2022թ․ փետրվարից ընթացող ռուս-ուկրաինական պատերազմը պատճառ է դարձել, որ պատերազմի մեկնարկից ի վեր Ուկրաինայից Հայաստան մարդկանց ներհոսքը մեծանա։ Նրանց թվում են ինչպես Ուկրաինայի քաղաքացիներ, այնպես էլ նախորդ երեք տասնամյակներում Հայաստանից Ուկրաինա տեղափոխված հարյուրավոր ՀՀ քաղաքացիներ։
Նրանց մի մասը, ապրելով Ուկրաինայում, պահպանել է ՀՀ քաղաքացիությունը, մի մասն էլ ունի երկքաղաքացիություն։ Բայց անկախ քաղաքացիությունից և ազգությունից՝ պատերազմական գոտուց փախչող այս մարդիկ հայտնվել են Հայաստանում, որտեղ մնալով և ապաստան հայցելով՝ ակնկալում են պետության աջակցությունը։
Անհետաձգելի աջակցության կարիք հարկավոր է հատկապես նրանց, ովքեր ունեն քրոնիկ առողջական խնդիրներ և բժշկական միջամտության կարիք։
Հայաստանում փախստականի և ապաստան հայցողի կարգավիճակ ունեցող անձինք իրավունք ունեն պետական պատվերի շրջանակներում (անվճար) օգտվել առողջության առաջնային պահպանման ծառայություններից։
«Ամփոփ Մեդիան» նախորդ տարվա դեկտեմբերին հրապարակել էր «Պանդխտության ճանապարհին․ պատերազմից փախած ուկրաինացի կանանց պատմությունները» խորագրով մուլտիմեդիան։ Այս անգամ զրուցել ենք Ուկրաինայից տեղահանվածների և նրանց Հայաստանում աջակցող կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ՝ ճշտելու՝ որքանով է Հայաստանը՝ որպես պետություն, կատարում ստանձնած պարտավորությունները։
Միայն անցած տարվա ընթացքում՝ 2022-ին, Հայաստանից ապաստան հայցած մարդկանց ուղիղ կեսը՝ 484 անձ, ըստ Հայաստանի ՆԳՆ միգրացիայի և քաղծառայության տվյալների, եղել են Ուկրաինայից։
Աիդա Ստեփանչուկը նրանցից մեկն է։
Աիդան Հայաստան է եկել ռուս-ուկրաինական պատերազմի մեկնարկից ամիսներ անց, երբ ժողովրդական լեզվով ասած՝ պարզ է դարձել, որ «խմորը դեռ շատ ջուր է տանելու», իսկ իր ինքնազգացությունը չդադարող սթրեսներից օր օրի վատանում էր։ Մոր ու կրտսեր որդու հետ Վանաձոր տեղափոխվելուց անմիջապես հետո Աիդան պարզել է, որ դեղամիջոցը, որն օրվա ընթացքում երկու անգամ պարտադիր պետք է ընդունի, Հայաստանի դեղատներում բացակայում է։
«Ես տառապում եմ էպիլեպսիայով․ ավելի քան 15 տարի է, ինչ ամեն օր՝ առավոտյան և երեկոյան, խմում եմ «Ֆինլեպսին ռետարդ»։ Առանց այդ դեղի ուղղակի չեմ պատկերացնում, թե ինչ կկատարվի հետս։ Որ եկա Հայաստան, դեղատներում այդ դեղն արդեն չկար։ Ինձ բացատրեցին, որ այն ներմուծվում էր Լեհաստանից, բայց պատերազմի պատճառով լոգիստիկ խնդիրներ են առաջացել ու դեղը որոշ ժամանակ է արդեն, որ չեն կարողանում ներմուծել»,- «Ամփոփ Մեդիայի» հետ զրույցում պատմում է Աիդան։
Մինչև նշված դեղը նորից կհայտնվեր Հայաստանի դեղատներում, այն ձեռք էր բերվում ու Աիդային հասցվում Վրաստանից՝ ընկերների օգնությամբ։
