Ավելի իրազեկ․ Համաճարակը նպաստեց տեր կանգնել աշխատանքային իրավունքներին
COVID-19 համավարակը յուրատեսակ լակմուսի թուղթ դարձավ Հայաստանի աշխատանքի շուկայում։ Այն ոչ միայն վեր հանեց չգրանցված աշխատողների, «թաքցված» աշխատավարձերի խնդիրը, այլև ցուցադրեց աշխատողի իրական արժեքը գործատուի համար։
Կորոնավիրուսի համավարակի ժամանակ գրանցված կրճատումներն աշխատանքային իրավունքների ոտնահարման մի մասն են միայն։ Եվ չնայած պաշտոնական թվերը դեռ «լուռ» են, ինչը, ըստ մասնագետների, բխում է նաև աշխատողների լռությունից և անիրազեկվածությունից, համավարակի պատճառած սոցիալ-տնտեսական դժվարությունները «կոտրեցին» լռությունն ու նրանցից շատերին ստիպեցին խոսել։
Արտակարգ դրության առաջին ամիսներին տասնյակ քաղաքացիներ, համաճարակով պայմանավորված աշխատանքային խնդիրներ ունենալով, անակնկալի էին գալիս տեղեկանալով, որ իրենց անունները ներառված չեն կառավարության հակաճգնաժամային միջոցառումներից և ոչ մեկի ցանկում։ Սակայն խնդիրը ոչ թե ցուցակներն էին, այլ գործատու-աշխատող հարաբերությունները կամ դրանց դե յուրե բացակայությունը։
«Կառավարության հակաճգնաժամային միջոցառումները նորություն էին, մարդիկ ունեին իրազեկվելու ակնկալիք, ուզում էին իմանալ՝ ինչո՞ւ իրենք շահառու չեն, ինչո՞ւ չեն կարողանում օգտվել»,- ասում է «Տեմպուս» սոցիալական իրավունքների պաշտպանության կենտրոնի նախագահ, աշխատանքային իրավունքի մասնագետ Տիրուհի Նազարեթյանը։
Նրա խոսքով՝ թեև աշխատանքային իրավունքներին վերջին տարիներին ավելի շատ տեղ է տրվում, այնուամենայնիվ, ընդհանուր իրազեկվածությունն աշխատանքային հարաբերությունների կանոնակարգման վերաբերյալ շատ ցածր մակարդակի վրա է։
Հայաստանում աշխատողն իր իրավունքների մասին տեղեկացված լինելը չի դիտարկում որպես բարեկեցության չափանիշ, բայց համաճարակով պայմանավորված խնդիրներին առերեսվելը քաղաքացիներին հուշեց՝ իրավունքների նկատմամբ հետևողականությունն անհրաժեշտություն է։
«Մարդիկ հասկացան, որ իրենք մնացին անպաշտպան։ Շատերն իմացան, որ գրանցված աշխատող չէին կամ հասկացան՝ որքան է դա իրենց վնասում։ Շատերը հասկացան, որ աշխատանքային պայմանանագրի փոխարեն կնքված է եղել ծառայության մատուցման պայմանագիր»,- ասաց Տիրուհի Նազարեթյանը՝ մատնանշելով սոցիալական ցանցերում նկատած գրառումներն ու մամուլում տեղ գտած հրապարակումները։
Եթե 2019 թ․-ի ողջ ընթացքում Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակն աշխատանքային իրավունքների խախտման վերաբերյալ 519 դիմում-բողոք էր ստացել, ապա 2020թ․-ի առաջին չորս ամիսների դիմումների թիվն արդեն գերազանցել է 220-ը։ Ընդ որում, սա դեռևս չի ներկայացնում ամբողջական պատկերը։
Երբ աշխատանքից ազատված քաղաքացին դիմում է պետական կառույցին՝ տեղեկանալու՝ ինչո՞ւ չի ստանում օգնություն, բողոքը մուտքագրվում է հակաճգնաժամային միջոցառումներին առնչվող դիմումների վիճակագրական աղյուսակ։ Մինչդեռ, ըստ ՄԻՊ գրասենյակի ներկայացուցչի, այս դիմումներն ակնհայտորեն պարունակում են աշխատանքային իրավունքի խախտման վերաբերյալ հաղորդագրություններ։
«Դրանք սերտորեն կապված են հենց աշխատանքի իրավունքի հետ», – պարզաբանում է ՄԻՊ գրասենյակի Սոցիալ-տնտեսական և մշակութային իրավունքների պաշտպանության վարչության պետ Տաթևիկ Թոխյանը (խմբ․ հարցազրույցն արվել է նախքան Թոխյանի այլ պաշտոնի ստանձնումը
Ըստ նրա, արտակարգ դրության սահմանափակումների պատճառով առաջացած աշխատանքային խնդիրների վերաբերյալ դիմում-բողոքները հիմնականում ուղղված են եղել մասնավոր ոլորտի գործատուների դեմ։
Թոխյանը հատկապես արատավոր է համարում աշխատողներին չվճարվող արձակուրդի ուղարկելը, իսկ նման դեպքեր եղել են անգամ որոշ պետական հաստատություններում։
