Լիլիթ Բալաբեկյանը ընտանիքի երրորդ դուստրն է, ասում է՝ մայրիկի հղիության 9 ամիսների ընթացքում բժիշկները վստահեցրել են՝ տղա՛ եք ունենալու։ Ծնողներն ու քույրերն արդեն անվան հարցն էլ լուծել էին, սպասում էին Արմանին, ծնվեց Լիլիթը։
սպասում էին Արմանին, ծնվեց Լիլիթը
«Մայրս պատմում է, որ իմ ծծնդյան օրը քույրս մտել է հիվանդանոցի այն սենյակ, որտեղ սովորաբար լինում են նորածինները, մոտեցել կողքիս պառկած տղա երեխային ու գրկել, հետո, երբ իմացել է, որ քույր է ունեցել, ինձ չի էլ մոտեցել»,- պատմում է 22-ամյա Լիլիթը։
Սկզբնական շրջանում ընտանիքում հիասթափություն է եղել, այդ առիթով Լիլիթի հոր ընկերներն էլ իրավիճակը «մեղմելու» համար «պապայի տղա» են կոչել 3-րդ դստերը։
«Հիմա, ծնողներս հաղթահարել են այդ ամենը։ Կարծում եմ՝ միակ խնդիրն այն էր, որ 9 ամիս շարունակ տղայի են սպասել։ Երբեք չեմ զգացել, թե սպասված կամ սիրված չեմ։ Հիմա, որ ծնողներիս հարցնենք, կասեն՝ իրենք տղայի կարիք չունեն։ Ինձնից հետո մեր ընտանիքում այլևս երեխաներ չեն ծնվել»,- հավելում է նա։
Լիլիթը, Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտի «Արվեստի կառավարում» բաժնի ուսանող լինելով, որպես դիպլոմային աշխատանքի թեմա ընտրել էր սեռով պայմանավորված հղիության արհեստական ընդհատումների մասին ներկայացման բեմադրումը։
Ասում է, որ այսպիսի որոշումը ուղղակիորեն կապ ունի իր անձնական պատմության հետ։ Միայն թե Լիլիթի «Նէ պատմություն ունի» անվամբ ներկայացման մեջ ներառված պատմությունները՝ իրականության մութ ու տխուր կողմն են բացահայտում։
Երկու մասից բաղկացած ներկայացումն իր մեջ 5 տարվա ընթացքում կատարված պատմություններ է ներառում ՝ 90-ականների վերջ, 2000-ականների սկիզբ։ Առաջին մասում ընտանիքի պատկերն է, մյուսը մոնոլոգ է։
«Ներկայացման մեջ թվով 3 աղջիկների պատմություն է, որոնք ծնվել են․ մեկն իմ պատմությունն է…: Անգամ հատված ունենք, երբ երեխան նկարագրում է, թե ոնց է աբորտը տեղի ունենում,- ասում է Լիլիթն ու հետո պատմում հետևյալը,- կինը հղի է եղել, պիտի զույգ աղջիկ ունենար, պտուղները մեծ են եղել, ու քանի որ օրենքն արգելում է 12 շաբաթական և ավելի դեպքերում սեռով պայմանավորված հղիության ընդհատում անել, փորձել է ինքնուրույն ինչ-որ բան ձեռնարկել վիժելու համար։ Շյուղով իրեն ներսից փորձել է հարվածել, վնասել, որ վիժում լինի, չի ստացվել։ Երբ աղջիկները ծնվել են, նրանցից մեկի դեմքին սպի է եղել՝ աչքի շրջանում»։
Շյուղով իրեն ներսից փորձել է հարվածել, վնասել, որ վիժում լինի, չի ստացվել։ Երբ աղջիկները ծնվել են, նրանցից մեկի դեմքին սպի է եղել՝ աչքի շրջանում…
Լիլիթը նկատել է՝ Գեղարքունիքի մարզում ընտանիքների մեծամասնությունն ունի տղա երեխաներ, մի կին պատմել է, որ տղաները գնում են արտագնա աշխատանքի, ու շատերը չեն էլ վերադառնում, որովհետև մարզում շատ քիչ աղջիկներ կան, մնում են այնտեղ, ամուսնանում են ռուսների կամ մեկ այլ ազգի ներկայացուցչի հետ։
Լիլիթն իր ներկայացումն արդեն ցուցադրել է Երևանում և Գավառում։ Նա մեծ ցանկություն ունի այն ներկայացնել բոլոր մարզերում, սակայն առաջնային այն մարզերում, որոնք սելեկտիվ աբորտների թվով ավելի բարձր ցուցանիշ ունեն։
Մտահոգիչ վիճակագրություն
«Ամեն տարի Հայաստանում չի ծնվում 1400 և ավելի աղջիկ։ Մինչև 2060 թ․ Հայաստանում չի ծնվի գրեթե 93․000 աղջիկ, եթե սեռով պայմանավորված աբորտների կամ մինչև ծննդաբերությունը երեխայի սեռի ընտրության միտումը շարունակի մնալ անփոփոխ»,- ասվում է ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի կողմից 2016թ-ին պատրաստված «Հանրային հետազոտություն Հայաստանում սեռական և վերարտադրողական առողջության իրավունքների իրացման վերաբերյալ» զեկույցում։
