Կաթնամթերքի հայկական շուկայում անարատ կաթից պատրաստված մթերք գտնելը շարքային սպառողի համար բարդ է։
Հիմնական պատճառն այն է, որ սպառողի մոտ չկա վստահություն արտադրողի բարեխիղճ աշխատանքի նկատմամբ։ Արդյոք այն, ինչ վաճառվում է կաթի կամ կաթնամթերքի անվան տակ, լիովին համապատասխանո՞ւմ է մակնշմանը, որն առկա է տարայի վրա։
Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի բազայում ներկայումս գրանցված է կաթնամթերք արտադրող 144 կազմակերպություն։
Հայաստանում կաթնամթերքի արտադրության ընթացքը կարգավորում է 2017թ-ին «Կաթի և կաթնամթերքի անվտանգության մասին» կանոնակարգում արված փոփոխությունների հիման վրա։ Համաձայն այդ փոփոխությունների՝ եթե արտադրանքը պարունակում է ոչ թե կաթ, այլ կաթնային յուղի փոխարինող (բուսական յուղ), ապա բաղադրության մեջ պարտադիր պետք է նշվի դրա մասին։
Պետք է հստակ լինի նաև մթերքի անվանումը։ Օրինակ՝ չի թույլատրվում թթվասեր գրել այն մթերքի տարայի վրա, որի արտադրության մեջ օգտագործվել է բուսական յուղ։ Այս դեպքում մթերքը կարող է կոչվել օրինակ՝ կաթնային յուղի փոխարինող պարունակող մթերք՝ պատրաստված թթվասերի տեխնոլոգիայով։
Այդուհանդերձ, արտադրանքի բաղադրությանն ու մակնշմանը ներկայացվող պահանջները ոչ միշտ ու ոչ բոլոր ընկերություններն են պահպանում։ Դրա մասին են վկայում Կառավարությանը ենթակա Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի կողմից հայտնաբերած խախտումները։
Կեղծ մակնշումների բազմաթիվ դեպքեր հայտնաբերել են նաև ԳԱԱ Էկոլոգանոոսֆերային կենտրոնի սննդի ռիսկերի գնահատման կենտրոնի աշխատակիցները։ Կենտրոնի փորձագիտական խմբի ղեկավար Մելինե Բեգլարյանն «Ամփոփ Մեդիայի» հետ զրույցում ասում է, որ կաթնայուղի փոխարեն բուսական յուղ ավելի հաճախ օգտագործվում է պաղպաղակի մեջ։ Հատկապես այդ մթերքում, որի սպառողների զգալի մասը երեխաներ են, բուսական յուղ ընդհանրապես չպետք է լինի։
Բուսական յուղը հագեցած ճարպաթթուներ է պարունակում և նպաստում սրտանոթային հիվանդությունների առաջացմանը։ Մեր զրուցակիցն ասում է՝ որպես կանոն՝ այն մթերքները, որոնց բաղադրության մեջ շատ են պահածոյացնող նյութերը, համահոտային հավելումները, ինչպես օրինակ՝ յոգուրտները, ռիսկային են։ Դրանք պետք է բացառել հատկապես երեխաների սննդակարգից։
Տրանսճարպաթթուներ և հակաբիոտիկներ. ո՞ր դեպքում են վտանգավոր
Կաթն ու կաթնամթերքը բնականից պարունակում են որոշ քանակությամբ տրանսճարպաթթուներ։ Դրանց քանակությունն այնքան փոքր է, որ առողջական խնդիրներ մարդու մոտ չեն կարող առաջացնել։ Սակայն լինում են դեպքեր, երբ արտադրողները, նախընտրելով էժան հումքը, կաթնամթերքին ավելացնում են տրանսճարպաթթուներ, որոնք ստացվում են բուսական յուղի հիդրոգենացման ճանապարհով, այսինքն՝ արհեստականորեն են սինթեզվում։ Այդ մթերքներից են՝ մարգարինը, սպրեդը, մայոնեզը, տարբեր տեսակի թխվածքաբլիթները, «ֆաստ ֆուդերը» և այլն։
Տրանսճարպաթթուներն օրգանիզմի կողմից չեն յուրացվում, կտրուկ բարձրացնում են խոլեստերինի մակարդակը։ Դրանցից խուսափելու համար կարևոր է մթերքը գնելուց առաջ համոզվել, որ բաղադրության մեջ հիդրոգենացված կամ մասամբ հիդրոգենացված բաղադրիչ չկա։
Կաթի ու կաթնամթերքի ժամկետը երկարացնելու համար արտադրողներն ավելի հաճախ օգտագործում են հակաբիոտիկներ։ Օրգանիզմի վրա դրանց ազդեցությունը նվազագույնի հասցնելու համար մանրէաբան-կենսատեխնոլոգ Ինգա Բազուկյանը կիրառության ոսկե կանոնն է հիշեցնում.