«Փաստացի, մարդը չի աշխատում, ազատված չէ ու դրանով պայմանավորված չի օգտվում մյուս աջակցություններից։ Օրինակ՝ «Զվարթնոց» օդանավակայանում պոլիկլինիկա կա, որը կոչված է ապահովելու ամբողջ անձնակազմի բժշկական սպասարկումը։ Այնտեղ էլ են մարդիկ հարկադիր պարապուրդի մատնվել», – ասում է Թոխյանը։
Ըստ ՄԻՊ գրասենյակի ներկայացուցչի՝ աշխատակիցները չեն վճարվել և փաստացի լինելով աշխատանքի մեջ՝՝ չեն ներառվել սոցիալական ծրագրերից ոչ մեկում՝ անգամ անչափահաս երեխաներ ունեցողները։ «Փաստորեն, որոշ դեպքերում նախընտրելի կլիներ, որ մարդը գործից ազատվեր, այդպես գոնե աջակցություն կստանար»,- ասում է նա։
Տեղեկանալ, բայց չկիրառել
Աշխատանքային իրավունքի մասնագետ Տիրուհի Նազարեթյանը վերջին ամիսներին խորհրդատվություն է տրամադրել բազմաթիվ քաղաքացիների, որոնք խնդիրներ են ունեցել աշխատավայրում։ Վստահ չէ, որ նրանցից շատերն իրենց իրավունքների մասին իմանալուց հետո պրակտիկայում կկիրառեն դրանք։
Հիմնական պատճառն աշխատատեղերի բացակայությունն է․ մի մասի համար էլ այս պահին ունեցած աշխատանքը սոսկ օրվա հաց վաստակելու միջոց է, ոչ ցատկահարթակ՝ կարիերայի աստիճաններով բարձրանալու։
«Հաճախ մարդիկ աշխատանք դժվարությամբ են գտնում կամ գտնում են այնպիսին, որը չի համապատասխանում իրենց մասնագիտությանը։ Նրանք աշխատում են՝ հասկանալով, որ պահանջված չեն։ Բնական է, որ այսպես աշխատողն անգամ քաջատեղյակ լինելու դեպքում չի բարձրաձայնելու իր իրավունքները»,- ասում է նա։
Այլ պատճառներ ևս կան․ դրանցից հիմնականը մարդկային գործոնն է․ «Բողոքողը և պայքարողը կարող է վատ ընդունվել կոլեկտիվի մյուս անդամների կողմից։ Նույնիսկ դատական կարգով հաջողության հասնելու դեպքում աշխատանքի վերադառնալը դժվար է լինում»։
Հայաստանի օրենսդրությունն աշխատանքի իրավունքի պաշտպանության երաշխիքներ տալիս է, բայց, ըստ Նազարեթյանի, ոչ բավարար։ Մեր երկրում առայժմ այդ իրավունքը վերականգնելու հիմնական ճանապարհը դատարանն է, ուր հասնելը ժամանակատար է, ծախսատար, հաճախ՝ անարդյունավետ։
«Քանի որ աշխատանքային օրենսգիրքը լավ չի պաշտպանում աշխատողի շահերը, շատերը չեն հավատում, որ իրենք ունեն իրավունքներ։ Խորհրդակցում են իրավաբանների, փաստաբանների հետ, հասկանում, որ մեծ պայքար է լինելու և հետ են կանգնում այդ մտքից»,- ասում է Տիրուհի Նազարեթյանը՝ որպես լուծում տեսնելով Աշխատանքային հաշտարարի ինստիտուտի ստեղծումը։
Լռում են նաև, երբ ոտնահարվում են տասնյակ աշխատողների իրավունքները
Աշխատանքային իրավունքի ոտնահարման մասին Հայաստանում լռում են նույնիսկ այն դեպքում, երբ ոտնահարվում է ոչ թե մեկ, այլ տասնյակ աշխատողների իրավունքներ։
«Բայց, եթե իրենց խնդիրները միավորված բարձրաձայնեն տնօրինության առաջ, սա կդառնա ամբողջ հիմնարկի խնդիրը և չի ավարտվի, օրինակ, զանգվածային ազատումներով։ Արհմիությունը հանդես կգա որպես բանակցային կողմ, ավելի մեծ իրավունքներ ունեցող կառույց (օրենսդրությունն ավելի մեծ իրավունքներ է տալիս կոլեկտիվին, քան անհատին)»,- ասում է Տիրուհի Նազարեթյանը։
Եթե կազմակերպությունն արհմիություն չունի, այդ դեպքում աշխատակիցները կարող են դիմել արհմիությունների կոնֆեդերացիա՝ բարձրաձայնել իրենց անհանգստացնող հարցը և ստանալ աջակցություն՝ թե՛ բանակցային գործընթացներում, թե՛ խնդրին իրավաբանական ձևակերպում տալու հարցում։
Նազարեթյանը վստահ է՝ արհմիությունները, օրենքով մի փոքր ավելի լիազորություններ ունենալու դեպքում, հրաշալիորեն կստանձնեին հաշտարարի դերը՝ ոլորտում գրանցելով խնդիրների լուծման առաջընթաց։
Աշխատանքի իրավունքի մասնագետը հիշեցնում է՝ խնդիրը լուծվում է, երբ ճիշտ հասցեատիրոջն է ուղղվում։
