Ամերիկահայ բժիշկ Շանթ Շեխերդիմյանը, որն այս օրերին իր մասնագիտական պարտքն է կատարում Ռոնալդ Ռեյգանի անվան Կալիֆորնիայի համալսարանի Լոս Անջելեսի բժշկական կենտրոնում, ասում է, որ COVID-19-ն ամբողջ աշխարհում նոր իրավիճակ է ստեղծել։
«Նախկինում արձանագրված համաճարակներից որոշակի փորձ կա, բայց այս վարակը նման չէ նախկիններին։ Ամեն օր նոր բան ենք սովորում, ու կան քայլեր, որոնք հնարավոր է՝ որոշ ժամանակ անց այլ գնահատականի արժանանան»,- «Ամփոփ Մեդիայի» հետ զրույցում ասում է բժիշկ Շեխերդիմյանը։
Նոր կորոնավիրուսային վարակի հետ մինչև այժմ առերեսված երկրների թիվը հատել է 200-ի սահմանը։ Անգամ զարգացած տնտեսություն ունեցող երկրները, որոնք, թվում էր, թե հզոր առողջապահական համակարգ պետք է ունենային, վարակին դիմագրավել չկարողացան։
Հիմնված լինելով գերազանցապես անհատական բուժօգնության վրա՝ առողջապահական համակարգերն ի զորու չեղան միանգամից մեծ թվով պացիենտներ ընդունել։ Որոշ երկրներ ստիպված եղան COVID-19-ով հիվանդների մի մասին տեղավորել ժամանակավոր բացված վրանային հոսպիտալներում։
Այնուամենայնիվ, մի շարք երկրներ արդեն հաջողություն են գրանցել։ Նոր Զելանդիան, Իսլանդիան, Սլովենիան հայտարարել են կորոնավիրուսային վարակը հաղթահարելու մասին։
Բժիշկ Շեխերդիմյանի համոզմամբ՝ վարակի տարածման տեմպը դանդաղեցնելու համար չափազանց կարևոր է մարդկանց վարքագիծը և կարգապահության աստիճանը։ Նա ասում է, որ պարբերաբար հեռավար քննարկումներ է ունենում իր հայաստանյան գործընկերների հետ և կարող է փաստել, որ Հայաստանի բժիշկների պայքարի մեթոդները համապատասխանում են իրավիճակին։
Շեխերդիմյանը համոզվել է, որ հայ մասնագետներն իրենց գիտելիքներով և փորձով չեն զիջում արտասահմանցի գործընկերներին, սակայն նույն կարծիքին չէ բնակչության վարքագծի հարցում։
Հայաստանը մայիսի կեսերից փորձ արեց վերադառնալ բնականոն կյանքին, սակայն սահմանափակումների վերացումից մոտ մեկ շաբաթ անց վարակի տարածման նոր ալիք սկսվեց. օրական հայտնաբերված դեպքերի թիվը հասավ 500-700-ի։
Բժիշկ Շեխերդիմյանն ասում է, որ Հայաստանի պարագայում սահմանափակումների մեղմացումն անխուսափելի էր, բայց զուգահեռ պետք էր վարակի զսպման համարժեք մեխանիզմներ կիրառել։
Համաձայն Առողջապահության նախարարության հունիսի 6-ի տվյալների՝ նոր կորոնավիրուսային վարակից Հայաստանում 200 մահացածների 97%-ն ունեցել է քրոնիկական հիվանդություն։ Եվս 70 մահացածի դեպքում, որոնք ունեցել են կորոնավիրուսային հիվանդություն, նշվում է, որ վերջիններս մահացել են կորոնավիրուսի հետ չփոխկապակցված հիվանդությունից։
«Բոլոր տեղերում է այդպես։ Քրոնիկական հիվանդությամբ պացիենտների մահացությունը բարձր տոկոս է կազմում։ Օրինակ, ԱՄՆ-ում՝ Նյու Յորք նահանգում, ինտենսիվ թերապիայի բաժանմունքում գտնվողների 80%-ը մահանում է»,- ասում է Շեխերդիմյանը։
Հայաստանի բնակչության շրջանում ամենատարածված քրոնիկ հիվանդությունների առաջին շարքերում են շնչառական օրգանների և սրտանոթային հիվանդությունները, նորագոյացություններն ու շաքարային դիաբետը։
Բացի քրոնիկական հիվանդություններ ունեցողներից, նոր կորոնավիրուսային վարակի դեպքում բարձր ռիսկային խմբում են նաև 65-ից բարձր տարիքի մարդիկ։ Իսկ 2019թ.-ի հունվարի 1-ի դրությամբ՝ Հայաստանում 65 և բարձր տարիքի բնակչությունը կազմել է 12%, ինչը 5%-ով բարձր է ՄԱԿ-ի ժողովրդագրական ծերացման սանդղակի սահմանած շեմից:
Քրոնիկ հիվանդների բարձր տոկոսի հիմքերը
