Վթարային վերելակներից դեպի վերելակ արտադրող երկիր
Այս շաբաթ կրկին քննարկվում էր բազմաբնակարան շենքերի վերելակների խնդիրը: Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը «Ազատություն» ռադիոկայանի եթերում նշել է, որ 2-3 տարում նախատեսվում է փոխարինել քաղաքի 3800 վերելակ: Մայրաքաղաքի 2019 թ․ բյուջեով վերելակների հիմնանորոգմանն ուղղված ծախսերը նվազել են, փոխարենը՝ ավելացել են դրանց փոփոխման համար ներդրվող գումարները։
Այս լուրին հետևել է Կոտայքի մարզպետարանից տարածված այն լուրը, որ ընթացիկ տարում այս մարզում կհիմնվի վերելակների հավաքման արտադրամաս։ Նախատեսվում է, որ արտադրված վերելակները կօգտագործվեն ոչ միայն Հայաստանում, այլ նաև կարտահանվեն։
Մանվել Գրիգորյանը կրկին կալանավորվեց
Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր, Երկրապահ կամավորականների միության նախկին նախագահ Մանվել Գրիգորյանը հունվարի 22-ին կրկին կալանավորվեց: Նրան տեղափոխեցին «Երևան-Կենտրոն» քրեակատարողական հիմնարկ: Մանվել Գրիգորյանին գրավի դիմաց ազատ արձակելու դեմ ՀՀ վերաքննիչ դատարան բողոք էր ներկայացրել Գլխավոր դատախազությունը։
Գրիգորյանին մեղադրանք էր առաջադրվել դեռևս անցյալ տարվա հունիսին ապօրինի կերպով ռազմամթերք ձեռք բերելու և այլ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ պահելու համար, ինչպես նաև մի խումբ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ յուրացման եղանակով իր վստահությանը հանձնված առանձնապես խոշոր չափերով գույք հափշտակելու համար:
Նրա խափանման միջոցը փոխվել էր դեկտեմբերի 21-ին՝ 25 միլիոն դրամ գրավի դիմաց: Մինչև վերաքննիչ դատարանի կողմից Մանվել Գրիգորյանին կրկին կալանավորելու որոշումը, մի խումբ ցուցարարներ փակել էին Երևան-Էջմիածին ճանապարհը՝ պահանջելով փոխել Գրիգորյանի խափանման միջոցը՝ կրկին կալանավորել նրան։
Փաշինյան-Ալիև հանդիպում Դավոսում
Հունվարի 22-ին՝ Համաշխարհային տնտեսական համաժողովի շրջանակներում շվեյցարական Դավոս քաղաք մեկնած վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ոչ պաշտոնական հանդիպում է ունեցել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ։ Մեկ ու կես ժամ տևած հանդիպման ընթացքում նախագահները, ըստ վարչապետի, քննարկել են ղարաբաղյան խնդրի կարգավորման բանակցություններին վերաբերող հարցեր։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է վարչապետ Փաշինյանը։
Պաշտոնական Բաքուն հայտնել է, որ այս հանդիպումը կազմակերպել է Համաշխարհային տնտեսական համաժողովի ղեկավարությունը։ Մինչդեռ պաշտոնական հանդիպումները սովորաբար կազմակերպվում են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի նախաձեռնությամբ, ինչպես օրինակ, հունվարի 16-ին Փարիզում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ և մասնակցությամբ տեղի ունեցած հանդիպումը՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների միջև։
Նիկոլ Փաշինյանը տնտեսական հարաբերությունների զարգացմանը վերաբերող հարցեր է քննարկել Շվեյցարիայի, Ուկրաինայի, Ռուանդայի նախագահների, Իսպանիայի և Բելգիայի թագավորների և մի շարք այլ երկրների բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ։ Նա հանդիպել է նաև ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի, Apple ընկերության ղեկավարի և այլ կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ։
Նվազում են վարչապետի աշխատակազմի ծառայողական մեքենաները
Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Էդուարդ Աղաջանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ վարչապետի աշխատակազմին սպասարկող 50 ավտոմեքենաներից մնալու են 7-ը։ «Փոփոխությունների արդյունքում իրենց կցված ծառայողական ավտոմեքենաներից կօգտվեն երկու փոխվարչապետերը, ԱԽ քարտուղարը և վերջ»,- նշել է Աղաջանյանը և հավելել, որ ինքը ևս հրաժարվելու է ծառայողական մեքենայից։
Պարգևավճարներ նոր պաշտոնյաներին
Չեն հանդարտվում պետական կառույցների կողմից հատկացվող տարեվերջյան պարգևավճարների շուրջ քննարկումները։ Արարատի, Սյունիքի, Տավուշի, Արագածոտնի և Արմավիրի մարզպետները պարգևատրել են իրենք իրենց և մարզպետարանների աշխատակիցներին։ Հանրության շրջանում զայրույթի հիմնական պատճառն այն է, որ պարգևատրված անձանց մեծ մասը դեռևս կարճ ժամանակ էին աշխատում իրենց պաշտոններում, իսկ ըստ «Պետական պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքի՝ պարգևավճար ստանալ կարող են փաստացի 6 ամսից ավելի աշխատողները։ Բացի այդ, պարգևատրությունը չի կարող գերազանցել մեկ ամսվա աշխատավարձը։ Օրենքի այս կետը չի պահպանել Արարատի մարզպետը՝ աշխատողներին տալով աշխատավարձի 104,5%-ի չափով պարգևատրում։
