Խմբագրի կողմից. Այս թեմայի բարձրաձայնումն ու քննարկումն ակտուալ և հրատապ է հենց այսօր, քանի որ վերջին տարիներին նախորդ իշխանությունների կողմից ինտենսիվ, բայց անարդյունավետ իրականացված համայնքների միավորման, առավել հայտնի` իբրև համայնքների խոշորացման գործընթացը բազմաթիվ նոր խնդիրներ ստեղծեց ավելի շահավետ համայնքային կառավարման համակարգ ձևավորելու փոխարեն:
Սա հավանաբար պատճառ դարձավ, որ տարիներ շարունակ տևած գործընթացը 2018թ., կարծես, մեկ օրում դադարեցվի: Արդյունքում ստեղծվեց մի իրավիճակ, երբ երկրում համայնքների մի մասի կառավարումը կատարվում է հին, մյուսներինը` միավորված մոդելով: Դրան զուգահեռ շարունակում է գործել նաև մարզպետների կառավարումը, ինչը նախատեսվում էր վերացնել համայնքների միավորման գործընթացի ավարտից հետո:
Այս ամենը հիմք ընդունելով` գալիս ենք այն եզրահանգման, որ նոր ձևավորվող կառավարությունն առաջիկայում անհապաղ պետք է անդրադառնա այս հարցին և հնարավորինս արագ հանրությանը ներկայացնի իր ծրագիրն ու ծրագրային ժամկետները Հայաստանի Հանրապետության համայնքների կառավարման ռեֆորմների վերաբերյալ:
Սույն ուսումնասիրմամբ «Ամփոփ մեդիան» ցանկանում է աջակցել բոլոր նրանց, ովքեր անտարբեր չեն թեմայի նկատմամբ, կամ, որպես համայնքի բնակիչ, անմիջականորեն կապ ունեն այս գործըթնացների հետ և ցանկանում են իրենց կարծիքն ավելի ծանրակշիռ փաստերով ձևավորել: Այստեղ կարող եք տեղեկանալ թե ինչպիսի մոդելներով է իրականացվում տեղական ինքնակառավարումը Հայաստանի Հանրապետությունում, որոնք են համայնքներում կառավարման և բյուջեի ձևավորման առանձնահատկությունները, որքան է համայնքային բյուջեից յուրաքանչյուր բնակչին բաժին հասնող միջին գումարը և այլն:
Մրցանակակիր նյութ – այս նյութը հաղթող է ճանաչվել Մեդիա նախաձեռնությունների կենտրոնի «Թվապատում 2019. պատմություններ փոփոխությունների մասին» լրագրողական մրցույթի «Ռեինֆորմացիա. բարեփոխումների լավագույն լուսաբանում» անվանակարգում։
Հայաստանի Հանրապետության վարչատարածքային միավորներն են` մարզերը և համայնքները: Առանձին խումբ համայնքներում, սակայն, համայնքների կառավարումը տարբեր նրբություններ ունի: Օրինակ՝ Երևան, Վանաձոր և Գյումրի համայնքներն ունեն իրենց առանձնահատությունները, միավորված համայնքները՝ իրենցը:
Տարածքային կառավարում և տեղական ինքնակառավարում
Հայաստանի Հանրապետության 10 մարզերում ՀՀ կառավարությունը տարածքային քաղաքականությունն իրականացնում է մարզպետների և մարզպետարանների միջոցով: Մարզի բյուջեն տրամադրվում է ՀՀ պետական բյուջեից: 2018թ. մարզերին հատկացվել է շուրջ 64 մլրդ դրամ գումար, որը կազմում է ամբողջ բյուջեի ծախսերի 4%-ը:
Վարչատարածքային մյուս միավորի՝ համայնքի կառավարումն իրականացնում են տեղական ինքնակառավարման մարմինները՝ համայնքի ղեկավարը և ավագանին: Նրանք ընտրվում են համայնքի բնակիչների կողմից 5 տարի ժամկետով: Համայնքի ղեկավարը համայնքի գործադիր մարմինն է: Համայնքի ավագանու որոշումը պետք է հաստատի համայնքի ղեկավարը: ՀՀ-ում կա 502 համայնք:
Համայնքների կառավարումը, սակայն, ունի որոշ տարբերություններ: Մայրաքաղաք Երևանի կառավարումը, օրինակ, կարգավորվում է Երևանի մասին հատուկ օրենքով: Տարբերվում են նաև Վանաձորը, Գյումրին, ինչպես նաև միավորված մեծ և փոքր համայնքները:
Համայնքների միավորման գործընթացը
Ներկայումս ՀՀ-ում առկա 502 համայնքից 52-ը միավորված (խոշորացված) համայնքներ են: Մինչ միավորումը ՀՀ-ում կար 915 համայնք, որոնց 48%-ն ուներ 1000-ից պակաս բնակչութուն: Այս քանակությամբ փոքր համայնքների առկայության պայմաններում համայնքների և դրանց կառավարման զարգացումը համարվում էր անհեռանկարային: Սա հիմք ընդունելով`2011թ. կառավարության կողմից ընդունվեց համայնքների խոշորացման հայեցակարգը: Սակայն իրազեկման աշխատանքներն սկսվել էին դեռևս 2008թ-ից:
Ըստ «Համայնքների ֆինանսիստների միավորում» ՀԿ նախագահ Վահան Մովսիսյանի, համայնքների խոշորացման գլխավոր նպատակը եղել է ուժեղ համայնք ունենալը և ապակենտրոնացում նախապատրաստելը:
«Եթե չունենանք ուժեղ համայնք, չենք կարող ձերբազատվել մարզպետական ինստիտուտից: Մենք խնդիր ունենք մարզպետական ինստիտուտի լուծարման, թուլացման, որովհետև մարզպետը կենտրոնական կառավարության տարածքային գրասենյակն է», – ասում է Մովսիսյանը:
Նա կարծում է, որ քանի դեռ այդ տարածքային գրասենյակը կա, տեղական ինքակառավարումը չի կայանա: «Որպեսզի ունենանք հզոր տեղական ինքնակառավարում, պետք է ունենանք ուժեղ համայնք, իսկ ուժեք համայնք ունենալը միայն փողով չէ»:
2015թ. Լոռու, Սյունիքի, Տավուշի մարզերի 22 համայնքներում տեղի ունեցած տեղական հանրաքվեի արդյունքում առաջին միավորված համայնքներն էին Թումանյանը, Տաթևը և Դիլիջանը:
Խոշորացված համայնքը մի քանի համայնքի միավորում է՝ մեկ բազմաբնակավայր համայնք: Խոշորացված համայնքների դեպքում ավագանին և համայնքի ղեկավարն ընտրվում են ուղղակի ընտրությունների միջոցով, սակայն չկան քվոտաներ բնակավայրերի համար: Այլ կերպ ասած՝ պարտադիր չէ, որ խոշորացված համայնքի ավագանու կազմում ընդգրկված անդամները ներկայացնեն համայնքի բոլոր բնակավայրերը:
Սա նշանակում է, որ մեծ բնակավայրը միավորված համայնքի ավագանու կազմում կարող է ներկայացված լինել ավելի մեծ թվով ավագանու անդամներով, քանի որ ավելի շատ ընտրող ունի՝ ի տարբերություն նույն համայնքում ընդգրկված ավելի փոքր բնակավայրերի: Վերջիններս, հնարավոր է, ավելի քիչ թվով ավագանու անդամներ ունենան կամ ընդհանրապես չունենան:
Նույն խնդիրն է առաջանում նաև բյուջեի ծախսերի հետ կապված: Այս դեպքում բյուջեն կազմվում է բոլոր բնակավայրերի եկամուտներից, ծախսերն էլ բաշխվում են բոլոր բնակավայրերի համար: Մի կողմից մեծ բնակավայրերը մտավախություն ունեն, որ իրենց մեծ եկամուտները կարող են ուղղվել փոքր բնակավայրերին, իսկ փոքրերն էլ մտավախություն ունեն, որ իրենց խնդիրները չլուծված կմնան, քանի որ իրենք քիչ են ներկայացված ավագանու կազմում և իրենց քիչ գումար կհասնի:
Ադմինիստրատիվ փոփոխություններ
Մինչև 2016թ.-ը խոշորացված 18 համայնքներում կատարված ուսումնասիրության համաձայն՝ միավորման արդյունքում կրճատվել է աշխատակազմերի 351 հաստիք՝ 1152-ից դառնալով 801: Դրա փոխարեն ստեղծվել է 75 նոր աշխատատեղ՝ ծառայությունների մատուցման նպատակով: Նշված 18 համայնքներում տեղի է ունեցել սեփական եկամուտների աճ, սակայն դրա հետ մեկտեղ աճել են նաև պետության կողմից տրամադրվող ֆինանսական համահարթեցման դոտացիաները: Վերջինիս պատճառն այն է, որ որքան շատ բնակավայր կա համայնքում, այնքան շատ դոտացիա է տրամադրվում:
2018թ. խոշորացված համայնքները ստացել են 11.3 մլրդ դրամի դոտացիա, ինչը կազմում է ընդհանուր դոտացիաների 23%-ը: Խոշորացված համայնքներից ամենաշատ դոտացիան ստացել է Կապան քաղաքը` ավելի քան 1.1 մլրդ դրամ, իսկ ամենաքիչը՝ Լոռի Բերդ համայնքը՝ 13.5մլն դրամ:
Համայնքների, այդ թվում՝ խոշորացված համայնքների բյուջեները կախված են պետական դրամաշնորհներից, ինչը խիստ նվազեցնում է համայնքային բյուջեների անկախությունը և միավորված համայնքների ապակենտրոնացման հնարավորությունը: Մասնավորապես, խոշորացված 52 համայնքներից միայն 12-ի դեպքում են բյուջեի սեփական եկամուտներն ավելի շատ, քան պետական դոտացիաները:
Համայնքի բնակչի դիրքորոշման անտեսումը
Համայնքների միավորման վերջին գործընթացը կազմակերպվել է առանց տեղական հանրաքվեների: Վերջին խոշորացումը տեղի է ունեցել 2017թ. հունիսի 9-ին ընդունված օրենքով, որով խոշորացվել է ևս 34 համայնք: Սակայն խոշորացման այս փուլը միանշանակ չընդունվեց փորձագետների կողմից:
«18 խոշորացված համայնքների ստեղծումից հետո ակնկալվում էր, որ պետք է լիներ կանգառ և ուսումնասիրություն, ուժեղ և թույլ կողմերի վերհանում, բնակչության հետ աշխատանք: Սակայն Տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարությունը սկսեց մշակել նոր համայնքների խոշորացման քարտեզներ, որոնց մեծամասնությունը տրամաբանական են, բայց ցանկի մեջ ներառվել էին այնպիսի համայնքներ, որոնք նույնիսկ սահման չունեին միմյանց հետ», – ասում է «Համայնքների ֆինանսիստների միավորում» ՀԿ նախագահ Վահան Մովսիսյանը:
Ըստ Մովսիսյանի, այդ փուլում խոշորացման տիրույթի տակ սկսեցին դիտարկվել նաև շրջանները, ինչպես օրինակ՝ Կապանը, Սիսիանը, Ապարանը: «Մինչդեռ եթե մենք գնում ենք շրջանային խոշորացման մոդելով, ապա պետք է վերաձևենք նաև կառավարման համակարգը: Դա քաղաքական ակցիա էր (խմբ. նախորդ իշխանությունների կողմից), որը շատ վերևից հանձնարարվել էր ինչ-որ մարդկանց համար «կոստյում կարելու» նպատակով», – ասում է Մովսիսյանը:
Ինչպե՞ս է ձևավորվում համայնքի բյուջեն
Համայնքի բյուջեն կազմված է վարչական և ֆոնդային բյուջեներից: Վարչական բյուջեն գոյանում է հարկերից, տուրքերից, պաշտոնական դրամաշնորհներից և այլ եկամուտներից (համայնքին պատկանող հողի կամ գույքի վարձակալության վճարներից): Ֆոնդային բյուջեն նախատեսված է հիմնականում լրացուցիչ հնարավոր եկամուտների և դեֆիցիտի փակման համար:
Համայնքի բյուջեն կազմվում է համայնքի 5-ամյա զարգացման պլանին համապատասխան: Բյուջեն, դրա կատարողականը և 5-ամյա զարգացման պլանը կազմում է համայնքի ղեկավարը, իսկ ավագանին հաստատում է այն: Համայնքի բյուջեի կատարումը վերահսկում է մարզպետարանը:
Համայնքն ունի պարտադիր և կամավոր խնդիրներ: Միայն լրացուցիչ ֆինանսական միջոցների առկայության պայմաններում համայնքները հնարավորություն ունեն լուծել կամավոր խնդիրները: Պարտադիր խնդիրներից են` համայնքում գործարար միջավայրի բարելավումը, նախադպրոցական և արտադպրոցական կրթության կազմակերպումը, մշակութային, մարզական կյանքի կազմակերպումը, բնակչության սոցիալական պաշտպանությունը, բնակավայրերի կառուցապատումը, բարեկարգումը, աղբահանությունը և այլն: Համայնքի բյուջեն և 5-ամյա զարգացման ծրագիրն ուղղված են հենց այդ պարտադիր խնդիրների լուծմանը:
ԴոտացիաներՀամայնքների ներդաշնակ զարգացումն ապահովելու նպատակով պետական բյուջեից համայնքների բյուջեներին հատկացվում են դոտացիաներ կամ դրամաշնորհներ: 2018թ-ին հատկացվել է ավելի քան 48 մլրդ դրամի դոտացիա, որը կազմում է բյուջեի 3%-ը:
Ֆինանսական համահարթեցման մասին ՀՀ օրենքն ընդունվել է 2016թ. հոկտեմբերի 20-ին: Ֆինանսական համահարթեցումը կամ դոտացիան տրվում է համայնքների ներդաշնակ զարգացմանը նպաստելու նպատակով: Դոտացիաների տրամադրման սկզբունքներից մեկը համայնքների ֆինանսական հնարավորությունների միջև առկա անհամաչափության մեղմացումն է: Համայնքները, ելնելով սեփական կարիքներից, իրենք են որոշում, թե ինչպես ծախսեն դոտացիաները: Պետությունը չի կարող միջամտել դոտացիայի ծախսման գործընթացին:
Դոտացիայի չափի վրա ազդում է նաև բնակչության քանակը, տրանսպորտի մատչելիությունը, համայնքի բարձրադիր լինելը, համայնքի կազմում ընդգրկված բնակավայրերի քանակը, բնակչության տարիքային կառուցվածքը:
Որպես համակարգի թերություն` ընդգծվում է, որ համայնքների ֆինանսական կարողությունը գնահատելիս՝ հաշվի չեն առնվում դրանց իրական ֆինանսական կարիքներն ու տարբերությունները: Անկախ կարիքավորության աստիճանից՝ դոտացիա են ստանում բոլոր համայնքները: Ամենաշատ դոտացիան ստացել է Երևան քաղաքը՝ ամբողջ գումարի մոտ 28%-ը: Մարզերից ամենաշատ դոտացիա ստացել են Արարատի մարզը՝ 4.5մլրդ դրամ, ամենաքիչը՝ Վայոց ձորի մարզը՝ 1մլրդ դրամ:

Community Consolidation Reforms in Armenia. Residents’ Agreement Does Not Always Exist
Editor’s note: Alouding and discussing this issue is actual and urgent just today, as the process of consolidating communities, more known in Armenia as the process of enlarging communities, intensively and unifficiently implemented by the previous authorities has arose many new problems instead of forming a more profitable community management system.
