Արևային կայանների գործարկման օգուտներն ու ռիսկերը էլեկտրաէներգիայի ազատ շուկայում
Ազատ շուկայական հարաբերությունները, որոնք ներդրվել են էլեկտրաէներգիայի շուկայում 2022թ․ փետրվարի 1-ից, արևային կայաններ շահագործողներին ևս հնարավորություն է տալիս գործել անկախ, և ցանկության դեպքում, զբաղվել էլեկտրաէներգիայի առքուվաճառքով։
Այսինքն՝ եթե մինչև շուկայի ազատականացումն արևային էներգիայի արտադրությամբ զբաղվող կայանների արտադրած էլեկտրաէներգիայի միակ գնորդը ՀԷՑ-ն էր, ապա ազատականացումից հետո նրանք հնարավորություն են ստացել գտնել այլ գնորդներ և ՀԷՑ-ին վճարել միայն բաշխման ծառայության համար։
Նախքան շուկայի նոր մոդելի ներդրումը, արևային կայանները դասակարգվում էին երկու տիպի՝ լիցենզավորված կայաններ և ինքնավար արտադրողներ։ Եթե առաջին տիպն էլեկտրաէներգիան արտադրում ու անմիջապես վաճառում էր ՀԷՑ-ին՝ 20 տարի գնման երաշխիքով (ՀԷՑ-ը պարտավորվում էր 20 տարի գնել կայանի արտադրած էլեկտրական էներգիան), ապա երկրորդ տիպի կայանները տարվա ավարտին փոխհոսքերի վերջնահաշվարկ էին անում։
Դա նշանակում է՝ եթե կայանը տարվա ընթացքում ավելի շատ արտադրել է, քան սպառել, ՀԷՑ-ն ավել քանակի դիմաց գոյություն ունեցող ամենացածր սակագնով վճարում էր կայանի տիրոջը։ Հակառակ պարագայում, կայանի սեփականատերն էր վճարում ՀԷՑ-ին՝ 1 կՎտ*ժ-ի դիմաց Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի (ՀԾԿՀ) սահմանած՝ տվյալ պահին գործող սակագնով
Ազատականացումից հետո ինքնավար արտադրողը հնարավորություն է ստացել ձևավորել սպառողների խումբ և իր արտադրած էլեկտրական էնեգիայի ավել մասը մատակարարել այդ խմբի մեջ մտնող սպառողներին։
Մի կետում արտադրել, մի քանի կետերում սպառել
Ի՞նչ է նշանակում ստեղծել սպառողների խումբ․ մարդիկ, ովքեր ունեն արևի էներգիան օգտագործելու ցանկություն, բայց չունեն սեփական արևային կայանը, կարող են միանալ նման կայան ունեցող ինքնավար արտադրողին, կազմել խումբ, կայանի սեփականատիրոջ հետ համաձայնեցնել էլեկտրաէներգիայի մեկ միավորի դիմաց վճարվելիք սակագինը, իսկ ՀԷՑ-ին վճարել միայն բաշխման ծառայության վճար։
Կարդացեք նաև․ ՀՀ-ում վերականգնվող էներգետիկայի ծավալները, դրական ու բացասական կողմերը
Այդ հնարավորությունը սպառողներին տրվել է ՀԷՑ-ի երկու՝ մատակարարման ու բաշխման գործառույթները տարանջատելու շնորհիվ։ Սակայն դա չի նշանակում, թե ինքնավար արտադրողը կամ նրա ձևավորած խմբում ընդգրկված սպառողները դադարում են օգտվել ՀԷՑ-ի՝ որպես երաշխավորված մատակարարի ծառայությունից։ Ցանկացած պահի թե՛ արտադրող կայանի տերը, թե՛ ինքնավար խմբի ցանկացած անդամ, եթե ունենում է էլեկտրաէներգիայի կարիք, այն ստանում է ՀԷՑ-ից՝ փոխհոսքերի մեխանիզմով։
150 կՎտ-ից բարձր հզորություն ունեցող կայանները, նախքան ազատականացված շուկա մտնելը, պետք է դիմեն ՀԾԿՀ համապատասխան լիցենզիա ստանալու համար։ Եթե կայանի հզորությունը մինչև 150 կՎտ է, արտադրողը մուտք է գործում ազատականացված շուկա առանց լիցենզավորման։
Նախքան շուկայի մոդելի փոփոխությունը, լիցենզիա ստացած բոլոր արտադրողներին տրվում էր գնման երաշխիք։ Ազատականացումից հետո՝ 2022թ․ փետրվարի 1-ից սկսած, որևէ մեկը չի կարող գնման երաշխիքով կայան կառուցել․ եթե ուզում է արևային էներգիայի արտադրությամբ զբաղվել, պետք է ՀԾԿՀ ներկայացնի գնման երաշխիքից հրաժարվելու մասին տեղեկանք և մուտք գործի ազատականացված շուկա։
