
Քրեական գործը հարուցվել է ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության կողմից «Մարտի 1-ի» գործով նախաքննության տվյալների հրապարակման առթիվ։ Քրեական գործը վերաբերվում է «Ժողովուրդ» օրաթերթի սույն թվականի մարտի 16-ին հրապարակված այն նյութին, որտեղ առկա են 2008-ի մարտյան իրադարձությունների վերաբերյալ ՀՀ երրրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի ցուցմունքից հատվածներ։ Վերջինս 2008-ին զբաղեցնում էր ՀՀ վարչապետի պաշտոնը։
Հրապարակումից մեկ օր առաջ՝ մարտի 15-ին, Քննչական ծառայությունը հայտարարություն էր տարածել, որից պարզ էր դառնում, որ գործի վերաբերյալ գաղտնի համարվող տեղեկությունների արտահոսք է տեղի ունեցել։ Քննչական ծառայությունը լրատվամիջոցներին կոչ էր արել չհրապարակել նախաքննական գաղտնիք պարունակող տվյալներ: «Ժողովուրդ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Քնար Մանուկյանը քրեական գործի հարուցումը համարում ճնշում լրատվամիջոցների վրա և հավաստիացնում է, որ իրենք շարունակելու են ցուցմունքների հրապարակումը։
Վարչապետի մամուլի ասուլիսը․ 4 ժամ 20 րոպե
Մարտի 19-ին մամուլի ասուլիսին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը բացման խոսքում նշեց, որ կառավարությունում այժմ քննարկում են շուրջ 90 ներդրումային ծրագիր՝ ընդհանուր 2,7 մլրդ դոլարի ծավալով։ Այդ ծրագրերից 42-ը 774 մլն դոլարի ծավալով գտնվում են իրականացման տարբեր փուլերում:
Ասուլիսին Փաշինյանն անդրադարձավ լրագրողների կողմից հնչեցված բազմաթիվ հարցերին՝ ներառյալ իր պաշտոնական այցերին ընտանիքի անդամների մասնակցությանը, «Մարտի 1-ի» գործին, երկրում սահմանադրական փոփոխությունների անհրաժեշտության և այլ հարցերի: Լրագրողի հարցին` ինչ պետք է անի քաղաքացին տնտեսական հեղափոխությանը մասնակցելու համար, Փաշինյանը պատասխանեց. «Մենք մարդուց ակնկալում էինք քաղաքական ակտիվություն՝ քաղաքական հեղափոխությունը իրականացնելու համար, հիմա էլ ակնկալում ենք տնտեսական ակտիվություն՝ տնտեսական հեղափոխություն իրականացնելու համար»:
Քաղաքացու օր՝ ապրիլին
Կառավարությունը հավանություն տվեց օրենքի նախագծին, որով ապրիլի վերջին շաբաթ օրը կնշվի Քաղաքացու օրը։ Իսկ եթե ապրիլի վերջին շաբաթ օրը համընկնի ապրիլի 24-ի հետ, ապա այդ տարի Քաղաքացու օրը կնշվի ապրիլի վերջին կիրակի օրը: Օրը նվիրված է «2018թ. ապրիլ-մայիս ամիսներին Հայաստանում տեղի ունեցած ոչ բռնի, թավշյա, ժողովրդական հեղափոխության հաղթանակին»: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրառում է կատարել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։ «Սա ոչ թե նոր կառավարության, այլ ժողովրդի ու ժողովրդավարության հաղթանակի օրը պիտի լինի և պիտի դառնա իրոք ժողովրդական տոն, այնպիսի տոն, ինչպիսին էր բուն հեղափոխությունը»։
Մեղադրանք ոստիկանության նախկին պետի տեղակալին
ՀՀ ոստիկանության պետի նախկին տեղակալ, ոստիկանության զորքերի հրամանատար Լևոն Երանոսյանին մեղադրանք է առաջադրվել իր գործողություններով պաշտոնական լիազորությունների շրջանակից դուրս գալու, քաղաքացիների իրավունքներին ու օրինական շահերին վնաս պատճառելու համար: Քննչական ծառայության հաղորդագրությունում նշված է, որ 2018թ. ապրիլի 16-ին և 22-ին՝ Երևանում անցկացված բողոքի ակցիաների ժամանակ, Երանոսյանի գործողությունների արդյունքում, ցուցարարների նկատմամբ գործադրվել է 8 հատ «Զարյա» տեսակի լուսաձայնային նռնակ, ինչը տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներ է հասցրել 2 տասնյակից ավելի քաղաքացիների։ Վնասվածքներ են ստացել նաև ՀՀ ոստիկանության զորքերի 6 զինծառայողներ։
Ի պաշտպանություն իրանցի իրավապաշտպանի
Մարտի 19-ին ՀՀ-ում Իրանի դեսպանատան մոտ անցկացվեց ակցիա, որի մասնակցիներն իրենց զորակցությունն էին հայտնում իրավապաշտպան Նասրին Սոտուդեհին և կոչ անում Իրանի իշխանություններին ազատ արձակել նրան:
Ալաբաման ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը
Ալաբամա նահանգը դարձավ 49-րդ նահանգը, որը ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը։ Այժմ ԱՄՆ միակ նահանգը, որը չի ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը՝ Միսսիսիպին է։ Սակայն բոլոր նահանգների կողմից Ցեղասպանության ճանաչումը չի նշանակում, որ Միացյալ Նահանգները՝ որպես միասնական պետություն, ճանաչում է Հայոց ցեղասպանությունը։
Երևանի բյուջեն համալրվել է 10 մլրդ դրամով
Երևան քաղաքի 2019թ. բյուջեի փաստաթուղթը լրամշակվել է և ավելացել 10 մլրդ դրամով: Բյուջեի լրամշակված տարբերակը ներկայացվել է Երևանի ավագանու մարտի 22-ի արտահերթ նիստում։ Ավելացող գումարի մի մասը կուղղվի մանկապարտեզներին: Փաստաթղթի հեղինակները հավաստիացնում են, որ շուրջ 20%-ով կավելանա մանկապարտեզների աշխատակիցների աշխատավարձը: Այս նպատակին կուղղվի շուրջ 1 մլրդ դրամ: Եվս 400 մլն դրամ կհատկացվի մանկապարտեզներում 1000 երեխայի համար նոր խմբերի բացումը:
Մոտ 500 միլիոն դրամ կհատկացվի փողոցներն ու ստորգետնյա հետիոտնային անցումները վերանորոգելուն: Գումարներ կհատկացվեն անտառապատ տարածքների ավելացման, ոռոգման ցանցի անցկացման, մետրոյի և ճոպանուղու նախագծային աշխատանքների իրականացման և այլ նպատակներով։ Քաղաքապետարանն այս գարուն կկանաչապատի Սարալանջի համայնքապատկան հողերը՝ Մոնումենտի բարձունքից սկսած մինչև Մյասնիկյան պողոտայի հատվածը: Հանրության շրջանում կարծիքներ են հնչում, որ նշված գումարը չի բավականացնի նախատեսված գործառույթներն ավարտին հասցնելու համար։

Press conference of prime minister. Citizen day in April. Accusation against former deputy chief of police
Criminal Case against “Zhoghovurd” daily