Աիդան, ով ունի և՛ Հայաստանի, և՛ Ուկրաինայի քաղաքացիություն, հետաքրքրվել էր, որ, որպես ՀՀ քաղաքացի և հաշմանդամության կարգ ունեցող մարդ, կարող է պոլիկլինիկայից անվճար ստանալ դեղը։ Պահանջվող ընթացակարգն անցնելուց՝ պոլիկլինիկայում գրանցվելուց հետո, Աիդան դիմել է տեղամասային բժշկին՝ «Ֆինլեպսին ռետարդ» ստանալու համար, բայց ի զարմանս իրեն՝ պոլիկլինիկայում մերժել են նրան՝ հիմնավորելով, որ նշված դեղն ընդգրկված չէ առողջապահության նախարարության կողմից անվճար տրամադրվող դեղորայքի ցանկում։
ՀՀ կառավարության՝ 2019 թվականի մայիսի 30-ի N 642-Ն որոշման 2-րդ հավելվածի համաձայն՝ մի շարք հիվանդությունների՝ այդ թվում էպիլեպսիայի դեպքում, շահառուներին դեղերը հատկացվում են դրանց արժեքի լրիվ փոխհատուցմամբ։ Միևնույն ժամանակ, ՀՀ կառավարության մեկ այլ որոշմամբ՝ սահմանվել են այն դեղերը, որոնք կոնկրետ հիվանդությունների դեպքում շահառուներին տրամադրվում են անվճար կամ մասնակի փոխհատուցմամբ։ Այդ ցանկում «Ֆինլեպսին ռետարդ»-ն ընդգրկված չէ։
«Ինձ այնտեղ ասացին, որ անվճար կկարողանան տրամադրել միայն ցանկում ընդգրկված դեղերն ու առաջարկեցին փոխարինող դեղը փորձել, բայց հրաժարվեցի։ Մի քանի անգամ փորձել եմ այլ դեղեր, բայց վատ էի զգում ինձ, դրա համար էլ չցանկացա ռիսկի դիմել»,- ասում է Ստեփանչուկը։
Նպատակահարմար գտնելով ռիսկային քայլերի չդիմելը՝ Աիդան կրկին սկսել է «Ֆինլեպսին ռետարդ» փնտրել Հայաստանի՝ մասնավորապես Վանաձորի դեղատներում։ Անկեղծանում է՝ չնայած դեղը նախկինի համեմատ 2-3 անգամ թանկացել էր, բայց ուրախությունն աննկարագրելի մեծ էր, քանի որ դեղատների փեղկերին նորից հնարավոր էր գտնել դեղը, առանց որի իր ոչ մի օր չի պատկերացնում։
Խոցելի խմբում ներառված լինելը երկքաղաքացիություն ունեցող Աիդային չի օգնել նաև այն ժամանակ, երբ պետք էր գլխուղեղի մագնիսառեզոնանսային տոմոգիաֆիա /ՄՌՏ/ անել։
«Ուկրաինայում այդ հետազոտությունը պարբերաբար անցնում էի․ հերթականը պիտի անցնեի, երբ պատերազմը սկսվեց։ Եկանք Հայաստան ու որոշեցի այստեղ անցնել, բայց պոլիկլինիկայում, որտեղ գրանցված էի, ասացին, որ նախ՝ պետք է հերթագրվեմ, երկրորդն էլ՝ անվճար չեմ կարող անցնել, քանի որ հիվանդության թոշակս ձևակերպված է, ու ստանում եմ Ուկրաինայում»,- մանրամասնում է Աիդան։
Անվճար ու արտահերթ ՄՌՏ անցնելու փորձերը ձախողվելուց հետո Աիդան դիմել է մասնավոր կլինիկա․ այս դեպքում ևս օգնության են հասել ընկերները՝ ֆինանսական բեռը վերցնելով իրենց վրա։
Հետազոտությունն անվճար անցնելու պարտադիր պայմաններից մեկն էլ, ինչպես «Ամփոփ Մեդիային» հայտնել են Առողջապահության նախարարությունից, բժշկի ուղեգիրն է, որում հիմնավորվում է, թե ինչու է անհրաժեշտ տվյալ հետազոտությունը։
«Պետության կողմից երաշխավորված անվճար և արտոնյալ պայմաններով բժշկական օգնության և սպասարկման նպատակով բնակչության հերթագրման մասին» կարգում նաև սահմանված է, թե որ դեպքում է դա արվում արտահերթ․
