Պետության դերը բուլինգի հաղթահարման գործում․ փաստեր և կցկտուր տվյալներ
Լենայի [անունը փոխված է] եղբայրն արդեն 9-րդ դասարանում է, սակայն 5-րդ դասարանից սկսած` դպրոց դժկամությամբ է հաճախում, և ոչ թե որովհետև կրթության հանդեպ սերն է պակասել, այլ պարզապես խուսափում է հաջորդ օրը ևս դպրոցում բուլինգի ենթարկվելուց։
«5-րդ դասարանից եղբայրս կիսվում էր ինձ հետ, որ դասընկերներից մեկը` օգտվելով իր չկռվող ու հանգիստ բնավորությունից, նեղացնում է իրեն, խանգարում դասերին, վիրավորական արտահայտություններ հնչեցնում, ինչը շարունակական բնույթ է կրում», – ասում է Լենան։ Նրա հավաստմամբ, ծնողները դպրոցի տնօրինության հետ խոսել են, բայց ուսուցիչներն աշակերտներին չեն կարողանում կառավարել։
«Բուլինգ անող տղայի ծնողի հետ խոսելն անիմաստ է, որովհետև դա մեկ այլ բուլինգի պատճառ կարող է դառնալ։ Ստիպված սովորեցնում ենք ինքնապաշպանվել և կիրառել բռնություն բռնության դեմ»։
Լենայի եղբայրը, ցավոք, Հայաստանում հազարավոր դպրոցականներից մեկն է, որը բախվում է բուլինգ կոչվող երևույթին։ Չնայած բուլինգ տերմինը վերջին տարիներին է հայկական կրթական համակարգում շրջանառվում, սակայն երևույթը միշտ էլ եղել է։
Դեռևես 2017 թվականին «Սեյվ դը չիլդրեն» և Վորլդ Վիժն հայաստանյան կազմակերպությունների համատեղ արված հետազոտության համաձայն, ՀՀ դպրոցներում սովորող երեխաները թեպետ տրամադրված չեն նշել, որ ենթարկվել են բռնության, սակայն հարցված երեխաներից 40%-ը նշել են, որ տեսել են՝ ինչպես են համայնքում երեխայի ծեծում կամ բռունցքներով հարվածում, իսկ 43%-ը նվազագույնը 1-5 անգամ դպրոցում ծաղրանքի ականատես են եղել:
Հայաստանի 6 մարզերի մի շարք համայնքներում Վորլդ Վիժն Հայաստանի կողմից 2019 թվականին իրականացված հարցումների արդյունքում պարզվել է, որ 12-18 տարեկան երեխաների 8,7%-ը մեկ տարվա ընթացքում բուլինգի է ենթարկվել, ընդ որում՝ դա ավելի հաճախ եղել է դպրոցում։ Ըստ հետազոտության՝ խոցելի ընտանիքներում ապրող երեխաների 12,5%-ն է դառնում բուլինգի զոհ:
Ու թեև բոլոր հետազոտություններում ներկայացված է դպրոցներում բուլինգ երևույթի լայն տարածվածության մասին, պարզվում է, որ 2024 թվականի տարեվերջին Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ «բուլինգ» եզրույթը դեռ սահմանված չէ։ Հետևաբար, պաշտոնապես բուլինգի դեպքերի նույնականացում, ուղղորդում և համապատասխան վիճակագրություն չի վարվում։
Բուլինգի դեպքերի նույնականացում, ուղղորդում և համապատասխան վիճակագրություն չի վարվում
ՀՀ Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը, «Ամփոփ Մեդիա»-ի հարցմանն ի պատասխան, նշում է՝ չնայած չունեն որևէ վիճակագրություն, այնուամենայնիվ, բուլինգի դեպքերը կանխարգելելու նպատակով համագործակցում են մի շարք տեղական և միջազգային կազմակերպությունների հետ՝ իրականացնելով վերապատրաստումներ մանկավարժների և հոգեբանների համար։
