Կարիերա՞, ընտանի՞ք, թե՞ երկուսն էլ․ կանանց ներգրավվածությունը պետք է լինի նորմ, ոչ թե բացառություն
Գիտությամբ զբաղվող կանանց հանդեպ ընկալումները մեր հասարակության շրջանում սովորաբար երկբևեռ են։ Եթե կինն ու գիտությունը մարդկանց մի մասի համար անհամատեղելի են, ապա մյուս մասը դրանում արտասովոր ու զարմանալի ոչինչ չի տեսնում։
Բուլինգը ոլորտի՝ իգական սեռի ներկայացուցիչներին անծանոթ չէր ու չէ, բայց, ի տարբերություն շատերի, նրանց անցած ճանապարհը վկայում է՝ ձևավորված իմունիտետ ունեն ու կարողանում են դիմակայել հասարակության «հարվածներին»։
Կենսաբան, Մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտի ավագ գիտաշխատող, դասախոս Ռոքսանա Զախարյանը կատակում է՝ երեխաների հետ քիչ ժամանակ անցկացնելու և տանն անհամեմատ քիչ լինելու համար նախատողներ միշտ էլ գտնվում են, ու այդ կատեգորիայի մարդիկ, որպես կանոն, ասում են՝ երեխաներին թողած գնում ես կոնֆերա՞նս․․․
Ու այստեղ է, որ ինքնավստահությունն ու կայացած լինելն օգնում են հաղթահարել տարատեսակ ճնշումներն ու խոչընդոտները։
«Այս տարիներին նախատինքներ տարբեր մարդկանցից լսել եմ, բայց կարևորություն չեմ տվել։ Ես ունեմ իմ հստակ դիրքորոշումն  ու գիտեմ, որ ճիշտ ճանապարհով եմ գնում։ Բացի այդ, միջավայրը, որում մեծացել ու կայացել եմ, գիտական էր, ու երբևէ տարակուսելու առիթ չեմ ունեցել»,- ասում է Ռոքսանան ու հավելում՝ գիտությամբ զբաղվող կանանց բուլինգի ենթարկողները տարբերվում են իրենց արժեհամակարգով ու դաստիարակությամբ։
Ուսման ու առաջադիմության հարցում առաջինը լինելու մեր զրուցակցի ձգտմանը հեգնողներ կային նաև դպրոցում։ «Հո երկրորդ Կյուրի չես դառնալու» արտահայտությունը Ռոքսանան շատ է լսել որոշ դասընկերներից։ Նրանց հեգնական վերաբերմունքը գերազանց սովորող ապագա կենսաբանին որևէ կերպ, սակայն, ոչ կոտրել, ոչ էլ մտափոխել են։ Նրա համոզմունքը, որ մարդ իր կյանքի ընթացքում անընդհատ պետք է նոր գիտելիքներ ձեռք բերի ու դա է հաջողության հասնելու ճանապարհը, անխախտ է առայսօր։
Երիտասարդ գիտնականը ներկայումս երեք տեղ է աշխատում և ունի երեք անչափահաս երեխա՝ ընդ որում փոքրը դեռ երկու տարեկան չկա։
«Իմ ֆիզարձակուրդն ամենաշատը հինգ ամիս է տևել։ Ու սովորել եմ նաև բավարարվել 4-5 ժամ գիշերային քնով։ Թե ով ինչ կասի կամ կմտածի իմ՝ ավելի շատ աշխատավայրում, քան տանը լինելու վերաբերյալ, քիչ է հուզում ինձ։ Ինքս ինձ հետ եմ ավելի շատ անհաշտ լինում, ինքնաբուլինգի ենթարկում, որ չեմ հասցնում ամեն ինչ կատարյալ ձևով անել։ Անում եմ մաքսիմալը, որ կենցաղում ևս շատ բացթողումներ չունենամ, բայց ինքնադատափետման պրոցեսը պարբերաբար է լինում»,- ժպիտով ավելացնում է։
Ֆիզիկոս Աստղիկ Շահխատունու մոտ ևս ներքին պայքարն ավելի հաճախակի է դիտվում։
Աչքի առաջ ունենալով հոր օրինակը՝ երիտասարդ գիտնականը կենցաղային հարցերից մշտապես գերադասել է գիտությունը։ Աստղիկը նույնպես երեք երեխաների մայր է, բայց ֆիզարձակուրդում և ոչ մի անգամ երեք ամսից ավել չի մնացել։
«Իմ շրջապատում աշխատող, գիտությամբ զբաղվող մարդիկ են եղել, ու երբևէ չեմ էլ մտածել չաշխատելու մասին։ Բախտս բերել է նաև ամուսնուս առումով․ ինքը նույնպես խրախուսում էր, որ ես աշխատեմ»։
