Մայիսի 25-31. Մի շարք բողոքի ակցիաներ՝ ճանապարհներ փակելով
Մայիսի 29-ին բուքմեյքերական գրասենյակների աշխատակիցները փակել էին Բաղրամյան պողոտան։ Ցուցարարները բողոքում էին «Վիճակախաղերի մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին օրենքի նախագծի դեմ։ Դրանով առաջարկվում է կրճատել բուքմեյքերական գրասենյակների թիվը` թողնելով մեկական գրասենյակ միայն Ծաղկաձոր, Սևան, Ջերմուկ, Մեղրի քաղաքներում, իսկ Երևանում՝ 2։ Օրինագիծն ուժի մեջ կմտնի 2020թ. նոյեմբերից: Աշխատակիցները նշում են, որ բուքմեյքերական գրասենյակների փակմամբ խաղամոլության խնդիրը չի լուծվում, մինչդեռ իրենք աշխատատեղ են ապահովում։
Հաջորդ օրը բողոքի ակցիա էին իրականացնում արդեն «Հյուսիս-հարավ» մայրուղու շինարարությունն իրականացնող աշխատակիցները։ Նրանք փակել էին Աշտարակ-Ուջան ճանապարհը և պահանջում էին վճարել ամիսներ շարունակ չվճարած աշխատավարձերը։ Մայիսի 31-ին բողոքի ակցիան տեղափոխվեց կառավարության շենքի դիմաց։ Այստեղ ցուցարարները և կառավարության անդամները համաձայնության եկան, որ բողոքի ակցիաները կդադարեցվեն, սակայն, եթե մեկուկես ամսվա ընթացքում աշխատավարձերը չվճարվեն, բողոքի ակցիաները կվերսկվեն։
Երևան-Գյումրի երկաթգիծը և Արագածավանի միջպետական ճանապարհներն  էլ փակել էին Արագածավան և Լուսակն գյուղերի բնակիչները։ Նրանք էլ պահանջում են նվազեցնել ոռոգման ջրի վարձը։ Իսկ Ջրային կոմիտեն պնդում է, որ ոռոգման ջրի վարձն անփոփոխ է մնացել, շատ ծախսի պատճառը շատ ջուր օգտագործելն է։
Գյումրիում կարի ֆաբրիկայի աշխատողներն ահազանգում են
Աշխատանքային պայմաններից լրագրողներին իրենց բողոքն են հայտնել և այն կորցնելու վտանգի առաջ կանգնել Գյումրու «Սասստեքս» կարի ֆաբրիկայի աշխատողները։ Ըստ նրանց՝ ֆաբրիկայի ղեկավարը սպառնացել է աշխատանքից ազատել այն աշխատակիցներին, որոնք բողոքել են աշխատանքային պայմաններից և աշխատավարձերի ուշացումներից։ Ըստ աշխատողների՝ պայմանագրով իրենց աշխատավարձը 55 հազար դրամ է, սակայն ստանում են ավելի քիչ։ Գործին միջամտել է նաև Մարդու իրավունքների պաշտպանը, որը նախատեսում է իրականացնել համապատասխան գործողություններ՝ իր իրավասության սահմաններում։
Եղեգնաձորը մերժեց մետաղական հանքարդյունաբերությունը
Վեթինգը՝ դատավորների «արժանապատվության արատավորում»
Մայիսի 27-ին գումարվեց դատավորների արտահերթ նիստ։ Ժողովին մասնակցած Հայաստանի 165 դատավորները նիստի ավարտին հայտարարեցին, որ իրենք կողմ են ունեցվածքի և դրամական միջոցների հանրայնացմանը, երբ դրանք սահմանված են օրենքով, չեն արատավորում դատավորների արժանապատվությունն ու բարի համբավը։
Տնտեսական ցուցանիշներ
Մայիսի 30-ի ՀՀ կառավարության նիստում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձավ Հայաստանի տնտեսության ցուցանիշներին։ Նա նշեց, որ այս տարվա առաջին չորս ամիսներին համախառն ներքին արդյունքի 7․1% աճ է գրանցվել։ Արդյունաբերական արտադրանքների արտահանման ծավալն ավելացել է 13․2%-ով։ Ծառայությունների ծավալն ավելացել է 16.2%-ով։
Վարչապետն իր գոհունակությունը հայտնեց նաև այն փաստի առթիվ, որ 2019թ․ ապրիլին  նախորդ տարվա ապրիլ ամսվա համեմատ արտահանման ծավալն աճել 9,9%-ով։
Վիճակագրական կոմիտեի՝ 2019թ․ առաջին 4 ամիսներին՝ հունվար-ապրիլին, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ արտաքին առևտրաշրջանառությունը նվազել է 4,2%-ով, մասնավորապես՝ արտահանումը նվազել է 8,6%-ով։
Փակվող նախարարություններում կրճատումներ
Վարչապետի որոշմամբ աշխատանքից ազատվել են փակվող և միավորվող նախարարությունների 27 փոխնախարարներ: Պաշտոնից ազատվել են Բնապահպանության, Տարածքային կառավարման և զարգացման, տնտեսական զարգացման և ներդրումների, Տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, Կրթության և գիտության, Գյուղատնտեսության, Սփյուռքի, Մշակույթի, Սպորտի և երիտասարդության, Էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարների տեղակալները։
Օրենսդրական փոփոխություններ՝ զինծառայության վերաբերյալ
Ազգային ժողովն ընդունեց վերջին նիստերում քննարկված մի քանի նախագծեր։
Առաջին ընթերցմամբ ընդունված օրենքով նախատեսվում է պայմանագրային զինծառայության անցնելու տարիքային շեմը 36-ից դարձնել 40։ «Պատիվ ունեմ» ծրագրի ժամկետը 3-ի փոխարեն կդառնա 2 տարի։