«Հիվանդին կարող է արտահերթ բժշկական օգնություն տրամադրվել համապատասխան բժշկական ցուցումների առկայության դեպքում։ Իսկ նման որոշում կայացնում է հանձնաժողովը, որում ներգրավված են լինում անհրաժեշտ մասնագետներ»։
Հայաստանում փախստականի և ապաստան հայցողի կարգավիճակ ունեցող անձինք պետական պատվերի շրջանակում առաջնային մակարդակում բուժօգնություն ստանում են այն բժշկական հաստատության բժշկի մոտ, որին ընտրել և ում մոտ սահմանված կարգով գրանցվել են։
Բայց «Ամփոփ Մեդիայի» զրուցակիցների պատմությունները հիմք են հանդիսանում եզրակացնելու, որ անգամ գրանցումը ժամանակատար ու բժշկական աջակցության կարիք ունեցողների համար ոչ այնքան պարզ գործընթաց է։
Այսպիսի իրավիճակում է հայտնվել «Ամփոփ Մեդիայի» մյուս զրուցակիցը՝ 2022թ․ հոկտեմբերից Ուկրաինայի Խարկով քաղաքից Երևան տեղափոխված Ջուլիետա Շվեցովան, ով չի կարողանում գրանցվել պոլիկլինիկայում։
«Մեր սոցքարտերով ներկայացել ենք մոտակա պոլիկլինիկա, դիմումը լրացրել, որ ինձ, ամուսնուս ու երեք երեխաներիս գրանցեն, բայց մինչև հիմա որևէ տեղաշարժ չկա։ Երբ զանգել եմ, որ հարցնեմ՝ գրանցված ենք արդեն, թե չէ, ծառայություններից կարող ենք արդյոք օգտվել, պատասխանել են՝ ձեր թղթերն ուղարկել ենք նախարարություն․ դեռ պատասխան չկա, պետք է սպասեք»,- պատմում է Ուկրաինայի քաղաքացի Ջուլիետան։
Ապաստան հայցողի վկայականը տրամադրվում է 3 ամիս ժամկետով: Եթե այդ ընթացքում ապաստանի դիմումի վերաբերյալ Միգրացիոն ծառայությունը որոշում չի կայացնում, ապա վկայականի գործողության ժամկետը երկարաձգվում է ևս 3 ամսով։
Նկատենք, որ ապաստան հայցողը հանդիսանում է պոտենցիալ շահառու այնքան ժամանակ, քանի դեռ չունի համապատասխան փաստաթուղթը՝ վկայականը։ Վերջինս, ըստ սահմանված կարգի, տրվում է Միգրացիոն ծառայություն դիմում ներկայացնելուն հաջորդող 3 աշխատանքային օրվա ընթացքում։
«Առաքելություն Հայաստան» բարեգործական կազմակերպության փախստականներին ծառայություններ մատուցող սոցիալական ծառայությունների թիմի լիդեր Տատյանա Դաշյանը «Ամփոփ Մեդիայի» հետ զրույցում նշում է, որ բազմաթիվ դեպքեր են եղել, երբ ապաստան հայցողի վկայականով մարդիկ ներկայացել են պոլիկլինիկա, բայց այնտեղ հրաժարվել են անվճար սպասարկել։
«Շատ պոլիկլինիկաներում տեղյակ չեն, որ այդ մարդիկ, օրենքով սահմանված կարգով, անվճար պետք է սպասարկվեն։ Մերժում ստանալու դեպքում երբ մեզ դիմում են, մեր սոցիալական աշխատողներից մեկի ուղեկցությամբ գնում են, որից հետո այդ մարդկանց անվճար սպասարկում են։ Իրազեկման կարիք կա»,- ասում է Դաշյանը։
Օրենքից չբխող, բայց խիստ անհրաժեշտ միջամտությունների իրականացման ու դեղորայքի ձեռքբերման հարցում ապաստան հայցողներին, ինչպես նաև արդեն փախստականի կարգավիճակ ստացածներին հնարավորության սահմանում օգնում են նաև Հայաստանում ուկրաինական համայնքի կողմից ստեղծված «Դոպոմոգա»-ն, ինչպես նաև 2022-ին Հայաստան տեղափոխված ռուս ռելոկանտների կողմից ստեղծված «Էտոս»-ը։