«Բուլինգի դեպքերի մասին տեղեկատվություն ստանալիս՝ Հանրապետական մանկավարժահոգեբանական կենտրոնի մասնագետները հանդիպումներ են ունենում թիրախային խմբերի աշակերտների, տնօրենների և ուսուցիչների հետ», – նշում է նախարարությունը:
Որքանո՞վ է արդյունավետ նման մոտեցումը, նախարարությունը ասել չի կարող, քանի որ թվային փոփոխությունները համեմատելու հնարավորություն չունի․ վիճակագրություն չի վարում։
Մանկավարժական գիտությունների թեկնածու Միշա Թադևոսյանի խոսքով՝ եթե նախարարությունն ուզում է վիճակագրություն վարել, պետք է համապարփակ հետազոտական գործիքակազմ ունենա՝ հանրապետության ողջ տարածքում քարտեզագրելու, թե որ դպրոցներում նմանատիպ դեպքեր կան։ Բայց որպեսզի դպրոցի նման դեպքերի մասին իմանա, պետք է ունենա ներդպրոցական մեխանիզմ՝ տեսանելի և անտեսանելի դեպքերը գրանցելու համար։
Դպրոցի բարոյահոգեբանական մթնոլորտի պահպանումը և խախտումների արձանագրումը նաև ՀՀ կրթության տեսչական մարմնի գործառույթն է:
Այս կառույցն է հետևում օրենսդրության պահանջների պահպանման ապահովմանը, նպաստում կրթության որակի բարձրացմանը, կառավարում կրթության ոլորտում ռիսկերը, ինչպես նաև վերոնշյալների խախտումների դեպքում իրականացնում կանխարգելիչ միջոցառումներ:
Առաջին անգամ «բուլինգ» բառը տեսչական մարմինը նշել է 2024 թվականի 1-ին կիսամյակի հաշվետվության մեջ․ «Դիմումներում բարձրացված հարցերի շրջանում նկատվում է բուլինգի դեպքերի աճի միտում, մասնավորապես՝ 5 բուլինգի դեպք, որից 2-ի դեպքում տրվել է կարգադրագիր, 2-ը՝ վերահասցեագրվել է, 1-ին՝ տրվել է պարզաբանում»։
ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության համայնքային ոստիկանության գլխավոր վարչության մասնագիտական մեթոդական աջակցման վարչության պետ Էդգար Պետրոսյանի խոսքով՝ ամենաշատը բուլինգի դեպքերի մասին հաղորդագրություններ ստացվում են ծնողներից, վերջին շրջանում նաև զգալի են դպրոցի տնօրենների կողմից ստացվող հաղորդագրությունները։
Պետրոսյանի խոսքով՝ օրենքը նախատեսում է, որ պետք է առաջանա միջին ծանրության վնասվածք, որ կարողանան բերման ենթարկել, եթե չկա, ուրեմն քննչական կոմիտեն քրեական վարույթ նախաձեռնելու հիմքեր չի ունենա։
«Ունեցել ենք բուլինգի դեպք, որը վեճի էր վերածվել։ Ծնողը եկել էր դպրոց, դասաժամից հանել մյուս երեխային և հարվածել։ Այստեղ, օրինակ, անվտանգության կանոնների խախտում կա։ Դրա վերաբերյալ մենք գրություն ենք պատրաստել և ուղարկել ենք համապատասխան գերատեսչություններ, որ կարգապահական վարույթ նախաձեռնեն։ Ու մեզ տեղեկացրել են, որ կարգապահական վարույթի անհրաժեշտություն չկա։ Դրա փոխարեն ժողով են արել, որ նման դեպքերը փորձեն բացառել»։
Իսկ հարցին, թե ի՞նչ է արվում այն դպրոցների հետ, որտեղ ավելի հաճախ են տեղի ունենում բուլինգի դեպքեր, Պետրոսյանը նշում է՝ եթե խնդրահարույց դեպքերը հաճախակի բնույթ են կրում միևնույն ուսհաստատությունում, որոշ ժամանակ տվյալ հաստատությունում առավել ուժեղացված հսկողություն է իրականացվում, ի տարբերություն մյուս դպրոցների։
