Կոտայքի մարզի Նուռնուս գյուղի բնակչուհի Անուշ Հարությունյանը հուլիսի վերջին երկրորդ անգամ կմայրանա։ Արդեն մեկ ամիս է` հղիության հիմքով ժամանակավոր անաշխատունակ է, ինչի արդյունքում ընտանեկան ընդհանուր բյուջեն նվազել է։
Բայց դա նրան չի մտահոգում, քանի որ ապրելով գյուղում՝ Անուշը կդառնա այն առաջին ծնողներից մեկը, ով պետությունից կստանա մինչև երկու տարեկան երեխայի խնամքի նպաստ։ Նա ասում է՝ առաջին երեխայի համար ամենամսյա խնամքի նպաստ չեն ստացել։
Արդեն 2020թ․-ի հուլիսի 1-ից բոլոր նորածինների ծնողները, որոնք գրանցված են գյուղական բնակավայրերում, մինչև երեխայի երկու տարին լրանալը կստանան 26 500 դրամ խնամքի նպաստ։ Իսկ գյուղաբնակ այն ծնողները, ովքեր դեկրետում են, կստանան 53 000 դրամ՝ խնամքի նպաստ + ժամանակավոր անաշխատունակության նպաստ (26 500 դրամ)։
Օրենսդրական այսպիսի լրացումների վերաբերյալ քննարկումներն սկսվել էին 2019թ․-ից։ Իսկ այս տարի արդեն դրանք ընդունվեցին թե՛ գործադիրի և թե՛ օրենսդիրի կողմից, քանի որ նպատակ կա «նախկինում արձանագրված ժողովրդագրական իրավիճակի զարգացման բացասական միտումները մեղմել»։
2019 թ․-ին ամսական միջին հաշվով երեխայի խնամքի նպաստ է ստացել ավելի քիչ ծնող, քան նախատեսված էր պետբյուջեով։
«Նպաստի միջոցով փորձում ենք հավելյալ սոցիալական երաշխիքներ տալ գյուղաբնակներին, քանի որ 90-ականների ցուցանիշների համեմատ՝ հատկապես գյուղերում շեշտակի նվազել են ծնունդները»,- «Ամփոփ Մեդիայի» հետ զրույցում ասում է Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի մամուլի քարտուղար Սոնա Մարտիրոսյանը։
Նա ընդգծում է, որ սա ժողովրդագրական վիճակի բարելավմանն ուղղված ծրագրերից մեկն է միայն։ Բացի այդ, հուլիսի 1-ից բարձրացվել են նաև առաջին և երկրորդ երեխայի ծննդյան միանվագ նպաստները՝ յուրաքանչյուրը դառնալով 300 հազար դրամ (մինչ այդ 1-ին երեխայի ծնվելու միանվագ նպաստը 50 000 դրամ էր, իսկ 2-րդ երեխայինը՝ 150 հազար դրամ)։
Հիմք ընդունելով նախորդ տարիների ծնելիության ցուցանիշները՝ Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը (ԱՍՀՆ) կանխատեսում է, որ 2020թ. հուլիսի 1-ից մինչև տարվա վերջ կծնվի ծրագրի շահառու հանդիսացող շուրջ 7000 երեխա։ Այս հաշվարկի հիման վրա էլ ծրագրի այս տարվա երկրորդ կիսամյակի համար բյուջեով նախատեսվել է 1 մլրդ 450 մլն դրամ, հաջորդ՝ 2021թ. համար՝ շուրջ 4 մլրդ դրամ (այս հաշվարկները կատարվել են մինչև նոր կորոնավիրուսով պայմանավորված իրավիճակը)։
Նպաստների տրամադրման մանրամասները
Խնամքի նպաստի տրամադրումը նախատեսվում է երեխայի 70 օրականը լրանալուն հաջորդող ամսից՝ դիմում ներկայացնելուց հետո:
Բայց կա ևս մեկ կարևոր հանգամանք. խնամքի նպաստը տրամադրվում է այն ծնողներին, որոնք գյուղում հաշվառվել և ապրում են առնվազն 12 ամիս։ Այսինքն՝ նպաստի դիմումը ներկայացնելիս պետք է հաշվի առնել նաև այդ հանգամանքը։
Նույն եղանակով նպաստի իրավունքից կօգտվի նաև հայկական գյուղում ապրող օտարերկրացի ծնողը։