Վիճակագրությունը ցույց է տալիս, որ սեռով պայմանավորված աբորտները տարածված են հատկապես մարզերում։ Քիչ չեն դեպքերը, երբ կանայք հեռացնում են աղջիկ երեխային՝ ընտանիքի անդամների ճնշումների ներքո կամ «ընտանիքի ծուխը վառ պիտի մնա» լոզունգով առաջնորդվելով։ Սակայն, հստակ թվեր առանձնացնելը դեռ դժվար է, պատմություններից շատերը այդպես էլ մնում են հիվանդանոցային կամ տնային «մութ» սենյակներում։
Դեռևս 2016թ․-ի հուլիսի 7-ին «Մարդու վերարտադրողական առողջության և վերարտադրողական իրավունքների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու վերաբերյալ որոշում է ընդունվել, մասնավորապես սույն օրենքի 10-րդ հոդվածի համաձայն` «Յուրաքանչյուր կին ունի հղիության արհեստական ընդհատման (աբորտի) իրավունք, սակայն բժշկի կողմից բժշկական կամ սոցիալական ցուցումների ցանկում չնախատեսված որևէ այլ դեպքում, ներառյալ՝ սեռով պայմանավորված 12-ից մինչև 22 շաբաթական հղիության ընդհատումն արգելվում է»։
Ընդ որում, օրենսդրությամբ թույլատրվող հղիության արհեստական ընդհատման գործընթացում բուժաշխատողների կողմից օրենքով սահմանված պահանջների խախտման դեպքերի համար նախատեսվել է վարչական պատասխանատվություն, տուգանք:
Կնոջ վիճակը աբորտից առաջ և հետո
«Արգանդն ունի հիշողություն,- համոզված է հոգեբան Աննա Բադալյանը ,- չծնված երեխայից հետո արգանդը դեռ երկար ժամանակ իր մեջ պահում է ոչնչացված պտղի հիշողությունը։ Իհարկե, հղիության արհեստական ընդհատման պատճառները տարբեր են, բայց նույնիսկ, եթե դա կատարվել է պտղի ոչ առողջ լինելու պատճառով, ելքը մեկ է կարող է տրավմատիկ լինել։ Էլ ուր մնաց, որ ոչ ցանկալի հղիություն լինի կամ սեռով պայմանավորված լինի աբորտը։»
Հոգեբանը համոզված է, որ քիչ կանայք կարող են աբորտին բնականոն ու հանգիստ վերաբերվել։
«Իրենք էլ երբեմն ներքին կոնֆլիկտներ և մեղքի զգացում են ունենում»։
Հոգեբանն ասում է՝ շատ կանայք դրա հաղթահարման միջոց են համարում երկրորդ երեխայի ծնունդը և նախորդ հղիությունից մնացած վատ հուշերն այդպես են փորձում մոռանալ։ Բայց, իհարկե, եթե կինը շատ էմոցիոնալ է, ապա դեռ երկար այդ զգացումով կապրի ու հաճախ դա կարող է բերել ծայրահեղ իրավիճակի, երբ այդ մեղքի զգացումը այնքան սկսի մեծանալ, աճել, որ արդյունքում կինը կորցնի նաև մայրության ունակությունն ու հոգեբանական զգացողությունը։
Ասում է՝ եղել է դեպք, երբ կանացի բոլոր պահանջմունքներն ու զգացումները բթացել են։
Գինեկոլոգ Օֆելյա Դաշյանն էլ հավելում է՝ կլինի ընդհատումը դեղորայքային, թե՝ գործիքային, ամեն դեպքում ցանկալի չէ, որովհետև աբորտից հետո կարող են առաջանալ մի շարք առողջական խնդիրներ՝ արյունահոսություն, բորբոքային պրոցես, երկրորդային չբերություն, այսինքն՝ արյունը կուտակվել է, հետ է գնացել դեպի փողերը, որոնք էլ խցանվել են։ Կարող են լինել նաև հորմոնային խանգարումներ։
Բժշկուհի Դաշյանն ասում է՝ հաճախ կանայք բուժհաստատություններ չեն էլ հասնում, տնային պայմաններում ինչ մեթոդ ասես, որ չեն կիրառում՝ երեխայից ազատվելու համար։
ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի կողմից 2016թ-ին պատրաստված «Հանրային հետազոտություն Հայաստանում սեռական և վերարտադրողական առողջության իրավունքների իրացման վերաբերյալ» զեկույցի համաձայն՝ ամեն տարի աշխարհում տեղի է ունենում գրեթե 20 մլն անապահով աբորտ: Սա հանգեցնում է աշխարհում 47 000 կանանց մահացության և բարդությունների արդյունքում հաշմանդամություն է առաջ բերում ևս 5 մլն-ի մոտ:
Ե՛վ հոգեբանը, և՛ գինեկոլոգը փաստում են՝ հոգեբանական մոտեցում է պետք ցուցաբերել։
«Կարևոր է, որ կինը մասնագիտական խորհրդատվությունը կարողանա ճիշտ կիրառել և կառավարել իր հուզական վայրէջքներն ու վերելքները։ Կնոջ հետ լինում է զրույց-քննարկում, իրավիճակի վերլուծություն և այլն։ Բայց վերջնական որոշումը կնոջն է»,- ասում է հոգեբանը։
Հանուն հավասարության
Նմանատիպ զրույց-քննարկումներ արդեն մի քանի տարի շարունակ իրականացվում են «Վորլդ Վիժն Հայաստան» կազմակերպության «Հոգատարություն հանուն հավասարության» ծրագրի շրջանակներում։
Ծրագրի ղեկավար Սևան Պետրոսյանը ասում է, որ այդ ժամանակ արդեն ակնհայտ էր, որ վիճակագրությունը Հայաստանում ոչ միայն ժողովրդագրական առումով էր խնդրահարույց, այլև միջոց էր՝ տեսնելու հանրապետությունում եղած գենդերային անհավասարության ու խտրականության օրինակներ, ինչպես՝ սելեկտիվ աբորտը։
«Դա էլ, ըստ երևույթին, բռնության տեսակ է»,- ասում է Պետրոսյանը։
Ծրագիրը սելեկտիվ աբորտները դիտարկեց որպես կանանց և աղջիկների նկատմամբ պակաս արժևորող վերաբերմունք ու նորմ։ Եվ որոշվեց թիրախավորել ոչ անպայման սելեկտիվ աբորտը, այլ այն հիմնական պատճառները, որոնք հանգեցնում են այդ երևույթի ի հայտ գալուն։ Օրինակ՝ տղա երեխայի նախընտրությունը, ինչը սնվում է գենդերային անհավասարության ու խտրականությունից։ Ավելի ուշ կազմակերպությունը որոշում է հանրային արշավ սկսել՝ անվանելով «Տարբեր ու հավասար»։
«Այս խորագրի սկզբունքային հեղինակները, բնականաբար, մենք չենք, որովհետև այն կարելի է տարբեր կերպ դիտարկել, օրինակ՝ ռասսայական խտրականության տեսանկյունից։ Իմաստը այն է, որ թեև մարդիկ կարող են լինել տարբեր, այս դեպքում՝ կանայք և տղամարդիկ, ելնելով իրենց սեռից և գենդերային դերից, որը ձևավորվում է հասարակության, մշակույթի, ավանդույթների և նորմերի հիման վրա, նրանք պետք է լինեն հավասար՝ ոչ միայն օրենսդրորեն, այլև իսկապես հավասար իրավունքներ ունենան՝ ապրելու, ստեղծագործելու և ինքնարտահայտվելու»,- ասում է Պետրոսյանը։
Կազմակերպությունը Երևանում տեղակայված կենտրոնական գրասենյակից բացի, 14 մասնաճյուղեր ունի հանրապետության 6 մարզերում։ Մասնաճյուղերից 12-ում արդեն իրականացրել ու շարունակում են իրականացնել ծրագիրը, որի հիմնական թիրախը համայնքներում բնակվող ընտանիքներն են։
Պետրոսյանն ասում է, որ առաջին անգամ փորձ արվեց գենդերային հարցերին առնչվող խնդիրները քննարկել և ծրագիրն իրականացնել տղամարդկանց հետ, քանի որ նրանք գենդերային նորմերը պարտադրող բավականին ուժեղ խումբ են։
«Հնարավոր չէ հասարակության մեջ փոփոխություն ակնկալել, հատկապես նման արմատացած, խորը, զգայուն հարցի շուրջ՝ բաց թողնելով տղամարդկանց խմբին»,- ասում է նա։
Ծրագրի շրջանակներում կազմվում են համայնքային խմբեր, որոնց հետ կազմակերպվում են 14 շաբաթ տևող հանդիպումներ և խոսում գենդերային կարծրատիպերի ու բռնության, ծնողավարության, երեխաների խնամքի և տան գործը կիսելու կարևորության մասին։ Դրանց մասնակցում են ծնողներ, երիտասարդ տղաներ ու աղջիկներ։
«Փորձել ենք զգուշությամբ ու հստակ թիրախավորված խմբերին ներկայացնել այդ կարծրատիպերը՝ գենդերային բացասական նորմերը, որոնք վնասում են կանանց և աղջիկներին։ Ցույց ենք տվել աղջիկ երեխայի հնարավորությունները և, որ նա ևս իրավունք ունի և կարող է օգտվել դրանցից»,- ասում է Պետրոսյանը և նշում, որ ծրագրերը շարունակական են լինելու․ կուտակած փորձը թույլ չեն տա՝ իզուր կորչի։