Քրոնիկ հիվանդությունների կանխարգելման հարցում Շեխերդիմյանը մեծ նշանակություն է տալիս առողջության պահպանման առաջնային օղակին՝ ընտանեկան բժշկության ինստիտուտին։
«Ընտանեկան բժիշկը մեծ դեր ունի հանրային առողջության պահպանման գործում։ Նա պիտի ժամանակին վերահսկի ճնշումը, արյան մեջ շաքարի պարունակությունը, փորձի հիվանդին քաջալերել, որ առողջ ապրելակերպով ապրի»,-ասում է նա։
Հայաստանում վերջին 2-3 շաբաթների ընթացքում առավել քան երբևէ զգացվում է առողջության պահպանման կայացած առաջնային օղակի կարիքը։
Հիվանդանոցների գերծանրաբեռնվածության պատճառով չհոսպիտալացված, հիվանդության թեթև ընթացքով COVID-19-ով վարակվածների առողջական վիճակը մշտական հսկողության տակ պետք է պահեն հենց ընտանեկան բժիշկները։
Քանի որ հիվանդության ընթացքը շատ դեպքերում անկանխատեսելի է, և ոչ մի երաշխիք չկա, որ թեթև ախտանշաններով հիվանդի վիճակը կտրուկ չի ծանրանա, ուստի այս օղակի պատրաստվածությունն էական դեր ունի։ Հիվանդների՝ սոցիալական ցանցերում արած գրառումները վկայում են, որ այստեղ թե´ մասնագիտական, թե´ կառավարման ուղղությամբ անելիքները շատ են։
Հայաստանում COVID-19-ով պայմանավորված մահերի վիճակագրությունը ևս վկայում է, որ մեր երկրում ընտանեկան բժշկի ինստիտուտը թերզարգացած է։ Շեխերդիմյանն այստեղ նաև տեսնում է համապատասխան մշակույթի բացակայությունը։ Պրոֆեսորն ասում է, որ նախ և առաջ ընտանեկան բժշկության ինստիտուտի նկատմամբ վստահություն և նրա հետ համագործակցելու մշակույթ պետք է ձևավորվի։
Եվրոպայում, ԱՄՆ-ում ընդունված պրակտիկա կա՝ առողջական գանգատների դեպքում դիմել ընտանեկան բժշկին։ Շեխերդիմյանը նկատել է՝ Հայաստանում միանգամից հիվանդանոց են գնում, նեղ մասնագետին դիմում։ Ասում է՝ այն երկրներում, որտեղ այս օղակն իր տեղում է, խնդիրը լուծել փորձում է նախ ընտանեկան բժիշկը և միայն անհրաժեշտության դեպքում՝ ուղեգրում համապատասխան մասնագետի մոտ։
Սեփական դիտարկումների արդյունքում ամերիկահայ բժիշկը մի շարք հետևություններ է արել։ Նախ այն, որ բյուջեից առողջապահական ոլորտին հատկացվող գումարով, որը վերջին տարիներին կազմել է ՀՆԱ-ի 1.3-1.6%-ը, ոլորտը զարգացնել հնարավոր չէ։ Հիվանդանոցների նեղ ուղղվածությունն ու տեղաբաշխվածությունը, ըստ նրա, կառավարման առումով նպատակահարմար չեն։
Շեխերդիմյանը նկատել է, որ բժշկական ծառայությունների որակը Հայաստանում հաճախ կապում են նոր հիվանդանոցի հետ, մինչդեռ նոր շենքային պայմանները, ինչպես ինքն է ասում, բավարար չեն որակյալ ծառայություն մատուցելու համար։ Այստեղ էականը մասնագետների շարունակական ինքնակրթությունն ու մասնագիտական նրբությունների յուրացումն է։
Այս առումով, անելիք ունի նաև կրթական համակարգը՝ բուհերն ու քոլեջները։ Գիտելիքները, որ ապագա բժիշկը ստանում է բուհում կամ միջին մասնագիտական հաստատությունում, մեր զրուցակցի խորին համոզմամբ, պետք է ամրապնդվեն ակտիվ փորձուսուցման ընթացքում։
«Ապագա բժիշկը կամ բուժաշխատողը կրթությանը զուգահեռ անընդհատ ինքնակրթվելու, ստացած գիտելիքը սեփական փորձով ամրապնդելու կարիք ունի։ Նա չպետք է դիտողի կարգավիճակում լինի»,-համոզված է բժիշկ Շեխերդիմյանը։

Chronic Diseases in Armenia and the Need for Health System Reforms
‘Nork’ Infectious Clinical Hospital of Yerevan works overwhelmed during these days due to Coronavirus cases in Armenia
Since mid-May, Armenia has been trying to return to regular life but about a week after the lifting of restrictions, a new wave of virus spread. The number of daily cases reached 500-700.
