Հուլիսի 27-օգոստոսի 2. Մեղադրանք Քոչարյանի գործը քննող դատավորին
Հուլիսի 27-ին դատավոր  Դավիթ Գրիգորյանի լիազորությունները կասեցվել են պաշտոնեական կեղծիք կատարելու մեղադրանքով։ Գրիգորյանը ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գործով դատավորն է։
Ըստ ՀՀ Գլխավոր դատախազության՝ Դավիթ Գրիգորյանը մեղադրվում է 2018թ. սեպտեմբերին դատական 2 գործերին չհամապատասխանող դատական նիստի թղթային արձանագրություններ կցելու համար: Դատախազության պարզաբանման համաձայն՝ այսպիսի թղթային արձանագրությունները կազմվում են միայն ձայնագրման համակարգի խափանման ժամանակ։
Դատավոր Գրիգորյանը 2019թ․ մայիս ամսից Քոչարյանի գործով դատավորն է: Մայիսի 18-ին Գրիգորյանի որոշմամբ Քոչարյանի խափանման միջոցը փոխվեց ազատ արձակմամբ։
Դատավորը չի ընդունում իրեն առաջադրված մեղադրանքը։ Հատուկ քննչական ծառայությունը Գրիգորյանի նկատմամբ խափանման միջոց չի կիրառել:
«Սանիթեք»-ի և քաղաքապետարանի միջև հակամարտությունը շարունակվում է
Օգոստոսի 2-ին Երևանում տեսակապի միջոցով ասուլիս էր կազմակերպել Երևանի աղբահանությունն իրականացնող «Սանիթեք» ընկերության տնօրեն Նիկոլաս Թավիլը:
«Սանիթեքի»-ի կողմից, ի սկզբանե հայտարարվել էր, որ ասուլիսը տեղի կունենա Վրաստանի մայրաքաղաք Թբիլիսիում, որի համար ընկերությունը պատրաստ էր անգամ Հայաստանի լրագրողներին տեղափոխել հարևան երկիր: Սակայն բուռն քննարկումների ֆոնին՝ ընկերությունը փոխեց որոշումն ու ասուլիսը կազմակերպեց Երևանում՝ տեսակապի միջոցով։ Ասուլիսի նման ձևաչափի հիմնական պատճառն, ըստ տնօրենի, այն էր, որ  երաշխիքներ չեն ունեցել, թե ոչ իրավաչափ հետապնդումների չեն ենթարկվի:
Տնօրենը ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց, որ ենթարկվում են ագրեսիվ վարչական ճնշումների և քաղաքական որոշում կա խզելու ընկերության հետ ունեցած պայմանագիրը։ Ընկերությունը, չնայած ֆինանսական խնդիրներին, պատրաստ է 4 մլն դոլարի ներդրում կատարել, տարեկան 500 նոր աղբամաններ գնել, արդիականացնել ավտոպարկը, սակայն այն պայմանով, որ քաղաքապետարանը վերանայի պայմանագիրն ու բարձրացնի գինը։ Հակառակ դեպքում կդիմեն արբիտրաժային դատարան։
Ընկերության տնօրենի հայտարարություններին արձագանքել է Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը՝ 1-in.am-ի հետ հարցազրույցում։ Նրա պնդմամբ՝ «Սանիթեք»-ը իր ունեցած շարժակազմով  պարզապես չի կարող իրականացնել այն պարտավորությունները, որոնք ստանձնել է։ «Ըստ պայմանագրի՝ մայրաքաղաքում պետք է լինի մետաղյա 16 հազար աղբաման, այս պահին ունենք ընդամենը 90 մետաղյա աղբաման»,- նշել է Մարությանը։ Քաղաքապետը պնդում է, որ պայմանագրի գինը չի բարձրացվելու, արբիտրաժային դատարան դիմելու հիմք էլ չկա։ «Երևանը մաքրելու ենք, «Սանիթեք»-ի հետ, թե առանց «Սանիթեք»-ի»,- նշել է քաղաքապետը։
Ավտոմաքսատունը՝ Գյումրիում
