Ծովի մակարդակից ավելի քան 2000 մետր բարձրության վրա, բաց երկնքի տակ մարզվելու հաճույքը Աշոցքի մարզիկները ոչ մի բանի հետ չեն փոխի։ 2020 թ-ին՝ հանրապետական լոքդաունի շրջանում, աշոցքցիների հանդեպ բնության առատաձեռնությունն առավել քան ակնհայտ դարձավ։
Մինչ Երևանում ու հանրապետության տարբեր բնակավայրերում ապրող մարզիկներն անհամբեր մարզասրահների բացմանն էին սպասում, դահուկավազորդ Միքայել Միքայելյանը՝ ընկերների հետ, ամեն օր մարզվում էր։
«Անիվավոր դահուկներով ամեն օր պարտադիր վազում էինք, սար էինք բարձրանում․․․ Եթե բարձրադիր գոտիներում մարզվում ես, թթվածնի քաղց է առաջանում։ Հետո՝ ցածրադիր գոտում մրցումների ժամանակ, դրա դրական ազդեցությունն անմիջապես զգում ես»,- «Ամփոփ Մեդիա»-ի հետ զրույցում ասում է Միքայելը։
Դահուկավազքի Հայաստանի առաջնության բազմակի չեմպիոն, օլիպիական խաղերի մասնակից Միքայելը մարզասրահ նախքան քովիդն էլ գրեթե չի հաճախել․ այն, ինչ պետք է աներ մարզասրահում, անում էր սեփական տան` մարզասրահի վերածված ձեղնահարկում։
«Դահուկավազքն այն սպորտաձևերից է, որ ամենօրյա մարզումներ է պահանջում։ Անգամ ամռանը եթե 1-2 օր չես մարզվում, ձմռանը` մրցումների ժամանակ, դրա հետևանքը զգում ես, դիմացկունությունդ անմիջապես ընկնում է»,- ասում է մարզիկը։
Պեկինում այս տարվա փետրվարի 4-20-ը կայանալիք 24-րդ ձմեռային օլիմպիական խաղերին Հայաստանը կունենա 6 մասնակից, որոնցից չորսը՝ դահուկորդներ․ Միքայելը նրանցից մեկն է։
Հուրախություն մարզիկների ու մարզասերների, այս խաղերը չչեղարկվեցին․ թեկուզ բավականին խստացված պայմաններում, բայց կկայանան։ Աշխարհի գավաթի խաղարկությունն, օրինակ, որը պետք է կայանար դարձյալ այս՝ 2022թ․ հունվարի 12-ին Ֆրանսիայում, չեղարկվեց։ Համավարակով պայմանավորված՝ Ֆրանսիան փակել էր սահմանները։
Սպորտի ոլորտում COVID-19-ի առաջացրած ամենամեծ խնդիրը, թերևս, փակ մարզասրահներն ու սահմաններն էին։
Կարդացեք նաև․ Արի՛ խոսենք Տոկիոյի 32-րդ ամառային Օլիմպիական խաղերից
2020թ․ մտցված սահմանափակումները հետզհետե սկսել են հանվել, բայց դեռ կան երկրներ, որոնք չեն շտապում բացել սահմանները։
Մարզվե՛լ, թեկուզ բաց երկնքի տակ
2020թ․ առաջին կեսին, երբ համավարակը մտավ Հայաստան, ուժի մեջ մտան առաջին սահմանափակումները․ մարզաշխարհն այդ սահմանափակումների ազդեցությունն անմիջապես զգաց։ Մեկը մյուսի հետևից չեղարկվեցին տեղական ու միջազգային առաջնությունները, տարբեր սպորտաձևերից Հայաստան բերվող մեդալների թիվը կտրուկ նվազեց։
«2020 թ-ին բոլոր միջոցառումները հետաձգվել են, ուսումնամարզական գործընթացն էլ՝ խաթարվել, քանի որ փակ էին բոլոր մարզասրահներն ու մարզադահլիճները։ Միջազգային առաջնությունների հետ կապված լուրջ խնդիր կար, քանի որ երկրների սահմանները փակ էին։ Իսկ ահա 2021 թ․-ին խոչընդոտներ առանձնապես չեն եղել»,- «Ամփոփ Մեդիա»-ի հետ զրույցում ասում է Հայաստանի աթլետիկայի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Նարինե Շահբազյանը։
Քանի դեռ մարզասրահներ ու մազադահլիճներ հաճախելու հնարավորություն չկար, մարզիկներն ու մարզիչները մարզվելու այլընտրանքային ուղիներ էին փնտրում։ Բացօթյա տարածքներում մարզվում էին նաև դահլիճային մարզաձևերում հանդես եկող մարզիկները։