Lilith Balabekyan is the third daughter of the family. She says that during her mother’s 9-month pregnancy, doctors assured her that she would have a son. The parents and sisters had already decided a name; they were expecting Arman but Lilith was born.
expecting Arman but Lilith was born
“My mother tells me that on my birthday, my sister went into the hospital room of infants, approached the boy lying next to me and hugged her, and when she found out that a sister had been born, she did not even approach me,” 22-year-old Lilith says.
At first, the family was disappointed, and friends of Lilith’s father called the third daughter the “father’s son” to “relieve” the situation.
“Now, my parents have overcome it. I think the only problem was that they had been expecting a boy for nine months. I have never felt that I am not expected or loved. Now my parents think they do not need a son. No children were born in my family after me,” she adds.
Lilith (in the center) with her elder sisters
Lilith, a student at the Department of Art Management at Yerevan State Institute of Theater and Cinema, staged a performance on the topic of sex-selective abortions as a diploma work.
She says that such a decision is related to her personal story. The stories in Lilith’s performance called “She Has a Story“ reveal the dark and sad sides of reality.
The two-part performance features stories of five years: the late 90s, the early 2000s. The first is the picture of the family, the other is a monologue.
“The performance is about three girls who were born; one is my story … We even have an episode when a child depicts the scene of the abortion,”Lilith says and then keeps telling, “The woman was pregnant, she expected twin girls, the fetuses were big, and as the law forbids to do abortion in the cases of more than 12-week pregnancy, she tried herself to take measures to abort. She tried to harm herself with a knitting needle but failed. When the girls were born, one of them had a scar on her face.”
A frame from “She has a story” performance
tried to harm herself with a knitting needle but failed. When the girls were born, one of them had a scar on her face
Lilith noted that most families in the province of Gegharkunik have sons. A woman said that the boys went abroad to work and many did not return because there were very few girls in the region, so they stayed there and married a Russian or another national.
Lilith’s performance was staged both in Yerevan and Gavar. She desires to stage it in all the regions but the regions that have high rates of selective abortions are a priority.
Alarming Statistics
“Every year more than 1400 girls are not born in Armenia. By 2060, almost 93,000 girls will not be born in Armenia if the tendency of sex-selective abortions or sex selection until childbirth remains unchanged,” it is said in the Report on Public Inquiry into Enjoyment of Sexual and Reproductive Health Rights in Armenia prepared by UN Population Fund in 2016.