Կառավարությունը օգոստոսի 1-ին 181 մլն դրամ է հատկացրել Պետական եկամուտների կոմիտեին ավտոմաքսատունը Երևանից Գյումրի տեղափոխելու նպատակով: Այս գումարը նախապատրաստական աշխատանքների համար է, մինչդեռ մաքսատան և համապատասխան ենթակառուցվածքների ստեղծման նախնական ընդհանուր արժեքը 2.2 մլրդ դրամ է:
Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Դավիթ Անանյանը նշել է, որ մաքսատան կառուցման աշխատանքները կավարտեն մինչև 2019-ի հոկտեմբեր ամիսը։ Նրա խոսքով՝ տեղափոխումը հրատապ է, քանի որ սպասվում է մեքենաների ներկրման աննախադեպ մեծ ծավալ ԵԱՏՄ անդամ չհանդիսացող պետություններից։
Պաշտոնական վիճակագրությամբ այս տարվա հունվարի 1-ից հուլիսի 31-ը ներկրվել է 68 000 ավտոմեքենա, մինչդեռ նախորդ ամբողջ տարվա ընթացքում ներկրվել էր 67 000 մեքենա: Գյումրիում ավտոմաքսատուն ունենալու մասին առաջին անգամ խոսվել էր այս տարվա ապրիլին վարչապետ Փաշինյանի կողմից` ՊԵԿ կառույցներում շրջայցից հետո:
Քրեական գործ՝ Հուրգադա-Երևան չվերթի չեղարկման փաստով
Հուլիսի 25-ին Հուրգադա-Երևան չվերթի չեղարկման փաստի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ խարդախության հատկանիշներով։
Երևան-Հուրգադա-Երևան թռիչքների չեղարկման հետևանքով ՀՀ քաղաքացիների՝ Հայաստան վերադարձը կազմակերպելու համար  կառավարությունը հատկացրել է  նախ 47,2 մլն, ապա նաև 5,8 մլն դրամ։ Ըստ Եգիպտոսում ՀՀ դեսպանության՝ չվերթի չեղարկման պատճառն այն է եղել, որ «A&R Tour» տուրօպերատորը չի վճարել ավիափոխադրողին։
ՊՆ զորամասերում 2 նոր ճաշարան՝ նոր մատուցմամբ
Օգոստոսի 2-ին ՀՀ Պաշտպանության նախարարության մամլո խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը տեղեկացրեց, որ այսուհետ ՊՆ զորամասերից 2-ում ճաշարանների շահագործումը իրականացնելու է «Արտ Լանչ» ընկերությունը։
Այս մասին տեղեկացնում է նաև ընկերության հիմնադիր Բակուր Մելքոնյանը։ Նրա խոսքով՝ գործընթացը շարունակական է, ամիսը մի քանի զորամասերի ճաշարաններ կանցնեն սննդի մատուցման նույն ձևաչափին:
«Բոլոր զինվորական ճաշարանները վերանորոգելու ենք ըստ անհրաժեշտության, ամբողջությամբ փոխվելու է սպասքը, կահույքը, թարմացվելու են սարքավորումները»,- գրել է նա։
Ըստ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ նոր համակարգն այս պահին ներդրված է 8 զորամասերում։
Հիշեցնենք, որ այս տարվա փետրվարի 21-ի Կառավարության նիստում ընդունվեց փորձնական ծրագիր՝ բանակում սննդի մատակարարումը հանձնել մասնավորին։ Դեռևս հուլիսի 22-ին Պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը հայտնել էր, որ սննդի առաքման և կազմակերպման մրցույթում հաղթել են վեց ընկերություններ։

On July 27, powers of Judge Davit Grigoryan were suspended for making official forgery. Grigoryan is the Judge in the case of RA second President Robert Kocharyan.