Այս կազմակերպությունները Տելեգրամում ստեղծել են հատուկ հաշիվներ, որտեղ մեկ տարուց ավելի արտակարգ ռեժիմով կազմակերպում են հանգանակություններ և տեղեկացնում, թե ինչի կարիք ունեն Հայաստանում ապրող ուկրաինացի տեղահանվածները։ Շատ հաճախ կազմակերպվող դրամահավաքները կազմակերպվում են կոնկրետ մարդկանց համար դեղորայքի կամ վճարով բժշկական ծառայությունների նպատակով։ Դրանցից մի քանիսը ներկայացնում ենք ստորև։
Գործընթացին խոչընդոտող հանգամանքների վերաբերյալ պարզաբանում ստանալու նպատակով «Ամփոփ Մեդիան» դիմել էր Երևանի քաղաքապետարան։
Լրատվության վարչության պետի տեղակալ Տարոն Գևորգյանը, հղում անելով ՀՀ կառավարության 318-Ն որոշման 1-ին հավելվածին, ապաստան հայցողներին սահմանված կարգով բուժօգնության տրամադրումը համարել է պարտադիր ու խոստացել հետևողական լինել, որպեսզի որևէ շահառուի՝ առողջապահական ծառայություններից օգտվելու իրավունքը չոտնահարվի։
«Թեժ գծով մենք չենք ստացել որևէ ահազանգ այն մասին, որ հրաժարվում են իրենց անվճար սպասարկել, բայց առհասարակ նման դեպքերը բացառելու համար ևս մեկ անգամ հիշեցման կարգով մայրաքաղաքի բոլոր պոլիկլինիկաներին կուղարկենք Կառավարության 318-Ն որոշումը, որով կարգավորվում են ապաստան հայցողների իրավունքները ևս»,- «Ամփոփ Մեդիային» ասաց Տարոն Գևորգյանը։
ՀՀ քաղաքացիությունից հրաժարվածները «մնացել են օդում»․․․
Եթե ապաստան հայցողի ու փախստականի կարգավիճակ ունեցողների համար Հայաստանում հնարավորինս ձեռնտու իրավակարգավորումներ են գործում, ապա նախկինում մեր երկրի քաղաքացի հանդիսացածների՝ ասել է թե՝ հայրենադարձների համար հրապուրիչ ոչինչ չկա։
«Առաքելություն Հայաստան»-ի ներկայացուցիչ Տատյանա Դաշյանը փաստում է, որ նրանց թիվը բավականին մեծ է․ իրենց դիմողները շատ են, բայց ոչնչով օգնել չեն կարողանում․ իրենց շահառուն չեն հանդիսանում։
«Ամփոփ Մեդիան» Սփյուռքի հանձնակատարի գրասենյակից փորձել է պարզել, թե առողջապահական խնդիրների դեպքում վերջիններիս աջակցելու համար պետությունն ինչ է անում։ Մեր գրավոր հարցման պատասխանի մեջ փաստացի ամրագրվել է, որ ՀՀ քաղաքացիությունից հրաժարված մեր հայրենակիցներն առողջապահական ծառայություններից օգտվել կարող են վճարովի հիմունքներով։
Անիմացիան՝ Կարինե Դարբինյանի
Սույն հրապարակումը պատրաստվել է Online journalism, in-depth նախագծի շրջանակներում, որը ֆինանսավորվում է Գերմանիայի տնտեսական համագործակցության և զարգացման դաշնային նախարարության (BMZ) կողմից: Այստեղ արտահայտված տեսակետները պատկանում են հեղինակին և պարտադիր չէ, որ համընկնեն BMZ-ի տեսակետներին:

The influx of people to Armenia from Ukraine has increased since the Russian-Ukrainian war began in February 2022. Among them are both citizens of Ukraine and hundreds of citizens of the RA who have moved there during the last three decades.
