Գործազրկությունն ու աշխատավարձը ՀՀ մարզերում. 2019թ. 1-ին կիսամյակ
«Ամփոփ Մեդիան» ուսումնասիրել է 2019թ. 1-ին կիսամյակին ՀՀ մարզերի սոցիալ-տնտեսական ցուցանիշները, համեմատել նախորդ տարվա 1-ին կիսամյակի տվյալների հետ և պատրաստել «Տնտեսությունը և հասարակությունը ՀՀ մարզերում» խորագրով հոդվածաշար` դրանցում ներառելով մարզերի համեմատական ինֆոգրաֆիկաներ։
Մուլտիմեդիա գործիքի շնորհիվ ընթերցողին հնարավորություն է տրվում կողք կողքի տեղադրել երկու հարևան մարզերի ինֆոգրաֆիկաները և ինքնուրույն համեմատել թե՛ յուրաքանչյուր մարզի, թե՛ երկու տարբեր մարզերի ցուցանիշները։
Հաշվի առնելով տվյալների առատությունը, «Ամփոփ Մեդիան» առանձին հոդվածներով է ներկայացնում ոլորտային ցուցանիշների վերլուծությունը։
Գործազրկությանն ու միջին աշխատավարձին անդրադառնալիս նախ նշենք, որ համաձայն վիճակագրական տվյալների, ի տարբերություն 2018թ. առաջին կիսամյակի, այս տարվա առաջին կիսամյակում ՀՀ-ում գործազուրկների թիվն ընդհանուր առմամբ նվազել է, որոշ մարզերում՝ Լոռիում և Արմավիրում այն աճել է։ Լոռիում նվազել է նաև միջին աշխատավարձը։ 2019թ. առաջին կեսին Հայաստանում գրանցվել է շուրջ 63 400 գործազուրկ, որից 21%-ը երիտասարդներ` 16-29 տարեկան: Գրանցված գործազուրկների թիվը ամենաշատը նվազել է Կոտայքի մարզում՝ 19.8%-ով:
Մարզերում գրանցված երիտասարդ գործազուրկների ամենամեծ նվազումը նկատվել է Տավուշի մարզում. 2018թ.-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ դառնալով 23,4% կամ 973 հոգի: Նվազման տենդենցով Տավուշի մարզին հաջորդում են Շիրակը (18.8%) և Կոտայքը (16.4%):
Հետաքրքիր է մարզերում միջին ամսական աշխատավարձերի պատկերը: Նորություն չէ, որ Սյունիքի մարզում աշխատավարձը ամենաբարձրն է հանքարդյունաբերության շնորհիվ: Ավելին, այս տարվա առաջին կեսին այն բարձրացել է ևս 19%-ով՝ հասնելով 245 000 դրամի: Սակայն այս մարզում 9%-ով նվազել է ծնելիությունը [ տես նաև Դեմոգրաֆիական խնդիրները ՀՀ մարզերում]
Ընդհանուր առմամբ բոլոր մարզերում նկատվում է միջին աշխատավարձի բարձրացում, ամենաշատը՝ Արարատում (35%) և Տավուշում (24%): Բացառություն է Լոռու մարզը, որտեղ միջին աշխատավարձը նվազել է 7%-ով՝ կազմելով 111 հազար դրամ: Սակայն ամենացածր միջին աշխատավարձը մարզերում ստանում են Շիրակում՝ 105 500 դրամ և Արագածոտնում՝ 106 600 դրամ:

Unemployment and Wages in RA Provinces. 1st half of 2019
“Ampop Media” has studied the socio-economic indicators of RA provinces in the first half of 2019, compared them with the first half of the previous year and made a report entitled “Economy and Society in RA Provinces” which includes comparative infographics of regions.
The multimedia tool enables the reader to put together the infographics of two neighboring provinces side by side and compare the indicators of both two different provinces and each province on their own.
Taking into account the abundance of data, “Ampop Media” presents analysis of sectoral indicators in separate articles.
When refering to unemployment and average wages, it should be noted that according to statistics, the total number of unemployment in RA has decreased in the first half of this year in comparison with the first half of 2018, yet in Lori and Armavir it has increased. The average wage in Lori has decreased, too. In the first half of 2019, 63400 unemployment were registered in Armenia, 21% out of which are 16-29 years old. The number of registered unemployment has mostly decreased in Kotayk by 19.8%.
The largest decrease in the registered young unemployment in the regions has been noticed in Tavush province: it became 23.4% or 973 people in comparison with the same period of 2018.
By the tendency of decrease, Tavush is proceeded by the provinces of Shirak (18.8%) and Kotayk (16.4%).
The figure of average monthly wage in provinces is of great interest. It is a well known fact that the highest salary is in Syunik province due to mining. Moreover, in the first half of this year it has again increased by 19% reaching 245.000 drams (about US$ 513). But one should note that birthrate has decreased by 9% in this region (Demographic issues in RA provinces).
All in all increase of average wages is noted in all the provinces of Armenia: the highest in Ararat (35%) and Tavush (24%). Lori province is the only exception, where the average wage has decreased by 7% making 111.000 drams (more than US$ 232). But the lowest average wages are in Shirak – 105.000 drams (about US$ 220) and in Aragatsotn – 106.600 drams (US$ 223).