Իսկ նրանք, ովքեր մինչև շուկայի մոդելի փոփոխությունը գնման երաշխիքով էին կայան կառուցել, մինչև պայմանագրի ժամկետի ավարտը շարունակելու են նույն կերպ գործել, այսինքն՝ իրենք արտադրելու են, ՀԷՑ-ը՝ գնելու է։
«Այս դեպքում, երբ արտադրողը դիմում ու հրաժարվում է գնման երաշխիքից, բոլոր ռիսկերը մնում են իր վրա։ Ըստ այդմ՝ շատ կարևոր է, որ արտադրողը գտնի սպառողների իր «բանակը», այլապես արտադրված էներգիան իրացնելու խնդիր կունենա», – «Ամփոփ Մեդիա»-ի հետ զրույցում շեշտում է Հանրային Ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի սակագնային վարչության պետ Աշոտ Ուլիխանյանը։
Մեծ հաշվով, թե՛ ինքնավար արտադրողը և թե՛ սպառողների խումբը ՀԷՑ-ի հետ գրեթե նույն ձևով են հարաբերվում՝ թերևս այն տարբերությամբ, որ կայանը՝ այսինքն կետը, որտեղ արտադրվում ու սպառվում է էլեկտրական էներգիայի մի մասը, բաշխման կամ այլ կերպ ասած՝ տեղափոխման ծառայության համար չի վճարում։
OST Group խմբի մեջ մտնող «Էկովիլ» ընկերությունը, որ շուկայում գործում է 2015 թվականից և զբաղվում է արևային պանելների տեղադրմամբ ու սպասարկմամբ, ազատականացված շուկա մուտք է գործել 2022 թվականին։
Էմիլ Ստեփանյան, «Էկովիլ» ընկերություն
Ընկերության փոխտնօրեն Էմիլ Ստեփանյանն այն կարծիքին է, որ ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվող իրավաբանական անձանց ձեռնտու է արևային կայան կառուցելը։ Մի դեպքում՝ կարող են լիցենզավորվել ու հոգալ սեփական ընկերությունների էներգետիկ կարիքները, մյուս դեպքում՝ հանդես գալ ուղղակի որպես արտադրող ու վաճառել էլեկտրաէներգիան։
Շուկայի ազատականացումից հետո, Ստեփանյանի համոզմամբ, երկրորդ տարբերակն ընտրողները շատացել են։
«Ունենք հաճախորդեր, ովքեր հող են գնել, նշանակությունը փոխել արտադրականի, կայան կառուցել և հիմա մեզ առաջարկում են՝ որպես մատակարար, համագործակցել իրենց հետ։ Այսինքն՝ այդ մարդիկ բացառապես որպես բիզնես են դա դիտարկում և ուզում են արտադրված էլեկտրաէնեգիան ամբողջությամբ իրացնել»,- մանրամասնում է Ստեփանյանը։
Հանրապետության մասշտաբով սպառողների՝ քանակապես ամենամեծ խումբը 0,4/0,23 կՎ լարման ցանցին միացած շուրջ 1 մլն բաժանորդներն են՝ հիմնականում տնային տնտեսություններ։
Նրանք հիմա ՀԷՑ-ի բաժանորդներ են, այդպես էլ, հավանաբար, կմնան, քանի որ 1 կՎտ-ի դիմաց ՀԷՑ-ին վճարում են, դիցուք, 48 կամ 53 դրամ, որից 21-ը բաշխման ծառայության վճարն է։ Այսինքն՝ բաշխման ծառայության համար այնքան են վճարում, որ էլեկտրաէներգիայի դիմաց վճարվելիք մասը հաշվեկշռում բավականին նվազում է։
«Ըստ այդմ՝ արտադրողին ոչ միայն ձեռնտու չի լինի այդ խմբին էլեկտրաէներգիա վաճառելը, այլև՝ ֆինանսական վնաս կհասցնի»,-ասում է «Էկովիլ»-ի ներկայացուցիչը։
Ինչպես են գոյանում էլեկտրաէներգիայի սակագները
Նախքան էլեկտրաէներգիայի շուկայի մոդելի փոփոխությունը էլեկտրաէներգիայի մեկ միավորի՝ 1 կՎտ-ի արժեքը ներառում էր թե՛ էլեկտրաէներգիայի արժեքը, թե՛ էլեկտրաէներգիայի բաշխման ծառայության սակագները։ Մեծ հաշվով, ոչ մեկն ուշադրություն չէր դարձնում բաշխման սակագնին, քանի որ մատակարարն ու բաշխողը մեկն էր՝ ի դեմս ՀԷՑ ՓԲԸ-ի։
Հիմա, երբ շուկայում հայտնվել են այլ մատակարարներ ևս, սպառողների յուրաքանչյուր խմբի համար ՀԾԿՀ-ն սահմանել է բաշխիչ ծառայության դիմաց վճարվելիք սակագները՝ համապատասխան մեթոդիկայի համաձայն։
Ուլիխանյանի ներկայացմամբ՝ բաշխիչ ծառայության վճարը սպառողների յուրաքանչյուր խմբի համար սահմանվում է՝ ելնելով բաշխման ցանցի վրա նրա առաջացրած ծախսից։ «Յուրաքանչյուր սպառողական խումբ պետք է վճարի այն ծախսին համարժեք, որն ինքն առաջացնում է։ 110 կՎ լարման սպառողների առաջացրած ծախսն ամենաքիչն է ընդհանուր համակարգում։