Ոստիկանությունից տեղեկացնում են, որ բուլինգը մտնում է անչափահասների և ընտանեկան բռնության դեպքերի մեջ, իսկ դրանցով զբաղվում է ոստիկանության մասնագիտական մեթոդական աջակցման վարչությունը։ Ոստիկանությունում նույնպես բուլինգի դեպքերի հետ կապված առանձնացված վիճակագրություն չի վարվում։ Չնայած դրան՝ ոստիկանությունում հաշվառվում են դպրոցներում և միջին մասնագիտական կրթություն տրամադրող հաստատություններում անչափահասների միջանձնային հարաբերությունների պարզաբանման կանխման դեպքերը։
Ոստիկանությունում հաշվառվում են ոստիկանների կողմից անչափահասների միջանձնային հարաբերությունների պարզաբանման կանխման դեպքերը, որոնց մեջ ներառվում են ոչ միայն դպրոցներում, այլ նաև միջնակարգ մասնագիտական կրթություն տրամադրող հաստատություններում սովորողների միջև տեղի ունեցող ընդհարումները։ Ըստ այս հաշվառման՝ 2022 թվականին կանխվել է 1632 դեպք, 2023-ին՝ 695, իսկ 2024-ի 6 ամիսների ընթացքում՝ 289 դեպք։
Ոստիկանությունից տեղեկացնում են՝ պարբերաբար իրազեկման արշավներ են իրականացնում դպրոցներում՝ ներառելով աշակերտներին, ծնողներին և դպրոցի անձնակազմին՝ նվազագույնի հասցնելու իրավախախտումները, այդ թվում՝ բուլինգի տարրեր պարունակող դեպքերը։
Դա կանխարգելիչ աշխատանքների տեսակներից մեկն է, իսկ մյուսի դեպքում անհատական կանխարգելիչ աշխատանքներն են, երբ տեղի ունեցած դեպքից հետո ոստիկանությունը տանում է անհատական աշխատանք ոչ միայն անչափահասների, այլ նաև ծնողների, շրջապատի, ուսուցչական անձնակազմի հետ։
Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակից հայտնում են՝ դպրոցներում տեղի ունեցած բուլինգի դեպքերի վերաբերյալ իրենք ևս բողոքներ ստացել են՝ թե՛ գրավոր և թե՛ բանավոր։ Շատ դեպքերում բուլինգի մասին հայտնել են հենց երեխաները։ ՄԻՊ աշխատակազմ երեխաների նկատմամբ բռնության և վատ վերաբերմունքի առնչությամբ գրավոր և բանավոր ստացված դիմում- բողոքների թիվը 2022թ․-ից մինչև 2024թ․ հոկտեմբերի 1-ը կազմել է 218, որից 82-ը միայն այս տարվա առաջին 9 ամիսների ընթացքում։
Ընդ որում, ըստ ՄԻՊ-ի տրամադրած տեղեկատվության, բուլինգի դեպքերը ոչ միայն երեխաների միջև են տեղի ունեցել, այլ նաև ուսուցչի կողմից՝ աշակերտի հանդեպ։ Նման ուսուցիչներից որոշների հանդեպ կիրառվել են համապատասխան միջոցներ՝ նկատողություն, խիստ նկատողություն, իսկ որոշ դեպքերում՝ քրեական վարույթ է նախաձեռնվել։
ՄԻՊ գրասենյակից նշում են՝ բուլինգի թեմայով ժամանակ առ ժամանակ իրազեկում և հանդիպումներ են իրականացնում դպրոցներում՝ աշակերտների և ուսուցչական կոլեկտիվի հետ։
Հոգեբան, հոգեթերապևտ Անի Բարսեղյանի խոսքով՝ եթե առերեսվում ենք բուլինգ երևույթի հետ, պետք է ներգրավել բոլոր կողմերին։ Բացի բուլինգի ենթարկված երեխայից՝ պետք է պարտադիր աշխատել բուլինգի ենթարկող անձի հետ, նաև ուսուցչի, շրջապատի և ծնողների։
