Նոր թանկացումներ 2018թ. ի՞նչ, որքա՞ն և ինչո՞ւ
Ամանորի նախաշեմին առևտրի թոհուբոհը պասիվացրել էր 2017թ-ի թանկացումների շուրջ ծավալված թեժ քննարկումները: Քաղաքացիները որոշ ժամանակ դժգոհեցին, բայց, կարծես, հարմարվեցին նոր գներին` միգուցե հույս ունենալով, որ նոր տարում այլևս նոր թանկացումներ չեն սպասվում: Մինչդեռ 2018թ-ի առաջին իսկ օրվանից  թանկացումների ալիքը երկրում նոր թափ առավ: Այս անգամ ավելացավ թռչնամսի, կարագի, ձեթի և մի շարք այլ ապրանքների մաքսատուրքը, ինչն իր ազդեցությունը կունենա ապրանքների վերջնական գնի վրա: Բարձրացան նաև ակցիզային հարկի դրույքաչափերը սպիրտային խմիչքների, ծխախոտի և վառելիքի համար: Տնտեսագետ Վահագն Խաչատրյանը որևէ հիմնավորում գների աճի համար չի տեսնում, քան այն, որ իշխանություններն այս քայլով բյուջեի խնդիրներ են փորձում լուծել:
2017թ. օգոստոսից կարագի, խոզի և տավարի մսի գների աճին զուգահեռ թանկացան նաև կարտոֆիլը, ձուկը, կաթնամթերքը, բենզինը և մի շարք այլ առաջնային անհրաժեշտության ապրանքներ: Ըստ ԱՎԾ տվյաների, 2017թ. հունվար-նոյեմբեր ամիսներին ամենամեծ գնաճ գրանցած ապրանքները եղել են կարագը` 40,7%, խոզի միսը՝ 40.3%, կարտոֆիլը` 29.3%, ձուկը՝ 28.2%, դիզվառելիքն ու բենզինը` 16%:
Հասարակության հիմնական զանգվածը թանկացում երևույթի տակ առաջին հերթին ընկալում է առաջին անհրաժեշտության ապրանքների գների բարձրացումը, ինչի հետևանքով քաղաքացիներն ավելի շատ դրամական միջոցներ են ծախսում սպառողական ապրանքներ գնելու համար:
Ահա սա է պատճառը, որ մի քանի ապրանքատեսակների գների բարձրացումն ասոցացվում է համատարած թանկացումների հետ, քանի որ դրանք պարենային զամբյուղի կարևոր բաղադրիչներից են: Մինչդեռ պաշտոնական տվյալների համաձայն, գնաճի մակարդակը 2017թ-ի հունվար-նոյեմբերին կազմել է ընդամենը 0.8%:
Բացատրությունն այն է, որ սպառողական գների ինդեքսի հաշվարկի մեջ մտնում է ոչ թե, օրինակ, առաջին անհրաժեշտության 50 ապրանքատեսակի գները, այլ 452 ապրանք-ծառայությունների: Եվ քանի որ մյուս` ոչ առաջնային անհրաժեշտության սպառման ապրանքատեսակներում եղել է գների նվազում, արդյունքում՝ գնաճը  ցածր ցուցանիշ է գրանցել:
«Մենք չէինք զգա նույնիսկ խոզի կամ կարագի գնի թանկացումը, եթե չունենայինք այդքան աղքատ ազգաբնակչություն: Եթե Հայաստանում միջինացված եկամուտների 42.1 %-ը ծախսվում է սննդամթերքի գնման վրա, ապա անապահով խավի եկամտի 70%-ից ավելին է ծախսվում սննդի վրա»,- ասում է տնտեսագետ Վահագն Խաչատրյանը:
Ինչևէ  փաստն այն է, որ  10%-ից ավելի թանկացած ապրանքների հիմնական մասն ամենօրյա սպառման նշանակություն ունեն, և հասարակական անհանգստությունը միանգամայն բնական է: Խնդիրն այն է, թե որքանով են հիմնավորված թանկացումների վերաբերյալ առաջ քաշվող պատճառաբանությունները:
Կյանքի Կարագի գինը
Քանի որ առաջանցիկ տեմպերով թանկացող ապրանքը կարագն է, ներկայացնենք դրա թանկացման «ոդիսականը»: ԱՎԾ տվյալների համաձայն՝ կարագի գինը հունվար-նոյեմբեր ամիսներին աճել է 40.7%-ով՝ 1 կգ-ի դիմաց 3250 դրամից հասնելով 4700 դրամի: Տնտեսական մրցակցության պետական պաշտպանության հանձնաժողովը (ՏՄՊՊՀ) 2017թ. սեպտեմբերից մի քանի անգամ պարզաբանում է ներկայացրել կարագի գնի թանկացման վերաբերյալ՝ բոլոր հայտարարություններում ընդգծելով, որ 2016թ-ի կեսից  կարագի միջազգային գները բարձրացել են, և դրանով է պայմանավորված Հայաստանում կարագի գնաճը: ՏՄՊՊՀ-ն իրավացի է միջազգային գների փոփոխության փաստի մասով, սակայն Հայաստանում կարագի գների փոփոխությունը տեղի է ունեցել և տեղի է ունենում շատ անտրամաբանական ձևով:  Globaldairytrade կայքի տվյալների համաձայն՝ կարագի գինը միջազգային շուկայում 2016թ-ի դեկտեմբերին 1 տոննայի դիմաց կազմել է 4290 դոլար, այն է մեկ կգ-ը՝ 4.3 դոլար: Մինչդեռ նույն ժամանակահատվածում Հայաստանում կարագի գինը կազմել է 6.7 դոլար` մոտ 2.5 դոլարով ավելի:
Այնինչ 2017թ. դեկտեմբերին, երբ միջազգային շուկայում 25-30% կարագի գնի նվազում է գրանցվել` 1 կգ-ը 4.4 դոլար արժողությամբ, Հայաստանում կարագի 1 կգ-ի արժեքն աճել է մինչև 9.8 դոլար` այսինքն 5.4 դոլարով ավելի միջազգային գնից:
«Եթե տնտեսական ակտիվությունը լիներ իրական, ապա այդ պարագայում գնաճը կլիներ միայն լավ: Բայց ցավոք սրտի, մենք ապրում ենք մի իրականության մեջ, որտեղ ծայրահեղ ծանր ապրող քաղաքացու հոգսն ավելանում է. միջազգային շուկայի կամայական գնաճը մեր շուկայի վրա անմիջական ազդեցություն է ունենում, իսկ միջազգային շուկայի գնանկումը մեր շուկայի վրա ազդեցություն չի ունենում», – ասում է «Իրազեկ և պաշտպանված սպառող» ՀԿ նախագահ Բաբկեն Պիպոյանը:
Ոսկե ցլիկ
Ինչ վերաբերում է մսի թանկացմանը, ապա  սա հետևանք է մի  շարք հանգամանքների: Գյուղնախարարությունից հայտարարել են, որ ընթացիկ տարվա (2017թ.) անբարենպաստ բնակլիմայական պայմանների պատճառով խոտի կերի կուտակումը քիչ է եղել, խոտը թանկ է: Ինչն էլ նշանակում է, որ մսի գինը կբարձրանա: Մյուս կողմից նախորդ տարի ավելացել է անասնագլխաքանակի արտահանումը` տեղական շուկայում բերելով գնաճային ռիսկերի: Մաքսային ծառայության տվյալներով՝ 2017թ. առաջին կիսամյակին Հայաստանից խոշոր եղջերավոր անասունների արտահանումն աճել է մոտ 5 անգամ: Եթե 2016թ. հունվար-հունիս ամիսներին արտահանել են 1400 անասուն 550 հազար դոլար արժողությամբ, ապա այս տարվա նույն ժամանակահատվածում՝ 2 մլն 735 հազար դոլար արժողությամբ 6900 գլուխ խոշոր եղջերավորներ:
Դիտեք նաեւ «Ամփոփում» հաղորդումը, որի բանախոսները քննարկում են թանկացումների հետեւանքները հասարակության սոցիալապես անապահով խավի վրա
Պարենային զամբյուղի որոշ ապրանքների թանկացումները կարող են ունենալ տարաբնույթ պատճառներ, սակայն առավել կարևոր է դրանց առաջացրած հետևանքների գնահատումը ՀՀ քաղաքացիների վճարունակության և սոցիալական լարվածության առաջացման տեսանկյունից, այն էլ մի երկրում, որտեղ պաշտոնական տվյալներով 900 հազար քաղաքացի կամ բնակչության 29.4 տոկոսը աղքատ է: Այս ամենին զուգահեռ 2018թ-ի գլխավոր ֆինանսական փաստաթղթով՝ բյուջեով, նախատեսված չէ աշխատավարձերի և կենսաթոշակների բարձրացում (կարդացեք նաև «Բյուջե 2018. եկամուտ, ծախս, դեֆիցիտ»)
Թանկացում կարող է լինել նաև ոչ ԵԱՏՄ երկրներից ներմուծվող ապրանքատեսակներում:  ԵԱՏՄ-ի մաքսային կանոնակարգերի ներդրման հետևանքով 2018թ. հունվարի 1-ից ոչ ԵԱՏՄ երկրներից ներմուծվող մի շարք ապրանքատեսակների մաքսատուրքեր կբարձրանան: Օրինակ՝ ԵԱՏՄ-ի մաքսային օրենսդրության ուժի մեջ մտնելուց հետո երրորդ երկրներից թռչնամսի ներմուծման մաքսատուրքն ավելանալու է 4%-ով, կարագինը՝ 1%, ձեթինը՝ 2% և այլն:
Միևնույն ժամանակ հարկային նոր օրենսգրքի ուժի մեջ մտնելուց հետո ակցիզային հարկի դրույքաչափերի վերանայումը ևս բերելու է առաջնային սպառման ենթակա ապրանքների գների ավելացման:
Ակցիզային հարկի նոր դրույքաչափերը ենթադրում են, որ սպիրտային խմիչքների ակցիզային հարկը նախորդ 50%-ի փոխարեն 2018թ. դառնում է 73%, ծխախոտինը՝ 15%, բայց 1000 հատ ծխախոտի համար ոչ պակաս քան 7275 դրամ՝ գործող 5000 դրամի փոխարեն, բենզինի ակցիզային հարկը 1 տոննայի համար 25000-ից դառնալու է 40000 դրամ:
2018 թ. հունվարից  սեղմված գազի ակցիզային հարկի մեծությունը 1000 խմ-ի համար կազմում է 25 000 դրամ: Նախկինում այն կազմում էր 8330 դրամ: Այսինքն, 2018 թ. հունվարից 1000 խմ սեղմված բնական գազի իրացման ժամանակ հաշվարկվող ակցիզային հարկի մեծությունն ավելացել է 16 670 դրամով: Հաշվի առնելով, որ նշված գումարին ավելանում է նաև ԱԱՀ-ն, որը 1000 խմ գազի համար կազմում է շուրջ 3300 դրամ, ապա ընդհանուր առմամբ, այս վառելիքի գծով հարկերի ավելացումը կազմում է շուրջ 20 000 դրամ 1000 խմ-ի համար: Հունվարի 1-ից վարորդներն արդեն 30-40 դրամ ավել են վճարում թե’ գազի մեկ խորանարդի, թե’ բենզինի մեկ լիտրի համար: Չի բացառվում, որ տարվա ընթացքում վառելիքը կրկին թանկանա, որպեսզի ակցիզային հարկի բեռը ամբողջությամբ լինի սպառողի, և ոչ թե մատակարարի ուսերին:
«Հատկապես բենզինի և սեղմված գազի թանկացումը անքննելի ազդեցություն է ունենալու թանկացման վրա: Պետությունը պետք է մնացած ապրանքների հաշվին այնպես անի, որ դրանց թանկացման բեռը մարդկանց վրա ծանր չլինի: … Այս ընթացքում մենք պետք է զարկ տանք տեղական արտադրանքին: Եթե երրորդ երկրից բերվող թռչնամիսը թանկանալու է 4%-ով, ապա պետք է ոչ թե անցնենք ռուսական հավ ուտելուն, այլ մտածենք մեր թռչնամսի արտահանման մասին»,- ասում է Բաբկեն Պիպոյանը:
Տնտեսագետ Խաչատրյանի կարծիքով՝ ամենամեծ խնդիրը կայանում է նրանում, որ Հայաստանում չի ձևավորվում միջին խավ: «Գերհարուստների հնարավորությունները մեծանում են, իսկ փոքր և միջին բիզնեսով զբաղվողները չեն կարողանում ավելացնել իրենց եկամուտները եւ դառնալ հարուստներ, այլ, ցավոք, դառնում են աղքատներ, քանի որ հավասար մրցակցային պայմաններ չունեն եւ չեն դիմանում մրցակցությանը: Եվ սա պետական քաղաքականության հետևանք է», – եզրափակում է Խաչատրյանը:

New Price Increases in 2018: What, why and how much?
The shops were crazy on New Year’s Eve in Armenia, despite complaints about price increases here in 2017. Yet the country witnessed another dramatic increase in prices from the very beginning of 2018. This time there was an increase in customs duty on poultry, butter, vegetable oil and a number of other goods which will impact the price in the shops. There was rise also in excise tax rates on alcohol drinks, tobacco and fuel, so no Happy New Year for Armenian shoppers. According to economist Vahagn Khachatryan there is no justification for the increases –except that the government has budget problems to solve.
Since August, 2017 the prices of butter, pork and beef meat, potato, fish, dairy products, petrol and a number of other basic necessities have increased. According to the National Statistical Service (NSS), the most overpriced products from January to November 2017 were: butter –up 40.7%, pork- up 40.3%, potato- up29.3%, fish- up 28.2%, and diesel fuel and petrol- up 16%. Every consumer is having to spend a lot more at the shops. The increases on these popular, everyday items is much higher than the average. According to official data, the average level of price increase was only 0.8% from January to November 2017.