Ամենաբարձրը բաշխման ծառայության դիմաց վճարում են 0,4/0,23 կՎ-ին միացած բաժանորդները։ Պատճառն այն է, որ 0,4/0,23 կՎ սպառողներին էլեկտրաէներգիան հասցնելու համար օգտագործվում են մյուս խմբերի և՛ գծերը, և՛ ենթակայանները»,-պարզաբանում է Ուլիխանյանը։
Ստացվում է՝ սպառողը որքան ավելի ցածր լարման ցանցի է միացած, այնքան շատ ծախս է առաջացնում բաշխման ցանցում․ կոնկրետ 0,4/0,23 կՎ լարման ցանցին միացած սպառողին A կետից B կետ էլեկտրաէներգիա հասցնելու համար օգտագործվում են թե՛ 110, թե՛ 35, թե՛ 6(10) և թե 0,4/0,23 կՎ-ի գծերն ու ենթակայանները։
Ամբողջ բաշխիչ ցանցում առաջացած ծախսը, այսինքն՝ ցանցը սպասարկելու, կատարած ներդրումները վերադարձնելու համար, 2023թ․ փետրվարի 1-ից գործող սակագների հաշվարկներով՝ 1 տարվա կտրվածքով անհրաժեշտ կլինի 73,6 մլրդ դրամ, որից 7,9 մլրդ-ը էլեկտրաէնեգիայի հնարավոր կորուստներն են»,- նկատում է ՀԾԿՀ-ի ներկայացուցիչը։
Բաշխման ցանցի վրա առաջացրած ծախսը պարտավոր են փոխհատուցել ՀԷՑ-ի ու ազատ շուկայի մասնակիցները՝ միասին։
Ուշադրություն հրավիրելով այն փաստի վրա, որ շուկայի ազատականացման նպատակն արդար գնագոյացում ձևավորելն է՝ Աշոտ Ուլիխանյանը նկատում է․
«ՀԷՑ-ի սպառողների որոշ խմբերի համար՝ սոցիալապես անապահով, քիչ սպառում ունեցող և այլն, սահմանված սակագները հնարավոր է նաև ամբողջությամբ չփոխհատուցեն բաշխման ծառայության վրա առաջացրած ծախսը»։
Սա, թերևս, մի հանգամանք է, որը բարդացնում է ազատ շուկա մուտք գործած արևային էլեկտրաէներգիա արտադրողների գործը։ Գնորդ գտնելը բարդանում է նաև այն պատճառով, որ էլեկտրէներգիայի այլ տեսակների արտադրողները՝ ԱԷԿ-ը, ՀԷԿ-երը և այլն, հաճախ ավելի ցածր սակագնով են կարողանում իրացնել արտադրանքը։
«Ատոմակայանի արտադրած էլեկտրաէներգիայի սակագինը 15,4 դրամ է՝ առանց ԱԱՀ, իսկ արևային կայանի միջոցով արտադրածն առնվազն 20-22 դրամ է՝ առանց ԱԱՀ։ Դրանից ցածր գնով ընդհանրապես ձեռնտու չի վաճառելը»,-ասում է «Էկովիլ»-ի փոխտնօրենը։
Այնուամենայնիվ, արդեն նկատվում է, որ մրցակցային հարաբերությունները դրդել են էլեկտրաէներգիայի բոլոր տեսակների արտադրության մեջ ներգրավվածներին ավելի ու ավելի ճկուն գործել։

Advantages and Challenges of Solar Plant Operations in a Liberalized Electricity Market
Since February 1, 2022, the introduction of liberalized market relations in the electricity market has provided solar plant operators with the opportunity to function independently and, if desired, participate in the purchase and sale of electricity.
In essence, prior to market liberalization, solar energy production plants had a sole buyer for the electricity they generated, namely the Electric Networks of Armenia (hereinafter, ENА). However, with the advent of liberalization, these plants now have the opportunity to seek alternative buyers, while compensating ENA solely for the distribution service they provide.
Before the introduction of the new market model, solar plants were classified into two types: licensed plants and autonomous producers. If the first type produced electricity and immediately sold it to ENA with a 20-year purchase guarantee (ENA was obliged to buy the electric energy produced by the plant for 20 years), then the second type of plants made a final calculation of the flows at the end of the year.
