Հայաստանի հանքերի շահագործման թափանցիկությունը
Հանքարդյունաբերությունը Հայաստանի տնտեսության կարեւոր ճյուղերից է, իսկ արտահանման կառուցվածքում ամենամեծ տեսակարար կշիռ ունեցող ոլորտը։ Հանքարդյունաբերության արտադրանքը կազմում է ընդհանուր արտահանվող արտադրանքի կեսից ավելին: Հայաստանը, որպես հանքարդյունաբերող երկիր, 2017թ. մարտի 9-ից դարձել է Արդյունահանող ճյուղերի թափանցիկության նախաձեռնության (ԱՃԹՆ) թեկնածու երկիր՝ պարտավորվելով կոնկրետ ժամանակահատվածում ԱՃԹՆ ստանդարտներին համապատասխան բարեփոխումներ իրականացնել ոլորտում՝ թափանցիկ եւ հաշվետու քաղաքականության հասնելու նպատակով։ Ampop.am-ի սույն հոդվածով ներկայացնում ենք հանքարդյունաբերության ոլորտի առանձնահատկությունները և ներկայումս առկա թափանցիկության աստիճանը:
Թարմացվել է 2018թ. մայիսի 15-ին
Հայաստանի ընդերքը հարուստ է մետաղական օգտակար հանածոների հետեւյալ տեսակներով` երկաթ, պղինձ, մոլիբդեն, կապար, ցինկ, ոսկի, արծաթ, ալյումին, ինչպես նաեւ նրանցում պարփակված հազվագյուտ ու ցրված մետաղներով: Առկա են հատկապես պղնձի եւ մոլիբդենի նշանակալի պաշարներ: Ամենամեծ` Քաջարանի հանքավայրում, պաշտոնական տվյալներով, առկա է պղնձամոլիբդենի հետազոտված 2,24 մլրդ տոննա հանքաքար, որը կազմում է համաշխարհային մոլիբդենի պաշարների 6%-ը, իսկ արտադրանքը՝ Հայաստանի հանքարդյունաբերության շրջանառության 60%-ը: Հաշվի առնելով հանքանյութի հաստատված պաշարները եւ տարեկան 18 մլն տոննա հանքանյութի արտադրությունը` հանքը կարող է գործել եւս 100-120 տարի:
ՀՀ էներգետիկ  ենթակառուցվածքների եւ բնական պաշարների  նախարարության (ԷԵԲՊ) տվյալներով՝ օգտակար հանածոների պաշարների պետական հաշվեկշռում ներկայումս հաշվառված է հաստատված պաշարներով պինդ օգտակար հանածոների ավելի քան 670 հանքավայր, այդ թվում` 30 մետաղական: 2017թ. հունվարի 1-ի դրությամբ ԷԵԲՊ կողմից օգտակար հանածոների արդյունահանման նպատակով ընդերքօգտագործման իրավունք է ստացել 431 ընկերություն, որից 28-ը`մետաղական հանքերում գործունեություն իրականացնելու: Հայաստանից արտահանվող մետաղներից առավել մեծ տեսակարար կշիռ ունեն  պղինձը, ոսկին եւ մոլիբդենը: 28 մետաղական հանքավայրերից 18-ում կան ոսկու եւ բազմամետաղների պաշարներ, 9-ում՝ պղնձամոլիբդեն եւ մեկում` երկաթ:
Հանքարդյունաբերության բնագավառում ընդհանուր զբաղվածների թիվը շուրջ 10 հազարի է հասնում: Այս ոլորտում միջին անվանական աշխատավարձը կազմում է 345 հազար դրամ, որը մոտ երկու անգամ բարձր է հանրապետության միջին աշխատավարձի ցուցանիշից (աշխատավարձի բարձր մակարդակը պայմանավորված է ոլորտի ստեղծած արտադրանքի բարձրարժեքությամբ, եկամտաբերությամբ եւ թունավոր ու ռիսկային լինելու հանգամանքով):
Պաշտոնական տվյալների համաձայն, հանքարդյունաբերական արտադրանքն ընդհանուր արդյունաբերության  տեսակարար կշռում 2015թ. կազմել է 16,4% կամ 221 մլրդ դրամ, 2016թ.` 16,7% կամ 239 մլրդ դրամ: Համախառն ներքին արդյունքում (ՀՆԱ) հանքարդյունաբերական արտադրանքը 2015թ. կազմել է 4,4%, 2016թ.` 2,6%:
Այս ոլորտի արտադրանքը արտահանման տեսակարար կշռում կազմում է 50%-ից ավելին: Ընդ որում, արտահանվող հանքահումքային մթերքներից միայն պղնձին բաժին է ընկնում արտահանման 23-26%-ը, ինչը արտահանվող ամենամեծ ապրանքախումբն է:
Հանքարդյունաբերության ոլորտն իր վերամշակման եւ օժանդակ ծառայություններով կարեւոր տեղ է զբաղեցնում պետության եկամուտներում: Այս ոլորտում տնտեսական գործունեություն իրականացնող ընկերություններն ապահովում են զգալի հարկային մուտքեր պետական բյուջե: Միայն  2017թ. հանքարդյունաբերության ոլորտի  17 խոշոր հարկ վճարող ընկերություններ կատարել են ընդհանուր 55 մլրդ  606 մլն դրամի վճարում, ներառյալ՝ հարկային, մաքսային եւ այլ պետական վճարները: 2016թ. 1200 խոշոր հարկատուների շարքում թվով 11  ընկերություններ կատարել են ընդհանուր 39 մլրդ 100 մլն դրամի վճարում:
Խնդրահարույց է հանքերի սեփականատերերի մասին տեղեկատվության թափանցիկությունը, քանի որ հանքարդյունաբերության ոլորտում գործող ընկերությունների բաժնետերերի եւ սեփականատերերի մասին տեղեկատվությունը պարզապես բացակայում է պաշտոնական բաց աղբյուրներում: Այդ մասին չկա տեղեկատվություն նաեւ ընկերությունների պաշտոնական կայքերում: Հայաստանի՝ Արդյունահանող ճյուղերի թափանցիկության նախաձեռնության (ԱՃԹՆ) ակումբին անդամակցումը հույս է ներշնչում, որ այս տեղեկատվությունը եւս կդառնա թափանցիկ եւ հրապարակային:
Քաջարանի պղնձամոլիբդենային կոմբինատից հետո պղնձի հանքայնացման տեսակի մյուս հանքը, որը կարող է դառնալ խոշոր արտադրող, «Վալլեքս գրուպի» Թեղուտի հանքն է Լոռու մարզում, որը սկսել է գործել 2014 թ. վերջին: Ընկերության կայքէջի համաձայն՝ հանքանյութի պաշարները կազմում են ավելի քան 454 միլիոն տոննա՝ պղնձի 0.36% եւ մոլիբդենի 0.02% պարունակությամբ: Նախատեսվում է, որ հանքանյութ ստանալու նպատակով վերամշակող գործարանը տարեկան 7 միլիոն տոննա հանքամթերք կմշակի:
Ոսկու արդյունահանում իրականացվում է Սոթքի հանքում (Գեղարքունիքի մարզ): Ոսկին հիմնական մետաղ է նաեւ «Դանդի Փրեշս Մեթըլզի» Շահումյանի հանքում: Իսկ «Լիդիան Ինթերնեշընլի» Ամուլսարի հանքն ունի ոսկու ցածր պարունակությամբ մեծածավալ պաշարներ: Վերջինս ընդերքօգտագործման իրավունք ստացել է 2012թ.: Այժմ հանքավայրի շինարարության ակտիվ փուլն է, որը կավարտվի 2018թ. գարնանը: Ոսկու ձուլակտորի առաջին արտադրությունը նախատեսվում է նույն թվականի մարտ ամսին: Ընկերության կայքէջի համաձայն՝  հաստատված պաշարները (ոսկու 0,20 գրամ/տոննա նվազագույն պարունակությամբ) կազմում են մոտ 67 միլիոն տոննա՝ ոսկու 0.79 գ/տ եւ արծաթի 3,68 գ/տ պարունակությամբ: «Լիդիանը» նախատեսում է հանքը շահագործել 10 տարի՝ ապահովելով ոսկու տարեկան 200,000 ունցիա (5,700 կգ/տարի) արտադրություն: Գործունեության 10 տարիների ընթացքում տարեկան արտադրության արժեքը՝ հիմնված մետաղների ընթացիկ գների վրա, կկազմի  մոտ 200 մլն  դոլար:
Մետաղական հանածոների արդյունահանումը խորը արմատներ ունի Հայաստանում: Պղնձի արդյունահանումը 1770-ականներին սկսվել է Լոռու մարզի Ալավերդի քաղաքում, 1840-ականներին՝ Կապանում, իսկ 20-րդ դարի կեսերին՝ Քաջարանում: Խորհրդային Միության տարիներին Հայաստանի հանքարդյունաբերության հսկաներից են եղել Ղափանի պղնձահանքային, Ալավերդու լեռնամետալուրգիական, Ագարակի պղնձամոլիբդենային կոմբինատները, Զոդի ոսկու կոմբինատը եւ Արարատի ոսկու կորզման գործարանը։ Խորհրդային Միության մասշտաբով Խորհրդային Հայաստանը զգալի տեսակարար կշիռ է ունեցել գունավոր մետաղների արտադրության ոլորտում։ Պղնձի արտադրությամբ Հայաստանը ԽՍՀՄ երկրներում զբաղեցրել է 3-րղ տեղը՝ Ռուսաստանից եւ Ղազախստանից հետո։ Խորհրդային Միության փլուզումից հետո պետական սեփականություն հանդիսացող հանքարդյունաբերական ձեռնարկությունները մինչեւ 2000-ականների կեսերը աստիճանաբար մասնավորեցվել են: Այժմ հանքարդյունաբերության ոլորտում գործող ընկերություններից ոչ մեկում պետությունը մասնաբաժին չունի: Պետական ձեռնարկությունների մասնավորեցման պատմության մեջ հիշատակման է արժանի ամենախոշոր ընկերության՝ Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի մասնավորեցումը 2004թ․: Կոմբինատի բաժնետոմսերը բաշխվեցին հետեւյալ կերպ` 60%-ը գերմանական «Քրոնիմեդ» ընկերությանը, 15%-ը` Երեւանի «Մաքուր երկաթ» գործարանին, 12,5-ական տոկոս` «Արմենիան Մոլիբդենիում Փրոդակշըն» եւ «Զանգեզուր Մայնինգ» փակ բաժնետիրական ընկերություններին: Ընդհանուր առմամբ կոմբինատը մասնավորեցվեց 132 մլն դոլարով:
Հայաստանի պոչամբարները. վտանգները երկրի և բնակչի համար
Հանքարդյունաբերության ոլորտի զարգացումը բոլոր երկրներում ուղեկցվել եւ ուղեկցվում է բնակչության մի ստվար հատվածի քննադատությամբ: Բանն այն է, որ այս ոլորտի ոչ արդյունավետ զարգացումը հղի է առաջին հերթին բնապահպանական ռիսկերով, հանքերի մերձակա բնակավայրերին սպառնացող էկոլոգիական վնասներով: Այդ պատճառով քաղաքացիական,  բնապահպանական ակտիվ շարժումները թափ են հավաքում հենց այս ոլորտի ոչ արդյունավետ գործունեությունը վերահսկելու, երբեմն նույնիսկ դադարեցնելու հրամայականով: Հայաստանում բնապահպանական  նախաձեռնություններն ակտիվորեն գործում են 2000-ականների կեսերից: Դրանք էլ ավելի ակտիվացան, երբ սկսվեցին մի քանի նոր հանքավայրերի շահագործման շուրջ աշխատանքները: «Փրկենք Թեղուտը» քաղաքացիական նախաձեռնությունն ամենաակտիվ նախաձեռնություններից մեկն էր Հայաստանում, որի նպատակն էր՝ թույլ չտալ Թեղուտի անտառահատում «Վալլեքսին» պատկանող Թեղուտի պղնձի հանքի համար: Թեղուտի հանքի շահագործման թույլտվությունը տրվել է 2007թ., բայց հանքարդյունահանումն սկսվել է 2014թ.: Հանքի շահագործման ուշացումը մասամբ պայմանավորված է եղել քաղաքացիական ակցիաներով: Պետք է փաստել, որ բնապահպանական քաղաքացիական  նախաձեռնությունների