Նպաստ նշանակելու համար վերացվել է նաև միաժամանակ երկու ծնողների՝ ՀՀ-ում գտնվելու պահանջը: Այսինքն՝ ծնողներից մեկի երկրից բացակայելու դեպքում նպաստ ստանալու իրավունքը կամ նպաստի վճարումը չի դադարեցվի։
Ինչպես նշվեց Անուշի օրինակով, գյուղաբնակ աշխատող (հեղ․ օրինական գրանցված աշխատող) ծնողները երեխայի ծնունդից հետո կստանան 53 000 դրամ․ խնամքի 26 500 դրամին կավելանա նաև նույնքան գումար՝ 26 500 դրամ, ժամանակավոր անաշխատունակության համար։
Փոփոխություն կատարվել է նաև աշխատող մայրերին (անկախ բնակության վայրից) հասանելիք ժամանակավոր անաշխատունակության նպաստների չափաբաժնում։ Նախկին 18 000 դրամի փոխարեն նրանք ևս մինչև 2 տարեկան երեխայի խնամքի համար կստանան 26 500 դրամ։
Ում չի տրամադրվում խնամքի նպաստ
Հայաստանի սոցիալական աշխատողների ասոցիացիայի նախագահ Միրա Անտոնյանն այն կարծիքին է, որ նպաստներն օգնում են միայն գոյատևել։ Ըստ նրա՝ նպաստ պետք է սահմանվեր ոչ միայն գյուղերի, այլև գյուղաքաղաքների բնակիչների համար։
Ըստ փոփոխությունների՝ երեխայի խնամքի նպաստ կստանան այն բնակավայրերի բնակիչները, որոնք գյուղ են համարվում «ՀՀ վարչատարածքային բաժանման մասին» ՀՀ օրենքով։
Ըստ այդմ՝ նպաստ չի ստանա Քաջարանի կամ Մարալիկի բնակիչը, բայց կստանա Երևանին կպած Զովունի կամ Գետափ գյուղերում հաշվառված քաղաքացին։
Խնամքի նպաստ չի տրամադրվի նաև քաղաքային բնակավայրերի չաշխատող ծնողներին։
Այնուամենայնիվ, դրամական աջակցությունից բացի, Միրա Անտոնյանը կարևորում է «պատրոնաժ» ծառայությունը։
«Վաղուց ժամանակն է, որ մենք անցնենք, այսպես կոչված, գումար+ծառայություն մոդելին։ Եթե ընտանիքը չունի ծախսերի առաջնահերթությունը սահմանելու հմտություն, չի կարողանում արդյունավետ կազմակերպել գնումները, ուրեմն նրանց այդ հարցում պետք է օգնեն ընտանեկան խորհրդատուները»,- ասում է Միրա Անտոնյանը։
Թե ինչպես ու ինչի համար ծախսել երեխայի խնամքի համար տրվող նպաստը, յուրաքանչյուր ընտանիք ինքն է որոշում։ Ըստ տիկին Անտոնյանի՝ նորմալ է, եթե նպաստը կենսական կարիքների համար է ծախսվում։ Բայց և չկան երաշխիքներ, որ չեն լինի ընտանիքներ, որտեղ այդ գումարը, օրինակ՝ ծխախոտ կամ ոգելից խմիչք ձեռք բերելու համար չի ծախսվի։
Ըստ նրա՝ պետությունը միշտ փնտրում է գործիքներ, բայց երբեք 100%-ով չի կարող վերահսկել։
Նպաստների տրամադրման դադարեցումն իրականացվում է «Պետական նպաստների մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված կարգով։
Որպեսզի երեխայի խնամքի նպաստը հասնի ճիշտ հասցեատիրոջը, ԱՍՀՆ-ը վերահսկման որոշակի մեխանիզմներ է մշակել։ Տարածքային մարմինների սոցիալական աշխատողները շահառուներին ուշադրության կենտրոնում պետք է պահեն։ Փոքր համայնքներում, ինչպես նախարարի քարտուղար Սոնա Մարտիրոսյանն է ասում, վերահսկելը շատ հեշտ կլինի։

The Procedure for Providing Child Care Allowance in Rural Communities
Anush Harutyunyan, a resident of Nurnus village, Kotayk province, will give a birth to their second baby in late July. It has been a month since she was temporarily disabled on the basis of pregnancy, as a result of which the general family budget has decreased.