Shant Shekherdimian, a pediatric surgery at the Ronald Reagan UCLA Medical Center in US, said that in the case of Armenia, lifting of restrictions was inevitable. However, appropriate mechanisms should have been put in place to restrain the virus.
According to Dr. Shekherdimian, in order to slow down the spread of the pandemic, people’s behavior and level of discipline are extremely important. He says that he regularly has online discussions with his Armenian colleagues and assures that the methods of struggle against coronavirus implemented by Armenian doctors are adequate to the situation.
Shekherdimian is convinced that Armenian specialists are not inferior to foreign colleagues in their knowledge and experience but he does not share the same opinion on the behavior of the population.
According to the data of the Ministry of Health as of 16 June 97% of the 293 deaths from the new coronavirus in Armenia were people with chronic diseases. In the case of another 96 deaths, they were COVID positive but died of other diseases not related to coronavirus.
“The situation is the same everywhere. Mortality rate among chronically ill patients is high. For example, in the United States, in the state of New York, 80% of those in the intensive care unit die,” Shekherdimian says.
Among the most common chronic diseases among the population of Armenia are respiratory and cardiovascular diseases, cancers and diabetes.
In addition to those with chronic diseases, people over 65 are at high risk for the new coronavirus. As of January 1, 2019, the population aged 65 and over in Armenia comprised 12%, which is 5% higher than the threshold set by the United Nations Demographic Aging Scale.
The Grounds of High Percentage of Chronic Patients
In the prevention of chronic diseases, Shekherdimian attaches great importance to the primary health care system – the Institute of Family Medicine.
“The family physician has a great role in maintaining public health. He/she should monitor blood pressure, blood sugar levels, and try to encourage the patient to lead a healthy lifestyle,” he says.
In the last 2-3 weeks, Armenia has felt the need for a primary health care system more than ever.
Read also: Updating Charts: Covid-19 Situation in Armenia
Due to the overcrowding of the hospitals, the health condition of those infected with COVID-19, who were not hospitalized, should be kept under constant control by the family physicians.
Because the course of the disease is unpredictable in many cases, there is no guarantee that the patient’s symptoms will not worsen, so the preparation of these institutions is of vital importance. The posts made by the patients on the social networks prove that there is a lot to improve both in the professional and management levels.
The statistics of death cases due to COVID-19 in Armenia show that the the Institute of Family Medicine in our country is underdeveloped. Shekherdimian believes that this is also a matter of culture. First of all, trust in the family doctors and a culture of cooperation with them should be developed.
In Europe and in the United States, it is common practice to consult a family doctor if you have any health problems. Shekherdimian notes that people immediately go to the hospital in Armenia, seeking single-discipline specialist. He says that in countries where this institution works properly, the family physician tries to solve the problem first, and only if necessary, refers to the appropriate specialist.
As a result of his own observations, the American-Armenian doctor has made a number of follow-ups. First of all, it is impossible to develop the healthcare sector with the money allocated from the budget which has made 1.3-1.6% of the GDP in recent years. In his opinion, the narrow specialization and placement of hospitals are not expedient in terms of management.
Besides, the quality of medical services in Armenia is often associated with a new hospital, while the new building conditions, as he says, are not enough to provide quality service. The essential thing here is the ongoing self-education of the specialists and the mastering of professional nuances.
In this regard, the educational system – universities and colleges, has a lot to do. According to our interviewee, the knowledge that the future doctor receives at the university or in a secondary professional institution should be enriched during active practical training.
“The future doctor or medical worker needs to constantly self-educate in parallel with getting education, to strengthen the knowledge with practical experience. They should not be observers,” Dr. Shekherdimian is convinced.