Statistics show that sex-selective abortions are particularly common in the regions. There are many cases where women abort a baby girl under the pressure of family members or are -guided by the slogan “the family smoke should keep burning”. However, it is still difficult to pinpoint exact numbers as most stories remain within the walls of hospitals or dark rooms of home.
Yet on July 7, 2016, a decision was made to amend RA Law on “Reproductive Health and Rights to Reproduction”, in particular according to Article 10 of this Law: “Every woman has the right to abortion, abortion, out of medical and social reasons developed and regulated by state authority, including during the period of 12-22 weeks of gestation, is prohibited.”
At the same time, administrative liability and fine have been provided for cases of breach of the requirements established by the law in the process of abortion, which is permitted by the legislation.
Woman’s condition before and after abortion
“The womb has a memory,” psychologist Anna Badalyan said. “After the unborn baby, the womb holds the memory of the destroyed fetus for a long time. Of course, the causes of abortion are different but even if the reason is an unhealthy fetus, the outcome can be traumatic, where else in the cases of unwanted pregnancy or sex-selective abortion.”
The psychologist is convinced that few women can have ordinary and calm attitude to abortion.
“They sometimes have internal conflicts and feeling of guilt.”
The psychologist says that many women give birth to a second child to overcome it and try to remove the bad memories left over from a previous pregnancy. But of course, if a woman is very emotional, she will live with that feeling for a long time, and often this can lead to an extreme situation when her guilt begins to grow so much that she also loses maternity and psychological sense.
She says there are cases when woman’s needs and feelings have faded.
Gynecologist Ofelia Dashyan adds that in any case, neither medical nor instrumental abortion is recommended, since it can lead to a number of health problems: bleeding, inflammatory processes, secondary infertility, that is, the blood can get accumulated and flow back to the fallopian tubes which become obstructed. There may also be hormonal disorders.
Doctor Dashyan says women often do not even get to medical establishments. They apply any kind of method at home to get rid of the fetus.
According to UN Population Fund Report of 2016 on “Public Inquiry into Enjoyment of Sexual and Reproductive Health Rights in Armenia”, nearly 20 million unsafe abortions occur worldwide each year. This results in the deaths of 47,000 women worldwide and complications leading to a disability of another 5 million.
Both the psychologist and the gynecologist are convinced that a psychological approach is needed.
“It is important that as a result of professional consulting a woman is able to properly manage her emotional ups and downs. Specialists talk and discuss with women, conduct situation analysis with them and so on. But the final decision is up to the woman,” the psychologist says.
For the sake of equality
Such discussions have been held for several years within the framework of “Caring for Equality” program of World Vision Armenia.
Sevan Petrosyan, Project Manager, says it was already clear at that time that the statistics in Armenia were not only demographically problematic but also a way to see examples of gender inequality and discrimination in the country, such as selective abortion.
“It is also a form of violence, in fact,” Petrosyan says.
The project viewed selective abortions as less respectful attitude and norm towards women and girls. And it was decided to target not only selective abortion but the underlying causes that lead to the phenomenon. For example, a boy’s preference for a child that comes from gender inequality and discrimination. The organization later decided to launch a public campaign called “Different and Equal.”
“We are not the original authors of this headline because it can be viewed differently, for example, in terms of racial discrimination. The point is that although people can be different, in this case, women and men, based on their sex and gender roles that are shaped by society, culture, traditions, and norms, they must be equal not only legally but also have really equal rights to live, to create and to express themselves” Petrosyan says.
In addition to its head office in Yerevan, the organization has 14 branches in 6 regions of the republic. Twelve of the branches have already implemented and continue to implement the program, targeting families living in communities.
Petrosyan says that for the first time an attempt was made to discuss gender issues and implement the program with men because they are a very strong group enforcing gender norms.
“It is not possible to expect change in society, especially on such a deep-rooted, sensitive issue, leaving out a group of men,” he says.
The project comprises community groups that hold 14-week meetings and talk about gender stereotypes and violence, parenting, the importance of sharing child care and household work. Parents, young boys and girls participate in it.
“We have tried to present these stereotypes cautiously and to targeted groups. For example, gender-negative norms that harm women and girls. We have shown the abilities of a girl child and that she also has rights and can take advantage of them” says Petrosyan, noting that the programs will be ongoing. The accumulated experience will not be wasted.