Հայաստանում օգոստոսի 1-ի դրությամբ COVID-19-ով ախտորոշվածների շուրջ 6%-ը կամ 2290-ը եղել են բուժաշխատողներ։
Նրանց մեծ մասն ապաքինվել, նորից առաջնագիծ է վերադարձել, որոշները չէին էլ լքել առաջնագիծը, քանի որ չունեին որևէ ախտանշան, որը կվկայեր հիվանդության առկայության մասին։
Բուժաշխատողների մի մասն ապաքինվելուց ամիսներ անց է իմացել, որ COVID-19-ի միջով իրենք էլ են անցել։ Նրանք գուցե այդպես էլ չիմանային, եթե արյան շճաբանական հետազոտություն չանցնեին։
Հայաստանում բուժաշխատողների շրջանում վարակի տարածվածությունը պարզելու միակ արժանահավատ եղանակը ՊՇՌ թեստավորումն էր այնքան ժամանակ, քանի դեռ COVID-19 հակամարմինների հետազոտություն չէր արվել։
Առողջապահության նախարարության և Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի Թրփանճեան հանրային առողջապահության ֆակուլտետի համատեղ ուժերով իրականացված այս հետազոտությունն այլ պատկեր ցույց տվեց։
«Եթե ՊՇՌ թեստի արդյունքներով ստացվում էր, որ առաջնագծում [խմբ․ հուլիսի տվյալներով] աշխատող բուժաշխատողների 3.3%-ն է ենթարկվել վարակի ազդեցությանը, ապա COVID-19 հակամարմինների հետազոտությունը ցույց տվեց, որ նրանց շուրջ 15%-ը վարակվել է»,- «Ամփոփ Մեդիայի» հետ զրույցում ասում է հետազոտական ծրագրի համակարգող, գիտաշխատող Սերինե Սահակյանը։
Ըստ նրա, այս հետազոտությունը հնարավորություն տվեց հասկանալ առաջնագծում աշխատողների շրջանում վարակի տարածվածության իրական պատկերը, քանի որ հետազոտության մասնակիցներն ընտրվել էին անկախ այն հանգամանքից, թե COVID-19-ն իրենց մոտ երբևէ հաստատվել է, թե ոչ, ունեցել են ախտանշաններ, թե ոչ։
Թիրախային խմբում առաջնագծում գտնվողներն են
Որպեսզի հետազոտությունն արտացոլի վարակվածության հնարավորինս իրական պատկերը, նախապես ընտրվել են COVID-19 ախտորոշումով հիվանդների բուժմամբ զբաղվող, Երևանում գտնվող 10 ամենախոշոր պոլիկլինիկաներն ու 4 հիվանդանոցներ՝ 3-ը մայրաքաղաքում, 1-ը՝ մարզում։ Հիվանդանոցներից հետազոտության համար հրավիրվել է բուժական, վարչական ու սպասարկող ողջ անձնակազմը, իսկ պոլիկլինիկաներից՝ բոլոր թերապևտները, բուժքույրերն ու ռենտգենոլոգները։
COVID-19 հակամարմինների հետազոտությունն ունեցել է երկու բաղադրիչ՝ արյան շճաբանական հետազոտություն և հարցումներ։
Մեկ ամսվա ընթացքում մոտ 800 բուժաշխատողների շրջանում արված հարցումների համաձայն՝ բուժաշխատողների մեծ մասը վարակվել է բուժհաստատությունում՝ բուժառուներից (պացիենտ) կամ գործընկերներից։
Հակամարմինների քանակն ու կյանքի տևողությունը մնում է անհայտ
Հետազոտության մյուս բաղադրիչը ՁԻԱՀ-ի կանխարգելման հանրապետական կենտրոնում իրականացված արյան շճաբանական հետազոտությունն էր, որի արդյունքում բուժաշխատողների գրեթե 15%-ի մոտ հայտնաբերվել են COVID-19-ի հակամարմիններ։
Նախկինում COVID-19-ով հիվանդացած ու արդեն ապաքինված բուժաշխատողների ավելի քան 2/3-ի մոտ է, որ հակամարմիններ են հայտնաբերվել։ Ծրագրի համակարգող Սերինե Սահակյանը չի բացառում, որ մնացյալ 23%-ի մոտ ժամանակին՝ հիվանդության ակտիվ փուլում կամ ապաքինվելուց անմիջապես հետո հակամարմիններ լինեին, բայց քանակապես այնքան քիչ են, որ չեն հայտնաբերվել։
Այդ փաստը հետազոտական խմբին չի զարմացրել։ Այն, որ հաստատված COVID-19-ով հիվանդներից որոշների մոտ հակամարմիններ հնարավոր է և չհայտնաբերվեն, Թրփանճեան հանրային առողջության ֆակուլտետի դեկան Վարդուհի Պետրոսյանն «Ամփոփ Մեդիայի» հետ զրույցում դեռ հետազոտության մեկնարկին էր ասել.