This suggests that if the plant generated more electricity than it consumed throughout the year, ENA would compensate the plant owner at the prevailing tariff rate for the surplus amount. Conversely, if the plant consumed more electricity than it produced, the plant owner would reimburse ENA for 1 kWh at the tariff rate established by the Public Services Regulatory Commission (PSRC).
Following the liberalization, autonomous producers gained the ability to form consumer groups and supply the majority of the electricity they generated to the consumers within those groups.
Produce in one place, consume in several places
What does it mean to create a consumer group? Individuals who desire to utilize solar energy but lack their own solar plant can join an autonomous producer who has such a plant. Together, they can form a group and negotiate a tariff with the plant owner for the electricity consumed. And pay only the distribution service fee to the ENA.
The consumers were provided with this opportunity due to the separation of the supply and distribution functions of ENA. However, it is important to note that the autonomous producer and the consumers within the formed group do not completely eliminate their reliance on ENA as a guaranteed supplier. At any given time, both the generating station owner and any member of the autonomous group can still obtain electricity from ENA through the cross-flows mechanism when needed.
Power plants with a capacity exceeding 150 kW are required to apply for a suitable license from the PSRC (Public Services Regulatory Commission) before participating in the liberalized market. Conversely, if the plant’s power capacity is up to 150 kW, the producer can enter the liberalized market without the need for licensing.
Before the market model change, all licensed producers were provided with a purchase guarantee. However, following the liberalization in 2022 starting from February 1, it is no longer possible to construct a station with a purchase guarantee. If one intends to engage in solar energy production, they must submit a certificate of waiver of the purchase guarantee to the PSC (Public Services Commission) and enter the liberalized market.
Those who constructed a plant with a purchase guarantee prior to the market model change will continue to operate under the same conditions until the end of their contract. This means they will continue to produce electricity, and ENA will still purchase the generated power as per the terms of their agreement.
“In this scenario, when a manufacturer applies for and declines the purchase guarantee, all risks fall upon them,” highlights Ashot Ulikhanyan, head of the Tariff Department at the Public Services Regulatory Commission, in a talk to “Ampop Media”. Ulikhanyan emphasizes the importance for the producer to establish a solid customer base or “army” of consumers. Without such a consumer network, the producer may encounter difficulties in selling the energy they have generated.”