«Աշխատավայրում խնդիրներ ունենալու դեպքում պետք չի դիմել Կառավարություն, Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարություն, Մարդու իրավունքների պաշտպանին կամ այլ մարդու։ Կարելի է դիմել Առողջապահության և աշխատանքի տեսչական մարմին կամ փաստաբանի, ինչպես նաև հենց այդ գործառույթն ունեցող որևէ հասարակական իրավապաշտպան կազմակերպության՝ խորհրդատվություն ստանալու համար։ Եվ ամենակարևորը՝ բողոքը պետք է առաջին հերթին ուղղել հենց պատասխանատուին, օրինակ՝ գործարանի տնօրենին»։
Օրենք․ հստակեցումներ՝ հօգուտ աշխատողի
2021 թ․-ի հուլիսի 1-ից ուժի մեջ է մտնում աշխատանքային օրենսդրության նկատմամբ պետական վերահսկողության մասին դրույթը, ըստ որի՝ ոլորտի լիազորված տեսչական մարմինն օրենքով նախատեսված դեպքերում կիրառում է պատասխանատվության միջոցներ:
Սակայն, քանի որ համաճարակով պայմանավորված՝ ավելացել են բողոքները, ապրիլի 29-ին օրենսդիրը Առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմնին արտակարգ դրության պայմաններում իրավունք վերապահեց աշխատանքային իրավունքների նկատմամբ վերահսկողություն իրականացնել գրավոր դիմումների հիման վրա։ Աշխատանքային օրենսգրքում արվեցին նաև այլ փոփոխություններ՝ համաճարակի պայմաններում գործատու-աշխատող իրավահարաբերությունները հեշտացնելու համար։
ՀՀ առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմինն այս օրերին իրականացնում է ուժեղացված հսկողություն։ Սակայն մամլո հաղորդագրություններից պարզ է դառնում, որ տեսչական մարմնի արձանագրած խախտումները հիմնականում վերաբերում են դիմակ ու ձեռնոց չկրելուն, ջերմաչափումներ չիրականացնելուն և ախտահանման սահմանված կարգը խախտելուն:
Այնուամենայնիվ, տեսչական մարմնի վերահսկողությունն աշխատանքային իրավունքների նկատմամբ ուժեղացնելու նպատակով հունիսին նախատեսվում է համապատասխան որոշման ընդունում ՀՀ վարչապետի կողմից։

The COVID-19 pandemic has become a kind of “litmus test” in the Armenian labor market. It not only raised the issue of unregistered employees, “hidden” salaries but also revealed the real value of an employee for an employer.
Job cuts conducted amid the coronavirus pandemic are only part of the violations of labor rights. And although the official figures are still “silent” which, according to experts, stems from the silence and ignorance of the employees, the socio-economic difficulties caused by the pandemic “broke” the silence and forced many of them to speak.
In the first months of the state of emergency, having job-related problems due to the pandemic, dozens of citizens were surprised to learn that they were not included in any list of the Government’s anti-crisis measures. However, the problem was not the lists but the employer-employee relations or their de jure absence.
“The Government’s anti-crisis measures were new, people expected to be informed, they wondered why they were not beneficiaries, why they could not be involved,” Tiruhi Nazaretyan, Chairwoman of the Tempus Center for the Protection of Social Rights, Labor Law Expert, said.
According to her, although labor rights have been more focused in recent years, the general awareness about the regulation of labor relations is at a very low level.
The employee in Armenia does not consider awareness of the rights as a criterion of welfare but facing the problems caused by the pandemic prompted the citizens that the pursuit of rights is a necessity.
