Բաց երկնքի քաղաքականություն. ինչո՞ւ Հայաստանում ազատականացումը չի նպաստում ոլորտի զարգացմանը
Հայաստանի քաղաքացիական ավիացիայի ոլորտում ՀՀ կառավարության վարվող «բաց երկնքի» քաղաքականությունը շարունակում է քննադատության արժանանալ մասնագիտական հանրության շրջանակներում։
Խնդիրը լիարժեք բացահայտելու նպատակով իրավաբան Համլետ Ավետիսյանը ուսումնասիրել է երկրի անկախացումից ի վեր ոլորտում տարվող քաղաքականությունը և հոդվածում, անդրադառնալով մի շարք հարցերի, հանդես է եկել առաջարկություններով։ Ավետիսյանը, մասնավորապես, բացատրել է, թե ինչ է «բաց երկնքի» քաղաքականությունը, ու ինչ մարտահրավերներ կան ՀՀ-ում դրա տեղայնացման հետ կապված:
Սկսենք հետևանքից
ՀՀ քաղաքացիներին մշտապես հետաքրքրում է, թե ինչու են «Զվարթնոց» օդանավակայանում թռիչքների զգալի մասն իրականացվում գիշերային ժամերին: Ըստ մասնագետների, ՀՀ քաղաքացիները ստիպված են օգտվել գիշերային ժամերին կատարվող թռիչքներից, քանի որ օտարերկրյա ավիաընկերություններն իրենց թռիչքների ժամերը սահմանում են՝ ելնելով իրենց բազավորման օդանավակայանից օգտվող անձանց հարմարավետությունից:
Հետևաբար, խնդիրը կլուծվեր, եթե Հայաստանի Հանրապետությունն ունենար տեղական փոխադրողներ, որոնք թռիչքուղիները կազմելիս հաշվի կառնեին «Զվարթնոցից» օգտվողների հարմարավետությունը:
Թեև տեղական ավիաընկերություններ այժմ էլ կան, սակայն դրանք թռիչքներ իրականացնում են շատ սահմանափակ ուղղություներով:
Տեղական հզոր փոխադրողների բացակայության պատճառներին դեռ կանդրադառնանք։ Նախ գնանք սկիզբ։
Ի՞նչ է «բաց երկնքի» քաղաքականությունը և ինչո՞վ է այն կարևոր
Հարկ է նշել, որ ՀՀ պաշտոնական որևէ փաստաթղթում ինձ չհաջողվեց գտնել «բաց երկնքի» քաղաքականություն հասկացության սահմանումը:
Այն առաջին անգամ կիրառվել է ավիափոխադրումների ազատականացման վերաբերյալ ԱՄՆ պաշտոնական փաստաթղթաշրջանառության մեջ:
Թեմային վերաբերող գրականության մեջ նշվում է, որ «բաց երկնքի» քաղաքականությունը ենթադրում է․
• փոխադրումների տարողությունների սահմանափակումների վերացում [հեղ․ Այսինքն, երկրների նշանակած ավիաընկերությունները կարող են տեղափոխել այնքան ուղևոր, որքան ցանկանան։],
• շահագործվող ուղղությունների սահմանափակումների վերացում,
• օդի 3-րդ և 4-րդ աստիճանի ազատությունների փոխադարձ տրամադրում [որոշ դեպքերում նաև տրամադրելով օդի 5-րդ աստիճանի ազատություն, եթե առկա է երրորդ երկրի համաձայնությունը],
•  անսահմանափակ թվով ավիանըկերությունների թռիչքներ իրականացնելու իրավունքի տրամարդրում,
• ավիաընկերությունների արդար և հավասար մրցացկություն:
Խնդրի էությունը հասկանալու համար արձանագրենք, որ «բաց երկնքի» քաղաքականությունը և դրա գործիք «բաց երկնքի» համաձայնագրերը, ըստ էության, միջազգային ավիափոխադրումների ազատականացման միջոց են:
Ավիափոխադրումների ազատականացման հիմքում դրված է այն մոտեցումը, որ ավիափոխադրումների իրականացումը բացառապես բիզնես է, և դրա առնչությամբ վարվող քաղաքականությունը պետք է պայմանավորված լինի սպառողների շահերով: Թվում է՝ այս մոտեցումը տրամաբանական է և հիմնավորում չպահանջող, սակայն սա ճշմարտության ընդամենը մի մասն է, իսկ ամբողջական պատկերը շատ ավելի բարդ է, ինչն էլ փորձենք ներկայացնել այստեղ:
«Բաց երկնքի» քաղաքականության տեղայնացումը ՀՀ-ում
ՀՀ-ում «բաց երկնքի» քաղաքականության իրականացման իրավական հիմքը դրվել է ՀՀ Կառավարության դեռևս 2013 թվականի հոկտեմբերի 23-ին ընդունված որոշմամբ:
Թեև տվյալ որոշումը, իր հերթին, հիմնված է McKinsey and Company խորհրդատվական ընկերության և «Հայաստանի ազգային մրցունակության հիմնադրամի» համատեղ հետազոտության վրա, այնուամենայնիվ, կենտրոնանալու եմ բացառապես կառավարության որոշման վրա, քանի որ ՀՀ կառավարությունն է պատասխանատվություն կրում ոլորտային քաղաքականության հիմնավորվածության համար:
Ծրագրով նախատեսվում էր ապահովել զբոսաշրջիկների թվի աճ, օդանավակայանի սակագների իջեցում՝ ուղևորահոսքի աճի արդյունքում, գործարար կապերի ակտիվացում՝ ի հաշիվ թռիչք-վայրէջքների առավել հարմար ժամերի և մատչելի գների (տե՛ս որոշման 7-րդ կետը):
Նշված նպատակների իրականացումը խնդրահարույց է, քանի որ դրա համար անհրաժեշտ նախադրյալները դուրս են ավիացիայի տիրույթից: Դեռ 2013թ․-ին այս խնդրին մանրամասն անդրադարձել էր ՀՀ քաղաքացիական ավիացիայի նախկին պետ Յուրի Մնացականովը իր հոդվածներում [տե’ս https://regnum.ru/news/1743582]: Մասնավորապես, ըստ Մնացականովի, ավիափոխադրումների ազատականացումն արդյունք է տալիս այն դեպքում, երբ ազատականացում իրականացնող պետությունը հանդիսանում է․
1. Տրանսպորտային հանգույց [այսինքն տվյալ տարածքով խաչվում կամ անցնում են ծովային, ցամաքային կամ օդային ուղիներ],
2. Տնտեսապես զարգացած երկիր,
3. Տուրիզմի տեսանկյունից գրավիչ երկիր:
Ըստ Մնացականովի, ՀՀ-ը նշված չափանիշներից որևէ մեկին չի բավարարում: Օրինակ՝ տուրիստական գրավչության մասով արձանագրվել է, որ ՀՀ ներգնա տուրիստական հոսքի զգալի մասը մի կողմից ապահովվում է սփյուռքահայերով, մյուս կողմից՝ կրում է տարածաշրջանային բնույթ:
Նշված տեսակետը մեծապես հաստատվում է, օրինակ՝ ՀՀ Վիճակագրական կոմիտեի 2024 թվականի հունվար-սեպտեմբեր ժամանակաշրջանի համար հրապարակված տվյալներով: Նշված ժամանակահատվածում ՀՀ ժամանած զբոսաշրջիկների մոտավորապես 69%-ը ՀՀ-ում գտնվելու ընթացքում տեղավորվել են «բարեկամի կամ հարազատի տանը, վարձով տրվող բնակարաններում և այլն»:
Միաժամանակ, աշխարհագրական բաշխվածության տեսանկյունից նույն ժամանակահատվածի համար ՀՀ ժամանած զբոսաշրջիկների 50.4%-ը ժամանել է ԱՊՀ և մեր տարածաշրջանի երկներից (Իրանի Իսլամական Հանրապետություն, Վրաստան):
Սրան զուգահեռ, ծրագրում արվում են, հիմնավորվածության տեսանկյունից, մի շարք կասկածելի դատողություններ․ այսպես, օրինակ, ծրագրի 8-րդ կետում նշվում է, որ՝ «ՀՆԱ-ի և զբաղվածության վրա դրական ազդեցությունը հիմնականում պայմանավորված կլինի հավելյալ զբոսաշրջիկների կողմից իրականացվող լրացուցիչ ծախսերով: Այս ճանապարհով ավելի մեծ ավելացված արժեք է ստեղծվում, քան տեղական ավիաընկերություների կողմից տոմսերի վաճառքից ստացված եկամուտներից: Ավիաընկերությունների գործունեության արդյունքում ստեղծված արժեքի մեծ մասն առաջանում է Հայաստանից դուրս: Նույնիսկ տեղական ավիափոխադրողների դեպքում վառելիքի և (կամ) օդանավերի վարձակալությամբ պայմանավորված ծախսերը հիմնականում կատարվում են Հայաստանից դուրս:»:
Նշված պնդումները խնդրահարույց են, քանի որ ստացվում է, որ «զբոսաշրջիկների կողմից լրացուցիչ ծախսեր» իրականացնելը և «տեղական ավիաընկերությունների կողմից տոմսերի վաճառքից ստացված եկամուտները» միմյանց բացառում են:
Գործնականում տեղական ավիաընկերությունների գոյությունը կապահովի և՛ լրացուցիչ զբոսաշրջիկների հոսք, և՛ լրացուցիչ եկամուտներ, որոնք ստացվելու են տեղական ավիաընկերությունների վաճառած տոմսերից:
Թեև ծրագրի հիմքում դրված է այն կանխավարկածը, որ բոլոր տեսակի սահմանափակումները հանելու արդյունքում չվերթների քանակը կավելանա, այնուամենայնիվ, ծրագրում չկան համապատասխան հիմնավորումներ, որոնք թույլ կտան նման դատողություններ անել։
Հաշվի առնելով նաև այն, որ «բաց երկնքի» քաղաքականության շրջանակներում երկրները փոխադարձաբար միմյանց տրամադրում են օդի 3-րդ և 4-րդ աստիճանի ազատություններից օգտվելու իրավունք, կարող ենք արձանագրել, որ Հայաստանի Հանարապետությունը վաղուց արդեն իրականացնում է «բաց երկնքի» քաղաքականություն:
Այսպես օրինակ՝ ՀՀ և Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության միջև 2001 թ․ ստորագրված և 2002 թ․ ուժի մեջ մտած օդային հաղորդակցության մասին համաձայնագրով՝ կողմերը միմյանց ավիափոխադրողներին տրամադրում էին օդի 3-րդ և 4-րդ աստիճանի ազատություններ:
Նույնը վերաբերելի է ՀՀ և Իսրայելի Պետության միջև 1997 թ․ ստորագրված օդային ծառայությունների մասին համաձայնագրին կամ ՀՀ և Ղազախստանի Հանրապետության կառավարությունների միջև 1999 թ․ ստորագրված և 2001 թվականին ուժի մեջ մտած օդային հաղորդակցության մասին համաձայնագրին:
Վերոնշյալը հաշվի առնելով՝ կարող ենք արձանագրել, որ գործնականում 2013 թ․ ընդունված ծրագիրն ավելի շատ քողարկել է ոլորտի նկատմամբ ռազմավարական տեսլականի բացակայության հանգամանքը, քան ստեղծել իրական ավելացված արժեք:
Մեկ այլ խնդրահարույց կետ է ծրագրում ներկայացված այն մոտեցումը, ըստ որի «Տեղական փոխադրողի առկայությունը դեռ չի երաշխավորում ազգային անվտանգության խնդիրների լուծումը» [տե՛ս կետ 38-ը]:
Նշված պնդումը տարակուսելի է, քանի որ ազգային անվտանգության որևէ խնդիր չի լուծվում մեկ գործիքով, այլ դրանց համադրման միջոցով: Բացառապես սեփական փոխադրողի առկայությունը չի կարող հաղթահարել բոլոր սպառնալիքները, բայց ակնհայտ է, որ օրինակ՝ պատերազմական գործողությունների ընթացքում սեփական քաղաքացիական ավիացիան կարող է անգնահատելի ներդրում ունենալ սպառնալիքների չեզոքացման գործում, ինչին կանդրառնանք քիչ անց:
Ոչ պակաս խնդրահարույց են նաև ծրագրի՝ անվտանգային խնդիրների լուծմանն ուղղված առաջարկները: Առաջարկների հիմքում դրված է այն ենթադրությունը, որ տեղական փոխադրող կարող է չհիմնվել: Նշված կանխավարկածի վրա հիմնվելով՝ առաջարկվում է երկու տարբերակ՝
1. Օդանավերը կարող են տրամադրության տակ պահվել, օրինակ` դրանք գնելով և այնուհետև հետկանչման իրավունքով վարձակալության հանձնելով:
2. Ճգնաժամի ընթացքում օդանավերը կարող են շահագործվել տեղական ավիափոխադրողի օդաչուների, օդային ուժերի` պատրաստված օդաչուների կամ վարձակալված հայ կամ օտարազգի օդաչուների կողմից:
Այստեղ խնդիրը նրանում է, որ մի կողմից ծրագիրն առաջարկներ է անում այն իրավիճակների համար, երբ բացակայում է տեղական փոխադրողը, իսկ մյուս կողմից՝ ենթադրում է, որ գնված և վարձակալությամբ տրամադրված օդանավերը շահագործվելու են տեղական փոխադրողի օդաչուների կողմից: Պարզ չէ թե ինչ կարիք կա օդանավերը գնել և դրանք վարձակալությամբ տրամադրել (պարզ չէ, թե ում են ենթադրում վարձակալությամբ տրամադրել), եթե առկա է տեղական փոխադրող:
Մեկ այլ առաջարկ վերաբերում է օդային ուժերի օդաչուներին ներգրավելուն, բայց չկա պարզաբանում, թե ինչ է տեղի ունենալու, օրինակ՝ պատերազմական գործողությունների դեպքում, արդյո՞ք ռազմական օդաչուները պետք է կտրվեն իրենց բուն գործառույթից և ներգրավվեն քաղաքացիական օդանավերի շահագործման մեջ:
Խնդրահարույց է նաև օտարազգի կամ հայ օդաչուներ վարձակալելու գաղափարը: Խնդիրը նրանում է, որ տեղական փոխադրողի բացակայության պայմաններում հայազգի և օտարազգի օդաչու տարբերակումը կեղծ է, քանի որ հայազգի օդաչուն ստիպված է լինելու լքել երկիրը՝ աշխատանք գտնելու համար, ինչի արդյունքում հավասարվելու է նույն օտարազգի օդաչուին, քանի որ նրա վրա տարածվելու են ընդունող երկրի/ընկերության օրենսդրական կարգավորումները, այսինքն չի կարողանալու ցանկացած պահի վերադառնալ ՀՀ:
Առաջարկների մակերեսայնությունը երևում է հատկապես, եթե ուսումնասիրում ենք քաղաքացիական ավիացիայի դերը Արցախյան առաջին պատերազմի տարիներին:
Այսպես, ըստ քաղաքացիական ավիացիայի վարչության նախկին պետ Դմիտրի Ատբաշյանի հուշերի [տե’ս https://nahichevan.ru/wp-content/uploads/2021/11/moja-aviacija.pdf], Արցախյան առաջին պատերազմի ընթացքում ՀՀ-ն ակտիվորեն օգտագործել է քաղաքացիական օդանավերը հակամարտության գոտի զենք, զինամթերք և այլ անհրաժեշտ պարագաներ տեղափոխելու և այնտեղից քաղաքացիական անձանց տարհանելու համար:
Այսպես օրինակ, ՅԱԿ-40 տիպի ինքնաթիռներով Արցախ է մատակարարվել վառելիք՝ ռազմական տեխնիկայի և մարտական ավիացիայի համար: Ասվածը հաշվի առնելով՝ պետք է ինքներս մեզ հարց տանք՝ արդյոք օտարերկրյա քաղաքացի հանդիսացող օդաչուները կամ, ինչպես առաջարկվում է ծրագրում, օտարերկրյա ավիաընկերությունները կհամաձայնե՞ն սպառազինություն և վառելիք մատակարարել ՀՀ:
Վերոնշյալ վերլուծությունից հստակ երևում է, որ «բաց երկնքի» քաղաքականության հայաստանյան տեղայնացումը մի կողմից՝ եղել է բովանդակազուրկ, քանի որ ՀՀ մինչ այդ էլ վարել է բավականին ազատական քաղաքականություն, մյուս կողմից՝ ծրագրում տեղ գտած մի շարք ձևակերպումներ վիճելի են, իսկ սահմանված նպատակների և առաջարկվող քաղաքականության միջև կապը՝ չհիմնավորված:
Լուծումներ
Հաշվի առնելով վերոնշյալ հանգամանքները՝ քաղաքացիական ավիացիայի զարգացման համար որպես լուծում կարող ենք առաջարկել՝
• Անկախությունից ի վեր ՀՀ լքած ավիացիոն կադրերի վերադարձ: Պարզ է, որ այդ կադրերը իրենց տեղն են գտել արտասահմանյան ավիաընկերություններում, ինչը նշանակում է, որ նրանց վերադարձնելու համար անհրաժեշտ է լինելու որևէ կերպ նրանց շահագրգռել: Որպես նման խթան կարող է օգտագործվել «Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված կարգով պետությանը փոխանցված գույքը, որի վաճառքից գոյացած եկամտով հնարավոր է կազմակերպել մասնագետների արժանապատիվ կյանքը ՀՀ-ում:
• Պետության մասնակցությամբ ավիաընկերության ստեղծում կամ գոյություն ունեցող ավիաընկերության մեջ պետության ֆինանսական ներդրում: Նման ընկերությունը կարող է վերակազմավորվել բաց բաժնետիրական ընկերության, որի բաժնետոմսերը կարող են վաճառվել ՀՀ ֆոնդային բորսայում: Նման քայլը մի կողմից թույլ կտա ներգրավել լրացուցիչ կապիտալ, մյուս կողմից՝ կմոտիվացնի բաժնետեր ՀՀ քաղաքացիներին օգտվել հենց այդ ավիաընկերության ծառայություններից, քանի որ վերջիվերջո մասնակցելու է ընկերության եկամուտների ավելացմանը: Նման քայլը կնպաստի նաև կապիտալի շուկայի զարգացմանը, քանի որ ընկերությունը հնարավորություն կունենա նաև դրա միջոցով պարտք ներգրավել:
• Կարևոր քայլ կլինի Կոնցեսիոն համաձայնագրի վերաբանակցումը և/կամ Կոնցեսիոների տնտեսական գործունեության նկատմամբ վերահսկողության իրականացումը: Կոնցեսիոների գործունեության նկատմամբ հսկողությունը թույլ կտա մի կողմից՝ ստեղծվելիք ավիաընկերության համար ապահովել բարենպաստ պայմաններ, մյուս կողմից՝ հետևել, որ ՀՀ քաղաքացիների համար հետաքրքրություն ներկայացնող, բայց տեղական ընկերության կողմից չսպասարկվող ուղղություններով ավիատոմսերի արժեքը լինի մատչելի:
• Ավիացիայի ոլորտին առնչվող կրթական ծրագրերի ստեղծում: Օրինակ՝ ավիացիոն իրավունքի ոլորտում մագիստրոսական ծրագրերի իրականացում: Նմանատիպ քայլը հնարավորություն կստեղծի մեծացնել ավիացիայի զարգացման արդյունքում ստեղծվելիք աշխատատեղերի քանակը (մուլտիպլիկատիվ էֆֆեկտ)՝ միաժամանակ պայմաններ ստեղծելով, որ ավիացիոն գործունեության առնչությամբ ստեղծվող արժեքի հնարավոր մեծ մասը մնա ՀՀ-ում: Արդյունքում, ՀՀ-ում կձևավորվեն նաև բացառիկ կարողություններ: Նշված խնդրին առնչվում է նաև բուն ավիացիոն կադրերի պատրաստումը, ենթակառուցվածքների վերականգնումը, օրինակ՝ «Զվարթնոց» օդանավակայանի տարածքում գործած, բայց հետագայում քանդված ինքնաթիռների վարժահամալիրը:
Հեղինակ՝ Համլետ Ավետիսյան
Գլխավոր պատկերը՝  Thearmenianreport
Այստեղ արտահայտված տեսակետները պատկանում են հեղինակին (հեղինակներին) և պարտադիր չէ, որ արտահայտեն «Ամփոփ Մեդիա»-ի խմբագրության տեսակետը։

The “open skies” policy pursued by the government in the field of civil aviation in Armenia continues to be criticized within the professional community.
In order to fully reveal the problem, lawyer Hamlet Avetisyan studied the policy pursued in the field since the country’s independence, addressed a number of issues and made suggestions. Avetisyan, in particular, explained what the “open skies” policy is and what challenges there are in terms of its localization in the Republic of Armenia.
Let’s start with the consequence
Armenians are always interested why a significant portion of flights at Zvartnots Airport are operated at night. According to experts, Armenians are forced to use night flights because foreign airlines set their flight times based on the convenience of those using their base airport.
Therefore, the problem would be solved if the Republic of Armenia had local carriers that would take into account the needs of Zvartnots users when designing their flight routes.
Although local airlines exist, they operate flights to very limited destinations.
We will address the reasons for the lack of powerful local carriers later. First, let’s go back to the beginning.
What is the “open skies” policy and why is it important?