Ըմբշամարտի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Արայիկ Բաղդադյանը հաստատում է՝ ըմբիշները թեկուզ դժվարությամբ, բայց բացօթյա տարածքներում էին մարզվում։
Մոտ 1,5 տարի մեկուսացած էին մարզվում նաև գեղասահորդները։ Ով որտեղ կարողանում, մարզավիճակը պահում էր, կարևորը՝ սառույց լիներ։
«1,5 տարի գրեթե ոչ մի մրցման չենք մասնակցել, ուսումնամարզական հավաքներ էինք միայն կազմակերպում, որ մարդիկ գոնե մեկուսացած պարապեն։ Հետո էլ, երբ առաջնությունները վերսկսվեցին, դեպքեր եղան, որ COVID-19-ով հիվանդ լինելու պատճառով մեր մարզիկները չկարողացան մասնակցել։ Օրինակ՝ 2021թ․ Շվեդիայում կայացած գեղասահքի աշխարհի առաջնությանը հենց դրա համար չմասնակցեցին Սլավիկ ու Սամվել Հայրապետյանները»,- ասում է Հայաստանի գեղասահքի ֆեդերացիայի նախագահ Մելանյա Ստեփանյանը։
COVID-19-ով վարակված լինելու պատճառով միջազգային առաջնություններին մասնակցելու հնարավորությունից միայն գեղասահորդները չէ, որ զրկվել են։
Մարզիկը միակ տուժողը չէր
Ռոքսանա Զախարյանը մի քանի տարի է՝ կանոնավոր կերպով մարզասրահ է հաճախում։ COVID19-ով պայմանավորված սահմանափակումների ամենասկզբում՝ մարզասրահների փակ լինելու շրջանում է, որ չի հաճախել մարզասրահ։ Ասում է՝ վարակվելու վախ չի ունեցել, քանի որ և՛ ինքն էր զգոն, և՛ մարզասրահի կոլեկտիվը․ համոզվել էր` հակահամաճարակային կանոնները պահպանվում էին։
Այդուհանդերձ, համավարակը շատերին էր հետ պահում մարզասրահ հաճախելու որոշումից` հատկապես 2020 թ․-ին։
«Մարդկանց մոտ վախ կար սկզբում։ Երբ սկսեցինք բացատրել, որ ջուրն անվտանգ է, ցույց տվեցինք, թե ինչպես ենք պարբերաբար ախտահանում մարզասարքերը, իրենց ևս տվեցինք այդ հնարավորությունը, կամաց-կամաց սկսեցին ակտիվանալ հաճախումները։ Վստահության ձեռբքերման ընթացքը տևեց մոտ 3 ամիս՝ 2020թ․ հուլիսից մինչև սեպտեմբեր»,- «Ամփոփ Մեդիա»-ին պատմում է «Ինսպորտ» մարզաառողջարանային համալիրի տնօրեն Դավիթ Հայրապետյանը։
Դավիթը նշում է` 2020-ից հետո ընդհանուր շրջանառությունը մոտ 20-30%-ով նվազել է։ Թե որքանով է համավարակն ազդել, որքանով` պատերազմը, դժվարանում է ասել․
«Մենք հիմա պայքարում ենք, որ չփակվենք, պատկերավոր ասած՝ եկամուտ չենք ստանում»։
Կարդացեք նաև․ Տոկիո 2020. հետևություններ և հայացք դեպի Փարիզ 2024
Հունվարի 22-ից ուժի մեջ մտած նոր սահմանափակումների հետ կապված` մտահոգություններն ավելացել են։ Ասում է` խնդիր է լինելու այն հաճախորդների հետ, ովքեր պատվաստված չեն, ՊՇՌ էլ չեն բերելու։
«Այդ դեպքում ստիպված ենք լինելու գնալ դատարան, քանի որ նրանց հետ արդեն իսկ պայմանագիր ունենք կնքած, այսինքն՝ մի կողմից մուտքը չենք կարող արգելել, մյուս կողմից էլ՝ նոր սահմանափակումներից ելնելով` չենք կարող թույլ տալ ներս մտնել։ Անելանելի վիճակ է լինելու»։
Մարզաշխարհի ներկայացուցիչները համավարակի ընթացքին հետևում են նաև հիմա՝ զուգահեռաբար վերականգնում 2020-2021 թվականներին կրած վնասները։

Sports and COVID-19. Six Athletes from Armenia Take Part in the Olympic Games
The athletes of Ashotsk will never replace the pleasure of training in the open air with anything else, at the altitude of more than 2000 meters above sea level. In 2020, during the lockdown in all over the country, the generosity of nature towards the people of Ashotsk became more than obvious.