ակտիվ պայքարը բերել է նրան, որ հանքարդյունբերող ընկերություններն արդեն, ի դեմս այս շարժումների, տեսնում են լուրջ քաղաքացիական վերահսկողություն իրականացնող կառույցների: Ամենեւին պատահական չէ, որ Հայաստանը, դառնալով ԱՃԹՆ թեկնածու երկիր, ստանձնել է որոշակի պարտավորություններ, որոնցում կարեւոր դեր է վերապահվելու քաղաքացիական հասարակությանը՝ հանքարդյունաբերության ոլորտի մոնիթորինգի, աուդիտորական ողջ  գործընթացն իրականացնելու հարցում:
• Հանքարդյունաբերության ոլորտի կայունության ռազմավարական գնահատում – Հայաստան
• Հայաստանի հանքարդյունաբերության ոլորտի շահագրգիռ կողմերի վերլուծություն
• Հայաստանի հանքարդյունաբերության ոլորտի խնդիրները եւ զարգացման հեռանկարները
Ամփոփեց Հակոբ Սաֆարյանը
Ինֆոգրաֆիկան` Նարե Հովհաննիսյանի
Աղյուսակը` Աստղիկ Գեւորգյանի
© Ampop.am կայքի նյութերի եւ վիզուալ պատկերների հեղինակային իրավունքը պատկանում է «Լրագրողներ հանուն ապագայի» ՀԿ-ը: Արգելվում է օգտագործել Ամփոփի նյութերն ու վիզուալ պատկերները առանց պատշաճ հղման: Առցանց այլ հարթակներում Ամփոփի պատրաստած եւ տարբերանշանը կրող վիզուալ պատկերները հնարավոր է վերբեռնել միայն ԼՀԱ-ի հետ համապատասխան համաձայնության դեպքում:

How transparent is mining in Armenia?
Mining is one of the most important sectors of the Armenian economy; it has the largest share of exports constituting more than half the total value. On 9 March 2017, Armenia became a candidate country for the Extractive Industries Transparency Initiative (EITI). Candidacy means the country must undertake a series of reforms within a set timeframe to comply with standards of transparency and accountability.
Armenia is rich in a number of metal ores: iron, copper, molybdenum, lead, zinc, gold, silver, aluminum, and rare metals which naturally occur in the aforementioned ores. Copper and molybdenum are the most significant for the country. The largest mine in the country, the Kajaran copper and molybdenum mine, claims reserves of  2.24 billion tonnes of ore — 6 percent of global molybdenum reserves. Kajaran also accounts for 60% of mining turnover in the country. Given its confirmed reserves and the current rate of mining (18 million tonnes per year), the mine could be operational  for another 100–120 years.
According to data from the Ministry of Energy Infrastructure and Natural Resources, there are 670 solid mineral mines, 30 out of which are metal mines. On 1 January of 2017, there were 431 mining companies licensed in the country, 28 of which are for metals. Copper, gold, and molybdenum have the largest share of Armenian metal exports. Eighteen of the 28 licensed mines contain polymetals and gold, 9 contain copper and molybdenum, and 1 contains iron.