It should be noted that I was unable to find a definition of the concept of “open skies” policy in any official RA document.
For the first time, it was used in official US documentation on air transport liberalization.
The literature on the topic states that the “open skies” policy implies:
- removal of restrictions on transportation capacity [author: that is, airlines designated by countries can carry as many passengers as they want.],
- removal of restrictions on operated routes,
- reciprocal provision of 3rd and 4th degree freedoms of the air [in some cases also providing 5th degree freedom of the air, if there is a third country’s consent],
- granting an unlimited number of airlines the right to operate flights,
- fair and equal competition between airlines.
To understand the essence of the problem, let us note that the “open skies” policy and its tool, the “open skies” agreements, are, in essence, a means of liberalizing international air transportation.
The liberalization of air transport is based on the approach that air transport is exclusively a business, and the policy pursued in this regard should be conditioned by the interests of consumers. This approach seems logical and does not require justification, but this is only part of the truth, and the full picture is much more complex, which we will try to present here.
Localization of the “Open Skies” policy in Armenia
The legal basis for the implementation of the “open skies” policy in the Republic of Armenia was laid by the decision of the Government of the Republic of Armenia adopted on October 23, 2013.
Although this decision, in turn, is based on a joint study by the consulting firm McKinsey and Company and the National Competitiveness Foundation of Armenia, I will focus exclusively on the government’s decision, since the Government is responsible for the soundness of sectoral policy.
The program was intended to ensure an increase in the number of tourists, a reduction in airport tariffs as a result of the increase in passenger traffic, and the activation of business ties due to more convenient departure and arrival times and affordable prices (see clause 7 of the decision).
The implementation of the above-mentioned goals is problematic, since the necessary prerequisites for this are outside the sphere of aviation. Back in 2013, the former head of the RA Civil Aviation Yuri Mnatsakanov addressed this issue in detail in his articles. In particular, according to Mnatsakanov, the liberalization of air transport yields results when the state implementing the liberalization is:
- a transport hub [i.e., sea, land or air routes intersect or pass through a given area],
- An economically developed country,
- An attractive country from a tourism perspective.
According to Mnatsakanov, Armenia does not meet any of the mentioned criteria. For example, in terms of tourist attractiveness, it has been recorded that a significant part of the inbound tourist flow to Armenia is provided, on the one hand, by diaspora armenians, and on the other hand, it is of a regional nature.
The stated view is largely confirmed, for example, by the data published by the Statistical Committee of the Republic of Armenia for the period of January-September 2024. During the stated period, approximately 69% of tourists who arrived in Armenia stayed in “a friend’s or relative’s house, rented apartments, etc.”.
At the same time, in terms of geographical distribution, 50.4% of tourists arriving in Armenia for the same period arrived from the CIS and countries in our region (Islamic Republic of Iran, Georgia).
In parallel with this, the program makes a number of dubious judgments: for example, in point 8 of the program it is stated that: “The positive impact on GDP and employment will be mainly due to the additional spending by additional tourists. This way, greater added value is created than from the income received by local airlines from ticket sales. Most of the value created as a result of the activities of airlines arises outside Armenia. Even in the case of local air carriers, the costs associated with fuel and (or) aircraft rental are mainly incurred outside Armenia.”
The aforementioned claims are problematic because it turns out that “additional spending by tourists” and “revenues from ticket sales by local airlines” exclude each other.
In practice, the existence of local airlines will provide both additional tourist flow and additional revenues generated from tickets sold by local airlines.
Although the program is based on the assumption that the number of flights will increase as a result of lifting all restrictions, the program does not contain adequate justifications that would justify such judgments.
Also, taking into account the fact that within the framework of the “open skies” policy, countries mutually grant each other the right to use the 3rd and 4th degrees of freedom of the air, we can state that the Republic of Armenia has long been implementing an “open skies” policy.
For example, under the Air Services Agreement between the Republic of Armenia and the Arab Republic of Egypt, signed in 2001 and enacted in 2002, the parties provided each other’s air carriers with 3rd and 4th degree freedoms.
The same applies to the Air Services Agreement signed between the Republic of Armenia and the State of Israel in 1997 or the Air Services Agreement signed between the Governments of the Republic of Armenia and the Republic of Kazakhstan in 1999 and entered into force in 2001.
Taking the said into account, we can state that in practice the program adopted in 2013 is more about concealing the lack of a strategic vision for the sector than creating real added value.