«Այն հակաբիոտիկները, որոնք օգտագործվում են սննդի արդյունաբերության մեջ, երբեք չպետք է նման լինեն այն միացություններին, որոնք օգտագործվում են մարդուն բուժելու համար։ Դրանք, ինչպես նաև կենդանուն բուժելու նպատակով օգտագործվող հակաբիոտիկները, պետք է միացությունների առանձին խմբեր լինեն»։
Եթե կաթը պարունակում է հակաբիոտիկ, հնարավոր է, որ այն չմերվի։ Չնայած «Ամփոփ Մեդիայի» հետ զրույցում Ինգա Բազուկյանն նշում է, որ կաթնաթթվային մանրէներն արդեն կայունություն են ձեռք բերել հակաբիոտիկների նկատմամբ, և դրանց առկայության դեպքում էլ կաթը կարող է մերվել։
Եթե կաթը եռացնելն օգնում է ազատվել մանրէաբանական աղտոտվածությունից, ապա հակաբիոտիկների ու ծանր մետաղների դեպքում չի օգնում։
Հանքարդյունաբերական գոտիներում արածեցված կովի կաթը որքան էլ եռացնենք, նրանում պարունակվող ծանր մետաղները չեն վերանա։
Ո՞րն է անվտանգ. գործարանայի՞ն կաթը, թե՞ գյուղացուց ձեռք բերվածը
Գործնականում այն վտանգները, որոնք հանդիպում են գործարանային կաթի ու կաթնամթերքի մեջ, չի բացառվում, որ գյուղացուց գնված կաթում էլ հանդիպեն։ Ի վերջո, կաթնամթերքի արտադրությամբ զբաղվող ընկերությունները հումք են ձեռքբերում գյուղացիներից։ Օրինակ՝ աղիքային ցուպիկի խմբի մանրէները, որ կաթի ու կաթնամթերքի մեջ հաճախակի են հայտնաբերվում, կաթի մեջ են անցնում կովի կղանքից։ Եթե կովի կուրծքը նորմալ չի լվացվում կթելուց առաջ, ապա կաթի մեջ է անցնում աղիքային ցուպիկի հարուցիչը։
Հայաստանում տարածված հիվանդություններից մեկն էլ բրուցելյոզն է, որի հարուցիչը դարձյալ մարդու օրգանիզմ է անցնում կաթի ու կաթնամթերքի միջոցով։ Ուղղակի այս դեպքում վարակման աղբյուրը հիվանդ կովն է։ Ինգա Բազուկյանն ասում է, որ բրուցելյոզի առումով խոցելի են հատկապես այն մթերքները, որոնք ջերմային մշակում կամ պատշաճ պաստերիզացում չեն անցել։ Ըստ այդմ՝ ամենավտանգավորը պանիրն է, հատկապես՝ «չանախ» տեսակինը։
Բրուցելյոզի հարուցիչը կոչնչանա, եթե կաթը 100-120 աստիճանում ջերմային մշակման ենթարկվի կամ պանիրը 3 ամիս պահվի 17 տոկոսանոց աղաջրում։ Ընդհանրապես կաթի մեջ հանդիպող վտանգավոր մանրէների զգալի մասը վերանում են այն առնվազն 10 րոպե եռացնելու դեպքում։
Մյուս հաճախ հանդիպող հարուցիչը, որը մարդուն է անցնում կաթնամթերքի միջոցով, ոսկեգույն ստաֆիլակոկի հարուցիչն է։ Այս դեպքում վարակի աղբյուրը հիվանդ մարդն է։ Ախտածին մանրէները կաթի մեջ կարող են անցնել հիվանդ կթվորից, աշխատակցից։
Խոսելով կաթի ու կաթնամթերքի միջոցով մարդուն անցնող ամենատարածված հարուցիչների մասին՝ մանրէաբան-կենսատեխնոլոգը հիշեցնում է, որ վնասակար մանրէներից զատ, կաթի մեջ կան նաև օգտակար մանրէներ։ Դրանք ոչ միայն կաթը թթվեցնում և վերածում են մածունի, այլև նպաստում են մարսողական համակարգի աշխատանքին, սինթեզում հակաօքսիդանտներ ու մի շարք մանրէասպան միացություններ։

Dairy Industry in Armenia: What You Need to Know
To find products made from pure milk in the Armenian dairy market is difficult for the average consumer.
