Դեմոգրաֆիական խնդիրները ՀՀ մարզերում. 2019թ. 1-ին կիսամյակ
Սույն հոդվածը «Տնտեսությունը և հասարակությունը ՀՀ մարզերում» խորագրով հոդվածաշարի մաս է կազմում: «Ամփոփ Մեդիան» ուսումնասիրել է 2019թ. 1-ին կիսամյակի սոցիալ-տնտեսական ցուցանիշները, համեմատել նախորդ տարվա 1-ին կիսամյակի տվյալների հետ: Հաշվի առնելով տվյալների առատությունը՝ յուրաքանչյուր մարզին վերաբերող ցուցանիշների համար պատրաստել ենք առանձին ինֆոգրաֆիկա, իսկ վերլուծական մասը՝ մասնատել սոցիալ-տնտեսական ոլորտային 5 ուղղությունների:
Հոդվածաշարի մատուցման նորամուծությունն այն է, որ ընթերցողին հնարավորություն է տրվում կողք կողքի տեղադրել երկու հարևան մարզերի ինֆոգրաֆիկաները և ինքնուրույն համեմատել թե՛ յուրաքանչյուր մարզի, թե՛ երկու տարբեր մարզերի ցուցանիշները։
Ժողովրդագրական ցուցանիշներին անդրադառնալիս, ցավոք, պետք է նշել , որ Հայաստանի բնակչության նվազումը կանգ չի առնում: 2019թ.-ի հուլիսի 1-ի դրությամբ ՀՀ բնակչությունը նվազել է 8 200 բնակչով կամ 0.3%-ով: Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում բնակչությունը նվազել էր 10 100 բնակչով: Հայաստանի բոլոր մարզերում բնակչության թվի նվազում է նկատվում, մինչդեռ մայրաքաղաք Երևանում բնակչությունը աճել է 0.3%-ով: Սա հուշում է այն մասին, որ բնակչության ներքին տեղաշարժը դեպի մայրաքաղաք շարունակվում է: Ըստ պաշտոնական վիճակագրության՝ Երևանում է բնակվում հանրապետության բնակչության ավելի քան մեկ երրորդը, մինչդեռ Հայաստանի 10 մարզերում բնակվում է բնակչության 63.5%-ը կամ 1.8 մլն մարդ:
Երևանից հետո ամենաշատ բնակիչ ունեցող մարզը Արմավիրն է՝ շուրջ 264 հազար մարդ, սակայն այստեղ էլ այս տարվա նշված ժամանակահատվածում գրանցվել է 700 բնակչի նվազում: Այնուամենայնիվ, 2019թ. հուլիսի 1-ի դրությամբ 2018թ-ի հուլիսի 1-ի համեմատ ամենաշատը նվազել է Արագածոտնի և Վայոց ձորի բնակչությունը` 1.4%-ով: Առաջինի դեպքում մարզից հեռացել է 700 բնակիչ, իսկ երկրորդից՝ 1400 բնակիչ: Ընդ որում՝ Արագածոտնի մարզում ավելի շատ նվազել է քաղաքային բնակչությունը, քան գյուղականը:
Արագածոտնի և Վայոց ձորի մարզերը դեմոգրաֆիական առումով առանձնանում են նաև նրանով, որ տղամարդկանց թիվը մոտ 3 անգամ շատ է նվազել, քան կանանց թիվը [տե՛ս տվյալ մարզերին վերաբերող ինֆոգրաֆիկաները]: Չի բացառվում, որ սա ուղղակիորեն կապված է այս մարզերից առավել հաճախ արտագնա աշխատանքի մեկնման հետ:
Տղամարդականց թվի նվազում նկատվում է բոլոր մարզերում:
Ծնելիության ցուցանիշները ևս ոգևորիչ չեն: Հանրապետությունում առաջին կիսամյակում ծնվել է 16 111 երեխա, որից 8 450-ը՝ տղա: Ծնելիությունը ընդհանուր առմամբ նվազել է 0.5%-ով: Ծնելիության ամենամեծ նվազումը գրանցվել է Սյունիքի մարզում` 9%: Սա այն մարզն է, որտեղ ամենաբարձր միջին աշխատավարձն է գրանցվել` 245 հազար դրամ: Հաջորդիվ գալիս է Շիրակի մարզը` 6.4% նվազում, ուր միջին աշխատավարձի ամենացածր շեմն է գրանցվել (տես Գործազրկությունն ու աշխատավարձը ՀՀ մարզերում):
Ծնելիության ցուցանիշների ամենամեծ աճը գրանցվել է Արմավիրում (1400 ծնունդ) և Արագածոտնում (668 ծնունդ)` համապատասխանաբար 7.6%-ով և 7%-ով:
Ստորև ներկայացված վիզուալ պատկերների միջոցով հնարավոր է համեմատել 10 մարզերի սոցիալ-տնտեսական ցուցանիշները:

This article is part of a series entitled “Economy and Society in the Provinces of the Republic of Armenia”. Ampop Media studied the socioeconomic data of the first half of 2019 and compared them with the data of the first half of the previous year. Taking into account the abundant amount of data, separate infographics were created for each province, and the analytical part was broken down into 5 socioeconomic sectors.
The innovative approach of the article gives the reader an opportunity to put together the infographics of the two neighboring provinces and compare the data of each province and the two different provinces on their own.
Regarding demographic data, unfortunately, it should be noted that the decline of the Armenian population does not stop. As of July 1, 2019 the population of the Republic of Armenia has decreased by 8,200 or 0.3%. During the same period of the previous year, the population decreased by 10 100 inhabitants. Population declines in all the provinces of Armenia, while population in Yerevan has increased by 0.3%. This implies that the internal movement of the population to the capital continues. According to the official statistics, more than a third of the republic’s population lives in Yerevan, while 63.5% or 1.8 million people live in 10 provinces of Armenia.
The province with the largest population after Yerevan is Armavir – about 264,000 people. However, there has also been a decline of 700 residents in the above-mentioned period of this year. As of July 1, 2019 Aragatsotn and Vayots Dzor provinces had the most declined population compared to July 1, 2018 – by 1.4%. In the first case, 700 residents left the province and in the second case -1400. At the same time, the urban population of Aragatsotn province has declined more than the rural population.
The provinces of Aragatsotn and Vayots Dzor are also demographically distinguished by the fact that the number of men has been reduced by about three times more than the number of women [see infographics related to these provinces]. It is not excluded that this is directly related to the high rates of labor migration in these provinces.
There is a decrease in the number of men in all provinces.
Fertility rates are also not encouraging. 16 111 babies were born in the first half of the year, of which 8 450 were boys. The total fertility rate declined by 0.5%. The largest decrease in fertility rate was recorded in Syunik – 9%. This is the province where the highest average salary was registered – 245 thousand AMD. It is followed by Shirak with a 6.4% decline and with the lowest average salary (see Unemployment and Salaries in RA Provinces).
The highest increase in fertility rates was recorded in Armavir (1400 births) and Aragatsotn (668 births) with 7.6% and 7% respectively.