Another problematic point presented in the program is the point according to which “the presence of a local carrier does not yet guarantee the solution of national security problems” [see point 38].
The aforementioned statement is puzzling, since no national security problem is solved with a single tool, but through their combination. The presence of one’s own carrier alone cannot overcome all threats, but it is obvious that, for example, during military operations, one’s own civil aviation can make an invaluable contribution to neutralizing threats, which we will address a little later.
The program’s solutions to address security issues are no less problematic. The proposals are based on the assumption that a local carrier may not be established. Based on this assumption, two options are proposed:
- Aircraft can be held at the disposal, for example by purchasing them and then leasing them back with the right of recall.
- During a crisis, aircraft may be operated by local carrier pilots, Air Force-trained pilots, or chartered Armenian as well as foreign pilots.
The problem here is that on the one hand, the program makes recommendations for situations where there is no local carrier, and on the other hand, it assumes that the purchased and leased aircraft will be operated by the pilots of the local carrier. It is not clear what the need is for purchasing aircraft and leasing them (it is not clear to whom they are supposed to lease them) if there is a local carrier.
The next proposal concerns the involvement of air force pilots, but there is no clarification on what will happen, for example, in the event of war, in particular: is it reasonable for military pilots to be distracted from their original function and involved in the operation of civilian aircraft?
The idea of hiring foreign or Armenian pilots is also problematic. The problem is that in the absence of a local carrier the Armenian pilot will be forced to leave the country to find work, which will result in him being equated with foreign pilot, as the legislative regulations of the host country/company will apply to him, meaning he will not be able to return to Armenia at any time.
The superficiality of the proposals is especially evident if we examine the role of civil aviation during the years of the First Artsakh War.
Thus, according to the memoirs of the former head of the Civil Aviation Department, Dmitry Atbashyan [see https://nahichevan.ru/wp-content/uploads/2021/11/moja-aviacija.pdf], during the first Artsakh war, the Republic of Armenia actively used civilian aircraft to transport weapons, ammunition, and other necessary supplies to the conflict zone and to evacuate civilians. For example, fuel for military equipment and combat aviation was supplied to Artsakh by Yak-40 aircraft.
Taking into account the above, we must ask ourselves whether foreign pilots or, as proposed in the program, foreign airlines would agree to supply weapons and fuel to Armenia.
The above analysis clearly shows that the Armenian localization of the “open skies” policy was, on the one hand, devoid of content, since the Republic of Armenia had previously pursued a rather liberal policy, and on the other hand, a number of formulations in the program are controversial, and the connection between the defined goals and the proposed policy is unfounded.
Solutions
Considering the above circumstances, we can offer the following solutions for the development of civil aviation:
- The return of aviation personnel who have left Armenia since independence. It is clear that these personnel is employed in foreign airlines, which means that in order to return them, it will be necessary to somehow motivate them. The property transferred to the state in accordance with the procedure established by the RA Law “On Confiscation of Property of Illegal Origin” can be used as such an incentive, the income from the sale of which can be used to organize a decent life for specialists in the Republic of Armenia.
- Establishment of an airline with state participation or state investment in an existing airline. Such an entity can be reorganized into an open joint-stock company, the shares of which can be sold on the Stock Exchange. This step, on one hand, will allow to attract additional capital, and on the other hand, will motivate the Armenian citizen shareholders to use that airline, since they will ultimately participate in increasing their own revenues as shareholders. Such a step will also contribute to the development of the capital market, since the company will also have the opportunity to attract debt financing through it.
- An important step would be the renegotiation of the Concession Agreement and/or the exercise of control over the Concessionaire’s economic activities. Control over the Concessionaire’s activities will allow, on one hand, to ensure favorable conditions for the airline to be established, and on the other hand, to ensure that the cost of air tickets to destinations of interest to Armenian citizens but not served by a local company is affordable.
- Creation of educational programs related to the aviation sector. For example, implementation of master’s programs in the field of aviation law. Such a step would increase the number of jobs created as a result of the development of aviation (multiplicative effect), while at the same time creating conditions for the largest possible part of the value generated in connection with aviation activities to remain in Armenia. As a result, exceptional capabilities will also be accumulated in Armenia. The mentioned issue is also related to the training of aviation personnel itself, the restoration of infrastructure, for example, the aircraft training complex that operated in the territory of “Zvartnots” airport, but was later demolished.