In general, both the autonomous producer and the group of consumers have a similar relationship with the ENA system. The main distinction is that the station, where a portion of the electric energy is both produced and consumed, does not pay for distribution or transmission services.
The “Ecoville” company, part of the OST Group, which has been active in the market since 2015 and is specialized in the installation and maintenance of solar panels, entered the liberalized market in 2022.
According to Emil Stepanyan, the deputy director of the company, constructing a solar plant offers significant advantages for business entities. Stepanyan believes that legal entities involved in commercial activities can benefit in two ways. Firstly, they can obtain a license to fulfill the energy requirements of their own companies. Alternatively, they can directly operate as a producer and sell electricity in the market.
Stepanyan suggests that after the market liberalization, there has been a noticeable increase in the number of individuals opting for the second option.
“We have clients who have purchased land, reclassified it for industrial purposes, and have proceeded to construct solar power stations. They now approach us with proposals for cooperation as suppliers. Essentially, these individuals view this endeavor purely as a business opportunity and seek to sell the entirety of the electricity they produce,” Stepanyan explains.
On a national level, the largest group of consumers, comprising approximately 1 million subscribers, are connected to the 0.4/0.23 kV network. This group primarily consists of households.
These subscribers are currently enrolled with ENA (Electric Networks of Armenia) and are likely to continue as such. They pay a fee of 48 or 53 AMD for each kilowatt (kW) consumed, out of which 21 AMD is allocated for the distribution service. This means that the portion to be paid for electricity on the balance sheet is significantly reduced due to the substantial distribution service fee.
“Consequently, selling electricity to this group would not only be unprofitable for the producer but also result in financial losses,” emphasizes the representative from “Ecoville”.
How are electricity tariffs generated?
In the previous electricity market model, the price of one unit of electricity, 1 kW, encompassed both the electricity cost and the distribution service tariffs. Generally, the distribution tariff was overlooked as the supplier and distributor were consolidated under ENA CJSC.
With the emergence of other suppliers in the market, the Public Services Regulatory Commission (PSRC) has established specific tariffs for the distribution service based on consumer groups, following the applicable methodology.
According to Ulikhanyan, the distribution service fee is determined for each consumer group based on the corresponding cost incurred on the distribution network. He explains, “Each consumer group is responsible for covering the cost proportional to its impact on the system. Consumers with a voltage of 110 kV have the lowest cost contribution within the entire system.”
Ulikhanyan explains that customers connected to the 0.4/0.23 kV voltage level pay the highest fees for the distribution service. This is because the distribution network relies on the utilization of both transmission lines and substations belonging to other consumer groups to deliver electricity to customers connected at the 0.4/0.23 kV level. As a result, the costs associated with using these shared resources contribute to the higher distribution service fees for these customers.
It appears that consumers who are connected to lower voltage levels in the electrical network cause higher costs in the distribution system. Specifically, for customers connected to the 0.4/0.23 kV network, the delivery of electricity from one point to another involves the utilization of various voltage lines such as 110 kV, 35 kV, 6(10) kV, and the 0.4/0.23 kV lines and substations.
As per the tariffs in effect from February 1, 2023, the expenses associated with the entire distribution network, including network maintenance and investment recovery, will likely amount to 73.6 billion drams annually. Out of this total, an estimated 7.9 billion drams will be the potential electricity losses. These figures were emphasized by a representative from the Public Services Regulatory Commission (PSRC).
The expenses related to the distribution network need to be covered jointly by the HEC and the participants of the free market.
Highlighting the objective of market liberalization to establish equitable pricing, Ashot Ulikhanyan emphasizes:
“For certain groups of ENA consumers, such as those who are socially insecure or have low consumption, the set tariffs may not completely cover the expenses associated with the distribution service.”
This circumstance, perhaps, poses a challenge for solar electricity producers entering the free market. Additionally, the task of finding buyers is further complicated by the fact that producers of other types of electricity, such as nuclear power plants and hydropower plants, often have the advantage of selling their products at a lower price.
“The price of electricity generated by the nuclear plant is 15.4 AMD without VAT, while the price of electricity generated by the solar plant is at least 20-22 AMD without VAT. Selling electricity at a lower price is not profitable,” explains the deputy director of “Ecoville”.
However, it is evident that the competitive nature of the market has encouraged all electricity producers to become increasingly flexible in their approach.