«Մարտի 1-ի գործով». Ինչո՞ւ են դատում Ռոբերտ Քոչարյանին
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը մայիսի 18-ին կալանքից ազատ արձակվեց: Նրա խափանման միջոց կալանքը փոխարինվեց ազատությամբ` անձնական երաշխավորության դիմաց: Այսպիսի որոշում մայիսի 18-ին հրապարակեց Երևանի Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ Դավիթ Գրիգորյանի նախագահությամբ: Երկրորդ նախագահին կալանքից ազատելու համար երաշխավորագիր էին ներկայացրել և 500 հազարական դրամ գրավ վճարել Արցախի Հանրապետության գործող և նախկին նախագահներ Բակո Սահակյանն  ու Արկադի Ղուկասյանը։
Նախնական դատական առաջին նիստը մեկնարկեց մայիսի 13-ին։ Քանի որ Քոչարյանի նկատմամբ կիրառված կալանքի ժամկետը լրանում էր մայիսի 19-ին, մինչ բուն գործի քննությունը դատարանը  պետք է որոշեր, թե Քոչարյանի խափանման միջոցն ինչպես է շարունակվելու։
4-օրյա դատաքննության ընթացքում Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանները հիմքեր ներկայացրին, թե ինչու իրենց պաշտպանյալը չպետք է մնա կալանքի տակ, իսկ ՀՀ դատախազության ներկայացուցիչները շարունակեցին հակառակը պնդել։
Մասնավորապես, դատախազ Պետրոս Պետրոսյանը նշեց, որ առկա է Քոչարյանի՝ քննությունից թաքնվելու ռիսկ: Ռոբերտ Քոչարյանն իր ելույթում հակադարձեց, որ նա քննությունից փախչող չէ և իր համար վիրավորական է դատախազության նման վերաբերմունքը:
Ինչո՞ւմ է մեղադրվում Ռոբերտ Քոչարյանը
ՀՀ երկրորդ նախագահի դեմ ներկայացված է երկու մեղադրանք: Նա մեղադրվում է, այսպես կոչված, «Մարտի 1-ի» քրեական գործով ՀՀ սահմանադրական կարգը տապալելու, ինչպես նաև պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով` կաշառք ստանալու մեջ:
Ըստ մեղադրական եզրակացության՝
Ռոբերտ Քոչարյանը 1998թ ապրիլի 9-ից մինչև 2008 թ. ապրիլի 9-ը, զբաղեցնելով ՀՀ նախագահի պաշտոնը, տապալել է ՀՀ սահմանադրական կարգը: Նա մեղադրվում է նաև պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով` գործարար Սիլվա Համբարձումյանի օգտին «գործողություններ կատարելուն նպաստելու» մեջ, ինչի դիմաց 2008 թ. փետրվարին և մայիսին մեկ այլ գործարար Սամվել Մայրապետյանի օժանդակությամբ Համբարձումյանից ստացել է 3 մլն ԱՄՆ դոլար կաշառք։
Ռոբերտ Քոչարյանը չի ընդունում իրեն առաջադրված մեղադրանքները՝ դրանք համարելով քաղաքական հետապնդում։ Քաղաքականություն վերադառնալու իր մտադրությունների մասին նա հայտարարել էր 2018թ. օգոստոսի 16-ին «Երկիր Մեդիա» ՀԸ-ը տված հարցազրույցում: Իսկ «Մարտի 1-ի» գործով Քոչարյանը, որպես մեղադրյալ, ներգրավվել էր նույն թվականի հուլիսի 26-ին։
Ի՞նչ փուլերով երկարաձգվեց Քոչարյանի կալանքը
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանը Քոչարյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին որոշում կայացրել էր 2018թ. հուլիսի 27-ին: Առաջին անգամ Քոչարյանը կալանքի տակ մնաց մինչև օգոստոսի 23-ը, երբ Վերաքննիչ դատարանը բավարարեց վերջինիս պաշտպանների բողոքը` նրան անձեռնմխելի ճանաչելով: Քոչարյանն ազատ արձակվեց։
Այնուամենայնիվ, սույն որոշումը բողոքարկվել էր ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի կողմից: Նոյեմբերի 15-ին Վճռաբեկ դատարանը որոշել էր մասնակիորեն բավարարել գլխավոր դատախազի բողոքը և գործն ուղարկել Վերաքննիչ դատարան` նոր քննության։ Դեկտեմբերի 7-ին Վերաքննիչ դատարանը որոշում կայացրեց Քոչարյանին կալանավորելու վերաբերյալ որոշումը թողնել ուժի մեջ․ Ռոբերտ Քոչարյանը նույն օրը կրկին կալանավորվեց։
