Արգելք` աջ ղեկով բոլոր տիպի մեքենաների ներմուծմանը. Մաքսային միությունը նման պահանջ չունի
Աջ ղեկով մեքենաների ներմուծման արգելքը Հայաստան, ինչպես նաև դրանց շահագործման հարցը շարունակում է անորոշ մնալ քաղաքացիների համար: Դեռ 2018թ. հունվարին նախորդ կառավարության ընդունած օրենքի նախագիծը մի շարք խնդիրներ առաջացրեց աջ ղեկով մեքենա ներմուծողների համար: Տվյալ փաստաթղթով արգելվեց աջ ղեկով մեքենաների ներմուծումն ու հաշվառումը Հայաստանում:
Օրենքի կիրառման ժամանակահատվածը համընկավ հետհեղափոխական շրջանի և նոր կառավարության ձևավորման հետ, ինչի հետևանքով էլ այն մասնակի կիրառվեց: Սակայն քաղաքացիների դժգոհություններն այս հարցի շուրջ այդպես էլ հստակ պատասխան չստացան:
Ներկայիս կառավարությունը չի հրաժարվել նախորդների ընդունած որոշումից, թեպետ շահագրգիռ կողմերի հետ վերջին քննարկման արդյունքում ՀՀ կառավարության 2018թ. դեկտեմբերի 6-ի նիստում որոշվել էր աջ ղեկով մեքենաների ներմուծումը Հայաստան կարճ ժամանակով թույլատրել: Բայց միայն այն մեքենաները, որոնք դեկտեմբեր ամսվա դրությամբ՝ նախորդ ամիսների ընթացքում կուտակվել էին ՀՀ սահմանին` չունենալով մուտքի համար անհրաժեշտ իրավական հիմքեր: Այս որոշման հիման վրա մշակվեց օրենքի նախագիծ, որն արդեն քննարկման դրվեց ՀՀ կառավարության փետրվարի 15-ի նիստին, սակայն օրակարգից դուրս բերվեց` լրամշակման անհրաժեշտության հիմքով:
Դժգոհության ալիքներից կարելի է եզրակացնել, որ պետական օղակներում այս հարցի վերաբերյալ գործընթացները բավական դանդաղ են ընթանում:
Քննարկում ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարությունում (Լուսանկարը` mtcit.am)
«Ղեկը աջ» նախաձեռնության անդամները կառավարության դիմաց իրենց հերթական բողոքի ձայնը բարձրացրել էին հունվարի 31-ին՝ պահանջելով հնարավորինս շուտ օրենքի նախագիծը ընդունել չմոռանալով այդ փաստաթղթում արտացոլել նաև վարորդների շահերը։ Նախաձեռնության անդամներին նմանատիպ բողոքի ակցիաներում միավորում է նույն պահանջը․ այն է՝ չեղյալ համարել աջ ղեկով մեքենաների վերաբերյալ բոլոր արգելքները:
«Ղեկը աջ» նախաձեռնության անդամ Զոհրաբ Իգիթյանն «Ամփոփ մեդիայի» հետ զրույցում նշում է, որ, ըստ օրենքի նախագիծը կառավարության նիստում անընդհատ հետաձգվում է:
«Մեզ հավաստիացնում են, որ կառավարության հաջորդ նիստում հարցը կքննարկվի»,-դեռ հունվարի 31-ին ասել էր Իգիթյանը, սակայն հարցը քննարկման արժանացավ փետրվարի 15-ի նիստին և նախագիծն օրակարգից դուրս բերվեց:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր անհամաձայնությունը հայտնեց նախագծում առկա որոշ առաջարկների հետ՝ պնդելով, որ այս որոշումը պետք է վերաբերի ոչ թե գնված բոլոր մեքենաներին, որոնք նաև դեռ ճանապարհին են, այլ բացառապես մաքսատան տարածքում՝ մինչև դեկտեմբեր ամիսը կուտակված մեքենաներին։ Նիստի ժամանակ ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Հակոբ Արշակյանը հստակեցրեց դեկտեմբերին առկա մեքենաների թիվը․ այն է՝ 442։ Վարչապետն արձագանքելով նշեց, որ հենց այդ՝ 442 ներմուծողների ներկայացուցիչների հետ էլ նման պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել:
Սակայն նախաձեռնության անդամներին չի գոհացնում կառավարության դեկտեմբերի 6-ի որոշումը, քանի որ իրենց հիմնական պահանջն է` պահպանել աջ ղեկով մեքենաների շահագործումը Հայաստանում: Իգիթյանը հավաստիացնում է, որ նախաձեռնության անդամների մեքենաների 90%-ն աջ ղեկով է. «Դրանք տեխնիկապես անհնար է դարձնել ձախակողմյան, քանի որ կառաջանան անվտանգության խնդիրներ»,- հավաստիացնում է Իգիթյանը:
«Մեր նպատակն է, որ մեքենաները ՀՀ մտնեն աջ ղեկով, մաքսազերծվեն աջ ղեկով և շահագործվեն աջ ղեկով: Եվ, քանի որ այս պահին Հայաստանում չկա օրենք, որը թույլ է տալիս աջ ղեկով մեքենաները գրանցել և մաքսազերծել, ուստի մեքենաները շարունակում են մնալ Հայաստանի սահմանին», – ասում է Իգիթյանը:
Ըստ Իգիթյանի՝ հարցի ձգձգումը պատճառ է դառնում Բագրատաշենի մաքսակետում աջ ղեկով մեքենաների կուտակմանը, որոնց թիվը հասնում է 600-ի:
Նախարար Արշակյանը հիշեցնում է, որ այս հարցի շուրջ պայմանավորվածությունն այլ է եղել: «Ազգային ժողովը կընդունի օրենքը, որը թույլ կտա սահմանին կուտակված մեքենաները, որոնք բերվել են մինչև նախորդ տարվա դեկտեմբերի 20-ը, ներմուծվեն, և հարցը կվերջանա»,- ասում է նախարարը։
Չհամոզող հիմնավորում
Աջ ղեկով մեքենաների արգելքի մասին օրենքի ընդունման անհրաժեշտությունը 2018թ. հունվարին ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախկին նախարար Վահան Մարտիրոսյանը հիմնավորում էր աջ ղեկով մեքենաների մասնակցությամբ վթարների քանակով, որոնք, ըստ նրա ներկայացրած տվյալների, 28%-ով շատ են ձախակողմյան մեքենաների մասնակցությամբ վթարներից, իսկ տուժածների/վիրավորների թիվն էլ՝ 39%-ով է շատ: Սակայն նախարարի կողմից հնչեցված վիճակագրությունը պարզ չէ, թե ինչ ժամանակահատվածի համար է և ինչ աղբյուրների ու հաշվարկների հիման վրա է արված:
Հայաստանում աջ ղեկով մեքենաների ներմուծման արգելքի նախաձեռնության հիմք կարող էր հանդիսանալ նաև Մաքսային միության «Անիվավոր տրանսպորտային միջոցների անվտանգության մասին» (ТР ТС 018/2011) տեխնիկական կանոնակարգը, որը գործում է 2015թ. հունվարի 1-ից և արգելում է Մաքսային միության տարածքում աջակողմյան ղեկով մեքենաների շահագործումը, սակայն տվյալ փաստաթղթով արգելքը չի վերաբերում թեթև մարդատար ավտոմեքենաներին:
Աջակողմյան ղեկի մասով կանոնակարգում կա երկու պարբերություն, որոնցից մեկում նշվում է Մ2 և Մ3 տիպի մեքենաների վերաբերյալ արգելքի մասին. սրանք 8 և ավել տեղ ունեցող մարդատար ավտոբուսներն են: Երկրորդ պարբերության մեջ խոսքը Մաքսային միության անդամ-երկրներից Ղազախստանում ու Բելառուսում աջակողմյան ղեկով մեքենաների շահագործման արգելքի մասին է: Տվյալ երկրներում արդեն գործում է նշված արգելքը:
Սակայն այդ փաստաթղթում որևէ տողով նշված չէ Հայաստանում աջակողմյան մեքենաների շահագործման արգելքի մասին, ինչպես նաև Մաքսային միության տարածքում Մ1, այսինքն՝ թեթև մարդատար մեքենաների շահագործման կամ ներմուծման արգելքի մասին:
Տվյալների բացակայություն
«Ամփոփ մեդիայի»` աջ ղեկով մեքենաների մասնակցությամբ վթարների վերաբերյալ հարցմանը ՀՀ ոստիկանությունը տրամադրել է տվյալներ 2017թ-ից սկսած` նշելով, որ մինչ այդ աջ ղեկի մասնակցությամբ պատահարների հաշվառում չի իրականացվել: Ոստիկանության տրամադրած վիճակագրության համաձայն` 2017թ.-ից մինչև 2018թ. ապրիլի 1-ը աջ ղեկով մեքենաների մասնակցությունը բոլոր ՃՏՊ-ների 10% է կազմել: Այս դեպքում հարց է առաջանում, թե ինչ 28% ցուցանիշ էր ներկայացվել նախկին նախարարի կողմից:
ՀՀ Մաքսային սահմանով տեղափոխվող աջ ղեկով մեքենաների քանակի վերաբերյալ ևս տեղեկատվությունը սահմանափակ է: Ըստ ՀՀ կառավարությանն առընթեր Պետական եկամուտների կոմիտեի պատասխանի՝ սահմանին մեքենաները առանձնացվում են շարժիչի աշխատանքային ծավալով,  նոր կամ շահագործված լինելու ձևաչափով, բայց ոչ աջ կամ ձախ ղեկի հիման վրա:
Փաստացի
ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Հակոբ Արշակյանը մինչ նախարարի պաշտոնում նշանակվելը դեմ էր աջ ղեկով մեքենաների շահագործման սահմանափակմանը:
Սակայն 2018թ. հոկտեմբերի 25-ին կայացած կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում նշել է, որ արգելքը օրենքով է սահմանված, և որ ՀՀ ճանապարհները նախատեսված չեն աջակողմյան երթևեկության համար, ինչը կարծես մինչ այդ էլ էր հայտնի:
Արշակյանը նաև ասել էր, որ աջ ղեկով մեքենաները կարելի է ներմուծել իբրև պահեստամաս: Նախարարությունում տեղի ունեցած քննարկման ժամանակ, այս առաջարկը դիտարկվում էր որպես խնդրի լուծման նպատակահարմար տարբերակներից մեկը: Բացի այդ, խոսվում էր նաև ղեկի տեղաբաշխման փոփոխության մասին, ինչպես նաև տարանցիկ պետհամարանիշներով` վաճառքի նպատակով երրորդ երկրներ այդ մեքենաները ներկրելու մասին:
Իրավապաշտպանի կարծիք
«Քաղաքացի-Հարկատու-Բիզնես» իրավապաշտպան կազմակերպության ՀԿ փոխնախագահ Էդուարդ Բադալյանն «Ամփոփ մեդիային» ասում է, որ վերջին տարիներին ակնհայտ է աջ ղեկով մեքենաների ներմուծման աճը, ինչն իր կարծիքով մեքենաների արժեքով և վճարունակությամբ պայմանավորված պահանջարկ է:
Սակայն նա ճիշտ է համարում աջ ղեկով մեքենաների շահագործման սահմանափակումը, պարզաբանելով, որ աջակողմյան երթևեկությամբ երկրներում աջ, իսկ ձախակողմյան երթևեկությամբ երկրներում՝ ձախ ղեկով մեքենաները ոչ միայն խաթարում են երթևեկության բնականոն ընթացքը, այլև վտանգներ են ստեղծում:
«Սա աքսիոմատիկ ճշմարտություն է, որի վերաբերյալ չարժե նույնիսկ վիճել»,-ասում է Բադալյանը և լուծումը տեսնում է երրորդ երկրներից ներմուծման բացարձակ արգելքի մեջ:
«Ընդ որում, հարկ է արգելել նաև երրորդ երկրում վերափոխված կամ ՀՀ-ում հետագա վերափոխման պայմանով ներմուծումը: Վերազինումն անվտանգ կարող է լինել միայն գործարանային պայմաններում: Իսկ արդեն ներմուծված տրանսպորտային միջոցների շահագործումը կարող է շարունակվել մինչև աստիճանաբար դուրս կգան օգտագործումից, որպեսզի չվատթարացվի այդպիսի մեքենաներ շահագործող անձանց վիճակը»,-կարծում է Բադալյանը:
Մինչդեռ իրավապաշտպան Մովսես Արիստակեսյանի կարծիքով` այդ որոշումն ուղղակիորեն հակասում է ՀՀ սահմանադրությամբ սահմանված սեփականություն ունենալու և դրա անձեռնմխելիության նորմերին:
«Նախ, աջ ղեկով մեքենաներն էժան են և մատչելի հասարակության ավելի լայն շերտերի համար: Հետևաբար, ոչ մի նորմով չի կարելի սահմանափակել քաղաքացու իրավունքը՝ ունենալ իր ցանկացած գույքը»,-«Ամփոփ մեդիային» ասում է «Տնտեսական իրավունք կենտրոն» ՀԿ-ի ղեկավար Մովսես Արիստակեսյանը:
Աջ ղեկով մեքենաները ներկրելուց հետո դրանց ձախ ղեկով վերասարքավորման պահանջը նա գնահատում է անօրինական: Արիստակեսյանը կարծում է, որ այդ միջոցառումը նախ վտանգավոր է և ապա` ծախսատար և լրացուցիչ կամայական բեռ է դառնում այդ մեքենաների սեփականատերերի համար:
«Եվ վերջապես այդ իրավակարգավորման արդյունքում նեղանում է աջ ղեկով մեքենաների շուկան. նախ այդ մեքենաների արժեքը կտրուկ կընկնի, ինչը կդժվարացնի դրանց ազատ առք ու վաճառքը, ավտոպահեստամասերը կթանկանան և սա լուրջ բեռ կդառնա մեքենաների սեփականատերերի համար»,- եզրափակում է Արիստակեսյանը:

Ban on the import of right-hand drive cars to Armenia and their usage is not clarified for the citizens, yet. The former government in June, 2018 approved a draft law, which caused a number of problems for the importers of right-hand drive cars. So, that was a ban on the import and registration of the vehicles with right-hand drive.