Some of them have preserved their citizenship, while others have obtained dual citizenship. Yet, regardless of nationality or ethnic group they belong to, these people fleeing from the war zone are now in Armenia, where they expect to receive the country’s support.
Emergency assistance is especially needed for those having chronic diseases and need medical intervention.
In Armenia, refugees and asylum-seekers have the right of using state-funded primary healthcare services rendered to them for free.
Ampop Media published the multimedia with the title “On the Way of Migration: Stories of Ukrainian Women Fled from the War” in last December. This time we spoke to people displaced from Ukraine and the representatives of the organizations in Armenia supporting them, to figure out whether Armenia fulfills its obligations.
According to the data of the Migration and Citizenship Service by the Ministry of Internal Affairs, half of the asylum-seekers (484 people) who applied for the status in 2022, were from Ukraine.
Aida Stepanchuk is one of them.
Aida moved to Armenia months after the Russian-Ukrainian war began, when it became clear that the war was going to last, and her health was deteriorating day after day due to the never-ending stress. After moving to Vanadzor with her mother and youngest son, Aida found out that the medication she had to take twice a day cannot be found in Armenian pharmacies.
“I have an epilepsy and for more than 15 years I have been taking ‘Finlepsin retard’ twice a day – in the morning and in the evening. I really cannot imagine what will happen to me without it. The medication was already unavailable in pharmacies when arrived in Armenia. I was told it was imported from Poland but the war caused logistic problems and they have not been able to continue the imports for some time now,” Aida told Ampop Media.
Before this medication reappeared in Armenian pharmacies, it was Aida’s friends who purchased it from Georgia and sent it to her.
Aida who holds a dual citizenship of Armenia and Ukraine learnt she could get the medication from polyclinics free of charge, both as a citizen of the RA and also as a person with disability. After completing the required procedure that includes registering at a polyclinic, Aida met the district doctor in order to get “Finlepsin Retard”; but to her surprise, she was refused, being told that medication was not included in the list of drugs provided by the Ministry of Health for free.
According to the Annex 2 of the RA Government decision N 642 adopted on 30 May 2019, medications for a number of illnesses, including epilepsy, are provided with full remuneration of their price. Yet, there is another decision listed the medications, which are provided free of charge or with partial compensation, and it misses the “Finlepsin retard” much needed for Aida.
“There, I was informed they can only provide me with the medications included in the list and suggested trying a substitute, which I refused. I’ve tried other medications several times, but my condition worsened, so I decided not to take the risk,” Stepanchuk explains.
Finding it better not to take the risk, Aida renewed her searches of “Finlepsin Retard” in Armenian pharmacies, including Vanadzor. Even though the price became 2-3 times higher, she was indescribably happy finding on shop-windows the medication without which she cannot imagine a single day of her day.
Being included in a vulnerable group didn’t help Aida either when Magnetic Resonance Imaging (MRI) of brain was needed.
“I regularly had that examination in Ukraine. It was time for the regular one when the war broke out. We came to Armenia and I decided to pass it here, but at the polyclinic where I was registered, I was told that I had to request an appointment first, then – that I couldn’t do it free of charge, because of a medical pension, which I received in Ukraine,” Aida explains.