«Երբ հակամարմիններ են գտնվում, նշանակում է, որ եղել է իմուն համակարգի ռեակցիա, բայց չենք կարող ասել, թե որքան ժամանակ ակտիվ կլինեն այդ հակամարմինները։ Այսինքն՝ չգիտենք՝ այդ մարդկանց մոտ իմունիտետ ձևավորվել է, թե ոչ և որքան ժամանակով։ Ուստի, COVID-ով հիվանդացած լինելը չպաշտպանվելու համար հիմք չէ. միշտ պետք է անել կանխարգելիչ միջոցառումներ»։
Հակամարմինները, ըստ Պետրոսյանի, առաջանում են վիրուսին ենթարկվելուց 6-7 օր հետո։ Արդեն 12-17-րդ օրը կարող են հասնել առավելագույն քանակի, և հնարավոր է որոշել արյան մեջ դրանց առկայությունը։
Այլ երկրներում արված հետազոտությունների համաձայն՝ միջինում հիվանդների 10%-ի մոտ հակամարմիններ չեն հայտնաբերվում։
Սեպտեմբերի 10-ին ՀՀ Առողջապահության նախարարությունը «Ամփոփ Մեդիային» տրամադրեց օգոստոսի 1-ի դրությամբ Հայաստանի Հանրապետության բոլոր մարզերի բուժաշխատողների շրջանում նոր կորոնավիրուսային վարակի տարածման ցուցանիշները, որի հիման վրա էլ պատրաստել ենք այս ինֆոգրաֆիկան։
Հիվանդանոցների՝ հետազոտությանը մասնակցած բուժաշխատողները, որոնց մոտ հայտնաբերվել են հակամարմիններ, 4 անգամ ավել էին, քան COVID-19-ով հաստատված բուժաշխատողները։ Պոլիկլինիկաներում էլ հակամարմինների դրական թեստով բուժաշխատողները կրկնակի անգամ էին գերազանցում COVID-19-ով հաստատված բուժաշխատողներին։
Հետազոտությունը ցույց է տվել, որ հիվանդանոցներում COVID-19 դրական ախտորոշումով ամենամեծ թվով բուժաշխտողները եղել են ապրիլ, իսկ պոլիկլինիկաներում՝ մայիս ամիսներին։ Այնուհետ մայիսից՝ հիվանդանոցներում, հունիսից արդեն նաև պոլիկլինիկաներում վարակվածության ցուցանիշը սկսել է նվազել։
Սերինե Սահակյանը դա տրամաբանական է համարում. ասում է՝ վարակի տարածման սկզբնական շրջանում անհատական պաշտպանիչ միջոցները ճիշտ ու արագ կրելու փորձ բուժաշխատողները չունեին։ Ըստ նրա՝ վարակի վերահսկման միջոցառումներն արդյունավետ են եղել, որի մասին վկայում է վիճակագրությունը՝ վարակվածների թվի աստիճանական նվազումը։
Հետազոտության արդյունքում նաև հետաքրքրական մի փաստ է արձանագրվել. COVID-19-ին բնորոշ ավելի շատ ախտանշաններ՝ կոկորդի ցավ, դժվարացած շնչառություն, ջերմություն, հազ, համի ու հոտի զգացողության կորուստ, ունեցել են այն բուժաշխատողները, որոնց մոտ հակամարմիններ են հայտնաբերվել։
Բուժաշխատողների շրջանում վարակի տարածվածության իրական պատկերը ստանալու հարցում առաջնային է թեստերի ճշգրտության աստիճանը։ Վարդուհի Պետրոսյանի խոսքով՝ երկար քննարկումների արդյունքում ընտրվել են 100 տոկոս զգայունություն և 99.8 տոկոս սպեցիֆիկություն ունեցող թեստեր։ Սա նշանակում է, որ նմուշառված 1000 բուժաշխատողներից ընդամենը երկուսի մոտ է, որ թեստը սխալ արդյունք ցույց կտա, այսինքն՝ հակամարմին չլինելու դեպքում կեղծ դրական ցույց կտա։
Բնակչության շրջանում ևս նմանատիպ հետազոտություն իրականացնելու նպատակով Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի հանրային առողջապահության ֆակուլտետը համագործակցում է ԱՀԿ-ի հետ։ Հետազոտության նախագիծը, ըստ Սերինե Սահակյանի, արդեն պատրաստ է և ֆինանսավորում լինելու դեպքում՝ աշնանը կմեկնարկի ծրագիրը։
Ինֆոգրաֆիկները՝ Լիլիթ Մկրտչյանի
COVID-19-ը Հայաստանում․ Այս թեմայով այլ նյութեր
- Պայքարող մտքեր․ Դիանայի սթափությունն օգնեց չվարակել շրջապատին
- Շտապ կանչ․ Հարությունը COVID-ի դեմ պայքարի առաջնագծում
- Բարեկամի տուն այցը՝ մեկ ընտանիքից վեց հոգու վարակման պատճառ
ՈՒՇԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆ © Ampop.am կայքի նյութերի, թարգմանությունների և վիզուալ պատկերների հեղինակային իրավունքը պատկանում է «Լրագրողներ հանուն ապագայի» ՀԿ-ին: Արգելվում է օգտագործել Ամփոփի նյութերն ու վիզուալ պատկերները առանց պատշաճ հղման: Առցանց այլ հարթակներում Ամփոփի պատրաստած եւ տարբերանշանը կրող վիզուալ պատկերները հնարավոր է վերբեռնել միայն ԼՀԱ-ի հետ համապատասխան համաձայնության դեպքում:

As of August 1, about 6% or 2290 of those diagnosed with COVID-19 in Armenia were medical workers.