According to RA Prosecutor General’s Office, Davit Grigoryan is charged with attaching to 2 court cases a false paper protocol in September. According to the explanation of the Prosecutor General’s Office, protocol of the court session can be made in this way only in the absence of a system for recording court sessions.
Grigoryan has been the Judge in Kocharyan’s case since May, 2019.
On May 18, Grigoryan made a decision to substitute Kocharyan’s preventive measure (custody) for release.
The Judge does not admit charges against him. RA Special Investigation Service has not applied any preventive measure in this case.
“Sanitek” vs. Yerevan Municipality
On August 2, director of “Sanitek” LLC (garbage removal company of Yerevan) Nicholas Tawil, held a press conference via skype in Yerevan.
Earlier “Sanitek” announced that the press conference would be held in Tbilisi, Georgia, for which the company was ready to transport journalists from Armenia to a neighboring country. Anyhow, on the basis of hot debates, the company changed its mind and organized skype conference in Yerevan.
At the press conference, the director announced that “Sanitek” is under aggressive administrative pressure and there is a political decision to terminate the deal. Despite financial problems, the company is ready to invest US$ 4 mln for buying 500 new garbage cans a year and modernizing the car park, but this is only in the case when the municipality reviews the contract and raises the price. Otherwise, they will appeal to the arbitral tribunal.
Yerevan Mayor Hayk Marutyan responded to the company director’s statements in an interview with 1-in.am. According to him “Sanitek” simply cannot fulfill the taken obligations.” According to the contract, there should be 16000 metal bins in the capital, while we have only 90 ones at the moment,”says Marutyan. The mayor insists that price of the contract will not be raised and there is no reason to appeal to the arbitral tribunal. “With or without “Sanitek,” we will clean Yerevan,” noted Marutyan.
Vehicle Customs Clearance checkpoint in Gyumri
On August 1, the Government allocated 181 mln drams  (about US$ 379.000) to the State Revenue Committee (SRC) to move the vehicle customs clearance checkpoint to Gyumri. This amount is for preparatory work, while the total preliminary cost of establishing customs house and related infrastructure is 2.2 billion drams (more than US$ 4.6mln).
Davit Ananyan, SRC head, said construction of the customs house will be over by October 2019. According to him, relocation is urgent, as unprecedented volumes of car imports from non-EU member states are expected.
According to official statistics, from January 1 to July 31 of this year 68000 cars were imported, while 67000 ones were imported during the whole previous year. PM Nikol Pashinyan first spoke about having a customs clearance checkpoint in Gyumri in April of this year, after visiting SRC structures.
Hurghada-Yerevan Flight Cancellation as Criminal Case
A criminal case has initiated in the case of Hurghada-Yerevan Flight Cancellation on July 25 for fraud characteristics.
As a result of cancellation of Yerevan-Hurghada-Yerevan flights, RA Government first allocated 47.2 mln drams (about US$99.000) and then 5.8 mln drams (more than US$ 12.000) to make possible the return of RA citizens. According to the RA Embassy in Egypt, the flight was cancelled because of tour operator’s failure to pay fees to the airlines.
2 New Canteens in MoD Military Units with New Service
On August 2, spokesperson of RA Ministry of Defense (MoD) Artsrun Hovhannisyan informed that from now on ″Art Lunch″ company will operate canteens of 2 military units.
Founder of the company Bakur Melkonyan also states the same. According to him several canteens per month will pass to the same service format.
“We will renovate all military canteens, change the whole tableware, furniture and refurbish the equipment,”he wrote.
According to PM Pashinyan, the new system is currently implemented in 8 military units.
It should be reminded that at the Government session of February 21, a pilot program was adopted to hand over the food supply to the private sector. Still on July 22, Minister of Defense Davit Tonoyan announced that six companies had won the tender for food delivery and organization.