This is explained by the fact that the index calculation of consumer prices includes 452 products and services—not just the essential 50 or so that have seen steep rises.  And because the prices of some non-essential goods have decreased, the registered index of price increase was low. The increased price of basic foodstuff hits the poor particularly hard: “We would not feel the rise in prices of even pork or butter if we didn’t have so many poor people in our population. While 42.1% of average income is spent on food in Armenia, the poor spend more than 70% of their income on food,” says economist Vahagn Khachatryan and adds, “the things that have gone up by more than 10% are the most common daily buys. No wonder people are anxious”.
The price of Butter
Since butter has suffered the biggest price increase, Ampop.am is taking a closer look at its story.  According to data from NSS, in January-November 2017 the price of butter increased by 40.7% to 4700 AMD from 3250 AMD per kg. Starting from September 2017 the State Commission for the Protection of Economic Competition (SCPEC) has continually referred to the increase in butter price emphasizing always that the price increase of butter in Armenia is linked to the rise of butter price in the world market since the mid of 2016. The commission’s reference to the increase in world prices is true, however butter prices in Armenia have grown and keep on growing beyond the world rate. According to the data on the Globaldailytrade website the international price for butter as of December 1, 2016 was $4290 per ton, which is $4.3 per kg. While at the same time period the price for butter in Armenia was $6.7 per kg, about $2.5 more than the international price.
Meanwhile in December 2017, the price of butter in the international market decreased by 25-30% to $4.4 per kg. In Armenia it increased to $9.8, that is $5.4 more than the international price. “If there was real economic activity, the price increase would be considered good. But, unfortunately, we live in a world where  life gets harder and harder for people living in poverty here. The increase in international market prices has a direct impact on our market but the decrease does not, ”  says Babken Pipoyan, head  of the “Informed and Protected Consumer” NGO.
A number of circumstances predicate the price increase for meat. According to the Ministry of Agriculture, in 2017 unfavorable climate conditions resulted in a shortage of forage grass, so the price for grass grew affecting also the price of meat. On the other hand, livestock exports caused a price increase in the local market last year. According to the data of the State Customs Service, export of horned cattle from Armenia increased 5 times in the first quarter of 2017. As compared to January-June 2016, when the number of cattle exported was 1400 at a cost of $550.000, in 2017 this number grew to 6900 totaling $ 2.735.000.
The Argument
The price increase of some goods in the family food basket can have different causes. However, it is more important to evaluate the consequences of price increases from the perspectives of citizens’ solvency and social tension, especially in a country where 900.000 citizens or 29.4% of the population is poor, according to official data. As food prices have risen, it is not planned to raise salaries and pensions, according to the main financial document – budget 2018 (Read also Budget 2018: income, expense, deficit.).
It is expected that price increases will happen also for goods imported from non-EAEU countries. Due to the introduction of EAEU customs regulations, custom duties on a number of goods imported from the non-EAEU countries will raise from January 1, 2018. E.g. after the entry into force of Customs Code of the EAEU, customs duty on poultry meat imported from third countries will increase by 4%, butter by 1%,  and vegetable oil by 2% etc.
At the same time the new Customs Code of the EAEU comes into force, a review of excise tax rates will cause price increases in basic necessities.
The new excise tax rates mean that excise tax on alcohol drinks becomes 73% against the previously fixed 50% and the tobacco-15%. It becomes 7255 AMD against the current 5000 AMD per 1000 pcs; the excise tax of petrol becomes 40.000 AMD against 25.000 AMD per ton.
“The price increase on petrol and compressed gas will surely impact the overall price increase especially. The government should take measures at the expense of other goods to lighten the burden of price increase for the population. …We should promote local products during this period. If the price on poultry meat imported from a third country increases by 4%, then we should think over on how to export our own chicken rather than to consume the one imported from Russia,” says Babken Pipoyan.Excise tax of compressed gas is 25.000 AMD per 1000 cubic meter from January 2018. Previously it accounted for 8.330 AMD. Since January 2018 excise tax calculated in the production of natural compressed gas has increased by 16670 AMD.  Taking into account that VAT – 3.300 AMD per 1.000 cubic meter – , then the total increase of taxes on this fuel is about 20.000 AMD per 1.000 cubic meter. From January, drivers have been paying 30-40 AMD more both per cubic meter of gas and per liter of petrol. There may be other increases of fuel prices during the year putting the burden of the excise tax on the consumers’ shoulders than on the suppliers.
Economist Khachatryan believes that the biggest issue is the  lack of a middle class among the society in Armenia. The oligarchs gain more opportunities, whereas small and medium entrepreneurs are unable to grow their incomes and become rich. Unfortunately, they become poor because there are not equal competitive conditions and thus they cannot confront the competition. And this is due to a state policy,” concludes Khachatryan.