Մայիսի 18-ին, երբ 2-րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցը փոխվեց, և նա ազատ արձակվեց կալանքից, Երևանում տեղի ունեցան բողոքի ակցիաներ: Իսկ մայիսի 20-ի առավոտյան` ՀՀ վարչապետ Փաշինյանի կոչով Հայաստանի տարբեր քաղաքներում քաղաքացիները հավաքվեցին դատարանների մուտքերի առջեւ` այսպիսով խոչընդոտելով դատարանների աշխատակիցների մուտքը աշխատավայրեր: Նույն օրը կեսօրին Փաշինյանն իր ելույթում անդրադարձավ ժողովրդի վստահությանը չարժանացած դատաիրավական համակարգում բարեփոխումների անհրաժեշտությանը։
Ապա հայտնի դարձավ, որ դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի կողմից կասեցվել է Քոչարյանի, Արմեն Գևորգյանի, Սեյրան Օհանյանի և Յուրի Խաչատուրովի գործերի վարույթը և ուղարկվել Սահմանադրական դատարան:
Դատարանի մուտքերը փակելուն ուղղված գործողությունների ոչ իրավաչափ լինելու հիմքով հատուկ քննչական ծառայություն է ուղարկվել հինգ դիմում, որոնցից մեկը Սահմանադրական դատարանի աշխատակազմի ղեկավարի, մյուսը` Վարչական դատարանի դատավորի, իսկ մյուս երեքը` փաստաբանների կողմից։
Բարձրագույն դատական խորհուրդը կունենա նոր նախագահ
Շաբաթվա սկզբին ազդարարված դատաիրավական համակարգի բարեփոխումների ֆոնին մայիսի 24-ին հրաժարական տվեց Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ Գագիկ Հարությունյանը: Այստեղ նա աշխատում է անցյալ տարվանից՝ 2018թ-ից: Իսկ մինչ այդ՝ 1996թ-ից սկսած, եղել է Սահմանադրական դատարանի նախագահը: Գագիկ Հարությունյանի հրաժարականից հետո հրաժարական է ներկայացրել նաև նրա եղբայրը՝ ԱԱԾ տնօրենի տեղակալ, գեներալ-լեյտենանտ Արզուման Հարությունյանը:
Հայաստանի 1000 խոշոր հարկատուները
Պետեկամուտների կոմիտեն մայիսի 21-ին հրապարակեց Հայաստանի 1000 խոշոր հարկատուների ցուցակը: 2019թ. առաջին եռամսյակում 1000 խոշոր հարկատուներն ընդհանուր առմամբ վճարել են 221 միլիարդ դրամի հարկ` մոտ 24%-ով ավելի նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ: 2018թ. առաջին եռամսյակում 1000 խոշոր հարկատուները պետբյուջե էին վճարել 178.6 մլրդ դրամի հարկ։
Ցուցակի համաձայն` Հայաստանի ամենախոշոր հարկատուն «Գազպրոմ Արմենիա» ընկերությունն է։ Այն վճարել է շուրջ 14 մլրդ դրամի հարկ։ 2-րդ խոշոր հարկատուն «Գրանդ տոբակո» ընկերությունն է` մոտ 13 մլրդ դրամ հարկով: Երրորդը Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատն է: Գործարանը վճարել է շուրջ 7 մլրդ դրամի հարկ։
Վանաձորում վարորդները գործադուլ են անում
Մայիսի 23-ին Վանաձորում քաղաքային և միջհամայնքային երթուղիների վարորդները գործադուլ են հայտարարել` պահանջելով իջեցնել գազի գինը: Ըստ վարորդների` գազի թանկացումից հետո տարբերությունը շատ մեծ է, ստացած գումարը բավարար չէ երթուղայինները սպասարկելու համար: Հաջորդ օրը շարունակված գործադուլից հետո Լոռու մարզպետի և Վանաձորի քաղաքապետի հետ հանդիպումը կրկին չի գոհացրել վարորդներին: Նրանք որոշել են շարունակել գործադուլը:
Գազի գնի փոփոխություն նկատվել է այս տարվա մայիսի 1-ից հետո, երբ Կառավարության որոշմամբ` գազը խորանարդ մետրի փոխարեն սկսեց վաճառվել կիլոգրամով: Ըստ ՊԵԿ պարզաբանման` գազի գինը թանկացել է նաև այն պատճառով, որ խմ–երով վաճառելու դեպքում գազալցակայանները հնարավորություն ունեին թերլիցքավորման միջոցով եկամուտ ունենալ:
Կառավարության նիստից
Մայիսի 23-ին Կառավարության ընդունած օրինագծով մոտ 10%-ով բարձրանալու են բոլոր զինծառայողների աշխատավարձերը` անկախ աստիճանից։ Միաժամանակ մինչև 20%-ով կավելանան կրտսեր սպայական կազմի և հատուկ պայմաններում ծառայություն իրականացնող զինծառայողների աշխատավարձերը։
Հաշվի առնելով 2019թ. բյուջեի 62 մլրդ դրամ գերակատարումը` Կառավարությունը որոշեց նաև 7,4 մլրդ դրամով ավելացնել ճանապարհաշինությանն ուղղված ծախսերը։
Կառավարությունը նաև հավանություն տվեց մայիսի 25-ին Հայաստանի և Չինաստանի միջև ազատ վիզային ռեժիմի հաստատման մասին համաձայնագրի ստորագրմանը: Ստորագրումից հետո Հայաստանի քաղաքացիները կարող են 90 օր առանց վիզայի մնալ Չինաստանում, իսկ Չինաստանի քաղաքացիները՝ Հայաստանում:
ԵՊՀ ռեկտորը հրաժարական տվեց
ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանը մայիսի 23-ին հրաժարական տվեց: Նա պաշտոնավարում էր 2006թ-ից ի վեր: Արդեն նախկին ռեկտորը իր հայտարարության մեջ մասնավորապես նշում է, որ, եթե անգամ ինքը հրաժարական չտար, դա կարվեր օրենքի խախտմամբ: Արամ Սիմոնյանն անընդունելի է համարում Կրթության և գիտության նախարարության կողմից տարվող քաղաքականությունը կրթության ոլորտում և հատկապես համալսարանի նկատմամբ: Սիմոնյանը, սակայն կշարունակի իր գործունեությունը ԵՊՀ-ում որպես Հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտի տնօրեն:

On May 18, when the preventive measure of the RA second President Robert Kocharyan was substituted and he was released, protest actions took place in Yerevan. And on May 20, RA Prime Minister Nikol Pashinyan called on citizens of various cities of Armenia to gather in front of court entrances making a barrier for court employees to enter. Later on the same day – in the afternoon, Pashinyan touched upon the necessity of reforms in the judicial-legal system which has not deserved confidence by people.
Later it was informed that the Judge Davit Grigoryan decided to suspend the proceedings of the criminal case of Robert Kocharyan, Armen Gevorgyan, Seyran Ohanyan and Yuri Khachaturov and send it to the RA Constitutional Court.
As the action of blocking court entrances was not legitimate, five applications were sent to the Special Investigation Service (SIS), one out of which was sent by Head of the Staff of the Constitutional Court, the other – by Judge of the Administrative Court and the other three – by lawyers.
Supreme Judicial Council will have a new President
On the basis of judicial system reforms, announced at the beginning of of the week, President of the Supreme Judicial Court Gagik Harutyunyan resigned on May 24. He was on this post since last year. And before that he had been President of the Constitutional Court since 1996. After resignation of Harutyunyan, his brother Lieutenant General Arzuman Harutyunyan also resigned who was Deputy Director of National Security Service (NSS).
Top 1000 taxpayers of Armenia
On May 21 the State Revenue Committee (SRC) updated the list of top 1000 corporate taxpayers. In the first quarter of 2019, top 1000 taxpayers paid 221 bln drams, which is about 24% more when compared to the same period of the last year. In the first quarter of 2018, 1000 largest taxpayers paid 178.6 bln drams to the state budget.
The list is topped by “Gasprom Armenia” CJSC national natural gas distribution company, which paid about 14 bln drams in taxes. The second one is Grand Tobacco, with 13 bln drams. Third in the list is Zangezur Copper Molybdenum Combine CJSC, which paid about 7 bln AMD in taxes.
Drivers are on Strike in Vanadzor
On May 23, drivers of city and intercommunity public transport in Vanadzor were on strike demanding to lower the price of gas. According to drivers, there was a big difference in the amount they get after the price rise, which was not sufficient for serving the routes. The next day the meeting with the Governor of Lori Region and Mayor of Vanadzor did not satisfy the drivers. They decided to continue the strike.
The change in gas prices launched on May 1, when according to the Government gas started to be sold with kilograms instead of cubic meters. According to clarification of State Revenue Committee (SRC), one of the reasons why the gas price rose is that in case of selling it with cubic meters, gas filling stations might undercharge it, thus having extra income.
Government Session
According to the bill passed by the Government on May 23, salaries of military personnel will rise by an average of 10% irrespective of military degrees. At the same time, salaries of junior staff and those serving under special conditions will rise by 20%.
Taking into account of 2019 budget excess by 62 bln drams, the Government decided to allocate 7 bln drams to road construction costs.
The Government also approved the proposal to sign an agreement on Mutual Abolition of Visa Requirements for Persons Holding Regular Passports between the Governments of the Republic of Armenia and the People’s Republic of China on May 25. After signing, citizens of Armenia will be exempt of entry visa requirements up to 90 days in China and the opposite.
YSU Rector Resigns
Yerevan State University (YSU) Rector Aram Simonyan resigned on May 23. He has been on this post since 2006. Former rector in his speech particularly said that even if he did not resign himself, it would have been engineered through a violation of the law anyway. He considers the policy adopted by the Ministry of Education and Science unacceptable not only in the sphere of education and science, but especially towards the university. Simonyan, however, will continue his activity at YSU as director of the Institute for Armenian Studies.