ՔՊ ներկուսակցական քվեարկություն. առաջին տասնյակում կանայք չկան, առաջատարը վարչապետն է
«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունն ավարտել է 2026 թվականի խորհրդարանական ընտրությունների նախնական ցուցակի ձևավորման առաջին փուլի քվեարկությունը։ Ներկուսակցական քվեարկությանը մասնակցել է 274 թեկնածու։
Ընտրություններին մասնակցել է 1028 կուսակցական։ Արձանագրվել է 932 վավեր քվեաթերթիկ։
Այս գործընթացի արդյունքում ընտրված առաջին հարյուրյակը թույլ է տալիս հասկանալ կուսակցության ներսում առկա ազդեցության շրջանակները և ուժերի դասավորվածությունը։
Առաջին տասնյակ. գործադիրի և քաղաքական թևի գերակայությունը
Քվեարկության արդյունքներով՝ լավագույն տասնյակը բաղկացած է բացառապես տղամարդկանցից։ Առաջին հորիզոնականը զբաղեցնում է կուսակցության առաջնորդ, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ 894 ձայնով։  Փաստացի՝ քվեարկողների ճնշող մեծամասնությունը կողմ է արտահայտվել նրան, և միայն 38 մասնակից է նախընտրել չքվեարկել նրա օգտին։
Հատկանշական է, որ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հայտնվել է 9-րդ հորիզոնականում (628 ձայն)։
Առաջին տասնյակում կանանց ներկայացվածությունը զրո է։
Գենդերային պատկերը. կանայք՝ 13-րդ տեղից
Ներկուսակցական քվեարկության արդյունքներով՝ կանայք ցուցակում հայտնվում են միայն երկրորդ տասնյակում։ Սա նշանակում է, որ նույնիսկ ներկուսակցական ժողովրդավարության պայմաններում կանայք դեռևս դժվարությամբ են մուտք գործում «որոշում կայացնողների» առաջին շարքեր, և նրանց տեղը ցուցակում, ամենայն հավանականությամբ, կբարձրանա միայն օրենքով սահմանված քվոտաների շնորհիվ։
Կուսակցության անդամների շրջանում ամենաբարձր վստահությունը վայելող կինը Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանն է (13-րդ տեղ, 554 ձայն)։
Երկրորդ տասնյակում ներառված է ընդամենը 4 կին.
• Անահիտ Ավանեսյան (13-րդ)
• Ալխաս Ղազարյան (14-րդ)
• Արուսյակ Ջուլհակյան (18-րդ)
• Հասմիկ Հակոբյան (19-րդ)
Ընդհանուր առմամբ, առաջին 30 թեկնածուների թվում կանանց ներկայացվածությունը կազմում է ընդամենը 23% (7 կին թեկնածու)։