This probably led to the long-lastinging process to stop in 2018, as if in one day. As a result, a situation was created in the country during which one part of the communities was ruled by the old model and the others by a unified one. Parallel to this, the administration of governors continued to operate, which was supposed to be eliminated after the community consolidation process.
On the basis of all this, we come to the conclusion that the newly formed government should immediately refer to this issue and present its programs and deadlines to the public as soon as possible about community government reforms in the Republic of Armenia.
With this journalistic-research, the “Ampop Media” wants to support all those who are not indifferent to the topic, or as a community resident, are directly related to this process and want to form their opinion on more grounded facts. Here you may be informed by which models local self-government is implemented in the Republic of Armenia, which are the peculiarities of management and budget forming in communities, how much is the average money the community budget may give to each resident.
The administrative-territorial units of the Republic of Armenia are marzes (regions) and communities. Anyhow, a separate group in communities has different nuances of management. For example Yerevan, Gyumri and Vanadzor communities have their peculiarities, the united communities – theirs.
Territorial Management and Local Self-Government
The regional policy in 10 regions of the Republic of Armenia is implemented by marz governors and provincial administrations. The region budget is supplied with the state budget of the Republic of Armenia. In 2018 the regions were provided with about 64 billion drams, which makes  4% of the total budget expenses.
The management of the other territorial administrative unit – community, is implemented by local self-government bodies – the community leader and council. They are elected by the community residents for a period of 5 years. Community leader is the executive body of the community. The decision of the community council must be approved by the community leader. There are 502 communities in RA.
Anyhow, the administration of the communities differs. The administration of the capital Yerevan is regulated by a special law on Yerevan. Vanadzor, Gyumri, as well as other united large and small communities differ.
Community Enlargement Process
At current, 52 communities out of 502, existing in RA, are consolidated communities. Before consolidation, there were 915 communities in RA, 48%  of which had less than 1000 population. With the existence of so many small communities, the development of these communities and administration was considered not to be promising. Based on this, the government adopted the concept of community enlargement. However, awareness process had still begun  since 2008.
According to the president of «Communities Finance Officers Association» NGO Vahan Movsisyan, the main goal of the communities consolidation was to have a strong community and to prepare decentralization.
«Unless we have a strong community, we will not be able to get rid of regional administration institute. We have a problem with the dissolution of the regional administration because the governor is the regional office of the central government», says Movsisyan.
In his opinion as long as that regional office exists, local self-government will not be established. «In order to have a powerful local self-government, we must have a strong community, yet a strong community can not be held by money».