Հոգեբանը նշում է, որ հիմնականում կենտրոնանում են բուլինգի ենթարկված անձի վրա, սակայն բուլինգի ենթարկող անձը ևս, սովորաբար, բուլինգի և բռնության զոհ է։ Ըստ Բարսեղյանի, բուլինգի ենթարկողը հիմնականում լինում է այնպիսի ընտանիքից, որտեղ գործածվում են ֆիզիկական պատիժներ։
«Նրա ծնողները սեփական օրինակով են ցույց տալիս, որ յուրաքանչյուր խնդիր կարելի է լուծել ուժի, բռնության միջոցով», – բացատրում է հոգեբանը և ավելացնում, – «տանը բռնությանը կամ բուլինգին չկարողանալով արձագանքել նույն կերպ՝ երեխան իր ագրեսիան արտահայտում է դպրոցում տարեկիցների հանդեպ։ Մեր գործն է նաև հասկանալ բուլինգ իրականացնողին, աջակցել, օգնել, ապրումակցել։ Նա ևս զոհ է»։
Հոգեբանը նշում է՝ չնայած կարևորությանը՝ բուլինգի ենթարկող անձանց հետ աշխատանքը, սովորաբար, չի ստացվում, քանի որ նրանք հոգեբանի սենյակում չեն հայտնվում՝ օգտվելով իրենց իշխանությունից և անպատժելիությունից։
Մյուս պատճառը՝ հոգեբանի աշխատաժամանակի սղությունն է, քանի որ դպրոցներում հոգեբանները հիմնականում աշխատում են ներառականության խնդիր ունեցող երեխաների հետ, և մյուս երեխաներին գրեթե ժամանակ չի մնում տրամադրելու, և, օրինակ, բուլինգը մղվում է երկրորդ պլան։
Երեխաների կրթության մեջ շատ մեծ տեղ պետք է տրվի հուզական շփմանը և երևակայական զարգացմանը, որ նրանք ճանաչեն իրենց հուզական արձագանքը, հաղորդակցման հմտություններ ունենան։
Միշա Թադևոսյանն ուրախությամբ նշում է՝ այժմ շրջանառության մեջ է «Երեխայի իրավունքների և երեխայի պաշտպանության մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը, որի ընդունման դեպքում Հայաստանի կրթական պատմության մեջ առաջին անգամ կամրագրվի, թե ինչ է երեխայի բուլինգը։ Նախագծում որոշակի չափանիշներ են առանձնացված, ըստ որոնց այն հնարավորություն կտա որակավորել դպրոցում տեղի ունեցող երևույթը՝ իբրև բուլինգ, և կօգնի հասկանալ՝ բուլինգ երևույթին առերեսվելու դեպքում, օրինակ, ուսուցիչը ինչ պետք է անի և ուր դիմի։
«Լավն այն է, որ նախագիծը որոշակի ընթացակարգային քարտեզագրման բնույթ ունի՝ արդեն իրավական մակարդակում։ Սակայն սա բավարար չէ, մենք շատ լավ գիտենք, որ կարող ենք ունենալ լավ գրված կանոնակարգեր, ընթացակարգեր և օրենքներ, սակայն դրանք կյանքի կոչելու համար մեզ անհրաժեշտ են հմուտ մանկավարժներ և մանկավարժական համակարգի մեջ մտնող այլ մարդիկ, որոնք ունեն համապատասխան հմտություններ, որ ճանաչեն՝ տվյալ երևույթը կոնֆլի՞կտ է երկու երեխաների միջև, թե՞ իրականում բուլինգ է»։
Թադևոսյանը եզրափակում է՝ սովորաբար բուլինգը սկսում է այն պահից, երբ մեկը մի գործողություն է նախաձեռնում, իսկ մյուսներն անտարբեր են մնում։ Պետք է դադարել լինել անտարբեր բռնության մշակույթի նկատմամբ և լինել առաջին մարդը, որը ոչ է ասում բուլինգին դպրոցական միջավայրում։

Armenia Lacks Legal Definition and Strategy to Combat Bullying in Schools
“For the fourth year in a row, my brother asks our parents every evening if he can skip school the next day.”
