Հանքից հանք Հայաստան. Հանքարդյունաբերողները պատասխանատու են իրենց հասցրած վնասի համար
Մոտավոր հաշվարկներով՝ Հայաստանում կա 170 մլրդ ԱՄՆ դոլար արժողությամբ 613 հանքավայր, որտեղից կարելի է արդյունահանել 60 տեսակի օգտակար հանածո: Հայաստանում է աշխարհում մոլիբդենի ընդհանուր պաշարների 5.1%-ը,թեև արդյունահանվող հիմնական մետաղները պղինձն ու ոսկին են: Իսկ մոլիբդենը արդյունահանման ընդհանուր ծավալում կազմում է 1%-ից էլ քիչ:
Չնայած հանքարդյունաբերությունը ՀՀ տնտեսության կարևոր ճյուղերից է, սակայն այն զարգանում է առանց պաշարների կայուն օգտագործման երկարաժամկետ ծրագրի, հարկման, շրջակա միջավայրի պահպանության պատշաճ օրենսդրության և բնապահպանական ու սոցիալական հետևանքների գնահատման:
Հանրապետության տարածքի հազարավոր հեկտարներ ծածկված են բաց հանքերով և թափոնների պոչամբարներով: Արդյունաբերության, ընդերքօգտագործման և այլ արտադրական նշանակության հողերը վերջին տաս տարիներին ավելացել են շուրջ տասը հազար հեկտարով կամ 30%-ով՝ 2009թ.-ի 29360 հա-ից 2018 թ.-ին դառնալով 38400 հա:
Հանքավայրերը հիմնականում կենտրոնացած են Լոռու մարզում՝ Ալավերդու և Թեղուտի, Սյունիքի մարզում՝ Կապան-Քաջարանի շրջաններում: Իսկ գործող հանքավայրեր կան գրեթե բոլոր մարզերում:
Չնայած տնտեսական օգուտներին՝ հանքարդյունաբերությունը կարող է հանգեցնել նաև երկարաժամկետ անբարենպաստ հետևանքների:
Բաց եղանակով հանքերի շահագործումը խիստ բացասաբար է ազդում ոչ միայն կենսաբազմազանության, այլև բնակչության բարեկեցության և առողջության վրա: Բաց հանքերի շահագործումն աղտոտում է հողը, ջուրը, օդը, հանգեցնում բույսերի ու կենդանիների վերացմանը տվյալ տարածքում: Իսկ բնակչության մոտ առաջացնում է հիվանդությունների սրացում, հողատարածքների մակերեսի փոքրացում, գյուղական արտադրանքի չափերի նվազում, եկամուտների անկում:
Առավել մտահոգիչ է բաց եղանակով հանքերի շահագործումն անտառային տարածքներում, որի վառ օրինակը Թեղուտում պղնձամոլիբդենային հանքի բացումն էր: Մինչ հանքի շահագործումը Թեղուտի մերձակա անտառը Հայաստանում ամենալավ պահպանվածն էր` հարուստ կենսաբազմազանությամբ:
2018թ. հունվարի դրությամբ, Թեղուտի պղնձամոլիբդենային հանքավայրի շահագործման մեկնարկից սկսած, հատվել է շուրջ 223.2 հա, տնկվել` 562 հա անտառ, որից 31 հա-ը՝ այգի: Տնկված անտառի միջին կպչողականությունը 2017թ. կազմել է 61%:
Հանքարդյունաբերական և լեռնահարստացման գործարանների մյուս տագնապալից խնդիրը պոչամբարներն են: Հանրապետության շատ շրջաններում պոչամբարների արտահոսքերից հողի և ջրի աղտոտվածությունը զգալիորեն գերազանցում է թույլատրելի չափերը:
Հայաստանում պոչամբարների շահագործման և նախագծման հետ կապված մի շարք խնդիրներ կան:
Հիմնականն այն է, որ պոչամբարները կառուցված են վերընթաց բարձրացման նախագծով, այն էլ այնպիսի սեյսմավտանգ երկրում, ինչպիսին Հայաստանն է: Իսկ միջազգային փորձն անընդունելի է համարում սեյսմավտանգ անկայուն տարածքում նման ձևով պոչամբարների կառուցումը, քանի որ փլուզման վտանգը շատ մեծ է: Վառ օրինակ է կրկին Թեղուտի հանքի պոչամբարը: Այն կառուցված է 8 բալանոց սեյսմիկ գոտում՝ վերընթաց բարձրացման նախագծով: Չնայած հատակում երեսպատված է, սակայն աղտոտող ջրերը կարող են արտահոսել վերին՝ չերեսպատված մասից և խառնվել ստորերկրյա ջրերին:
Ըստ հաշվարկների՝ 1 լիտր աղտոտված ջրի հոսքը կանգնեցնելու համար անհրաժեշտ է շուրջ 30 000-80 000 ԱՄՆ դոլար, իսկ 1 հեկտար հողը ներթափանցող ջրերից մաքրելու համար՝ 50 000-200 000 ԱՄՆ դոլար:
Մյուս կարևոր խնդիրն այն է, որ հանքարդյունահանումից հետո ապահովվի պոչամբարների փակումը: Իսկ անցյալից մնացած պոչամբարների դեպքում անհրաժեշտ է գնահատել ռիսկը և վերամշակել կուտակումները: Այս մոտեցումներից ոչ մեկն այսօր Հայաստանում չի գերակայում: Ավելին, հանքավայրի փակման և վերամշակման աշխատանքների համար 2019թ. առաջին կեսի դրությամբ շրջակա միջավայրի պահպանության դրամագլուխը կազմել է 1.7 մլրդ դրամ, որը բավարար չէ այժմ գործող առավել խոշոր պոչամբարների վերականգնման համար:
Մինչդեռ պատասխանատու հանքարդյունաբերության առաջին խնդիրը հենց թափոնների կառավարումն է: Հանքարդյունաբերության ոլորտն աշխարհում թափոնների ամենամեծ արտադրողն է՝ տարեկան 70 մլրդ տոննա։ Միաժամանակ թափոնների կառավարումը, այսինքն՝ հանքի վերականգնման աշխատանքները շատ թանկ են: Հանքարդյունաբերողներն ամեն կերպ փորձում են շրջանցել այս ոլորտում առկա պետական կարգավորումները գումար խնայելու նպատակով: Հայաստանում այս տեսանկյունից օրենսդրական դաշտը շատ ընդհանրական նորմեր է սահմանում:
Հանքարդյունաբերական թափոնների կառավարումը նաև համաշխարհային խնդիր է։
Միջազգային փորձը հիմնականում օգտագործում է «աղտոտողը վճարում է» սկզբունքը, որի համաձայն՝ աղտոտվածություն և թափոններ առաջացնողը պետք է կրի դրանց զսպման, դրանցից խուսափելու կամ նվազեցման ծախսերը։
Այս ոլորտում Հայաստանն առաջընթաց է գրանցել նրանով, որ մինչ 2016թ. ՀՀ ընդերքի մասին օրենքով, հանքարդյունաբերական թափոնների պոչամբարները կոչվում էին «տեխնածին հանքավայրեր»: Դրանք արտադրական լցակույտերի հետ միասին համարվում էին ՀՀ սեփականությունը, քանի որ այնտեղ իբր դեռևս կային օգտակար հանածոներ, որոնք պետությունը կարող էր կրկին տրամադրել շահագործման:
Մինչդեռ սա արդարացված պրակտիկա չէր այնքանով, որ ընկերությունները խուսափում էին բնապահպանական վճարներից, իսկ նրանց թողած թափոնների վերացումը կամ նույնիսկ օգտագործումը մնում էր պետության ուսերին: Այժմ Հայաստանում առկա է «աղտոտողը վճարում է» սկզբունքը, ինչը նշանակում է, որ հանքարդյունաբերողները պատասխանատու են իրենց գործողությունների արդյունքում հասցված վնասի համար։

Mine to Mine Armenia: Mine Operators Are Responsible for Damage They Cause
According to approximate estimates, there are 613 mines in Armenia worth $170 bln, with 60 types of minerals. Armenia holds 5.1% of the world’s total molybdenum reserves, though the main metals extracted are copper and gold. Molybdenum is less than 1% of the total production volume.