RA Special Investigation Service (SIS) filed a criminal case on “March 1, 2008” case with the basis of disclosure of data containing secrets of the preliminary investigation. The criminal case is about the article of “Zhoghovurd” daily published on March 16, 2018 where some excerpts from the testimony of former president Serzh Sargsyan were released regarding the 2008 deadly post-election crackdown. The latter was RA Prime Minister that time.
On March 15, the day before the publication, the SIS shared a statement which assured that there was a leak of information on the case. The SIS warned the media that disclosure of data containing secrets of the preliminary investigation could lead to criminal liability. The chief editor of  “Zhoghovurd” newspaper Knar Manukyan claims the SIS is putting pressure on the media and assures that they will continue publishing data of testimony.
PM Pashinyan held about four and a half hours press conference
During the press-conference on March 19, PM Nikol Pashinyan stated in his introductory remarks that there are currently US $2.7 billion-worth nearly 90 investment projects at least being discussed with the Government of the Republic of Armenia. 42 out these projects to a total cost of US $774 million are actually being implemented. During the press conference Pashinyan touched upon a lot of questions voiced by journalists, including the participation of family members during his official visits, the “March 1” case, the necessity of constitutional changes in the country and other issues. In response to a journalist’s question, what should a citizen do to participate in the economic revolution, Pashinyan replied: “We were expecting political activism from citizens to carry out a political revolution, and now we are expecting economic activism to carry out an economic revolution.”
Citizen Day in April
The Government approved the draft law by which the last Saturday of April will be celebrated as Citizen Day in Armenia. If the last Saturday of April will coincide with April 24 (Armenian Genocide remembrance day), that year Citizen Day will be celebrated on the last Sunday of April instead. “It is dedicated to the victory of a non-violent, velvet, popular revolution in Armenia from April to May of 2018,” Pashinyan wrote on his Facebook page. “This day should not be the day of victory of the Government, but it should be the day of victory of the citizens and democracy, and should become a truly national holiday, such a holiday as the revolution itself.”
Accusation Against Former Deputy Chief of the Armenian Police
Armenia’s Investigative Committee has launched a criminal case against the former deputy chief of Police, commander of RA Police forces Levon Yeranosyan for conducting operations which obviously exceeded his official duties and significantly breached legal rights and interests of citizens. According to the charge Levon Yeranosyan used 4 “Zarya” flash bang grenades towards the demonstrators during the mass protest in Yerevan on April 16 and 22, 2018. As a result more than two dozens of  citizens got  grave and medium bodily injury. Six officers of RA Police Forces also received bodily injury performing their duties.
In support of Iranian Human Rights Lawyer
Armenian human rights activists, on 19 March held a protest in front of the Iranian embassy in Yerevan to support Iranian human rights lawyer Nasrin Sotoudeh and called for Iranian Authorities to release her. Nasrin Sotoudeh is sentenced to 38 years in prison and 148 lashes by the Revolutionary Court in Tehranin this march.
She was arrested in June, 2018. She is charged for spying, spreading propaganda, insulting Iran’s supreme leader, defending the activists who refused to wear the veil.
Alabama State Recognized Armenian Genocide
Alabama has become the 49th US State recognizing the Armenian Genocide. Only the State of Mississippi has not recognized this crime yet. Anyhow the recognition of the Genocide by all the states separately does not mean that the USA recognizes the Armenian Genocide as one united country.
Yerevan budget to grow by 10 billion AMD ( about US  $20,5 mln)
Yerevan budget has been amended and supplemented by 10 billion AMD. The budget will be submitted for the City Council’s discussion at the extraordinary session on 22 March. Some money will be addressed to kindergartens. The authors of the budget document assure that salaries of kindergarten employees will grow by 20%. About 1 billion AMD (about US $ 2,000) will be addressed for this purpose.  400 million AMD (about US $825,000 ) will be addressed to the opening of new groups for 1000 children.
About 500 million AMD (around US $1 million) is envisaged for  the renovation of streets and pedestrian crossings. Some money will be addressed to the restoration of wood territory, installation of irrigation network, new metro station and rope way projecting works and so on. Yerevan Municipality will create green zones in Victory Park by the lenght of Myasnikyan Avenue this spring.