The law usage coincided with the post-revolutionary period and with the formulation of the new government. As a result, the law was used partly. But the citizens’ complaints about this issue did not get their exact answer.
The current government does not deny the previous decision. As a result of the recent discussions with the stakeholders at the sitting on 6 December, 2018, they agreed to allow the import of right-hand drive cars for a short period of time. But the decision referred to only the cars which had gathered on the border of Armenia and had no legitimate grounds for entry as of December. A draft law was formed on the basis of this decision which was under discussion at the sitting of 15 February. But it stayed out of the agenda as it needed to be upgraded.
A lot of dissatisfaction waves allow to conclude that the processes on this issue are very slow in the state government.
Members of the “Right-hand drive” initiative hold a protest on 31 January demanding to adopt the draft law as soon as possible and mention the drivers’ interests in the document. In the protests like this the initiative members are united with the same requirement, that is, to cancel all the obstacles concerning the right-hand drive cars.
The “Right-hand drive” initiative member Zohrab Igityan in the interview with Ampop Media states that as of law the draft is being cancelled at the sitting.
“They assure us that the issue will be discussed at the next sitting of the government”, said Igityan on 31 January. But the issue was discussed in the sitting of February 15, and the draft was removed from the agenda.
Prime Minister Nikol Pashinyan disagreed with some suggestions of the draft stating that the decision should refer not to the bought cars which are in the way but exclusively the ones that have gathered in the customs house until December. During the session, RA Minister of Transport, Communication and Information Technologies Hakob Arshakyan clarified that the number of the gathered cars till December is 442. In response the Prime Minister mentioned that the agreement had been made with those 442 importers.
However the initiative members are not satisfied with the government decision on December 6, as their main requirement is the usage of right-hand drive cars in Armenia. Igityan assures that 90% of the initiative members have right-hand drive cars. “It is technically impossible to make these cars left-hand drive ones, as they may cause security problems”.
”Our aim is to let the right-hand drive cars enter RA, pass the customs clearance and get used. And as no law allows right-hand drive cars to be registered and get the customs clearance, the cars still continue to stay on the border of Armenia”, says Igityan.
According to Igityan the cancellation of the draft becomes a reason for the right-hand drive cars to continue gathering on the border of RA and reaching to 600.
Minister Arshakyan reminds that the agreement on the issue had been quite different. “The National Assembly will adopt a law that will allow the import of the cars which have gathered on the border till December 20 and everything will be over”, says the Minister.