Although mining is an important sector of the RA economy, it is developing without a long-term sustainable use of resources, taxation, proper environmental legislation and environmental and social impact assessment.
Thousands of hectares of the state territory are covered with open mines and tailings dumps. Lands of industry, entrails-use and other production have increased by about ten thousand hectares or 30% over the last ten years, from 29,360 ha in 2009 to 38,400 ha in 2018.
The mines are mainly concentrated in the province of Lori – Alaverdi and Teghout, province of Syunik – in Kapan-Kajaran. And there are operating mines in almost all regions.
Despite the economic benefits, mining can also have long-term adverse effects.
Open pit mines have a negative impact not only on biodiversity but also on the well-being and health of the population. The operation of open mines pollutes the soil, water, air, and eliminates plants and animals in the area. And the population is aggravated by diseases, shrinkage of land area, decrease in the size of agricultural production, decline in incomes.
The exploitation of open-pit mines in forest areas is of particular concern, a striking example of which is the opening of a copper-molybdenum mine in Teghut. Prior to the exploitation of the mine, the forest near Teghut was the best preserved in Armenia with rich biodiversity.
As of January 2018, since the launch of Teghout copper and molybdenum mine development, about 223.2 hectares of forest have been cut down, 562 hectares of forest was planted, 31 hectares of which are orchards. Average root taking of orchards in 2017 made up 61%.
The other alarming issue for mining and ore processing plants is tailing dumps. In many areas of the country, soil and water contamination from tailings dumps significantly exceeds permitted levels.
There are a number of problems with the operation and design of tailings dams in Armenia.
The main thing is that the tailings dams are built with the upstream raise design, in a seismically active country like Armenia. And international experience finds it unacceptable to build tailings dams in such a way in seismically unsafe territory, as the risk of collapse is high. Vivid example is again the Teghut mine tailing dump. It is built in an 8-point seismic zone with the upstream raise design. Although the floor is lined, the contaminated water can leak from the top to the underside and interfere with groundwater.
It is estimated that about $ 30,000 (about 14 million drams)-80,000 (about 38 million drams) is needed to stop one liter of contaminated water, and $ 50,000 (about 23 million drams)-200,000 (94 million ‬drams) is needed to clean up 1 hectare of soil.
Another important issue is to ensure that tailings dumps are closed after mining. And in the case of tailings dumps from the past, it is necessary to assess the risk and process the accumulations. None of these approaches prevails in Armenia today. Moreover, as of the first half of 2019, the environmental protection fund amounted to 1.7 billion drams (about $3.6 million) for the closure and reclamation of the mine, which is insufficient for the rehabilitation of the larger existing tailings dams.
However, the first task of the responsible mining is waste management. The mining industry is the largest producer of waste in the world – 70 billion tonnes per year. At the same time, waste management, that is, mine restoration activities are very expensive. Mining operators try to avoid the existing state regulations in this field to save money. From this point of view, the legislative field in Armenia sets very general norms.
Mining waste management is also a global issue.
International experience is mainly guided by the principle of “polluter pays” which states that those who produce pollution should bear the costs of deterring, avoiding or reducing them.
Armenia has made progress in this area in a sense that by 2016, according to the Entrails Code of the Republic of Armenia, the tailings dumps for mining were called “technological mines”. They were considered to be the property of the Republic of Armenia together with the industrial waste, as there were still minerals that the state could re-exploit.
However, this was not a justified practice in a sense that companies avoided environmental charges, and the disposal or even the re-exploitation of their waste was the state’s duty. “Polluter pays” principle exists in Armenia now, which means that the mining operators are responsible for the damage caused by their actions.