Lena’s [name changed] younger brother is now in the 9th grade, but ever since the 5th grade, he’s been reluctant to attend school—not because he’s lost interest in learning, but simply to avoid another day of being bullied.
“Since the 5th grade, my brother has confided in me that one of his classmates takes advantage of his calm and non-confrontational nature—picking on him, disrupting lessons, and making offensive remarks, all in a persistent manner,” Lena shares.
According to her, their parents have raised the issue with the school administration, but teachers seem unable to control the students.
“Talking to the bully’s parents is pointless; it might even trigger more bullying. Instead, we’re forced to teach self-defense and resort to countering violence with violence,” Lena says.
Lena’s brother is, unfortunately, one of thousands of schoolchildren in Armenia grappling with the phenomenon of bullying. While the term “bullying” has only recently entered the lexicon of Armenia’s educational system, the issue itself has long existed.
According to a joint study by Save the Children and World Vision Armenia in 2017, while most students were reluctant to admit experiencing violence themselves, 40% of those surveyed reported witnessing children being physically hit or punched in their communities. Meanwhile, 43% had observed instances of ridicule at school at least 1 to 5 times.
According to surveys conducted by World Vision Armenia in 2019 across several communities in six regions of Armenia, 8.7% of children aged 12-18 reported being bullied within the past year, with school being the most common setting for such incidents. The study also highlighted that 12.5% of children from vulnerable families fall victim to bullying.
Although all studies highlight the widespread occurrence of bullying in schools, it turns out that as of the end of 2024, the term “bullying” is still not defined by the legislation of the Republic of Armenia. As a result, there is no official identification, referral, or tracking of bullying cases, and relevant statistics are not being kept.
There is no official identification, referral, or tracking of bullying cases, and relevant statistics are not being kept.
In response to a query from Ampop Media, the Ministry of Education, Science, Culture, and Sports of the Republic of Armenia states that although they do not have any statistics, they are collaborating with several local and international organizations to prevent bullying cases. This collaboration involves conducting training sessions for educators and psychologists.
“When receiving information about bullying incidents, specialists from the Republican Pedagogical and Psychological Center hold meetings with targeted groups of pupils, school principals, and teachers,” the ministry states.
The ministry cannot comment on the effectiveness of this approach, as it does not have the opportunity to compare numerical changes due to the lack of statistical data.
According to Misha Tadevosyan, a candidate of pedagogical sciences, if the ministry wants to conduct statistical monitoring, it needs a comprehensive research toolkit to map similar incidents across schools throughout the country. However, to be aware of such cases in schools, it must have an inter-school mechanism to record both visible and hidden incidents.
Maintaining the moral and psychological atmosphere of schools and recording violations is also the responsibility of the RA Education Inspection Body.
This institution ensures compliance with legislative requirements, contributes to improving the quality of education, manages risks in the education sector, and implements preventive measures in case of violations of the aforementioned standards.
For the first time, the term “bullying” was mentioned in the report by the inspection body in the first half of 2024. The report highlights a growing trend in bullying cases raised in complaints, specifically noting five incidents of bullying. Of these, two resulted in formal directives, two were redirected, and one received clarification.
According to Edgar Petrosyan, head of the Department of Professional Methodological Support at the Main Division of Community Police of the Ministry of Internal Affairs of Armenia, the majority of bullying reports come from parents, with a notable increase in reports received from school principals in recent times.
According to Petrosyan, the law stipulates that there must be a moderate injury for an individual to be detained. If such injury is not present, the Investigative Committee will not have grounds to initiate criminal proceedings.