Այնուհետև առաջին ատյանի դատարանի հունվարի 18-ի որոշմամբ կալանքը երկարաձգվեց ևս 2 ամսով: Կալանքը երկարաձգելու հաջորդ որոշումը կայացվեց մարտի 15-ին։ Այդ ընթացքում Քոչարյանի պաշտպանական խումբը բողոքարկեց դատարանի որոշումները, սակայն դրանք մնացին անփոփոխ։
Ովքե՞ր են ներգրավված դատական գործում
Ռոբերտ Քոչարյանի հետ «Մարտի 1-ի» գործով մեղադրյալի կարգավիճակում են 2008թ. ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի և Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղարի պաշտոնները զբաղեցրած Արմեն Գևորգյանը, ՀԱՊԿ նախկին գլխավոր քարտուղար, 2008-ին Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարի տեղակալ-Երևանի կայազորի պետի պաշտոնը զբաղեցրած Յուրի Խաչատուրովը, 2008-ին պաշտպանության նախարարության Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի պաշտոնը զբաղեցրած Սեյրան Օհանյանը։
Այս գործով կալանքի տակ էր միայն Ռոբերտ Քոչարյանը։ Արմեն Գևորգյանի և Սեյրան Օհանյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել երկրից չհեռանալու մասին ստորագրությունը: Յուրի Խաչատուրովի նկատմամբ խափանման միջոցը կալանավորումն էր, սակայն դատարանի կողմից այլընտրանքային խափանման միջոց ընտրվեց ազատ արձակումը՝ 5 մլն դրամ գրավի դիմաց։
Մեղադրող կողմը ներկայացրել է 800 անձից բաղկացած վկաների ցուցակ, որում ընդգրկված են նաև Հայաստանի առաջին և երրորդ նախագահներ Լևոն Տեր-Պետրոսյանն ու Սերժ Սարգսյանը։ Մինչդեռ պաշտպանական կողմի ներկայացրած ցուցակում վկաները 10-ն են՝ հիմնականում Սահմանադրական դատարանի դատավորներ, այդ թվում` Սահմանադրական դատարանի նախկին նախագահ Գագիկ Հարությունյանը, գործարար Սամվել Մայրապետյանը և 2008թ. Պաշտպանության նախարարի պաշտոնը զբաղեցրած Միքայել Հարությունյանը: Վերջինս մեղադրվում է նույն գործով: Նրա հանդեպ հետախուզում է հայտարարվել, սակայն ՌԴ իրավապահները դադարեցրել են Հարությունյանի նկատմամբ հետախուզումը Ռուսաստանում, քանի որ նա ՌԴ քաղաքացի է և չի կարող հանձնվել այլ երկրի:
Քոչարյանի աջակիցների դաշինքը
Մայիսի 12-ին՝ «Մարտի 1-ի» գործով նախնական դատական նիստի նախորդ օրը, մի շարք անհատներ, կազմակերպությունների ղեկավարներ և ներկայացուցիչներ միասնական ժողովի ընթացքում հայտարարեցին, որ ձևավորվել է «Նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի աջակիցների դաշինք»: Համաձայն դաշինքի ներկայացուցիչների՝ սույն դաշինքի նպատակն է աջակցել «ապօրինի կալանքի տակ գտնվող» ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին:
Հանրային դժգոհություններ
Առաջին դատական նիստի ժամանակ Ռոբերտ Քոչարյանի աջակիցները բողոքի ակցիա կազմակերպեցին հենց դատարանի առջև։ Այն շարունակվեց նիստի բոլոր օրերին և դատարանի որոշումը հրապարակելու ընթացքում: Սակայն, դրան զուգահեռ, նույն վայրում բողոքի դուրս եկան նաև Քոչարյանի կալանքին կողմ արտահայտվող քաղաքացիներ։ Այս ակցիաներն առանց միջադեպերի չանցան։
Մայիսի 19-ին և 20-ին դատարանի որոշմանը հաջորդեցին Երևանի փողոցներով ձգվող բողոքի երթերը` Ռոբերտ Քոչարյանին կալանքի տակ պահելու պահանջով։
Հաջորդիվ…
Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոց կալանքն անձնական երաշխավորությամբ փոխելու դատարանի որոշումից հետո ՀՀ դատախազության ներկայացուցիչները տեղեկացրին, որ պատրաստվում են բողոքարկել որոշումը։ Մինչդեռ Քոչարյանի փաստաբան Հայկ Ալումյանը հայտարարեց, որ դատական ակտը ենթակա չէ բողոքարկման, քանի որ օրենքը չի նախատեսում այս փուլում կայացված որոշումների բողոքարկում:
Սակայն մեղադրող, թե տուժող կողմերի համար մայիսի 20-ին գործն անսպասելի ընթացք ստացավ: Գործի վարույթը նույն դատավորի որոշմամբ կասեցվեց և ուղարկվեց ՀՀ Սահմանադրական դատարան։
Նման գործողության նպատակն է, ըստ պաշտպանվող կողմի, որպեսզի Սահմանադրական դատարանը քննի՝ արդյոք օրենքները, որոնք բուն գործի հիմքում են, համապատասխանում են Սահմանադրությանը, թե ոչ: Ըստ Քոչարյանի փաստաբան Հայկ Ալումյանի՝ Սահմանադրական դատարանում գործի քննությունը կարող է տևել 2 ամիս:
Ինչպես հաղորդում է մարտի 1-ի տուժածներին ներկայացնող փաստաբան Վահե Գրիգորյանը, քանի որ որոշումն ուղարկվել է Սահմանադրական դատարան, բոլոր կողմերը զրկվել են այն բողոքարկելու հնարավորությունից:
Մինչդեռ  ՀՀ դատախազությունը նախատեսում է բողոքարկել Քոչարյանին կալանքից ազատելու որոշումը: Բացի այդ Դատախազությունն արդեն միջնորդություն է ներկայացրել Քոչարյանի գործով դատավորին ինքնաբացարկ հայտնելու մասին:

Second President of Armenia Robert Kocharyan was released from jail on May 18. His preventive measure was substituted for freedom with personal guarantees. Judgement on this case was announced at the Court of General Jurisdiction of Avan and Nor Nork Administrative Districts of Yerevan, chaired by David Grigoryan.
The current and former presidents of Nagorno Karabakh, Bako Sahakyan and Arkady Ghukasyan, presented personal guarantee and bail of 500,000 AMD per person in order to release the RA second President from jail.
The first hearing in the trial started on May 13. As the extension date of Kocharyan’s custody would be over on May 19, first the Court had do decide on how Kocharyan’s preventive measure would continue before passing to the actual case investigation.
During the 4-day trial, Robert Kocharyan’s attorneys provided grounds why their client should not be kept in custody, while representatives of the RA Prosecutor’s Office continued to claim just the opposite.
In particular, the prosecutor Petros Petrosyan stated there is a risk that Kocharyan will hide from the investigation. While, in his speech, Robert Kocharyan reversed saying he would not run away from the investigation and the prosecutor’s attitude is offending for him.
What is Kocharyan accused of ?
Two accusations are presented against the RA second President. He is accused of overthrowing the constitutional order on the criminal case of so-called “March 1” events and bribe taking using his official position.
According to the indictment,
Occupying the post of President of the Republic of Armenia from April 9, 1998 to April 9, 2008, Robert Kocharyan overthrew the RA constitutional order. He is also charged with acting in favor of businesswoman Silva Hambartsumyan. In return for promoting this deal, Kocharyan,  with the assistance of entrepreneur Samvel Mayrapetyan, in February  and May 2008, received a bribe from her in especially large amounts of 927 mln AMD (US$ 3 mln).
Robert Kocharyan does not admit to the allegations brought against him considering his arrest a political proceeding. He announced about his intention to return to politics on August 16, 2018 in an interview with Yerkir Media TV. And as a defendant, he is involved in “March 1” events since July 26, 2018.