Most of them have recovered and returned to the frontline, some of them have not left the frontline because of lack of symptoms indicating the presence of the disease.
Some of the medical workers learned they had gone through COVID-19 months after recovering. They might not have known about that if they had not undergone a serological blood test.
The only reliable way to determine the prevalence of infection among medical workers in Armenia had been PCR testing before COVID-19 antibody testing was performed.
This study, conducted jointly by the Ministry of Health and AUA Turpanjian School of Public Health, revealed a different picture.
“If the results of the PCR test showed that [ed. as of July], 3.3% of medical workers on the frontline were exposed to the infection, the COVID-19 antibodies testing showed that about 15% of them were infected,” Serine Sahakyan, research program coordinator, researcher told Ampop Media.
According to her, this testing made it possible to understand the real picture of the prevalence of infection among frontline workers, as the participants were selected regardless of whether COVID-19 was ever diagnosed or not, whether they had symptoms or not.
The Target Group Includes those on the Frontline
In order for the study to reflect the true picture of the infection as much as possible, the 10 largest dealing with COVID-19 patients in Yerevan and 4 hospitals were selected in advance, 3 in the capital and 1 in the province. All medical, administrative and service staff from hospitals and all therapists, nurses and radiologists from primary healthcare facilities were invited to participate in testing.
The COVID-19 antibody test had two components: a serological blood test and surveys.
According to the survey conducted among 800 medical workers in a month, most of them became infected at the healthcare facility, either from patients or colleagues.
The Number of Antibodies and the Duration of Life Remain Unknown
The other component of the study was a serological blood test conducted at the Republican Center for AIDS Prevention, as a result of which COVID-19 antibodies were found among nearly 15% of medical workers.
More than two-thirds of medical workers, who had previously been diagnosed with COVID-19 and had recovered, had antibodies. Project Coordinator Serine Sahakyan does not rule out that the remaining 23% may have had antibodies during the active phase of the disease or immediately after recovery but they are so few that they have not been detected.
That fact did not surprise the study group. When launching the study, Varduhi Petrosyan, Dean of the Turpanjian School of Public Health, told Ampop Media that antibodies were possible not to be found in cases of some patients with confirmed COVID-19.
“When there are antibodies, it means that there was a reaction of the immune system but we cannot say how long those antibodies will be active. In other words, we do not know whether those people have developed immunity or not, or for how long. Therefore, being infected with COVID-19 is not a reason not to be protected. We must always take preventive measures.”
According to Petrosyan, the antibodies emerge 6-7 days after being exposed to the virus. They can reach the maximum amount on the 12th-17th days, and it will become possible to determine their presence in the blood.
Studies in other countries show that on average, about 10% of patients have no antibodies.
On September 10, the Ministry of Health of the Republic of Armenia provided Ampop Media with the numbers of the spread of new coronavirus infection among the medical workers of all provinces of the Republic of Armenia as of August 1, on the basis of which this infographic was prepared.
The number of medical workers from hospitals participating in the study, who were found to have antibodies, was 4 times more than the number of COVID-19-diagonised medical staff. In the primary healthcare facilities, the number of medical staff with a positive antibody test was twice as high as the number of medical staff approved with COVID-19.
The study showed that the largest number of medical workers with a positive COVID-19 diagnosis was in April, and in the primary healthcare facilities – in May. Starting from May in hospitals and from June in the primary healthcare facilities, the infection rate started to decrease.
Serine Sahakyan considers it logical. She says that at the beginning of the spread of the infection, the medical staff did not have the experience to wear personal protective equipment correctly and quickly. According to her, the infection control measures have been effective, which is evidenced by the statistics, the gradual decrease in the number of infected people.
As a result of the study, an interesting fact was also recorded. More symptoms typical of COVID-19, such as sore throat, shortness of breath, fever, cough, and loss of taste and smell, were noticed among the medical workers with antibodies.
The degree of accuracy of the tests is primary in obtaining the real picture of the spread of the infection among the medical staff. According to Varduhi Petrosyan, as a result of long discussions, tests with 100% sensitivity and 99.8% specificity were selected. This means that only two out of 1000 medical workers sampled will show a wrong result, that is, if there is no antibody, it will show a false positive.
The School of Public Health of the American University of Armenia is collaborating with the WHO to conduct a similar study among the population. According to Serine Sahakyan, the study project is already ready; in case of funding, the project will launch in autumn.