May 25-31. A Number of Protests and Blocked Roads
On May 29, employees of bookmaking offices blocked Baghramyan avenue. The demonstrators protested against making amendments to the bill “On lotteries.” According to the bill, the number of bookmaking offices will reduce-leaving only two in Yerevan and one in each of Tsaghkadzor, Sevan, Jermuk, Meghri. The draft will come into force from November 2020. Employees say that the problem of gambling will be not solved by closing of bookies, whereas they provide jobs.
The next day employees of “North-South” highway construction made a protest action. They blocked Ashtarak-Ujan road demanding payment of their unpaid salaries for months. On May 31, the protest action moved in front of the Government building. Here the demonstrators and government members came to an agreement to stop the protest actions. However if their unpaid salaries will not be paid during one and a half months, protest actions will resume.
Residents of Aragatsavan and Lusakn villages blocked Yerevan-Gyumri railway and interstate highways of Aragatsavan. They demanded to reduce the cost of irrigation water. While the Water Committee insists that the cost of irrigation water has remained unchanged; the reason for more expense is the use of plenty of water.
Employees of Sewing Factory in Gyumri Alert
Employees of “Sasstex” LLC complained of working conditions and the probability of losing their job. According to them, head of the plant threatened to dismiss those employees who complained of working conditions and salary delay. Employees state that their salary is AMD 55.000 according to the contract, but they get less. The Human Rights Defender also interfered in the case. The latter is going to take appropriate actions within the limits of his competence.
Yeghegnadzor Rejects Metal Mining Industry
Vetting as “Dignity disgrace” of Judges
On May 27, the extraordinary session of judges was held. At the end of the session the participating 165 judges announced they are all for the reveal of the information about their property and financial means in case it is defined by law and does not discredit the dignity and good reputation of judges.
Economic Indicators
At Cabinet meeting of May 30, Prime Minister (PM) Nikol Pashinyan refered to economic indicators of the Republic of Armenia. He noted that according to the data of the first four months of this year, the gross domestic product has a 7.1% increase. The volume of industrial production increased by 13.2%. The volume of services rose by 16.2%.
The PM expressed his satisfaction that export volumes has increased by 9.9% in April, 2019 in comparison with April of last year.
According to the Statistical Committee, during the first four months of 2019-from January to April, there is a decrease of foreign trade turnover by 4.2%, in particular, export decreased by 8.6% as compared to the same period of the previous year.
Dismisses in Closing Ministries
The PM signed decisions on dismissing 27 deputy ministers of closing and optimizing ministries. Deputy ministers of the Ministries of Nature Protection, Territorial Administration and Development, Economic Development and Investments, Transport and Communication and Information Technologies, Education and Science, Agriculture, Diaspora, Culture, Sport and Youth Affairs, Energy Infrastructures and Natural Resources were dismissed.
Legislative Changes in Military Service
The National Assembly approved several bills discussed during the last sessions. The law adopted in the first reading envisages to increase the age limit of contract military service from 36 to 40. The term of ″I Have the Honor″ program will become two instead of three years.