“People realized that they were left defenseless. Many learned that they were not registered employees or grasped the consequences of it. Many people realized that instead of an employment contract, a service contract was signed,” Tiruhi Nazaretyan said, pointing out the posts she noticed on social networks and the publications in the press.
If during the whole year of 2019, the Human Rights Defender’s Office (Ombudsman’s Office) received 519 complaints about the violations of labor rights, during the first four months of 2020, the number of complaints has already exceeded 220. Moreover, this does not yet represent the complete picture.
When a dismissed citizen applies to a government agency to find out why he or she is not receiving assistance, the complaint is appeared into a statistical table of applications related to anti-crisis measures. Meanwhile, according to the representative of the Ombudsman’s Office, these applications obviously contain messages on the violation of labor rights.
“They are closely connected with the labor rights,” explains Tatevik Tokhyan, Head of the Department of Socio-Economic and Cultural Rights Protection of the Human Rights Defender’s Office (edt. – the interview had been conducted before Tokhyan’s position change).
According to her, the complaints about labor problems caused by the restrictions of the state of emergency were mainly directed against private sector employers.
Tokhyan considers it particularly unacceptable to send employees on unpaid leave, and such cases have occurred even in some state institutions.
“In fact, the person does not work, is not fired and cannot get any assistance because of it. For example, there is a polyclinic at Zvartnots Airport, which is designed to provide medical care to all staff. People were forced to leave there as well,” says Tokhyan.
According to the representative of the Ombudsman’s Office, the employees were not paid and, in fact, being employed were not involved in any of the social programs, even those with minor children. “In fact, in some cases, it would be preferable for the person to be fired, at least they would get financial assistance in that case,” she said.
Get informed but not to apply
Labor Law expert Tiruhi Nazaretyan has provided consultancy to many citizens who have had problems at workplace in recent months. She is not sure that many of them will put their knowledge into practice after learning about their rights.
First, the main reason is the lack of jobs․ Second, in some cases the current job is just a way to earn a living, not a springboard to climb the career ladder.
“People often face difficulties in finding a job or finding a job that suits their profession. They work, realizing that they are not in demand. Naturally, even if the employee is well aware of this s/he will not voice about his/her rights,” she says.
There are other reasons as well the main of which is the human factor․ “The complainant and struggling colleague may not be accepted by other members of the team. Even if you succeed in court, it is difficult to get back to work.”
According to Nazaretyan, Armenian legislation though ensures protection of labor rights but not sufficiently․ In our country, the main way to restore that right is still the court which is time consuming, costly and often unfruitful.
“Since the Labor Code does not protect the interests of the employee well enough, many do not believe that they have rights. They consult with lawyers and realizing the struggle they are to face, quit away the idea,” says Tiruhi Nazaretyan, considering the issue solution in the establishment of the Labor Mediator’s Office.
They are silent even when the rights of dozens of employees are violated
The issues of violation of labor rights in Armenia are not raised even when the rights of dozens of employees are violated.
“But if the problems are jointly voiced in front of the management team, this will become the problem of the whole institution and will not end, for example, with mass dismissals. The trade union will act as a negotiating party, a structure with greater rights (the legislation gives more rights to the collective than to the individual),” says Tiruhi Nazaretyan.
If the organization does not have a trade union, the employees can apply to the Confederation of Trade Union to raise the issue and get support both in the negotiation process and in finding legal solution to the problem.
Nazaretyan is sure that the trade unions, if they have a little more authority by law, would wonderfully assume the role of mediator, registering progress in the field of problem solving.
The labor law expert reminds that the problem is solved when it is addressed to the right addressee.
“In case of problems at the workplace, you should not apply to the Government, the Ministry of Labor and Social Affairs, the Human Rights Defender or any other person. You can apply to the Healthcare and Labor Inspectorate of the Republic of Armenia or a lawyer, as well as to a public human rights organization with that function, for consultancy. And most importantly, the complaint should be addressed first of all to the person in charge, for example, to the director of the factory.”
Law: clarifications in favor of the employee
As of July 1, 2021, the provision on state control over labor legislation enters into force, according to which the authorized inspection body of the sphere shall apply measures of liability in cases provided by law.
However, due to the increase in complaints because of the pandemic, on April 29, the legislature reserved the right to the Healthcare and Labor Inspectorate of the Republic of Armenia to monitor labor rights on the basis of written applications. The Labor Code was also amended to facilitate employer-employee legal relations in the context of the pandemic.
The Healthcare and Labor Inspectorate of the Republic of Armenia is carrying out intensified control these days. However, it is clear from the press reports that the violations registered by the Inspectorate mainly concern not wearing a mask and gloves, not carrying out thermometers and violating the established procedure of disinfection.
However, in order to strengthen the control of the Inspectorate over labor rights, a corresponding decision is expected to be made by the Prime Minister of the Republic of Armenia in June.