Extension Stages of Kocharyan’s Custody
The Yerevan Court of First Instance of General Jurisdiction on July 27, 2018 made a decision to apply arrest as measure of restraint against Robert Kocharyan. For the first time, Kocharyan was held in custody until August 23, when the Court of Appeal granted Robert Kocharyan’s legal defenders’ appeal on the grounds that he had presidential immunity. Kocharyan was freed.
Anyhow, RA Prosecutor General Artur Davtyan appelaed the Court’s decision. On November 15, the Court of Cassation partially granted the Prosecutor General’s appeal and the case was sent to the Court of Appeal for a retrial. And on December 7, 2018 the Criminal Court of Appeal made a decision to remand Robert Kocharyan in custody. On the same day Robert Kocharyan was again arrested.
Then, by the January 18 decision of the First Instance Court, the custody was extended for another 2 months. The next decision to extend the custody was made on March 15. Meanwhile, Kocharyan’s attorneys appealed the Court’s decisions but the latters remained unchanged.
Who are involved in the criminal case of Kocharyan
The following people are also in the status of accused alongside with Kocharyan on the case of “March 1” events: Chief of Staff of the RA President and Secretary of the National Security Council Armen Gevorgyan, ex-Secretary General of the CSTO, RA Deputy Minister of Defense and Chief of the Yerevan military garrison in 2008 Yuri Khachaturov and Head of the General Staff of RA Armed Forces in 2008 Seyran Ohanyan.
But solely Robert Kocharyan is remanded in custody in connection with this criminal case. Signature bond of not leaving the country was applied against Armen Gevorgyan and Seyran Ohanyan as preventive measure. While measure of restraint against Yuri Khachaturov was imprisonment which was substituted for an alternative remedy – Khachaturov was released with a bail of 5 mln AMD.
The claiming side presented a list of 800 witnesses, including the RA first President Levon Ter-Petrosyan and the RA third President Serzh Sargsyan. Whereas the defending side presented a list of 10 witnesses, most of whom are Judges of the Constitutional Court, including former President of the Constitutional Court Gagik Harutyunyan, businessman Samvel Mayrapetyan and RA Defense Minister in 2008 Michael Harutyunyan. The latter is charged with the same case. He was wanted, but RF law enforcers stopped searching for Harutyunyan in Russia because he is a Russian citizen and can not be extradited to another country.
Alliance of Kocharyan’ Supporters
On May 12, the previous day of preliminary hearing of court sitting on “March 1” case, a number of individuals, leaders and representatives of organizations hold a meeting forming the “Alliance of President Robert  Kocharyan’s supporters.” According to the representatives of the alliance, their purpose is to support the “illegally  imprisoned” RA second president Robert Kocharyan.
Public dissatisfaction
During the first court sitting, supporters of Robert Kocharyan hold a protest action just in front of the court. The action continued throughout all days of the sittings and on the day of Court decision publication. Alongside with it, supporters of Kocharyan’s custody hold a protest action in the same place. These protests did not refrain from incidents.
On May 19 and 20, the Court’s decision was followed by protest rallies along the streets of Yerevan demanding to remand Kocharyan in custody.
What Comes Next
After the Court’s decision to substitute Kocharyan’s preventive measure for personal guarantee, representatives of the RA Prosecutor General’s Office informed that they are going to appeal the decision. While Kocharyan’s lawyer Hayk Alumyan states that judiciary act is not a subject to be appealed, as the Law does not allow to appeal the decisions made at this stage.
Anyhow, process of the case was unexpected for both defending and claiming sides. The same Judge decided to suspend the proceedings of the criminal case and send it to the RA Constitutional Court.
According to the defending side, purpose of such an action is to make investigation by the Constitutional Court whether the laws, at the core of this case, come to the Constitution, or not. According to the lawyer of Kocharyan – Hayk Alumyan, the case investigation at the Constitutional Court may last for two months.
Advocate Vahe Grigoryan, who represents the injured of ″March 1″ events, reports that as the decision was sent to the Constitutional Court, all sides were deprived of the possibility to appeal.
Meanwhile, the RA Prosecutor’s Office is planning to appeal against the decision of Kocharyan’s release. In addition, the Prosecutor’s Office has already filed a motion for self-withdrawal of the Judge in the case of Kocharyan.