But she is not worried about it because living in the village, Anush will become one of the first parents to receive a childcare allowance for children under two years of age. She says she did not receive a monthly childcare allowance for her first child.
From July 1, 2020, the parents of all newborns registered in rural communities will receive a child care allowance of 26,500 drams (about $55) for children under two years of age. And the parents living in rural communities who are on maternity leave will receive 53,000 drams (about $108), that is child care allowance + temporary disability benefit (26,500 drams).
Discussions on such legislative amendments launched in 2019. This year, they have already been adopted by both the executive and the legislative bodies as the goal is to “mitigate the negative trends in the development of the previously recorded demographic situation.”
In 2019, on average, fewer parents received child care allowances than it was envisaged by the state budget.
“We are trying to provide additional social guarantees to the rural population through benefits, as birth rates have dropped sharply compared to the 1990s, especially in rural areas,” Sona Martirosyan, a spokesperson for the Minister of Labor and Social Affairs, told “Ampop Media”.
She emphasizes that this is only one of the programs aimed at improving the demographic situation. In addition, starting from July 1, the one-time child birth benefits were increased to 300,000 drams (about $619) for both first and second children (previously the one-time birth benefit for the first child was 50,000 drams (about $103), and for the second child – 150,000 drams(about $309)).
Based on the birth rates of previous years, the Ministry of Labor and Social Affairs (MLS) foresees that by 2020, from July 1 to the end of the year, about 7,000 children – beneficiaries of the program, will be born. Based on this calculation, 1 billion 450 million (about $3 million) drams is envisaged by the budget for the second half of this year of the program. About 4 billion drams (about $7 million) are envisaged for the year of 2021 (these calculations were made before the situation with the new coronavirus).
Details of Providing Allowances
Child care allowances are provided in 70 days after the child birth when submitting the application.
But there is another important circumstance that should be taken into account when submitting an application․ Allowances are provided to parents who have been registered and have lived in the rural community for at least 12 months.
Likewise, the foreign parent living in the Armenian village will also benefit from the right to allowances.
The requirement for both parents to be in Armenia at the same time to become a beneficiary was also eliminated. In other words, in case of absence of one of the parents from the country, the right to receive allowances will not be suspended.
As mentioned in Anush’s example, employed parents of rural communities (edt. registered employees) will receive 53,000 drams after the birth of a child. Sum of 26,500 drams for temporary disability benefit will be added to the other 26,500 of child care allowance.
A change has also been made in the amount of temporary disability benefits available to employed mothers (regardless of place of residence). Instead of the previous 18,000 drams (about $37), they will receive 26,500 drams (about $55) for the care of a child under 2 years of age.
Who are not Beneficiaries for Child Care Allowances?
Mira Antonyan, the president of the Armenian Association of Social Workers, believes that benefits are just means of survival. According to her, benefits should have referred not only to the residents of villages but also those of rural towns.
According to the amendments, the residents of the settlements that have the status of villages based on the RA Law on Administrative Territorial Division will receive child care allowances.
So, the resident of Kajaran or Maralik will not receive benefits but the residents registered in the villages of Zovuni or Getap not far from Yerevan will become beneficiaries.
Child care allowances will not be provided to unemployed parents in urban areas.
However, in addition to financial support, Mira Antonyan misses the “patronage” service.
“It’s high time we switched to the so-called “money + service” model. If the family does not have the skill to set the priority of expenses and is not able to organize the purchases effectively, the family consultants should support them in that issue,” says Mira Antonyan.
It is up to each family to decide how and on which to spend the childcare allowance. According to Mrs. Antonyan, it is normal if the benefit is spent for vital needs. But there are no guarantees that there will be no families where that money will be spent on cigarettes or alcohol.
According to her, the state is always looking for tools but it can never control for 100%.
Suspension of benefits is carried out in accordance with the RA Law on State Benefits.
In order for the child care allowance to reach the right addressee, the RA Ministry of Labor and Social Affairs has developed certain control mechanisms. The social workers of the territorial bodies should keep the beneficiaries in the center of attention. As the spokesperson for the Minister Sona Martirosyan says, it will be very easy to control in small communities.
There will be no problem in cases when the parent works. The address of the workplace and place of residence will help.