“We had a bullying case that escalated into a dispute. A parent came to the school, took the other child out of class, and hit him. Here, for example, there is a violation of safety regulations. We prepared a letter on this matter and sent it to the relevant authorities, requesting them to initiate disciplinary proceedings. However, we were informed that there was no need for disciplinary action. Instead, they held a meeting to try to prevent such incidents in the future.”
When asked about the actions taken in schools where bullying incidents occur more frequently, Petrosyan explains that in such cases, the school receives intensified monitoring for a certain period, unlike other schools.
The police states that bullying falls under the category of juvenile and domestic violence cases, which are handled by the Police’s Department of Professional Methodological Support. However, the police do not maintain separate statistics on bullying incidents. Despite this, they do track cases related to the prevention of interpersonal conflicts among minors in schools and institutions offering secondary vocational education.
The police track instances where officers intervene to prevent interpersonal disputes among minors, not only in schools but also in vocational education institutions. According to this record-keeping, 1,632 cases were prevented in 2022, 695 in 2023, and 289 cases during the first six months of 2024.
The police report that they regularly conduct awareness campaigns in schools, involving students, parents, and school staff, to minimize violations, including incidents containing elements of bullying.
This is one type of preventive work, while the other involves individual preventive efforts, where, after an incident, the police conduct one-on-one work not only with minors but also with their parents, their environment, and the teaching staff.
The Office of the Human Rights Defender (Ombudsman) reports receiving complaints about bullying incidents in schools, both written and verbal. In many cases, it was the children themselves who reported the bullying. From 2022 until October 1, 2024, the number of written and verbal complaints regarding violence and mistreatment of children amounted to 218, with 82 of those occurring in the first nine months of this year alone.
Moreover, according to the information provided by the Office of the Human Rights Defender, bullying incidents have occurred not only between students but also involving teachers towards students. In some cases, appropriate measures have been taken against such teachers, including warnings, stern warnings, and, in certain instances, criminal proceedings have been initiated.
The Ombudsman Office notes that awareness campaigns and meetings on the topic of bullying are periodically held in schools with students and teaching staff.
Psychologist and psychotherapist Ani Barseghyan emphasizes that when addressing the issue of bullying, it is crucial to involve all relevant parties. In addition to the child who has been bullied, efforts must also focus on the person responsible for the bullying, as well as the teacher, the surrounding community, and the parents.
The psychologist notes that while the focus is often on the person who has been bullied, the individual responsible for bullying is also typically a victim of bullying or violence. According to Barseghyan, those who bully are often from families where physical punishment is used.
“Parents show by example that every problem can be solved through force and violence,” the psychologist explains, adding, “Unable to respond to violence or bullying at home in the same way, the child expresses his/her aggression toward peers at school. Our job is also to understand the one who bullies, offer support, help, and empathize. They are victims, too.”
The psychologist further mentions that, despite the importance, work with those who bully is usually ineffective, as they rarely seek help from psychologists, often exploiting their power and impunity.
Another reason for the difficulty is the limited working hours of school psychologists, as they primarily focus on children with inclusion needs, leaving little time for other children, and bullying often takes a back seat.
In children’s education, emotional communication and imaginative development should be prioritized, enabling children to recognize their emotional responses and develop communication skills.
Misha Tadevosyan notes with optimism that the draft law on the “Children’s Rights and Child Protection” is currently under consideration. If passed, it will mark the first time in Armenia’s educational history that the concept of child bullying will be officially defined. The draft outlines specific criteria that will allow for the classification of incidents in schools as bullying and provide guidance on how teachers should respond and where they should seek support when faced with such issues.
“The positive aspect is that the draft provides a procedural roadmap, already at the legal level. However, this is not enough. We know well that we can have well-written regulations, procedures, and laws, but to bring them to life, we need skilled educators and other individuals within the educational system who have the necessary expertise to recognize whether an incident is simply a conflict between two children or is truly bullying,” Tadevosyan emphasizes.
He concludes by noting that bullying usually starts when one person initiates an action and the others remain indifferent. We must stop being indifferent to the culture of violence and be the first person to say ‘no’ to bullying in the school environment.