In 2015, as a result of the local referendum held in 22 communities in Lori, Syunik and Tavush regions, the first enlarged communities were Tumanyan, Tatev and Dilijan.
The enlarged community is a combination of several communities – one multi-settlement consolidated community. In case of enlarged communities, the council and the community leader are elected through direct elections, but there are no quotas for settlements. In other words, it is not compulsory for members of the enlarged Community Council to represent all settlements in the community.
This means that a large settlement can be represented by a larger number of community members in the community council as there are more electors, unlike the small settlements included in the same community. These settlements may probably have fewer council members or may not have at all.
The same problem occurs when dealing with the budget problems. In this case the budget is formulated with the income of all the settlements, and expenses are allocated to all settlements. On one hand large settlements are concerned about the fact that their income may be directed to the small ones, on the other hand, the small ones are worried about their problems that may stay unsolved, as they are represented with less members and may get less money.
Administrative Changes
According to a study conducted in 18 enlarged communities until 2016, as a result of consolidation,  351 staff was reduced – becoming 801 out of 1152. Instead, 75 new workplace was opened with the aim of providing a service. In the mentioned 18 communities local income has increased but alongside with it the state-funded financial subsidies have also increased. The reason of the latter is -the more settlements are included in the community the more subsidies are provided to the community.
The enlarged communities have been provided with 11.3 billion drams subsidies in 2018, that makes 23% of total subsidies. The most subsidy has been provided to Kapan enlarged community more than 1.1 billion drams, and the least one Lori Berd community 13.5 mln. drams.
The budget of the communities, including the consolidated communities, depends on state grants. This greatly reduces the independence of community budgets and decentralization of consolidated communities.  In particular, the budgets of only 12 communities out of 52 ones have more own incomes than the state subsidies are.
Ignoring the Community Resident’s Position
The last process of community consolidation was organized without local referendum. The recent enlargement was held on June 9, 2017 with the law according to which 34 communities consolidated, too. But experts did not take this phase of consolidation for granted.
“After the creation of 18 consolidated communities, some stop and study, strong and weak sides revealing and work with the population was expected to be held. However, The Ministry of Territorial Administration and Development started working on maps of consolidating new communities, most of which are logical. Anyhow, the list included such communities that did not have even a common border with each other”, says Vahan Movsisyan, the president of  «Communities Finance Officers Association» NGO.
According to Movsisyan, at that stage, the regions, such as Kapan, Sisian, Aparan, were also under the scope of consolidation. “Meanwhile, if we follow the regional model of consolidation, we must also reshape the government system.  It was a political action (by the previous authorities), which was assigned from the high-level authorities with the purpose of ” sewing a suit” for some people, ” says Movsisyan.
How is the Community Budget Formed?
The community budget consists of administrative and fund budgets. Taxes, duties, official grants and other incomes make the administrative budget. The Fund’s budget is mainly intended for additional income and closing of the deficit.
Community budget is compiled according to community 5-year development plan. The budget, its implementation and the 5-year development plan are made by the community leader, and the council approves it. The implementation of the community budget is monitored by the regional administration.
The community has mandatory and voluntary problems. Only in case of additional financial resources, communities have the opportunity to solve voluntary issues. Compulsory problems include improving the business environment in the community, organizing pre-school and out-of-school education, organizing cultural, sports life, social protection of the population, residential development, refurbishment, scavenging etc. Community budget and 5-year development plan are aimed at solving these problems.
Below is an interactive map of the budget expense for one person in the communities of RA in 2017
Write down the marz or community name and press ENTER. Data are calculated according to community expenses in 2017 in fact. In case of those communities where  the actual expense had deficit, the adjusted annual plan was used.
Subsidies
In order to provide the harmonious development of communities, subsidies or grants are provided from the state budget to community budgets. In 2018, it has allocated more than 48 billion drams, which is 3% of the budget.
The RA Law on Financial Equalization was adopted on October 20, 2016. One of the principles of grant providing is to mitigate the disparity between the community’s financial capacities. Depending on their own needs, the communities decide themselves on how to spend the subsidies. The state can not interfere into the process of subsidizing.
The number of population, the community’s high standing position, the number of the settlements included in the community and the age structure of the population affect the size of the subsidies.
As a shortcoming of the system, they underline the fact that their actual financial needs and differences are not taken into account when evaluating the financial capacity of communities. Regardless of the degree of poverty, all communities are subsidized. Yerevan was provided with the most subsidy, about 28% of the total amount. Ararat region has the largest subsidy out of  the regions – 4.5 billion drams, and Vayots Dzor region has the least one – 1 billion drams.