Մտերիմ մարդկանց աջակցությունը, Աստղիկի խորին համոզմամբ, ամենակարևորն է ընտրած ճանապարհը շարունակելու հարցում։
Աստղիկը վերջերս ընդգրկվել է «Կին ղեկավարների  առաջխաղացմանն ուղղված ծրագիր 2024»-ի հաղթողների ցանկում․ նրա ներկայացրած ծրագիրը դրամաշնորհ կստանա։ Զուգահեռ՝ կշարունակվեն նաև գործուղումները։
Խոստովանում է՝ ավագ որդին ըմբռնումով է մոտենում իր՝ տնից հաճախակի բացակայելուն, որոշ դեպքերում էլ անթաքույց հպարտությամբ ասում, որ մայրը գիտությամբ է զբաղվում։
«Ամբողջությամբ կտրվել աշխատանքից չի ստացվում անգամ արձակուրդի ժամանակ, քանի որ թիմ եմ ղեկավարում, անավարտ գործեր են լինում, հոդվածներ․․․ Այդ դեպքում միակ սփոփիչ բանը տարբեր մարդկանցից լսելն է, որ երեխաներս հպարտությամբ են խոսում մայրիկի մասին»,- անկեղծանում է Աստղիկը։
Գիտական կյանքում անընդհատ սովորելու, ինքնակրթվելու միջոցով ներկա կարգավիճակին հասած Աստղիկի ու համալսարանական տարիների՝ ուսանող Աստղիկի միջև սար ու ձորերի տարբերություն կա։ Այն ժամանակ շրջապատն ու հանգամանքները նրան դարձրել էին ինքնամփոփ ու քչախոս։
Ընդունելության քննությունների ժամանակ ձեռք բերած բարձր միավորների հիման վրա Աստղիկին ընդգրկել են հատուկ խմբում, որի մյուս անդամները տղաներ էին։
Մի կողմից համակուրսեցիների՝ հիմնականում հեղինակավոր հաստատություններում սովորած լինելը, մյուս կողմից վերջիններիս թերահավատ վերաբերմունքն իր հանդեպ, հոգեբանորեն ճնշում էին նրան։
«Առաջին կուրսում անգամ երկու լիկվիդ մնացի․․․ »,- հիմա արդեն ժպիտով հիշում է զրուցակիցս։
Նրա կյանքի այդ դժվար շրջանը տևել է մոտավորապես երկու տարի։ Տղաներն Աստղիկին, ինքը՝ տղաներին բացահայտելու փուլի մեկնարկը տվել է դասախոսներից մեկը՝ աղջկան անսպասելի կանչելով գրատախտակի մոտ։
«Որ գնացի ու խնդիրը միանգամից լուծեցի, բոլորը զարմացան․ չէին սպասում, որ ես կարող եմ լուծել նման խնդիր։ Դրանից հետո համակուրսեցիներիս վերաբերմունքը միանգամից փոխվեց՝ սկսեցին հարգել ինձ ու շփվել հետս․․․ Այդտեղից սկսվեց մեր ընկերությունը, որ հետզհետե մտերմության վերածվեց»։
Զրուցակիցս նկատում է՝ առհասարակ, երիտասարդների նկատմամբ շատ անգամ թերահավատ են արդեն կայացած գործընկերները, կանանց նկատմամբ՝ է՛լ ավելի, բայց դա չպետք է կոտրի մարդուն ու հետ պահի իր նպատակներից։
Գիտական աշխարհ մուտք գործելուց հետո այն թողնելու մտքերը պարբերաբար այցելել են Աստղիկին, բայց հիմնական պատճառը ֆինանսական խնդիրներն են եղել։ Այդուհանդերձ, գիտությունից հեռացնել նրան ոչինչ ու ոչ ոք չի կարողացել։
Նույնն էլ խորհուրդ է տալիս իրենից երիտասարդ գիտնականներին՝ դժվարությունների առաջ չընկրկել, անդադար սովորել, ինքնակրթվել ու հաստատակամորեն գնալ նպատակների հետևից։
Ի վերջո, այս մարդկանց՝ մեր զրուցակիցներին, անգամ ընտանեկան հոգսերն ու երեք երեխաների մայր լինելու հանգամանքը չեն կարողացել ընկճել ու հետ պահել  գիտությամբ զբաղվելու չափազանց կարևոր ու պատասխանատու առաքելությունից։

The societal perception of women pursuing careers in science often oscillates between two extremes. For some, the idea of women and science seems incompatible, while for others, there is nothing extraordinary or surprising about it.