The main reason is that the work of the manufacturer is not trustworthy for consumers. Do the dairy products fully comply with the labeling on the container?
There are currently 144 dairy companies registered in the database of the Food Safety Inspectorate.
The process of dairy production in Armenia is regulated on the basis of the changes in the technical regulations “On Safety of Milk and Milk Products”. According to it, the manufacturer must provide information if the product contains vegetable oils instead of milk fat. The name of the product should also be clear. For example, if vegetable oil is used in the production, it is not permitted to write sour cream on that container.
However, not all companies meet the requirements for product composition and labeling. This is evidenced by the violations revealed by the Food Safety Inspectorate.
Numerous cases of false labeling have also been identified by the Nutrition Risk Assessment Center at the Center for Ecological Noosphere Studies. Meline Beglaryan, head of the expert group at the center, told “Ampop Media” that vegetable oil is used more often instead of milk fat in ice-cream. In this case, vegetable oil should not be used at all as the majority of consumers are children.
Vegetable oil contains saturated fatty acids and impacts on the development of cardiovascular diseases. Beglaryan says that as a rule, the food containing a lot of preservatives, flavorings, like yogurts, are risky. They should be excluded especially from the diet of children.
Trans-fatty acids and antibiotics: in which case are they dangerous?
Milk and milk products naturally contain some trans-fatty acids. They are so small that they cannot cause health problems. However, preferring the cheap raw material, producers add trans-fatty acids, which are produced by the hydrogenation of vegetable oil, that is, they are synthesized artificially. Such products are margarine, spread, mayonnaise, different types of cookies, fast foods, and more.
Trans-fatty acids are not absorbed by the body, dramatically raising cholesterol levels. To avoid this, it is important to make sure that there is no hydrogenated or partially hydrogenated ingredient in the product before buying.
Producers use antibiotics more often to prolong the expiration date of milk and milk products. To minimize their impact on the organism, microbiologist-biotech Inga Bazukyan recalls the golden rule of application: “The antibiotics used in the food industry should never be similar to the compounds used to treat people. The latter, as well as the antibiotics used to treat animals, should be separate groups of compounds.”
If the milk contains antibiotics, it may not scrape. Although Inga Bazukyan tells “Ampop media” that the lactic acid bacteria have already become resistant to antibiotics, and in case of their existence, the milk may scrape.
If boiling milk helps to get rid of microbial contamination, it does not help with antibiotics and heavy metals. No matter how hard we boil the cow’s milk that pastured in the mining zones, the heavy metals contained therein will not disappear.
Which is safe: the factory milk or a farmer’s?
In practice, the dangers encountered in factory milk and milk products are not excluded in the milk produced by the farmer. Eventually, dairy companies acquire raw materials from farmers. For example, the bacteria in the intestinal tract that are frequently found in milk and milk products pass into the milk from cow pat. If the cow’s breasts are not washed properly before milking, the intestinal rubella is passed into milk.
One of the most common diseases in Armenia is brucellosis, which is again transmitted to human body through milk and milk products. In this case, the only source of infection is the sick cow. Inga Bazukyan says brucellosis is particularly vulnerable to products that have not undergone heat treatment or pasteurization. The most dangerous, therefore, is cheese, especially the “chanakh” type.
Brucellosis will be eliminated if the milk is heated to 100-120 Celsius or the cheese is stored in 17% brine for 3 months. Generally, most of the dangerous bacteria in milk are eliminated by boiling it for at least 10 minutes.
The other most common bacterium that passes through dairy products is the golden staphylococcus. In this case, the source of the infection is a sick person. The pathogenic bacteria in milk can pass from sick worker.
Talking about the most common bacteria transmitted through milk and milk products, the microbiologist-biologist notes that in addition to harmful bacteria, milk also contains beneficial bacteria. They sour milk and turn it into yogurt, also contribute to the digestive system, synthesize antioxidants and a number of bactericidal compounds.