As she didn’t succeed in getting an MRI, she turned to a private clinic. Once again, her friends came to her aid, undertaking all the expenses.
One of the mandatory conditions of free examination, the Ministry of Health notified Ampop Media, is a doctor’s referral specifying the reason why that examination is necessary.
The procedure “On making appointments for state-guaranteed free and privileged health care services” also defines the cases it is provided as an emergency:
The patient can be provided with emergency medical care if there are relevant medical indications. Such decisions are made by a commission consisting of appropriate specialists.
In Armenia, refugees and asylum-seekers receive state funded medical care in the first place from the doctor of the medical institution they’ve chosen and registered in the prescribed manner. But the stories come to prove that even the registration is a time-consuming and not an easy process for those in need of medical care.
Juliette Shvetsova, who moved from Kharkiv, Ukraine, to Yerevan in October 2022, told Ampop Media that she has faced the same problems regarding registration at a polyclinic.
“My husband, our three children and I, we went to the nearest polyclinic, filled in the application with our social security cards to get registered, but there has been no progress so far. Whenever I am calling to ask whether we can already make use of the services, I receive the same answer – your application is sent to the ministry, there is still no response, you have to wait,” says Juliette, a citizen of Ukraine.
Asylum-seeker identification document is issued for three months. In case the Migration service doesn’t deliver a decision with regard to asylum application, the validity period of the card is extended for another three months.
It’s worth mentioning that an asylum-seeker is considered to be a potential beneficiary as long as s/he doesn’t have the relevant document, that is, the identification card, which is issued in the prescribed manner within 3 working days after application to the Migration Service.
Tatyana Dashyan, the leader of the social services team of the “Mission Armenia” charitable organization, told Ampop Media that people with an asylum-seeker’s identification document have been refused of free services at polyclinics many times.
“Oftentimes polyclinics aren’t even aware these people have the right to be treated free of charge as established by law. Our social workers accompany these people once they apply to us, and the problem gets solved. It’s necessary to spread awareness,” Dashyan says.
“Dopomoga” established in Armenia by Ukrainian community, and “Etos” established by Russians who moved to Armenia in 2022, help asylum-seekers and those who have already received refugee status in acquiring the necessary medication and urgent interventions (not prescribed by law).
These organizations have created special Telegram accounts where they’ve been setting up donations in an emergency mode and informing about what the displaced Ukrainian people living in Armenia need. Most often, the donations are organized for medication or medical services for specific people. Some of them are represented below.
Ampop Media applied to the Yerevan Municipality in order to get some information on the obstacles of the process.
Taron Gevorgyan, deputy head of the Information Department, referring to the first annex of the RA Government’s decision N 318, considered the provision of medical care to asylum-seekers in the prescribed manner to be of high priority and promised to be consistent so that the right of any beneficiary to use health care services is not violated.
“We haven’t received any notice on hotline that they refused to provide services free of charge, but to prevent those cases on the whole we’ll once again send as a reminder all the polyclinics in Armenia the Government’s decision N 318, which regulates asylum-seekers rights as well,” Taron Gevorgyan told Ampop Media.
Those who renounced the RA citizenship are left up in the air…
Unlike legal regulations for asylum-seekers and refugees in Armenia, there is little for former nationals of Armenia, currently repatriating to the country.
Tatyana Dashyan, the representative of the “Mission Armenia”, says that there is a great number of people turning to the mission in search of support. Unfortunately, the representative says, there is little the organization can do for them, for these people fall beyond its beneficiary groups.
Ampop Media tried to find out from the office of the Commissioner for Diaspora Affairs what the country is doing to support them in case of health problems. In the response to our written request, it was clearly stated that our compatriots, who have renounced the RA citizenship, can make use of health services on a paid basis.
More articles about #WarInUkraine
The following publications were produced as part of the project Online journalism, in-depth, which is funded by the German Federal Ministry for Economic Cooperation and Development (BMZ). The views expressed in these publications are those of the independent authors and do not necessarily reflect those of the BMZ.