Bullying and bias are not unfamiliar to women in the field, yet their journeys demonstrate resilience. Armed with a robust “immunity” shaped by experience, they manage to withstand societal “blows” and continue to thrive in their chosen paths.
Roxana Zakharyan, a biologist and senior researcher at the Institute of Molecular Biology, as well as a lecturer, jokes about the criticisms she occasionally faces. “There’s always someone ready to scold you for spending less time at home or with your children,” she says. “They’ll say things like, ‘You’re leaving your kids to attend a conference?’”
In such moments, self-confidence and self-accomplishment become essential tools for overcoming societal pressures and breaking through barriers.
“Over the years, I’ve heard reproaches from different people, but I’ve never given them much importance. I have a clear stance and know that I’m on the right path,” says Roxana. She adds that the environment where she grew up and thrived was rooted in science, leaving her no reason to ever doubt her path.
In her pursuit of academic excellence, Roxsana also encountered mockery during her school years. “You’re not going to become the second Curie,” was a remark she often heard from peers. Despite their sarcastic attitude, the aspiring biologist remained undeterred. Her steadfast belief that continuous learning is essential for success has remained unwavering, a principle she continues to uphold in her career today.
The young scientist currently works in three different places and has three minor children, with the youngest being under two years old.
“My maternity leave lasted at most five months. And I’ve learned to get by with 4-5 hours of sleep at night. What others may say or think about me being at work more than at home doesn’t bother me much. I’m more at odds with myself, self-bully myself for not doing everything perfectly. I do my best to not have many shortcomings in daily life, but the process of self-judgment is something that happens regularly,” she adds with a smile.
The internal struggle is also frequently observed in physicist Astghik Shahkhatooni՛s case.
Having her father as a role model, the young scientist has always prioritized science over household matters. Astghik is also a mother of three, but she has never taken more than three months off for maternity leave.
“I’ve always been surrounded by people who work and engage in science, and I’ve never considered not working. I’m also lucky when it comes to my husband; he has always encouraged me to keep working.”
According to Astghik, the support of close ones is the most important factor in continuing down the chosen path.
Recently, Astghik was included in the list of winners for the “Women Leaders Advancement Program 2024,” with her proposed project set to receive a grant. Meanwhile, her business trips will continue.
She confesses that her eldest son understands her frequent absences from home and, in some cases, proudly declares that his mother works in science.
“Even during vacations, it’s impossible to completely disconnect from work because I lead a team, there are unfinished tasks, articles… In such moments, the only comforting thing is hearing from different people that my children speak proudly of their mom,” Astghik candidly shares.
There is a vast difference between the current Astghik, who has reached her position through constant learning and self-education in the scientific field, and the student Astghik of her university years. Back then, her environment and circumstances made her introverted and taciturn.
Based on the high scores she achieved in the entrance exams, Astghik was placed in a special group, whose other members were boys.
On one hand, the fact that her classmates came from prestigious institutions, and on the other hand, their skeptical attitude toward her, psychologically pressured her.
“Even in my first year, I failed two subjects…” she now recalls with a smile.
That difficult period of her life lasted for about two years. The turning point for both the boys discovering Astghik and Astghik discovering the boys came when one of the professors unexpectedly called her to the blackboard.
Astghik advises younger scientists to face challenges head-on, continue learning, and steadfastly pursue their goals.
Ultimately, despite the pressures of family life and raising three children, these women have not been deterred from the important and demanding mission of advancing in science.