The mining sector employs around 10,000 people. The nominal monthly salary  in the industry is ֏345,000 ($710), which is double the national average salary (the high salary is because of the high value of the product, profitability of the sector, and work-related life and health hazards).
According to the official data, in 2015, 16.4% of the entire industrial output of the country was in  mining (֏221 billion, $456 million); next year, the number was 16.7% (֏239 billion, $494 million). Mining accounted for 4.4% of GDP in 2015; in 2016, this number fell to 2.6%.
However, the share of the industry in exports remains over 50%, with  copper alone taking up 23-26% all exports.
As a result, mining and associated industries are an important source of government revenue; companies operating in the sector are large taxpayers. In 2016, 11 of the 1,200 largest tax-paying companies were related to mining, and the taxes paid by these companies (including customs, duties as well as other dues to the state budget) totaled around ֏39.1 billion ($80.8 million).
Lack of transparency
Despite the sector’s economic importance, transparency of information regarding the owners of the mines is problematic, as there are simply no publicly available names of shareholders of the companies. The companies’ official websites also do not contain any ownership details. There is hope, however,  that EITI membership could bring greater transparency.
The second largest copper mine after Kajaran is the Teghut mine in northern Armenia’s Lori Province, which belongs to the Vallex Group. The mine became operational in late 2014. According to the company’s website, the mine contains 454 million tonnes of ore with concentrations of 0.36% of copper and 0.02% molybdenum. The processing plant is expected to have a capacity of 7 million tonnes per year.
Gold mining is primarily from the Sotk mine (Gegharkunik). Gold is also a major product of Dundee Precious Metals’ Shahumyan mine. Lydian International’s Amulsar mine also contains gold ores which are low in concentration but vast in volume. The latter obtained its license in 2012, and construction is planned to be completed by the Spring of 2018. The first gold bar is expected to be molded in March 2018.
According to Lydian International’s website, the mine contains reserves (meaning concentrations at least 0.2 grams per tonne) of 67 million tonnes. The actual average concentration of metals in the ore in this mine is, however 0.79 grams per tonne for gold and 3.68 grams per tonne for silver. They say they intend to operate the mine for 10 years, producing 5,700 kilograms of gold per year. Yearly revenue, calculated from current market prices, will average around $200 million per year.
The Background
Mining in Armenia goes back centuries. Copper mining in Alaverdi (Lori Province) started in 1770 and in Kapan in 1840. The Kajaran mine was opened in the mid 20th century.
During Soviet years, the mines and factories of Kapan, Alaverdi and Agarak, Zod (Sotk), and Ararat were the giants of the Armenian mining industry. Armenia played a significant role in the the USSR’s mining sector, and was the 3rd largest mining republic after Russia and Kazakhstan.
After the collapse, mining companies which were previously state-owned were gradually privatised, lasting up until the mid-2000s, after which the state no longer had any share in mining.
It is the story of the privatisation of the largest company, the Zangezur copper-molybdenum factory in 2004, that is the most noteworthy. From this company, 60% of shares were obtained by German company Chronimed, 15% by Armenian company Makur Yerkat, while Armenian Molybdenum Production and Zangezur Mining took 12.5% each. The face value of the shares totalled only $132 million.
The Argument
In every country, expansion of the mining industry is usually criticised by a considerable share of society. The main issue is that non-sustainable development of the sector comes with environmental risks and environmental damage to surrounding areas.
This is the reason environmental movements protest against unsustainable use of natural resources, and sometimes even demand a stop to mining altogether. There have been active environmental movements in Armenia since the mid-2000s, and these gained new momentum when several new mines started to operate. ‘Save Teghut’ was one of the most active civic initiatives in Armenia. Its aim was to prevent the operation of mines in Teghut by Vallex. Vallex obtained a license for the mine in 2007, but it became operational only in 2014. The delay was partly caused by these active civic initiatives.
The result of these active civic movements is that mining companies now see a civic hand over them, and are careful to avoid it. It’s no coincidence that EITI membership will involve active participation from civil society in monitoring and auditing the mining industry.