While the athletes living in Yerevan and in different settlements of the republic were impatiently waiting for the opening of gyms, cross-country skier Mikayel Mikayelyan with his friends was training every day.
“We ran on roller skis every day, we used to climb mountains․․․ If you train in the highlands, you will have oxygen starvation. Later when the training takes place in the lowlands, you immediately feel the positive impact,” Mikael told Ampop Media during the interview.
Mikael, a multiple champion of the Armenian skiing championship, participant of the Olympic Games, almost did not attend the gym before the Covid either․ The training supposed to be conducted in the gym was conducted in the attic of his own house, which has been turned into a gym.
“Skiing is one of the sports that requires daily training. Even if one does not train for 1-2 days in summer, he/she will feel the consequences in winter, during competitions, the endurance immediately falls,” says the athlete.
Armenia have 6 participants in the 24th Winter Olympic Games to be held in Beijing on February 4-20 this year. Four of the participants are skiers and Mikael is one of them.
To the delight of athletes and sports fans, these games were not canceled․ They will take place, though in rather harsh conditions. The World Cup, for example, which was to take place again this year on January 12 2022, in France was canceled. Due to the pandemic, France had closed its borders.
The biggest problem caused by COVID-19 in the field of sports was, unfortunately, the closed gyms and borders. The restrictions posed in 2020 have been gradually lifted, but there are still countries that are not in a hurry to open their borders.
Train, even in the open air
In the first half of 2020, when the pandemic broke into Armenia, the first restrictions came into force․ The sports world immediately felt the impact of those restrictions. The local and international championships were canceled one after another, the number of medals brought to Armenia from different forms of sports sharply decreased.
“In 2020, all the events were postponed, and the sport-educational process was disrupted, as all the gyms and sports stadiums were closed. There was a serious problem with the international championships, as the borders of the countries were closed. But in 2021 there were no particular obstacles,” Narine Shahbazyan, the Secretary General of the Athletics Federation of Armenia, said during the interview with Ampop Media.
As long as there was no opportunity to go to gyms and sports stadiums, athletes and coaches were looking for alternative ways to train. Athletes performing in indoor sports trained in outdoor areas.
Arayik Baghdadyan, Secretary General of the Wrestling Federation of Armenia, confirms that the wrestlers trained in open areas, in spite of difficulties.
Figure skaters trained in isolation for about 1.5 years. They were looking for ways to keep fit, wherever it was possible to find ice.
“For about 1.5 year we did not participate in almost any competition, we only organized training camps so that people could at least train in isolation. Later when the championships resumed, there were cases when our athletes could not participate due to positive COVID-19 cases. For example, in 2021 Slavik and Samvel Hayrapetyans did not participate in the World Figure Skating Championships in Sweden for that reason,” says Melanya Stepanyan, President of the Armenian Figure Skating Federation.
It is not only figure skaters who have been deprived of the opportunity to participate in international championships due to being infected with COVID-19.
The athlete was not the only victim
Roxana Zakharyan has been attending the gym regularly for several years. At the very beginning of the restrictions conditioned by COVID-19 when the gyms were closed, she could not attend. She says there was no fear of getting infected because both she and the gym staff were vigilant․ She was convinced that the anti-pandemic rules were observed.
However, the pandemic kept many from deciding to go to the gym, especially in 2020.
“People were scared in the beginning. When we started to explain that water is safe, when we showed how we regularly disinfect the fitness machines, attendance slowly started to activate. The process of gaining trust took about 3 months, from July to September in 2020,” Davit Hayrapetyan, the director of “Insport” sports and health resort, tells Ampop Media.
David notes that after 2020, the total turnover has decreased by about 20-30%. It is difficult to say to what extent the pandemic and the war influenced the situation․
“We are now fighting not to close, figuratively speaking, we do not receive income.”
Concerns about the new restrictions, which came into force on January 22, have increased. He says there will be a problem with the clients who are not vaccinated and will not bring PCR.
“In that case, we will have to go to court, because we have already signed a contract with them, that is, on the one hand we cannot ban entry, and on the other hand, due to the new restrictions, we cannot allow them to enter. It will be a hopeless situation.”
The representatives of the sports world are now backwards in the course of the pandemic, in parallel repairing the damages caused in 2020-2021.