Insufficient Grounding
The Former Minister of Transport, Communication and Information Technologies of RA Vahan Martirosyan states that the number of the accidents involving right-hand drive cars is more by 28% than the ones with left-hand drive cars and the number of the injured – more by 39%. So, that is how the Minister grounds the need of adopting a law which will ban the import of right-hand drive cars. But it is not clear for which period the Minister’s statistics refers to and which sources and calculations it is based on.
The technical regulation of the The Eurasian Customs Union(EACU) “On the safety of wheeled vehicles” (TC TR 018/2011) may also be considered as a grounding to ban the import of right-hand drive cars to Armenia. The regulation was adopted on 1 January, 2015, and it bans the usage of right-hand drive cars in the teritorry of the Customs Union but the ban does not refers to sedans.
There are two paragraphs in the regulation of the right-hand drive cars, in one of which there is a ban on M2 and M3 type cars. These are 8 and more passenger buses. The second paragraph refers to the ban on the usage of right-hand drive cars in Kazakhstan and Belarus. This ban has already been applied in the mentioned countries.
However there is no line in this document about the ban on the usage of right-hand drive cars in Armenia and nothing is said about the ban on the import and usage of M1 type (pessenger car) right-hand drive cars in the territory of the Customs Union.
Not Enough Data Available
In the request of Ampop Media about the accidents involving right-hand drive cars, the RA Police provided data since 2017. So the Police state that there are no records about the accidents with the participation of right-hand drive cars. According to the statistics provided by the Police 2017 – 1 April, 2018 accidents involving right-hand drive cars make only 10% of the road accidents. A question arises – how the former Minister stated 28% and where it came from?
The information about the number of the right-hand drive cars which pass the border of RA is also limited. According to the response of the State Revenue Committee of the Republic of Armenia the vehicles on the border are separated by the engine’s operating capacity, by the format of new or used and no way on the basis of the right or left-hand drive.
De Facto
The Minister of Transport, Communication and Information Technologies of RA Hakob Arshakyan was against the limiting of the usage of the right-hand drive cars before being appointed Minister.
But after the government sitting on 25 October, 2018, in the interview with journalists he stated that the ban was set by law and that the Armenian roads were not intended for the right-hand drive traffic. The latter seemed to have been known before, too.
Arshakyan also said that the right-hand drive cars may also be imported as spare parts. During the discussion in the Ministry this proposal was viewed as one of the most appropriate solutions to the problem. Besides, it was mentioned about the change of the wheel, as well as about the import of the cars with transit state license plate to a third country in order to sell.
Opinion Of Human Rights Defender
Vice-president of “Citizen, Taxpayer, Business Rights Protection” NGO Eduard Badalyan in the interview with Ampop Media says that the import increase of the right-hand drive cars is evident in the recent years. In his opinion the reason is the demand for the car prices and solvency.
But he thinks it is quite right to limit the usage of right-hand drive cars explaining that in the countries with right-hand drive traffic some dangers may be created by the right-hand drive cars and viceversa.
“This is an axiomatic truth and there should not be even a quarrel about it,” says Badalyan and in his opinion the solution is the absolute ban on the import from a third country.
“By the way, there should be a ban on the import of such cars which have been changed in a third country or may be changed in RA. The repair may be safe only in factory conditions. And the usage of already imported vehicles may contionue until they gradually get out of usage, so that the people who have that kind of vehicles do not find themselves in an wakward position”, states Badalyan.
Meanwhile, human rights defender Movses Aristakesyan thinks that this decision directly contradicts to the norms of property defined by the RA Constitution and its immunity.
“First, right-hand drive cars are cheap and available for wide layers of society. So, no one can limit the right of a citizen to have any property,” says Movses Aristakesyan, head of the “Center of Economic Rights” NGO.
After the import of right-hand drive cars, one should not change them to left-hand drive cars, as it is illegal, dangerous and expensive and becomes an extra matter of concern for the owners of these cars.
“At last, as a result of this legal regulations, the market of right-hand drive cars gets narrower. First, the price of these cars will be decreased, which will make their purchase and sale more expensive, the price of spare parts will increase, and this will become a matter of concern for the owners of these cars”, concludes Aristakesyan.