Հանրության ուշադրության կենտրոնում էր նաև այն լուրը, որ Երևանի քաղաքապետարանը հրաժարվել է տեղեկություն տրամադրել պարգևատրված աշխատակիցների մասին` համարելով դա գաղտնի տեղեկություն: Ըստ ոլորտի մասնագետների` սա «Տեղեկատվության ազատության մասին» օրենքի կոպտագույն խախտում է։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, անդրադառնալով պարգևավճարների թեմային, նշել է, որ դրանք աշխատավարձի մաս են կազմում և տրվում են օրենքով սահմանված կարգով։

From a country with emergency elevators to a country producing elevators
This week the issue of elevators in multi-apartment buildings was again on the agenda of discussions. Yerevan mayor Hayk Marutyan told the ”Radio Liberty” that it is planned to replace 3800 elevators in 2-3 years. According to the Yerevan city budget for 2019, costs intended for the repairment of elevators are reduced. And instead, the amounts invested for their replacement have increased.
This was followed by another news: Kotayk Regional Administration notes that this year an elevator manufacturing factory will be established in this province. It is expected that the elevators will be used in Armenia and exported abroad.
Manvel Grigoryan again under arrest
Manvel Grigoryan, a former parliamentarian of the National Assembly, and the former president of the Yerkrapah Volunteers Union, was re-arrested on January 22. He was transferred to Yerevan-Kentron Penitentiary. The Prosecutor General’s Office filed a complaint against the release of Manvel Grigoryan to the RA Court of Appeals.
Grigoryan was charged with illegal possession and hiding of ammunition by preliminary agreement with other people in June last year, as well as with the theft of a large amount of property. The measure of restriction for him was changed on 21 December 2018, on a 25 million dram bail. Before the Appeal Court’s decision on Manvel Grigoryan’s rearrest, a group of demonstrators closed the Yerevan-Etchmiadzin road demanding to change Grigoryan’s detention and to detain him again.
Pashinyan-Aliyev meeting in Davos
On January 22, Prime Minister Nikol Pashinyan, who left for the Swiss city of Davos within the framework of the World Economic Forum, had an informal meeting with Azerbaijani President Ilham Aliyev. During the one-and-a-half-hour meeting, the Presidents discussed issues related to the Nagorno-Karabakh peace process, according to the Prime Minister. Pashinyan wrote about this on his Facebook page. Official Baku mentioned that the meeting was organized by the World Economic Forum’s leadership. Meanwhile, official meetings are usually organized on the initiative of the OSCE Minsk Group, such as the OSCE Minsk Group Co-Chairs’ meeting held in Paris on January 16, between the Foreign Ministers of Armenia and Azerbaijan.Nikol Pashinyan discussed issues related to the development of economic relations with the presidents of Switzerland, Ukraine, Rwanda, Spanish and Belgian kings and a number of other high-ranking officials. He also met the Secretary General of the NATO, the head of ”Apple” and other organization
The number of staff cars of the Prime Minister’s Office are reducing
Eduard Aghajanyan, Chief of Staff of the Prime Minister, wrote on his Facebook page that seven out of 50 cars serving the Prime Minister’s staff would remain. “As a result of these changes, two vice prime ministers, secretaries of the Security Council and the end of the service cars will be used,” Aghajanyan said and added that he would also refuse from the official car.
Rewards to new officials
Discussions on end-of-the-year benefits provided by government agencies do not calm down. The governors of Ararat, Syunik, Tavush, Aragatsotn and Armavir have rewarded themselves and their staff members. The main cause of anger among the public is that most of the award-winning people have been working in their positions for a short time and, according to the law on remuneration of public officials, the employees actually have more than 6 months to get a bonus. In addition, the award cannot exceed one month’s salary. This point of the law has not retained the governor of Ararat, giving employees 104.5% of the salary. The news was also in the focus of the public’s attention that Yerevan Municipality refused to provide information about reward-winning employees considering it to be confidential. According to industry experts, this is a gross violation of the Freedom of Information Act. Prime Minister Nikol Pashinyan, referring to the issue of premiums, noted that they were part of the wage and were given in accordance with the law.